Mandolína kapitána Corelliho

Capitaine Corelli

Mandolína kapitána Corelliho

Drama / Romantický / Válečný

Velká Británie / Francie / USA, 2001, 121 min

Když nic jiného, jde pokud vím o jediný film který zpracovává epizodu 2. sv. války, kdy se v roce 1943 dostaly do křížku italské a německé jednotky na Kefalonii a okolních ostrovech a Italové skončili přesně tak, jak to snímek ukazuje. Co se týče knižní předlohy - film se s ní nedá srovnat a to je "Mandolina" ve srovnání s ostatní Berniéresovou tvorbou celkem "všedním" příběhem. Hrozím se toho, co by vzniklo třeba po zfilmování jeho jihoamerické trilogie.(29.7.2007)

• k212

Pro pořádek musím dodat, že jsem ovlivněná četbou de Berniéresova románu. No nevím, jak se o filmu vyjádřil on (ale v jeho případě si přestavuji nějakou hodně ironickou poznámku), ale scénarista se fakt vyřádil .. děj je totálně přestavěný od počátku do konce, takže některé scény mají naprosto nelogické vyústění (Kupříkladu proč Carlo zachránil Corellimu život - chcete-li to vědět, přečtěte si knížku), nehledě, že klasický hepáč se opět koná (v knižce po zhruba 50-ti letech). Přitom měl film tolik možností být dobrým přepisem (a ne se jím honosit, když to přepis není) - výborný herecký potenciál, zručný režisér, docela originální námět. Musím však uznat, že v rámci možností (tedy pod scénáristovou brutální rukou) odvedli fakt dobrou práci. Filmu chybí naprostá odlehčenost a humor de Berniéresova románu, zbyla jenom milostná zápletka a to ještě zprzněná. Jak jinak to mohlo skončit, vždyť romány tohoto autora jsou naprosto nezfilmovatelné, a když už tak jedině geniálními šílenci...(8.2.2003)

„Starosta vám odkazuje, že ak neviete, čo znamená ´choďte do riti´, máte ísť dnu a my vám to vysvetlíme.“ Netradične (ako človek tvrdiaci „film je film a kniha je kniha“) sa pripojím na stranu výkrikov, že de Bernièresov úžasný, rozmerný a magickými detailmi prestúpený román (jeden z najväčších 20. storočia?) sa sfilmovať nedá, v tom lepšom prípade sa o to môžete pokúsiť. John Madden, ktorý tak pekne nakrútil oscarového ZAMILOVANÉHO SHAKESPEAREA, mal od producentov Weinsteinovcov to dobré – gigantický rozpočet a slávnych hercov. Takže po vizuálnej stránke sa nákladná koprodukčná snímka hrdí báječnou výpravou rozkvitnutého gréckeho ostrovčeka, ktorého akoby sa netýkalo vojnové peklo svetovej vojny. S hercami je to horšie, slávny Cage je príšerný (nedokáže ani dôveryhodne preniesť trápne vety typu „Slečna, v čase vojny musíme byť vďačný aj za kúsky pokoja.“), Bale o ničom a na Cruzovú sa už ani dobre nepozerá, ale menej známe tváre (Hurt, Papasová, Maggio) nám umožňujú sústrediť sa na to, čo je dôležitejšie: tragický príbeh veľkých rozmerov. Láska, odvaha, hrdosť, česť, zbabelci, vojnové zverstvá. Producenti však snímke naočkovali aj mínusové látky: aby sa celé toto ambiciózne monštrum zaplatilo, pôsobí film dojmom, že producenti režiséra počas nakrúcania výrazne ovplyvňovali a „radili“ mu, ako má čo nakrúcať, prípadne čo vyškrtnúť zo scenára (knižné finále) a napísať to úplne inak. Podľa toho výsledok bohužiaľ vyzerá. Akosi čudne ba až matne, nemastne, niektoré scény hravo naznačia, do akých parádnych oblastí tvorcovia chceli ísť (kapitulácia úradu), ale hneď nasledujúca, neobyčajne prízemne školácka scénka to okamžite pokazí. Kino Považan 2002(12.12.2004)

• dr.horrible

Ak sa vám páčila kniha,hlavne nikdy,nikdy nepozerajte tento film. Z Mandrasa urobili čisto zápornú a slaboduchú postavu a z toho krásneho,nostalgického konca,trapný americký happy end.A to nehovorím o tom,že dopisy medzi Mandrasom a Pelagiou,ktoré boli asi tým najlepším na celej knihe,sa z filmu vytratili úplne.Veľmi slabé spracovanie výbornej knihy...Ak ste ale knihu nečítali,pripíšte si k môjmu hodnoteniu takých 30%(29.1.2012)

Nic nového a objevného pod sluncem. Můj oblíbenec Nicolas Cage je sice Ital asi jako já Keňan, ale svou roli odehrál ještě celkem slušně, ikdyž má spoustu zapamatovatelnějších a lepších rolí ve svém hereckém inventáři. Věřím, že knížka je určitě zajímavější a obsáhlejší a myslím si, že ve filmu je z toho jen zlomek a možná i proto působí trochu tuctově a lacině. A hlavně - je bez emocí a jakékoliv větší milostné jiskry. A to je u romantického filmu docela problém.(1.2.2008)