Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

BrooksW.Here

Veľmi pokojný a pomalý road-movie, ktorý môže zo začiatku pripadať veľmi unavujúci hlavne svojim tempom, no ak ho dopozeráte až do konca, tak zistíte, že naozaj všetko má svoj čas a my sa nemusíme nikam náhliť, aby sme to stihli... V dnešnej uponáhľanej dobe je to naozaj krásny pocit nájsť takýto film. ()

bouncer

David Lynch je pokračovatelem postmoderní tradice, jeho filmy jsou zárukou kvality, ale i divácké úspěšnosti... Mezi mysteriózními díly Lost Highway a Mulholland Drive, které svojí propracovaností a tajemstvím uvnitř vás donutí celou dobu urputně přemýšlet, natočil odpočinkový, zdánlivě obyčejný snímek The Straight Story. Tak krásný oduševnělý příběh podaný s lehkostí a propracovaností Lynchovy vlastní, měl jistě oscarové ambice, ale Filmová asociace ho bohužel dále přehlíží...my ostatní můžeme jen koukat s otevřenou pusou na tento skvělý film. ()

Avalon820

Richard Farnsworth se s námi rozloučil se vší grácií. Film Příběh Alvina Straighta je velmi silným lidským příběhem o obyčejném člověku, který na sklonku svého života chtěl učinit čistou alespoň tu část svědomí, jež mu byla nejdražší. A není těžké pochopit, proč zvolil onen způsob znázorněný ve filmu. Ona vůbec podstata celého tohoto road movie je velmi jednoduchá, až mě skoro zaráží, jak z toho mohl vzniknout tak krásný a dojemný snímek. V jednoduchosti, zdá se, síla přece jenom bude. ()

adamo_znk

Lynch natočil ódu na stáří, teskné, ale velmi pozitivně laděné road-movie které se na jednu stranu vymyká jeho minulým filmům, ale na druhou stranu je plné typických lynchových zvláštních motivů (tlustá opalující se sousedka, velká obilná sila, žena co sráží pravidelně jeleny ). Celkově se ale film vyrovnává jeho nejlepším počinům. Skvěle obsazený R.Farnsworth a Sissy Spaceková a vlastně i Harry Dean Stanton potvrzují kvalitu filmu. Když přičtu obvykle znamenitou hudbu Angela Badalamentiho, Lynchův profesionální, citlivý a originální režijní projev, nemám co bych tomuto snímku vytknul. Proto maximální hodnocení ! ()

JohnCZ

The worst part of being old is rememberin' when you was young. Yea, s tímhle se nedá nesouhlasit a to jsem ještě ani nepokořil třicítku (bez dvojsmyslu). Třicítku má na své sekačce problém trumfnout i sympatický stařík Richard Farnsworth, který od začátku do konce na diváka sype nenápadná životní moudra a příběhy, které, jakkoli to může znít jako klišé, napsal sám Alvinův život. The Straight Story je, z toho co jsem doposud viděl, na Lynche hodně atypicky příjemný, přístupný a přímočarý film, ale i přesto si s sebou nese autorovy poznávací prvky a filmařské postupy. Parádní je i zvolené prostředí středozápadu, které zobrazuje to nejklasičtější a zároveň nejromantičtější z amerického venkova, navíc podkreslené padnoucí Badalamentiho hudbou. ()

Falcor

Seniorská rouuudmuuuuvíííííí vee zběsilééém teeempuuu hleemýýýžděě v úúúplněěě voobyčéééjnýýým svěěětě...(vlastně v USA a jeho zapadákovech, ale zde to člověk překousne, protože, kdyby ne, tak vlastně pro něj ten film nemá smysl) ()

Cubinho

Velmi dojemný příběh Alvina "The Lawn-mover Drivera", který se přes kus Ameriky vydá navštívit svého bratra zasaženého mrtvicí. Tolik moudra a pozitivního pohledu na život bych od Lynche opravdu nečekal. Moc příjemný film. 9/10 ()

sidzej

V úvode ma pobavilo logo Walt Disney a za ním "A film by David Lynch". Pomaly plynúci film s čarovnou retro atmosférou, krásnou hudbou a charizmatickým Richardom Farnsworthom v hlavnej úlohe. Keby sa Lynch venoval viac filmom podľa skutočných udalostí ako tým jeho chaotickým feťáckym víziam bol by som s ním ako s režisérom spokojný. ()

Una111

Laskavý, vlídný film o stáří, bratrské lásce a úporné, tvrdohlavé cestě za odpuštěním. Skvělý Richard Farnsworth ve svém posledním filmu. ()

ledzepfan

Dědek na sekačce si to prdí po čáře asfaltu v nekonečném kukuřičném poli, potkává jen samé dobré lidi a jediný s kým musí opravdu zabojovat je on sám. V pauzičce mezi děsivým Lost Highway a omamným Mullholland Dr. si David udělal čas aby s úsměvem a vztyčeným prostředníčkem, za pomoci jednoho krásně magického filmu odpálkoval všechny ty veledůležité hejtery, kteří ho zvou chorým, nepochopitelným a zmateným úchylem. Pomalé, hluboké, hřejivé, opravdové...lidské..... ()

Cimr

Kdybych to neviděl v titulkách, nikdy bych nevěřil, že tohle natočil Lynch. Není tam nic tajuplného, nejsou tam divní lidé (snad jen ta paní, co pravidelně sráží srnce, přestože je má ráda, stojí za zmínku) ani strašidelná hudba. Je to prostě Straight Story (škoda že se tahle hříčka nedá přeložit do češtiny) s jednoduchým dějem pojednávajícím o složité cestě jednoho sympatického staříka. Lynch sází na osvědčené postupy jako noční nebe poseté hvězdami (podkreslené dojímavou hudbou) nebo povídání o válce (podkreslené dojímavou hudbou). Můžete se pokusit ubránit se sentimentu, ale s největší pravděpodobností se vám to nepodaří. Protože kdo umí, ten zkrátka umí. A je jedno jestli zrovna točí nepochopitelné schizofrenní psychárny nebo příběh staříka, jedoucího usmířit se s bratrem na zahradní sekačce... ()

NinonL

Netušila jsem, že mistr klamu a iluzí dokáže natočit tak prostý a přitom nesmírně moudrý film. Film o pokoře, oběti a odpuštění. Nádhera. ()

Pan Filuta

9/10 Prostota a přímočarost tohoto filmu mě u Lynche vskutku zaráží. Příběh o obyčejném, stárnoucím muži a jeho pouti za usmířením. Většinu jeho filmů pochopí a ocení málokdo. Toto se dá pochopit až s věkem, ale ocení to jistě každý. ()

zlabus

S přibývajícím množstvím zhlédnutých filmů od Davida Lynche, už jsem začínal ztrácet naději, že ten člověk natočil něco, co mě tak nadchne, že tomu udělím nejvyšší hodnocení. A inu on přeci takový film je. Už počáteční "Walt Disney Pictures presents" mě přivedlo na myšlenku, že se asi nebude jednat o obvyklou "Lynchovinu". A skutečně tomu tak je. Nevidět na začátku titulky, které v položce "Režie" uvádějí Davida Lynche asi bych nevěřil, že tenhle film natočil on. Richard Farnsworth v každém okénku filmu, kde se vyskytuje, přesvědčuje o tom, jak moc dobrý herec je. Vizuální stránka je (jako u Lynche ostatně vždy) dokonalá a nádherná hudba Angela Badalamentiho nádherně dokresluje podmanivou atmosféru. Víc takových filmů, Davide! ()

kobejn

Lynch si po ultramodernim a cool tripu na ztracený dálnici střihnul tudle in slow motion důchodcovskou jízdu to the grave, je to pecka, bylo vidět, že se toho nebál. Nádhernej soundtrack. Myslim, že Lynch si na svůj traktor ještě nějakej pátek počká, ale proč si nedat generálku, že jo a nezkusit si to na nečisto? Come on John Deer, let´s go - there is dark at the end...but there may be light also...nobody knows... ()

Popluh

Krásný film, který se možná občas podobně jako Alvinova sekačka zadře, ale díky laskavosti a síle srdce se zase rozjede dál. Klasicky výborná hudba Angela Badalamentiho v neklasickém režijním pojetí Davida Lynche. ()

Pierre

Krasný a neúvěřitelně milý film plný citů. A také samozdřejně s krásným příběhem o starém muži, co se chce na stará klena usmířit se svým bratrem. Nad ničím nepřemýšlí, sedne na sekačku a jede. Cestou se potkává s různými lidmi, vyslechne si pár životních osudů. A stále vzpomíná. Tento film možná trošku citově vydírá, ale je těžké u něho zůstat chladným. Když se koukáte na zlomeného staříka co chce naposledy všechno napravit, na příjemnou krajinu a do toho hraje úžasně dojemná hudba která už ty emoce vyvolává sama o sobě jste z toho tak nějak celí naměko, ale v hloubi duše vám je moc příjemně. Stále si taky kladete otázky: Proč se pohádali? setkají se ještě? jak to celé dopadne?. A děj na vás netlačí, plyne přijatelným pomalým tempem a nic není uspěchané. Každý detail jsem si mohl vychutnat. Olalá, to bylo krasné. A věřte, že se k tomu i krásně píše komentář.:-))) Shrnu to: Dobrá možnost večerního filmu, vynikajcí záležitost. Nejenom Francouzi točí dobré filmy (nadsázka.) ()

numi

Absolutně bezkonkurenční nápad, který je dotažen originálním stylem vyprávění až do konce. Richard Farnsworth je ve své roli geniální, stejně jako Sissy Spacek, a když připočtete fakt, že se Lynchovi podařilo udržet náladu filmu na stejné vlně po celou jeho stopáž, tak je zřejmé, že filmu buď podlehnete na začátku nebo nikdy. A věřte nebo ne, podlehnete mu. A opravdu hned na začátku. I přesto, že se ve filmu najdou čtvrthodinové pasáže, ve kterých je největší "akcí" sfouknutí Alvinova klobouku kolemjedoucím kamiónem, nebudete se nudit. Jednotlivé postavy, které Alvin po cestě potká slouží paradoxně jen k tomu, aby jsme se více dozvěděli o Alvinovi samotném. Na začátku o něm nevíme absolutně nic a s každou další postavou se do příběhu Alvina Staraighta dostanete hlouběji a hlouběji - tento příběh vás prostě inteligentím a originálním způsobem pohltí a zahřeje na srdíčku. Kéž by takových bylo jen víc a víc. [květen 2006] ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti