Ať žijí duchové!

• Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

ostravak30

Má cenu tohle hodnotit? Ale ano...má. Dobré věci hodnotím rád. Tohle je přenádherná úžasná podívaná pro děti. Ale vlastně i pro dospělé. Miloval jsem to jako dítě, miluju to i současně. I když jsem to viděl snad stokrát, vždy se rád podívám zas. Kromě neuvěřitelně úžasné a povedené hudby jsou zde samá herecká esa. A nakonec...to přece není jen film pro děti, ale i skvělá komedie. Jenom těch legendárních hlášek. A ty písničky se prostě neomrzí. Podle mě nejlepší rodinný a pohádkový film české historie. Takové se dnes už bohužel netočí. Tvůrci totiž zapomněli, po čem dětská srdce prahnou co dělá dobrý film pro děti dobrým filmem. ()

Gamekeeper77

Jedna z nejlepších dětských komedií, kterou jsem žral jak za hlubokýho totálu, když nebyly vídea a my na ni museli čekat třeba dva roky, tak i v pozdějších letech z důvodů nejen nostalgických, ale i proto, že je to vážně klasa. Úvodní strašidelnou scénu provázenou výbornou "Braši, braši" jsem miloval nejvic, kultovní "Hajný je lesa pán", ale i ostatní chytlavé uhlířovky, výborní dospělí a přirození dětští herci, skvělá dobrodružněpohádková atmosféra se silným pozitivním nábojem a jediný product placement, který neprudí, ale potěší. 92%. ()

brzozin

Roztomilá muzikálová komedie pro děti se spoustou pěkných písniček, bohatě vykreslených postav, trochou nezbytné budovatelské agitky a příjemné letní pohody. Taková klasika mého dětství. ()

Tominni

Moc hezký dětský film nebo spíše pohádka aneb co všechno je potřeba udělat pro záchranu hradu. Navíc - jako bonus řada písniček, které všichni znají a k tomu hlášky - Posázaví jako stavení Jouzo! PS: Kdo z kluků nechtěl podat Leontýnce kopretinu? ()

Pitryx

Moje oblíbená hloupůstka s hezkými písničkami a občasnou hláškou. Jednou do roka, většinou o Vánocích pustím a relaxuji. Není to nic extra, ale já se u toho bavím.     ***A PŮL ()

Saesulkun

Filmové ponaučení: 1. Když se chcete skamarádit se strašidlem, vožerte ho. 2. Když potřebujete nové auto, kupte si barák... v zatáčce. 3. Když už máte k dispozici kouzlo jenom jednou za sto let, je fakt dobrý nevyplácat ho zbůhdarma na blbosti. Děti z toho pak mají trauma. ()

DJ Kritik

"Skřítkové zedníci vylezte z mechu", videné nespočetne krát a stále ma to bavilo. Pekné prepojenie sveta dospelých a detí, kde každý háji svoje. ()

Chladek

Absolutně nejlepší dětský muzikální film. Písničky jsou pěkné, chytlavé a dokáží vás zaujmout. Vynikající malá M. Raifová je naprosto okouzlující, a skvěle hraje mladou dámu ze středověku. Film představuje tehdejší přední české herce mj. J. Sova, V. Brodský, O. Lipský a z dětí výše uvedená M. Raifová a T. Holý. Bravurně zpracovaná pohádka, která dala ČR písničky "Skřítkové, zedníci vylezte z mechu...." a "Jedině pramen zdravý z posázaví" ()

Lewaso

Takovejch hlášek se v dětským filmu nevidí. Skvělá práce. Tichánková jako Černá Kronika - po Písařích její nejlepší role. ... A ZELÍ TAKY, JOUZO! ()

rafix

Je to nádherná filmová pohádka s pěknými písničkami. Dnes je to klasika a rád si na ni podívám kdykoliv. ()

sa_kra

Neskutečně vlezlé písničky a film postavený na dětských hercích, po jehož shlédnutí se nechci zabít. Film mého mládí a na ty já mám nejhezčí vzpomínky a nejsilnější fixace. ()

karlos-rio

Často hlídám svého hodně živého synovce, kterému jsou tři roky, a zabavit ho je fakt umění, nevydrží se dívat v kuse skoro ani na večerníček.V telefonu mám jako vyzvánění větu STLEJDA NEMŮŽE VON TEĎKA DĚLÁ MELOUNY, jelikož tato věta byla oblíbená, tak jsem si říkal co otestovat film?A ejhle, tento nápad vyšel, Honzulka se vydrží koukat celých 80 minut, někdy i dvakrát za sebou, takže film známe oba dva téměř i pozadu, ale vůbec nám to nevadí, proto musím napsat , že je film geniální. Takže rodiče, vy kteří máte trochu živější děti vyzkoušejte tento snímek, věřte že to funguje. Film jsem měl vždy hodně rád, a vypadá to že bude slavit úspěchy i u další generace, což mi dělá ještě větší radost. Musím ještě ocenit herecké obsazení, triky a samozřejmě hudbu a texty písní, které jsou dokonalé, a při psaní toho komentáře si pobrukuju známé melodie a těším se na víkend, čeká mě další sledování. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014