Dr. Jeffrey Wigand, bývalý vysoký představitel jedné velké americké tabákové společnosti, měl díky své pozici přístup k řadě informací o negativním vlivu cigaret na lidské zdraví, a hlavně věděl, jak společnost v tomto ohledu lže veřejnosti. Poté, co byl z firmy pro své názory propuštěn, se na něj obrátil producent úspěšného investigativního televizního pořadu Lowell Bergman s prosbou o pomoc při sestavení reportáže odhalující praktiky podobných firem. Wigand zprvu odmítá, ale později svolí. Někdejší zaměstnavatel mu však začne vyhrožovat a nechá ho sledovat. Přesto se Wigand odhodlá Bergmanovi pomoci. Když je reportáž natočena, vedení televize se ji bojí odvysílat, aby proti sobě nepoštvalo mocné tabákové firmy. Mohlo by to totiž ohrozit plánovaný velice výhodný prodej televizní stanice. (TV Nova)

Trellíno

Nelze než nesouhlasit se zdejšími tříhvězdičkovými komentáři. Zajímavý, ale skutečně zbytečně zdlouhavý film. Viděl bych to někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. ()

Dan9K

Tak tohle je bomba. A věřte nebo ne, s tímto slůvkem zrovna neplýtvám. Po první hodině jsem se bál, že to nedokoukám, že je to příliš zdlouhavé, příliš dlouhé. Také úvodní část s teroristy neměla s dalším proudem příběhu snad nic společného, ovšem nevím, v té době jsem se do filmu ještě tolik nezakousl. Tento snímek má však užasnou schopnost zhypnotizovat diváka takovým způsobem (a bez reklam by to šlo nepochybně ještě lépe), že alespoň mně vůbec nevadilo, že je to tolik pomalé, naopak jsem byl za to rád. Napětí má "Insider" v druhé půlce na rozdávání a udržuje jej po celou dobu. Vynikající a důležitý thriller se skvělou hudbou. ()

Davies182

Nejfantastičtější filmový zážitek poslední doby. Od Insidera jsem neočekával nic moc extra (shlédnul jsem jej pouhé dva dny po kino-premiéře Veřejných nepřátel; měl jsem na Manna takovou chuť - a jeho novější snímky jsem již viděl - že jsem si obstaral i tento). Příběh jsem neznal, a tak jsem čekal klasické, stokrát ohrané drama na způsob Labyrintu lží. Chyba lávky! Nelze samozřejmě tvrdit, že Mannův snímek z roku 1999 je totálně originální, ale rozhodně mne neskutenčně zaujal, překvapil, a hlavně držel v nervydrásajícím napětí po celou stopáž. Upřímně nikdy nepochopím, jak tento skvost může někoho byť i jen chvíli nudit: celá závažnost tématu, s jakou film operuje a Wigandův život ve strachu z příštích dnů je tu doslova hmatatelný. Dlouho jsem neviděl tak autentický film, který by mi dokázal vsugerovat depresivní pocit strachu, jež jsem spolu s Croweovou rodinou prožíval. Režisér je perfektní, a třeba ve scénce, kdy spící rodinku vystraší mýval, je atmosféra v očekávání tragického (Wigand s pistolí - dcerka) nesnesitelná. Jenže takových parádních okamžiků je napříč celým snímkem nepřeberné množství, a Mann nejvíce režijně exceluje ve chvíli, kdy si naštvaný Pacino a vyděšený Crowe nenechávají "srát na hlavu", a kdy je nepříjemně shazují jejich vlastní zaměstnavatelé a rodina. Tolikrát jsem si během stopáže v euforii nezanadával, ani nepamatuji. Netřeba se dále rozepisovat, tento snímek by měl vidět každý, kdo má rád konspirační dramatické filmy. Hned dvěma třešničkami na dortu jsou pak oba hlavní představitelé: roztěkaného, odhodlaného Crowea a zatvrzelého Pacina z hlavy hodně dlouho nedostanu... VIVAT! ()

pepo

vynikajúci dokumentárne nasmímaný film.herci hrajú špičkovo.réžia je výborná.hudba krásna.poklonu si však zaslúžia hlavne kameraman a strihač ()

Xmilden

Insider začíná a hned od prvních minut je zřejmý osobitý Mannův rukopis. Příjde mě jakoby někdo spojil Stoneovu urýpanost s kamerovými orgiemi Tony Scotta. Je to samozřejmě jen můj dojem, protože Mann je dostatečně osobitý tvůrce. Po úžasném Heatu samozřejmě nemohl přijít se stejnou peckou a tak zvolil zdánlivě klidnější materiál. Příběh, který dokáže být dnes možná ještě poplatnější než tehdy. 75% ()

Real Tom Hardy

Určite netreba predstavovať tie momenty, kedy je sledovanie filmu takpovediac "za trest." Čo ale tie opačné prípady, kedy je film tak dobrý, až máš pocit, že jeho sledovanie je za odmenu? Také pocity vždy panujú pri sledovaní rež. filmografie M. Manna a ani opakované zhliadnutia ma neprestávajú udivovať v tom, ako sú jeho snímky vymaznané. Po vizuálnej stránke ako (doplň vhodné podstatné meno), no a paradoxne obsahová stránka taktiež nikdy nehrá druhé husle, čo je vo filmovom priemysle viac raritné než si vôbec myslíš. Jeho diela sú krásnou ukážkou tých božsky vyzerajúcich, ktoré zároveň netrpia takzvaným syndrómom style over substance, a to som si plne vedomý, že toto píšem do komentára k filmu, ktorého štylizácia je o pár úrovní "slabšia" (nie neúmyselne) než v jeho vrcholných počinoch. The Insider je strhujúcim príbehom z prostredia tabakového priemyslu a monštruóznych prachov. Nielen strhujúcim, ale aj neopozeraným, angažujúcim, vťahujúcim a jeho sledovanie sa inak ako takmer trojhodinovým skalopevným prikovaním ku sedačke opísať nedá. A Al Pacino bleskom na herecký Olymp... --- PS: Pri sledovaní som cítil istý konkrétny, mne známy/dôvodne neznámy & zvláštny pocit, ktorý som s výnimkou počas sledovania Predčítača (1/2019) naposledy cítil počas sledovania filmov v roku 2013. Čo som tým ale presne chcel povedať vôbec netuším x) (9.6.2017) (5.10.2021) ()

liborek_

Insider je slušný film o hodně závažném tématu a zejména v druhé polovině byl velice zajímavý. První půlku bych kapku prostříhal, čímž by se to zkrátilo a bylo by to ještě lepší. I když Alovi stačil průměrný výkon, stálo to za podívání. Na úplnou špičku to ale nemá. Taková slabší čtyřhvězdičkovka... ()

Gimp

Ten film je především dlouhý! A to tak, že i kdyby byl o polovinu kratší, pořád by byl dlouhý. Dalším problémem je to, že jsem starý! Ano a na tom filmu je to zle zle vidět. Události, které se odehrály před patnácti lety jsou jak z jinýho vesmíru - jestli cigarety splňují definici závislosti? Uf, no ani mě nenapadlo, že by o tom někdo mohl seriózně přemýšlet. Prostě to téma je grandiózně nezajímavé, překonané a detaily na upocené obličeje tomu moc nepomohou. ()

lamps

Špičkově zinscenováno, zahráno a ozvučeno, jak je u vizionáře Manna ostatně zvykem, se silným nosným tématem, který chce mluvit k divákům skrze osudový příběh jednotlivce globálně. Ale navzdory tomu se jedná o Mannův nejameričtější film, proložený klišé a vedlejšími dějovými informacemi takovou měrou, že z dvouhodinového komorního vyprávění se trochu zbytečně stává 150 minutový hollywoodský spektákl s nechtěně zúženou diváckou cílovkou. Je třeba plně docenit technické mistrovství a zvolený tématický kontext, a potom se dá Insider dokoukat na jeden zátah bez větších obtíží... Ne každý to ale pochopitelně zvládne. 80% ()

Rover

Je to dlouhé, je to velice dlouhé, ale: nenudil jsem se ani minutu, děj mě absolutně strhnul, výkon Al Pacina mě položil na lopatky, režie geniální....a hlavně HUDBA: Lisa Gerrard & Pieter Bourke - jednoznačně výtečně zkomponované a vybrané skladby, hlavně píseň Sacrifice z alba Duality je naprosto úchvatná (měl jsem to štěstí slyšet ji přímo v podání Lisy v Praze). Ve filmu je použita i kytarová skladba od Gustava Santaolally, která později výborně posloužila i v Bábelu. Jeden z nejlepších soundtracků!! ()

petaspur

"Cigarety nejsou návykové" hlásaly od pradávna tabákové koncerny a z vysoké pozice, vytřískané nekřesťanskými zisky, se přitom vysmívaly vědeckým anylýzám dokazujícím opak. Možná by dodnes kouření neškodilo zdraví, kdyby si právě propuštěný Jeffrey Wigand, navzdory dohodě o mlčenlivosti, nepustil pusu na špacír. Wigand byl ochoten mluvit právě ve chvíli, kdy měl reporét Lowell Bergman nastavené své radarové ucho správným směrem. Od této chvíle mohou tabákové společnosti začít rychle ukládat dolárky do prasátka, protože v zemi postavené na koníčku žalovat kohokoliv za cokoliv se již začínají štosovat zástupy právníků s nároky na finanční odškodnění ve svých aktovkách. ()

HAL

Média ve službách reality či snad realita ve službách médiím? Přičemž médii tu nemusí být označována jen televize, ve které se filmoví hrdinové i jejich reálné předobrazy zoufale snažily ukázat světu pravdu i přes to, že se je celý systém snažil zastavit, ale stejně tak dobře jde mezi média zahrnout i tento Mannův film jako celek - ve své prapodstatě vždy manipulativní s divákovými emocemi a jeho náhledem na předváděnou abstrakci reálného světa, přesto však se roztěkanou narací evidentně snažicí o co nejuvěřitelnější podání příběhu. A v důsledku se mu to i daří, i když z toho nutně vyplývá občasná nepřehlednost děje, mírná odosobněnost postav (za což může i striktně obchodní prostředí) a bohužel i problémy s gradací v přestřelené stopáži, takže místy působí trochu nudně... ale díky precizní režii dokáže i přes to pohltit. 9/10 ()

misterz

Ťažko k tomuto niečo napísať, pretože po obsahovej stránke mi takéto filmy nesedia. Len samé noviny a politika, pre mňa nuda. No na druhú stranu to aspoň malo myšlienku a pomerne slušne rozobranú situáciu ohľadom vlastného svedomia a čo to môže pre človeka znamenať, ak sa síce rozhodne správne a v súlade so svojím presvedčením, no naštve svine čo majú moc. Tiež bolo dobré, že tu hrali moji obľúbení herci, takže nakoniec to nebolo až také zlé. Lepší priemer. 65/100 ()

Snorlax

Námět rozhodně patří do kategorie skvělých novinářských thrillerů, obsazení zaručuje herecký nadstandard, jenže Mann bohužel režírovat neumí. Samotný scénář rozhodně není špatný, jen výsledný film je utahaný šedivý stařeček. Bez akce, se spoustou zbytečností, nudné, natahované, nezajímavé, za všechny nešvary nese vinu Mann. ()

Webb

Nenudící snímek hlavně díky herecky skvělému Al Pacinovi, řemeslně zvládnuté režii Michaela Manna a chytrému scénáři. Škoda že snímek negraduje, nevnesl něco vyloženě zajímavého, ničím nepřekvapil a působí trochu roztahaně. Přesto se však jedná o zajímavý počin. Lepší tři hvězdy, 65% ()

Sonnery

Jééé ten začátek se rozjížděl pomalu, jako ten nejtlutší rychlobruslař z ČSSD, až jsem začal uvažovat o dvou až třech hvězdičkách. Pak mě najednou něco čaplo za nohy a vláčelo mě to děsivou rychlostí. Byla to atmosféra - nezapomenutelná, dechberoucí atmosféra. Dívalo se na to tak neskutečně, že ani teď si nejsem jistej, jestli jsem to viděl... P.S.: ... Pačína v originálním znění nenahradí ani dabing, co... no prostě dobrej dabing ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Zdravé fast-foody?

Zdravé fast-foody?

21.12.2005

Kvalitu jídla bude připravovaný film FAST FOOD NATION posuzovat jinak, než z lékařského hlediska. V připravovaném dramatu režiséra Richarda Linklatera se vše bude točit okolo nejvyšších špiček… (více)