Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1

(série)
USA, 2022, 9 h 17 min (Minutáž: 65–72 min)

Epizody(8)

ricmont

To co pro mě nedokázal Peter Jackson se svojí sérii. To pro mě dokázal Amazon se svým seriálem. Díky němu jsem se totiž zamiloval do Středozemě. Seriál sám si dává na čas a drží si velmi pomalé tempo. Až to vypadá že se v něm nic neděje. Ovšem opak je pravdou. Seriál si moc dobře uvědomuje že před sebou má ještě další čtyři série a proto se rozhodl první sérii věnovat rozestavěný svých figurek na šachovnici aby s nimi mohl hrát mnohem větší hru než do teď. Ano ne každému bude či je seriál po chuti. Jde jinou cestou než Jacksonova série. Jde totiž vlastní cestou. A to je něco za co ten seriál zbožňují. ()

Mancunian

Po první sérii zatím na 4 hvězdy. Očekávání to nenaplnilo (a že na LotR byla samozřejmě veliká), ale ani to úplně nepropadlo, takže druhá série rozhodne o dalším osudu tohoto projektu. Vizuální stránka je skvělá a rozhodně se na scény krásně kouká, to samé se dá říct o hudbě, která je super. Masky jsou taky fajn a skřeti jsou moc dobře udělaní. Příběhově už to taková sláva není a všechno působí jen jako teaser k dalším řadám, čemuž se teda celá první série obětovat nemusela, ale co už. Líbila se mi Galadriel a příběhová linka Elronda s Durinem. Pulčíci mě naopak hrozně nebavili a už vím, která linka mě bude ve druhé řadě štvát. :D Každopádně i přes spoustu nelogičností, nerespektování díla (dávání několika linek, co se staly během tisíce let apod.) a slabší úseky si myslím, že to není úplně provar. Na hodnocení je zatím brzy a až po další sérii budeme vědět více. Abych to shrnul. Jako fantasy seriál to funguje dobře, ale na očekávání od LotR fantasy tomu ještě něco chybí. Snad se toho "něčeho" dočkáme. ()

jirka25

Po posledním dílu jasný 4 hvězdy. Je to seriál a tak to místama prostě působí jako seriál. (Malé kulisy, přiblblé protahování, nelogické chování postav.) Ale místama to působí jak mega velkofilm a to jsem u seriálu ještě nezažil! ()

zodiak217

Za mňa topka. Viem, že tomuto seriálu vyčítajú pomalosť deja, hercov tmavej pleti alebo ustrelené scény či zlý strih, no v celku tento seriál pôsobí ako vizuálne blaho, kde každý robí svoju prácu na maximum a snaží sa aby bol divák spokojný a za mňa môžem napísať, že som veľmi spokojný. Ten zaver bol priam epický a udialo sa v ňom viac ako v polke seriálu, no tvorcovia vedia čo robia. Nemajú sa kam ponáhľať. Čakajú ich ďalšie série a chcú využiť to vizuálne bohaté univerzum aby do neho zakomponovali aj ďalšie postavy a miesta. Ostáva sa už len tešiť na ďalšiu sériu. ()

Majoslav11

Čo sú hlavné problémy tejto ambicióznej série ? Pomerne zložitým problémom je už samotná látka, s ktorou seriál pracuje. Rozhodol sa ísť svojou cestou, oukej. Rozumiem, že sa nedalo pracovať s celým Silmarillionom. V minulosti som sa aj ja označoval za Tolkienofila, nechcel som sa nechať strhnúť ku krvilačnému porovnávaniu s Jacksonom alebo knihami. Preto ma veľmi mrzí, ako ma seriál vlastne nudil. Dej sa až hnusne vlečie, chýba tomu ťah na bránu. Logické lapsusy ma nehnevajú ale rozosmutnievajú. Miestami seriál precízne cituje Tolkiena, inokedy (a dosť často) si s predlohou vytiera riť. Vizuál je veľmi pekný, pozerá sa na to dobre. Všade chválená hudba mňa ale veľmi neoslovila, skúsim jej dať ešte jednu šancu vypočutím soundtracku. Celé je to jedna premárnená šanca natočiť dobre túto úžasnú látku a seriál vyznieva na konci ako trochu väčšie sklamanie. Druhý krát si už asi túto sériu nepozriem, čo o niečom svedčí. Len za priemerné tri hviezdy. ()

Pan.Antonin

"Kdo rozláme věc, aby zjistil, co je zač, opustil cestu moudrosti." (Gandalf - J.R.R. Tolkien) Na seriál jsem se hodně těšil, protože jsem už dlouho toužil po tom vidět zfilmovaný taky svět před Hobitem a Pánem prstenů. Taky jsem se ale dost obával, protože seriál provázely kontroverze už dlouho před jeho vydáním (které proběhlo ze záhadného důvodu na výročí smrti pana spisovatele). A bohužel se mé obavy potvrdily, protože od původní látky tam jsou docela obrovské rozdíly a jako adaptace to (i vinou toho na co mají a nemají právo) zcela selhává. Když už se to honosí a dělá si to neskutečnou reklamu názvem, tak by to taky mohlo ctít svoji předlohu. Bez ní by to takovou sledovanost nemělo. A i vy, kdo nad tímto dokážete přimhouřit oči, tak si k mému hodnocení moc nepřičítejte, protože to neoslní ani jako samostatný projekt. Vizuálně je to sice až na pár výjimek (vrk) hodně dobré a hudba také není k zahození, ale scénář je opravdu hodně špatný. Nedokáže to správně odvyprávět příběh, chybí tomu gradace, dává to důraz na blbosti a důležité události to pak unáhleně odbyde. Dialogy ve snaze působit osudově působí až komicky, Galadriel je naprosto šíleně napsaná postava, jsou tam naprosto nelogické momenty a dobrá polovina vtipných scén je neplánovaná. Navíc jej psalo několik lidí, takže chvílemi působí nekonzistentně. Do toho třeba takový Cordova Cruz odehraje celý seriál s jedním/dvěma výrazy a i ostatní jeho kolegové jsou spíš takový seriálový průměr a nedosahují TOP kvalit. Zkrátka zklamání jako blázen a nezbývá než doufat, že s druhou sérií přijde poučení a zlepšení. ()

Dawe2

Stačily by dvě hodiny a mělo by to větší spád. Některé výsledky maskérské práce se mi nelíbily, možná je to věc vkusu. Jinak velmi slušné. Nádherný vizuál, příběh rozhodně neurazí. Těším se na druhou sérii. ()

jjjerry

Hrozně tupý scénář a režie. Pro snahu zakomponovat všude genderovou a rasovou rádoby vyváženost spolu s poučováním, vznikl béčkový předražený brak. Poslední epizoda 3* byla asi tím nejlepším ze serie. A naposledy pro zdejší hloupé děti co nečetli Tolkiena. I fantasy svět má svoji logiku. Trpaslík co žije v zemi a nevidí slunce nikdy nemůže být černý. Hobit co se nikdy nepotká ani se sousedem může být taky těžko černý. Takhle to dopadá, když studia obsadí místo kvalitních profesionálů od řemesla ubrečené neomarxistické děti a feministky typu Greta. Ani soudruzi z 50.let by se nemuseli stydět za takovou agitku. ()

Kushina

Jasně v rámci pána prstenů jakožto trilogie tohle byl šíleně slabý odvar toho, co známe, ale na druhou stranu já osobně hrozně respektuju a oceňuju tu snahu ukázat, co bylo před pánem prstenů. Historie mě vždy zajímala, ať už reálná, či imaginární a dá se z ní odvodit moc věcí. Druhá série jistě rozluští víc, kvůli čemu byli diváci této série zklamaní. Seriál vám prostě nemůže dát vše hned v první sérii, musíte si na to počkat a já rozhodně vnímám potenciál, který tento seriál do budoucnosti má. 70% ()

bonovox

Nie je to dokonalé ako každý čakal ale nakoniec to vôbec nie je až taký prepadák. Plusy: krásne scenérie a celková výprava hodná megalomanskeho rozpočtu, skvelý soundtrack, výborne vykreslený vzťah Elronda s Durinom a kvalitné vyvrcholenie série s nejedným prekvapením. Mínusy: slabší scenár, nevýrazná réžia, bojové súboje a celkovo chýba tomu väčšia osudovosť o stredozem. Dúfam že sa tvorcovia v druhej sérii poučia a prinesú očakávanú top kvalitu. I. Séria u mňa z odretymi elfskymi ušami za 70%. ()

Scaevola

Zaprvé si nelze stěžovat na přepracování knižního kánonu, protože i P. Jackson v mnohém ohnul látku k obrazu svému. Zadruhé nelze srovnávat s druhým aktuálním počinem (natož se třetím) ve vodách vysokorozpočtových fantasy seriálů, protože se zcela míjí cílovým publikem i dramaturgickou koncepcí. Teprve v tento okamžik pak stojí umělecké dílo samo o sobě a lze k němu přistoupit nezaujatě. A nutno hned na úvod shrnout, že výsledek není ani zdaleka ideální, ale o propadák se nejedná. Hlavní postavy a jejich představitelé příliš nevědí, kam směřují. Galadriel je po většinu času umanutě protivná jako čtrnáctiletá dívčina, přestože by měla být ze všech široko daleko nejstarší a nejmoudřejší (už porušuji svůj první bod), a všichni ostatní ze slavných vyjma "Halbranda" jsou jaksi do počtu jen proto, že nosí známá jména. Překvapivě tedy vyplývá, že skutečně jímavé jsou jen postavy originální, ať už ztřeštěná Nori, nemluvný Arondir či starostlivá Bronwyn. Těmto je možné fandit a jejich příběh má charakter onoho původního tolkienovského dobrodružství se vším všudy. Z pohledu vizuální stránky si pak nelze na nic stěžovat. Utracené miliony jsou dobře patrné. Výprava, kostýmy, speciální efekty, jichž kupodivu a naštěstí není tolik, i architektonická koncepce vědomě vychází z poetiky původní trilogie a cíleně ji rozvíjí. Schopnosti postav a různorodých ras nepřekračují meze dobrého vkusu a uměřené fantasy, takže zde nikdo nelétá a neléčí jediným pohledem, ale zároveň stále máte pocit, že elfové mají jistou moc a že hobiti se opravdu dokáží schovat do stínů vržených jediným stromem. Co mne poněkud zklamalo, byla nevyváženost jednotlivých epizod. Začátek je poměrně slibný, ale předposlední epizody trpí natahovanou a doslovně vzatou zápletkou kolem mithrilu. Teprve poslední díl mi zvedl náladu a značně zachránil celkový dojem. Oželel bych také příliš doslovné zpracování Tolkienových metaforicky myšlených motivů o uvadání elfů a pro dav ujasňovaných vysvětlivek (záběr na Balroga, popisek Mordoru, trpaslíci zírající na mithril atd.). Závěrem mohu konstatovat, že očekávání se tyčilo příliš vysoko a žádný ze smrtelných mužů jej nemohl obsáhnout, nicméně katastrofa se nekoná. Jistě by bylo uměřenější ponechat některé zápletky jen papíru a schopnostem obrazotvornosti, leč mnohé se povedlo a k seriálu se rád vrátím. ()

Kalda69

Diky za Sarumana a Gandalfa, ten prvni byl prekvapeni a toho druhyho jsem tak nejak tusil. Jinak chapu, ze serial nebude, tak epickej jako filmy ale ma to taky neco do sebe a kdyz neposerou dalsi serie, tak to za me koukatelny je. ()

Mejkby odpad!

Co jsme se za 8 dílů, které stáli miliardu dolců, vlastně dozvěděli? Nic moc. Gandalf je opravdu Gandalf(nebo jeden z "Modrejch čarodějů", ale to je prašť jako uhoď ). Saurbrand je Sauron(bylo to tak nějak jasný od příjezdu do Nůmenoru). Elrond je lhář. Velekrál Gil-Galad idiot. Galadriel " ... největší z Noldor snad kromě Feanora, třebaže moudřejší než on a její moudrost dlouhými léty rostla. Její mateřské jméno bylo Norwen (muž-dívka) a vyrostla tak, že to přesahovalo i vzrůst noldorských žen; byla silná tělem, myslí i vůlí a rovnala se jak mudrcům, tak silákům Eldar za dnů jejich mládí. ..."(Nedokončené Příběhy J.R.R./Chris Tolkien), je arogantní, večně nasraná kráva. Hobitci jsou pěkný hajzlíci. A Mordor je Mordor. Mohli to zabalit do dvou tří dílů a možná by se v sérii i něco stalo. K tomu přidejme hodně slabej scénář, kdy to občas vypadá že každej díl psal někdo jinej a ani si nezjistil co bylo napsáno před ním. Nechci schazovat herce, co můžou dělat když to někdo blbě napíše. Ale "show not tell"(ukaž, neříkej), to co dělá film dobrym filmem, tady nikdo nezvládá. Tady musím srovnat s Rodem Draka, kde dokáží nemluvit klidně pět minut, a jen výrazy postav vám řeknou vše. A většina rádoby epických scén je nenápadně ukradena od P. Jacksona. Do detailů co mi všechno vadí nechci zacházet, to bych tu moh psát celej den. Jediný plus byl chvílema Durin s Dís. Ale ty tam vlastně byli jen taková omáčička aby mohli ukázak ksicht Balroga(opět krádež jak sviň). A nakonec je taky zmršili. Zabaleno do urážek od Amazonu směrem k fanouškům opravdovýho Tolkiena, prej jsme rasisti. OK odpad. ()

Knifeos

Prstenům moci jsme skoro po dvou měsících dali tečku a zformulovat jakýkoliv názor je nesmírně těžké. Jako celek to ale nemůžu pochválit, přestože bych moc chtěl. Tvůrcům se naskytl ohromný, neomezený rozpočet, který se jim podařilo proměnit v epický vizuál a rozhodně bylo pořád na co se koukat. Jenže, aby se výprava doplňovala s ostatními klíčovými aspekty seriálu, bylo by třeba více řemeslné zručnosti a ta nejde vykouzlit. Proto je logické, že mě po celou dobu trápil nedobrý scénář, špatné nakládání s dějovými linkami, kterých se rozehrálo příliš, ale nedokázalo se je ukočírovat tak, aby měly konzistentní tempo, a ruku v ruce se scénářem se pojí i vystavění postav, které většinově zkrátka nebyly výrazné a sympatické. To už je příliš chyb na to, aby se mohlo chválit. Na druhou stranu měly Prsteny moci své momenty. A ty stály za to. Třeba šestá epizoda byla celá perfektní. Tvůrci asi plně uvědomili, že pokud něco zvládli, tak to je zpracování skřetů a výtečně je dokázali prodat tímto akčním vyvrcholením, které bylo jak výborně natočeno, tak i skvěle napsáno. Podobně můžu mluvit i o poslední epizodě, která mě přes své chyby opět s tempem vůbec nezklamala a naservírovala mi přesně to, co jsem chtěl vidět. Takže závěrem - jde to. A já opravdu věřím, že tvůrci nabrali zkušenosti a druhá série bude citelně lepší. Já se nakonec docela těším. 6/10 ()

UncleMorty

Tož nám byl doručen přededveře balíček vod amazonu, kde byla jedna hodně špatně natočená VHSka seroše, kterej sice vypadal extrémně dobře, ale zároveň byl tak neskutečně přiblbnutej že jste se 8 hodin v kuse dívali skrze facepalm vlastní ruky. Rozkaz zněl jasně! Jebat na Tolkienovo lore a budování světa! Je 21. století a budou to tolerovat i ty fantasy višpulíni a jak ne, bude zle! Z elegantní šarmantní moudré čarodějky uděláme totálně mrdlou feministku, která se nechá oblbnout zlým muskulárním heterosexuálem on, muž (označení pro speciální/labilní jedince z duhového 21. století) a tento muž je najednou stěžejní postava celého světa LOTR. Tleskám, dojebat celý to správný záhadno kolem temnýho pána a udělat (SPOILER kokoti) z něj nějakýho random ocase, to fakt chtělo sehnat ustřihlý koule cizího člověka. Z týhle postavy je najednou totální výsměch všeho a jediný čeho se tak může obyvatel středozemě bát je to, že mu někdo sežere snídani. Ty zpomalený scény jízdy na koni byly evidentně omyl ve střižně kdy tam došlo k orgiím, protože nevim jak si jinak vysvětlit tenhle kinematograficky fail, který se používal někde za totáče. O Ugandě z ušákova snad ani psát nebudu, postavu hrál sice dobře, avšak... no comment. To že z hobitů udělali bandu spratků co jsou zahledění do sebe a klidně nechají na pospas osudu svoje přátele je taky majštrstyk. Jediný co se snad povedlo byli trpaslíci, kde i africká Amina byla v závěru docela dobrou postavu, kde jí evidentně uškodil PR tým vedenej degenerátem z pride průvodu. Prsteny moci jsou v závěru naprosto průmerným fantasy serošem o ničem, protože za těch 8 hodin se toho skutečně moc nestane. Tenhle seriál trpí na nezkušenosti a nulovou vizi od scénáristů, kteří si myslí že všichni fanoušci žrali LOTR je kvůli výpravě a efektům, přitom to bylo právě chytře napsané vyprávění příběhu, které ten svět dělalo tak skvělým. ()

PISTA226

8,5/10 Pán prstenů je jeden z největších a nejdůležitějších zákládů příběhů dnešní doby, a na Tolkienovských napadech bude vždy něco, co prostě filmově zachytit nepujde, ale Peter Jackson se dokázal aspoň držet nějakého položeného příběhu, bez toho aby ho nějak výrazně měnil a vadilo někomu, že je to úplně podle knihy,že všechno už dopředu skoro každý divák ví? Ne, naopak to je to, co na tom lidi zbožňují a myslím, že spoustu lidí tohle dneska nechápe a snaží se vše předělat do nové lepší verze, která ale vůbec není potřeba. Proč nedají elfům dlouhé vlasy? Je to kvůli odlišování postav? Vždyť když člověk vidí ty fanoušky nadávat znova a znova na stejné problémy, proč se neponaučí. Ano někdo by řekl, že vlasy jsou maličkost, ale ve skutečnosti vůbec ne. Vlasy dělají podstatný obrázek toho jak se člověk vůbec na elfy kouká. Je v tom také trocha jejich moudrosti a charakteru. Je to podle originálu, což je taky důležitý a ve filmech to fungovalo perfektně, tak prkč né i tady? To samé je u černých elfů. Chápu problematiku ve světě v dnešní době a opravdu nejsem rasista, ale pokud potřebují nějaké zastoupení černých herců, tak je můžou dát do oddělení lidí, kam by se naopak i hodili. Taktéž trpaslice jsou vzácné a mají vousy, myslím, že to srudio si neuvědomuje jak dobře a vtipně by to fanoušci přijmuli. Představte si vousatou trpaslici, groteskní, ale dokonalé. Právě tyhle malé detaily jsou to, co ty lidi na první pohled vidí, ano i kdyby to tam bylo, tak to nebude nejlepší seriál už jen kvůli příběhu, ale mohlo by to získat nějaký respekt a hodnotu. Nedávno jsem viděl nějakou Pán prstenu hru, která byla tak dokonalá vizuálně, že si jen říkám, jak je možné, že dokáží udělat takovou hru, ale s mnohem lepším rozpočtem nedokáží ani z části zachytit v seriálu to co tam. Tenhle příběh byl složitější, nic nebylo napsaný větu po větě a spoustu děje si museli vývojáři domyslet a opět jsou tu jako spoustu věci v tomhle seriálu dvě strany. Na jedné vymysleli dobré části, které opravdu dávají smysl a jsou hezky propletené, ale ve většině případů to není nic moc. Tenhle seriál je znakem hodnoty, která se dala do CGI a upřmě jsou chvíle, kdy tam vidím obravdu podařenou práci, která se jen tak nevidí, ale pak je tam tady dost scén, kdy ne. Ale celkově je tohle spíš dobrá přednost, které si jen hlupák nevšimne a neocení. Hlavní postava je všemi milovaná Galadriel, která postupem svého života získává svou moudrost a nechápu, jak ji tu mohli přetvořit v nějakou zlou elfici, které lidi max memují obličej. Skoro v žádným dílu jsem si ji neoblíbil a ani se nejeví simpaticky, naopak všechno kritizuje a bere pesimisticky a agresivně. Halbrand je borec. Líbí se mi to napětí o některých postav, kde člověk hádá, kdo je kdo, i když to opět nedává originálně smysl. Dúnadáni a jejich brnění, vojsko atd.. jsem si představoval epičtéji, mocněji a to brnko je fakt ošklivý. Celý ten jenich ostrov jsem už v knize neměl rád a tady je to ještě horší. Jediné plnohodnotné postavy jsou tu Elendil a ten starý král Pharazon nebo jak. Skřeti jsou tu dost dobře udělaní, ale taky někteří vůbec ne a nelíbí se mi jejich světlé obleční. Vrci jsou hrůza jak CGI, tak nerespektováním předešlích verzí z filmů. Opravdu rád bych ale ocenil první bojové scény s Finrodem Felagundem, které považuju za nejlepší v celým seriálu. Konečné díly nebyly tak špatné, ale doufám, že další série se ponaučí a bude lepší. () (méně) (více)

Pilouš

Nepresna adaptace knih, uzasny prequel k filmum. ***** Recenze: Pro urputne fanousky filmu (extended) a milovniky fantasy je tohle fakt nirvana. Cetl jsem i knizky - ano je to mimo kanon, ale je to fakt povinnost. Skripou dialogy, kolisa tempo ale ma to spousty(!) nezapomenutelnych momentu hodnych prave Jacksonovy trilogie. Oda na Tolkienovo fantasy, nadherna podivna, oslava Pana Prstenu, serial co nema konkurenci ani obdoby... Uz po prvni serii neuvidim puvodni trilogii nikdy jako driv, protoze uz ted jsou pro mne mnohe motivy, postavy a pribehy daleko hlubsi. Vic nez jsem cekal, vlastne i vice nez jsem doufal. ()