Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Scraffy

Jeden z mála filmov, ktorý ma dokáže dojať k slzám. Je to moje prvé stretnutie s Davidom Lynchom vôbec a už takto ma to dokázalo dostať. Dokázal z tak jednoduchého námetu urobiť veľmi dramatický film. Jeho hravosť a dobrodružstvo je naozaj parádne a neskutočne kúzelné. Alvinova cesta je veľmi skromná a láskyplná. Jeho život je veľmi pozoruhodný a jeho odhodlanie sa dostať za svojím bratom je skvelou ukážkou súrodeneckej lásky. Nechýba tu ani množstvo hlášok na zamyslenie. Moja naj je: "Na starobe sú najhoršie spomienky na mladosť." Hudba vo filme, ktorú zložil Angelo Badalamenti je naprosto kúzelná a hneď ako zaznela to vo mne vyvolalo pocit blaženosti a eufórie. Richard Farnsworth, ktorý neskutočne stvárnil hlavnú postavu je tu fantastický a skvelo sa tu hodí. Neviem si ani len predstaviť, ako zvládol náročné natáčanie s jeho veľkými bolesťami. Sissy Spacek a jej postava je takisto skvelá a kľudne sa jej vo filme mohli troška viac povenovať. Pre mňa je tento film nádherným dobrodružstvom a ostane mi navždy v srdci. ()

BrunoA

Film, který dojme, aniž by se přitom podbízel. Až do konce jsem čekál, na nějakou typickou "Lynchovinu", ale zřejmě si Lynch nechtěl pokazit tu nádhernou lidskou atmosféru. ()

pepino

No vážně síla. I když jsem četl jen samou chválu tohle jsem opravdu nečekal. Neuvěřitelně lidský a dojemný příběh. Pořád mi na režiserské stoličce nějak nesedí jméno David Lynch. Spíš bych tam čekal nějakého Zemeckise nebo Darabonta. A nebo se v Lynchovi pletu a on opravdu umí někdy udělat vyjímku a vytvořit normální příběh. Ne jenom normální. Alvin Straight je mnohem víc. Když by se mě někdo po roce zeptal co se mi nejvíc usadilo v hlavě po shlédnutí tohoto snímku, bez sebemenších pochybností řeknu že sám Alvin Straight. Konkrétně herec Farnsworth. Svým hereckým výkonem si zaručil nejvyšší příčky v mé pomyslné tabulce nejvěrnějších a nejneuvěřitelnějších hereckých výkonů vůbec. Vždycky když jsem viděl ty jeho smutny oči bylo my ho zvláštně líto a cítil jsem se divně ale čím víc se blížil svému cíli tím více naděje se objevovalo v těchto magických očích. A čím blíž byl ke svému bratrovi tím více jsem se cítil líp a dokonce jsem se zastihl jak mu tiše fandím a při závěrečné scéně shlédání dvou bratrů jsem byl dokonce na něj i tak podvědomě pyšný za to že dokázal, klučina jeden. Komu závěrečná scéna nevžene slzy do očí tak je asi mrtvý nebo přinejmenším naprosto duševně vyprázdněný. David Lynch mi opět ukázal ( poprvé Sloním mužem) že umí i něco jiného než to co je u něj obvyklé. Klobouk dolů. ()

tereza.s

Krásný příběh staříka, který jede za svým bratrem nějakých 300 mil, jen aby odčinil svou paličatost. Jak krásný způsob pokory na závěr života. Nejde mi trochu do hlavy, že tuto nadmíru krásnou road-movie natočil sám velký Lynch, ale třeba i on si chtěl odpočinout od rozdvojených osobností, mrazivých příběhů a nevyluštitelných záhad. Alvina na cestě čeká spousta příhod, ale z každé si divák něco odnese. Dokonce i ja přemýšlím, jestli se neusmířím se sestrou. Navíc, nádherná kamera, která se "prohání" nad kukuřičnými poli. Opravdu jsem spokojená. ()

Burrows

Velmi jednoduchý příběh, který je pozoruhodně působivý a to nejen cestováním na zahradním traktůrku, ale především sdílením zážitků, trápení a rad s cizími lidmi. Řádně pomalým počátečním tempem si člověk uvědomí způsob života venkovanů, kteří nikam nechvátají, nenechávají se nikým ovlivňovat a žijí podle svého. Poté se Alvin vydává na cestu a čeká ho i přes jeho zdravotní problémy výjimečný zážitek. Nejde nevyzdvihnout pěknou hudbu a herecký výkon Richarda Farnswortha, kterému věříte každý jeho pohyb. ()

jonny

Nikdy by me nenapadlo, ze muze David Lynch natocit podobny snimek. "Klasicky" film, vyjimecne cely srozumitelny bez potreby odbihat do Lynchovi temne hlavy. ()

Vikinec

Největší šílenost Davda Lynche. Jestli film Mazací hlava nebyl nikdy nikým(dle Lynchových slov) pochopen, je tento snímek v jeho těsném závěsu. Prachobyčejný příběh starého muže, který se přesouvá z bodu A do bodu B na sekačce, po cestě hovoří s několika lidmi, má technické potíže a moralizuje, kde může, tedy příběh bez jakýchkoliv ambicí je tak odlišný od jiných snímků tohoto autora, až se člověk musí ptát, proč jej natočil nebo proč natočil ty ostatní. Přesto mistr atmosféry nezklamal ani tady. Letecké záběry zemědělství USA, krásná hudba a pomalost celého snímku - hrají zde jen staří (a pomalí) lidé (až na jednu cácorku, která neumí zdravit a děkovat) vytváří pocity, které člověka udrží celé 2 hodiny ve velmi příjemném nudyprostém rozpoložení. Já bych dal hvězdičky 4 ale má žena mě přemluvila k pěti. No moc jsem se nebránil. ()

Davis I

Asi nejpřístupněší dílo Davida Lynche. Stačí si jen pročíst všechny ostatní komentáře a hned je jasné, že jde o krasný, upřímný a velmi příjemný film !!! ()

Mykhaluu

Proč dělat věci jednoduše a bezpečně, když můžeme tvrdohlavě vyvádět alotria na sekačce na trávu?!? Alvin Straight vám to ve své nejpomalejší roadmovie v kulisách podzimního středozápadu možná vysvětlí... ()

MaxForValue

Atypický Lynch krásne zrežíroval poslednú cestu nielen Alvina Straighta, ale aj Richard Farnswortha, ktorý asi rok po filme spáchal na svojom ranči samovraždu. To najlepšie si ale Farnsworth nechal na záver. Krásny balzam na dušu. Mať to tak o polhodinu viac, menej vedľajších postáv, väčší dôraz na jednotlivcov, avšak so zachovaním krásneho záveru, nebojím sa dať plných 5*. Možno časom a vekom. Pre mňa však zatiaľ najlepšia Lynchovk. ()

nula87

Krásný film. Moc dalšího k tomu nelze říct, snad jen to, jak ze zdánlivě obyčejného příběhu, ve kterém se toho moc neděje, lze udělat dokonalý filmový zážitek. 100% ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti