Koule

• USA Sphere (více)

Jaké by to bylo, kdyby se všechny fóbie, obavy a černé myšlenky staly realitou? Jaké by to bylo stát se terčem vlastních nočních můr a být přitom uvězněn na dně oceánu? Skupinka elitních vědců se vydává na průzkum záhadné kosmické lodi, která stovky let leží v hlubině Tichého oceánu. Jedná se o mimozemský objekt? Stroj času? Mezihvězdný koráb? Otázky jen umocní nález záhadného artefaktu ve tvaru obrovské koule. (Magic Box)

Jirkacek

Jako milovník Sci-fi žánru jsem si snímek Koule z roku 1998 nemohl nechat ujít a tak jsem se na něj v premiéře na obrazovkách české televize s chutí podíval. Jenže jsem byl velmi zklamán a takřka vůbec mne nebavil. Navíc jsem moc nechápal, co tím vlastně režisér Barry Levinson vlastně chtěl divákům říci. Většinu času jsem se nudil a nelíbil se mi ani střed ani rozporuplný závěr podmořského filmu. S léty člověk mění názory a má na věci jiné názory a tak jsem se skoro po 20 letech na Kouli podával znovu. Přiznám se, že i tentokrát jsem měl co dělat, abych těch 127 minut trvání filmu vůbec vydržel. Snažil jsem se více ponořit do děje a pochytit jakoukoliv myšlenku, vynořující se ze sebemenších detailů a pekelně jsem se soustředil na skryté poselství, ve které jsem věřil, že se určitě na pozadí filmu objeví. Bohužel ať jsem se snažil sebevíce, nic jsem v ději nenašel - buď jsem se špatně díval nebo jsem ji přehlídl nebo tam žádná nebyla a režisér natočil jen nudnou podívanou, odehrávající se v mořských hlubinách. Docela jsem nechápal, proč roli v něm přijala hned trojice hvězdných herců v čele s Dustinem Hoffmanem, který si zde střihl hlavní postavu psychologa jménem Norman Goodman. Ten byl povolán americkými úřady k neobvyklému případu, když v hloubce byla objevena potopená kosmická loď, která na dně byla podle množství usazených korálů na trupu lodi už 300 let. Psycholog měl za úkol spolu s dalšími členy týmu do lodi proniknout, prozkoumat ji a navázat kontakt s domnělou mimozemskou civilizací. Dalšími členy týmu byl Peter Coyote v roli vojenského velitele Barnese, Liev Schreiber jako vědec Liev Schreiber, ale těmi nejdůležitějšími postavami byl hlavně Samuel L.Jackson jako geniální matematik Harry Adams a Sharon Stone jako zooložka a antropoložka Beth Halperinová. Zatímco Hoffmana obdivuji jako skvělého herce a z to co ve filmu v kariéře dokázal, Jacksona jsem nikdy moc neměl moc rád, i když to je samozřejmě také skvělý herec. V případě Sharon Stone byl doby, kdy jsem ji miloval za její provokace, nestydatost, modré oči a blonďaté vlásky. Od té doby, co si je ostříhala a také od přelomu století, už ji vůbec nesleduji a nesouvisí to vůbec s věkem, ale špatnými filmy, kterých bylo v její kariéře dost a dost. Jak se ukázalo, Koule alespoň podle mne nebyla také dobrá volba, ale vraťme se k ději filmu. Plán se týmu podařil, k jejich i našemu překvapení se však nejednalo o loď šedých mužíčků s velkýma očima, ale americký vesmírný koráb, který podle všeho přiletěl z budoucnosti. A tady bych chtěl upozornit na velký nedostatek filmu, protože režisér ani scénárista se neobtěžovali vysvětlit nám, proč a jak loď havarovala a kdo na ní byl a co v budoucnu dělala. A takových situací bylo více a sráželo dolů moje hodnocení stejně jako zdlouhavý průběh. Ale opět zpátky k ději ! Protože na hladině řádil cyklon, byla posádka podmořské stanice na čas odříznuta od spojení s hladinou. Během této doby skeptický matematik Adams vstoupil do zářící koule, kterou na palubě havarované lodi tým objevil. Vzápětí za podivných okolností zahynula operátorka Fletcherová, kterou v moři cestou k podmořské stanici zabily medúzy, a následně s ostatními vědci začala pomocí monitoru komunikovat bytost, zřejmě mimozemského původu, která si říkala Jerry. V té chvíli podle mne začala nejzajímavější část filmu, která přinesla přece jen nějaké vysoké napětí a děj se také dal do pohybu. S menším výpadky nás doma u TV obrazovky film napětí zásoboval i nadále, až od velmi špatného závěru, kdy nám bylo vysvětleno kdo a proč způsobil úmrtí většiny posádky stanice, ale ostatní vysvětlení nám zůstalo skryto. Pro mne to byl jeden z nejhorších závěrů scifíček, co jsem kdy viděl a za to nemohla trojice hvězdných herců, ale scénárista, knižní předloha a režisér. Ano, i napodruhé u mne Koule propadla, ale přece jen mne film bavil o něco více než napoprvé, snad to bylo tím, že jsem za těch 20 let zmoudřel !!!! Suma sumárum Koule si u mne s přimhouřením všech očí vysloužila tři kulaté hvězdy ***. () (méně) (více)

typa

Námět a jeho zpracování se mi hodně líbilo. Avšak zklamali mě herci, kteří na mě působili docela unaveně a nechápala jsem třeba s jakým klidem přihlíželi smrti jejich kolegyně, na kterou se vrhly ty žahavé medúzy nebo co to bylo za potvory. Od takových zvučných jmen bych čekala víc, je ale otázkou, jak je vedl režisér, jestli ta jejich netečnost nebyla třeba záměr. ()

Ramana

Nic moc - námět obšlehnutý z filmu Forbiden Planet (1956 - na dnešní dobu trochu jednoduchý, ale zpracování zajímavější - v závěru se původce dostane do přímého souboje se svým "výtvorem"), místy dost zdlouhavé, pokusy o psychoanalýzu trochu umělé. Spíš 2 a 1/2 hvězdičky. ()

Rumplcimprca

Chyběla malinká dávka nějaké neznámé ingredience a byl by to kultovní film. Něco tomu chybělo. Herci, atmosféra, námět, zpracování - vše bez chyby, ale dohromady takové nedochucené. 60% ()

bonsetti

Začátek výborný. Říkal jsem si, že tohle bude určitě za 4-5*. Ale začalo se to natahovat, přišly typicky americké efekty jako neustálé řvaní, výbuchy všeho možného, sršení jisker. A k tomu se ještě ze sci-fi se stalo psycho a já skoro začal uvažovat, že to vypnu. No vydržel jsem, ale dávám jen 3*. ()

unYso

K Dustinovi Hoffmanovi som bol v prvej polke filmu skeptický, pretože mi prišiel nemastný, neslaný ale, keď sa v druhej polke zápletka viacej zamotávala, tak som mu postupne prichádzal na chuť. Každopádne, vedel by som si predstaviť lepšieho hlavného protagonistu, ale to nie je až tak podstatné. Tak či onak, určite som sa nenudil, podľa hodnotení som čakal priemerné až podpriemerné Bčko, ale film ma milo prekvapil už len vďaka celkovej klaustrofobickej podmorskej atmosfére. Musím však priznať, že pri istých scénach som bol docela zmätený ale tá hlavná pointa je viac než jasná. Zaujímavý dej a dramatická hudba postupne gradovali, až do samého finále. A palec hore aj pre jednu z najodolnejších podmorských staníc aké som videl. Prežila fakt nemožné :D 75% ()

panShimi

Výborný film s kvalitními hereckými výkony. Napětí, hlubina, vesmír, cestování časem,... Knihu jsem četl a je skvělá, ale film je také hodně dobrý. Jeden z těch, které si po nějaké době pouštím znovu a znovu a pořád mě baví. ()

HBO chystá sci-fi od autora Jurského parku

HBO chystá sci-fi od autora Jurského parku

28.08.2020

Zatímco se seriálový Westworld pomalu chystá na svoji čtvrtou řadu, kabelovka HBO už si mezitím od autora knižní předlohy (a mraky dalších děl) Michaela Crichtona vyhlédla další projekt. Tentokrát se… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)