Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

Shaqualyck 

všechny recenze uživatele

Not as seen on TV. Zvláštní, jak za těch víc než 15 let od premiéry tenhle film nezestárl ani o minutu, spíš naopak. Svým způsobem je dnes aktuální víc než kdykoliv předtím. Pavel Ebr kdysi v pojednání o Benešových dekretech použil větu, která se sem náhodou výborně hodí: "Lidi - prosím - mějte rozum, používejte hlavu a nenechte se zblbnout politiky a mediálními hvězdami. Díky." Překrásně řečeno, co říkáte? Nicméně uznávám, že v praxi není naplnění tohoto výroku vždy věcí úplně snadnou, skoro by se dalo říct, že jde o záležitost přímo nelehkou. Neboť není pro panující státní režim (libovolného typu) vetšího třídního nepřítele nežli člověka, který pochybuje, přemýšlí, který se ptá... Jenže takových jsou plné hřbitovy, ordinace či noclehárny Armády špásu. No řeknětě sami, není jednodušší si říct: "OK, bylo to v televizi, tak to asi bude pravda". Nicméně, až Vás zase budou na iDěsu, FUCKtuálně či (hov)Novinkách krmit propagandou o potřebě války proti teroru, korupčních s(k)andálech, finančních krizích či zpívajících paterčatech islandského lenochoda, zkuste použít hlavu a tu sračku vypnout. Uvidíte, jak se Vám uleví... ()

Beastmaster4 

všechny recenze uživatele

Vytříbené obsazení. Největší hvězdou byl pro mě Dustin Hoffman, který zahrál opravdu výtečně. Jde o skvělý satirický výřez o omezenosti naší společnosti, která se dá lehce obalamutit, když dostane ty správné podklady. Film, který by měl u mě šanci i na lepší hodnocení, jenže jsem se u něj chvílema ocital ve stavu nezájmu a znovu jsem musel zaostřit na dění, což se mi stává jen u těch opravdu zlých kousků. Nevím, čím to bylo, ale asi je na mě film trošku víc ukecanej, než je zdrávo. Jinak dobrý, zábavný film k zamyšlení. ()

Reklama

petaspur 

všechny recenze uživatele

Americký prezident si v oválné pracovně zašpásoval s nepříliš zletilou Světluškou, která neváhala a životní zážitek svěřila nejen svému deníčku, ale považovala za vhodné podělit se o tuto radostnou zprávu s médii. Je pár dní před volbami a prezidenta by nyní volili pouze členové anonymních pedofilních sdružení. Prezident je proto rychle uklizen na důležitou mezistátní návštěvu Číny a do Bílého domu rozvážným krokem vstupuje profesionální odstraňovač fleků z prezidentovy cti Conrad Brean. Breanův mozek promptně analyzuje situaci a řešení je rychle na světě. Z Bílého domu začínají unikat tajné informace, které jsou mluvčími ihned vehementně popírány a USA už tuší, že brzy nastane válka proti terorismu. Nyní je řada na mocném hollywoodském producentovi Stanley Motssovi, aby vyprodukoval válku s Albánií s takovou naléhavostí, aby se američtí patrioti sešikovali za prezidentem do bojových uskupení a nikoho už nezajímalo plácání nějaké Světlušky. ()

borsalino 

všechny recenze uživatele

Těžko říci, kolikrát jsem tento film viděl a pořád se k němu s nadšením vracím. Perfektní námět, scénář a herecké výkony Hoffmana na De Nira dělají z toho filmu dokonalou filmovou konverzační lahůdku. "...co může být lepšího než živý hrdina?... přece mrtvý hrdina...". Ovšem ten závěr, to zamrazí. Jednoznačně plný počet hvězdiček. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Síce to nebol pre mňa top fim, ale zaujal tým, že za hodinku a pol sa stal v podstate dokumentom o tom, ako to v Amerike a asi nie len v nej vyzerá, keď príde k politickým kampaniam. Ako by bol návodom k tomu, ako meniť pozornosť davu a ten príde ako poslušné stádo zvoliť to, čo vy žiadate. Topom filmu bol výkon De Nira, čo je ale jeho klasika. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (17)

  • Pracovným označením filmu bol názov Bite the Bullet. (MikaelSVK)
  • Okrem Kalifornie, kde prebiehala väčšina filmovania, navštívili filmári aj mesto Nashville v americkom štáte Tennessee. (MikaelSVK)
  • Krátce po uvedení filmu, kdy se provalila aféra Billa Clintona s Monikou Lewinskou, se USA zapojily do tří vojenských operací. Operace Desert Fox – několikadenní bombardovací kampaň v Iráku, která se odehrávala během toho, co se Clinton zpovídal z obžaloby ve Sněmovně reprezentantů. Operace Infinite Reach – dvojí raketový útok proti objektům v Súdánu a Afghánistánu, které byly podezřívány za teroristické základny. Útok následoval pouhé tři dny poté, co Clinton přiznal, že měl s Lewinskou nemístný vztah. Operace Allied Force – první fáze Války v Kosovu, 78 dní dlouhé bombardování vedené vojsky NATO proti Svazové republice Jugoslávie. Operace začala jen několik málo týdnů poté, co byl Clinton zproštěn obžaloby. (Zdroj: wikipedia.org) (dinamit_1)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama