Dr. Jeffrey Wigand, bývalý vysoký představitel jedné velké americké tabákové společnosti, měl díky své pozici přístup k řadě informací o negativním vlivu cigaret na lidské zdraví, a hlavně věděl, jak společnost v tomto ohledu lže veřejnosti. Poté, co byl z firmy pro své názory propuštěn, se na něj obrátil producent úspěšného investigativního televizního pořadu Lowell Bergman s prosbou o pomoc při sestavení reportáže odhalující praktiky podobných firem. Wigand zprvu odmítá, ale později svolí. Někdejší zaměstnavatel mu však začne vyhrožovat a nechá ho sledovat. Přesto se Wigand odhodlá Bergmanovi pomoci. Když je reportáž natočena, vedení televize se ji bojí odvysílat, aby proti sobě nepoštvalo mocné tabákové firmy. Mohlo by to totiž ohrozit plánovaný velice výhodný prodej televizní stanice. (TV Nova)

m.krudenc

Velmi zajímavý film o Cigaretách. Je neuvěřitelné jak si někdo v moderní době mohl myslet že cigarety nejsou škodlivé. Každý i nekuřák pochopí že Cigareta rovná se hlava v komíně. A závislost na nikotinu, to muselo být snad jasný každému. Al Pacino i Russell Crowe v životní herecké formě. Skvěle natočený film o tom, jaký je svět a že za vší tou špínou je vždycky nějaký člověk, který ctí větší ideály než peníze a bohatství. Velká hra na pravdu ve velmi těžkém filmu. Přesah tématu vidíte každý den v trafikách na krabičkách od cigaret a přitom stačilo tak málo aby si nějaký moula mohl myslet že cigareta je úplně neškodná záležitost. Více takových filmů, více takových příběhů a lidí. ()

liquido26

Al Pacino a Russell Crowe - perfektní. Film samotnej docela zajímavej, ale na to jak málo se tam toho stalo a jak pomalý měl tempo, tak byl vražedně dlouhej a místama taky nudnej. Podruhý ho už vidět rozhodně nemusím. ()

Rybizek

Velmi zdlouhavý film, který mi přišel poněkud nevýrazný, podobně jako role Russella. Snad jen výkon Al Pacina, jakožto zásadového a dravého reportéra stojí za zmínku. Jinak mi toto drama z tabákového prostředí nepřišlo ničím poutavé a nikoho jistě nepřekvapí, jak to v takovýchto velko-farmaceutických výrobnách na zabíjení lidí chodí. Za zbytečně přepálenou stopáž musím srazit hodnocení na průměr, 58%. ()

NinonL

Co se vám může stát, když se znelíbíte managementu firmy, ve které pracujete? Možná vás jen vyhodí, možná vás budou chtít i umlčet ... ()

GodComplex

Vyborne zahrany a precizne natoceny politicky dialogovy film na tema tabakovy prumysl & $$$ vs. svoboda slova a boj za pravdu. Cigarety jsou bullshit, do ktereho tabakove spolecnosti ve jmenu co nejvetsiho vydelku pridavaji navykove latky pro vytvoreni co nejsilnejsi zavislosti na slaboduchych kuracich, kterych tak zabiji miliony rocne a Michael Mann mi udelal radost, ze to presne takhle bez jakehokoliv prikraslovani zobrazil. K nejakemu odzbrojujicimu finale to sice nespeje, ale celkovy koncept je spravne fatalni, Misa ma krome dobre kamery i dobry hudebni vkus (Lisa Gerrard, Massive Attack...) a je jasne, ze Al Pacino se pro tyhle role plne dramatickych proslovu narodil. "What got broken here doesn't go back together again." 7/10 ()

Pierre

Sledovat v dnešní době skoro tříhodinový snímek o tom, že je kouření škodlivé, by se možná mohlo zdát skoro směšné. Notabene pro mě, když já bych si zapálil maximálně krásné slaďoučké Vapio, jehož vdechování je přece naprosto přirozené a nemůže mi tudíž vůbec uškodit. Až do předtitulkového dodatku jsem navíc ani netušil, že jde o film podle skutečných událostí a machroval jsem, že jsem přesvědčený, že jde o fikci.  Insider: Muž, který věděl příliš mnoho je ale výborně profesionálně dynamický natočený s hereckými výkony v hlavních rolích na stejně velké úrovní. Napínavé mi přišlo už vyměňování faxů na začátku filmu. Během celé doby se stihne rozehrávat dobrá propletená jízda, která stihne pobrat mnoho témat a motivu, nejen praktiky velké tabákové společnosti. Důležitý je zde především klasický prvek boje za pravdu ať už ze strany vědce nebo investigativního novináře, kterému jde o odvysílaní pravých informací v plném rozsahu, čemuž je zabráněno kvůli strachu ze žaloby.  Také je řešena ale i   komplikovanější stránka reportážní  práce, pokud donutí nepohodlného člověka promluvit, porušit domluvené zasády a úvest ho tak do nebezpečí, čimž on zase může ohrozit svou rodinu.   Rovněž se mi líbil vedlejší motiv filmu o starnoucím odcházejícím novináři v podání Christophera Plummera, který se nejdříve postaví za zkrácení natočené reportáže, ale nakonec si uvědomí, že historie si bude pamatovat především poslední skutek...A do toho je to celé dost napínavé. Dohromady  pestrý  příběh, který mě bavil a je zdařilé zpracovaný.  Skvělý je taky český dabing Jiřího Pragera, který dokáže nadabovat zřejmě ledasco a zaslouženě si tady za Al Pacina odnesl Cenu Františka Filipovského. Viděno v televizi, díky ČT 2 za tip.:D On sedí a mluví, porušuje zasraně své prohlášení o mlčenlivosti. Je jediný klíčový svědek procesu, který se tyká veřejného zdraví. Má, co říct. Stojí to za odvysílání? Ano. A odvysíláme to? Samozřejmě, že ne. Proč? Protože nemluví pravdu? Ne, protože mluví pravdu.  ()

numi

Fascinující příběh natočený podle skutečných událostí s vynikajícím Al Pacinem a ještě lepším Russellem Crowem. Děj ani na chvilku nezamrzne na mrtvém bodě a posouvá se neustále kupředu, takže naštěstí nezačne nudit a to ani přes svou náročnější stopáž. A pokud nemáte rádi cigarety a tabákové firmy vůbec, tak si připočtěte ještě tři hvězdičky navíc... ;o) [červenec 2005] ()

Vojcl

Vizuálně zajímavý snímek, který i přes minimum akce a jednoduchý děj dokáže udržet pozornost a nenudit celých 157 minut. Kromě originální nápadité kamery se Insider může pochlubit excelentními hereckými výkony. Kromě tradičně výborného Al Pacina září především Russell Crowe, jenž je zde fyzicky téměř k nepoznání. ()

italka63

Drama se všim všudy, ale hlavně vynikajícím Al Pacinem, kterému můžu věřit všechno a taktéž velmi dobrým Crowem, který se zaplete se svým zaměstnavatelem, tabákovou firmou a rozhodne se mluvit pravdu.Jenže pravda bolí a spolupráce s médii chvílemi taky.A za to vás čekají útoky na vaši rodinu, soudy, rozebrání vašeho života do poslední nitky. Podrží vás producenti?Znáte ten tlak, kdy se ráno vzbudíte a s hrůzou víte, že den bude strašný, ale zítřek ještě horší, protože jinak to být nemůže?To je Crowe. Al Pačino ten, kdo bude s vámi bojovat za pravdu, jenže ta je nepříjemná, takže i za cenu velkých osobních ztrát. Klobouk dolů před těmi dvěma muži.Takže super film, skvěle natočený, s výstižnou hudbou...jen ty hrubky v titulcích v příčestí minulém, ach ouvej, jak já trpěla:-) ()

YURAyura

Kdo z nas nekdy nemel problem s vetrnymi mlyny? Ano tyto utopicke boje se zridka daji vyhrat, ale tady mame priklad podle skutecnosti o boji proti mamuti korporaci. Sympaticky film s vemli slusnymi hereckymi vykony. A to ze to bylo opravdu dlouhe mi prislo az po filmu nikoli v prubehu, coz taky o necem svedci. ()

Damiel

70 % - Řemeslně naprosto precizně odvedený film, kterému po technických stránkách nedá mnohou vytknout. Výborný Al Pacino, průměrný Russell. Celkově vzato ale nechápu, proč sedm nominací na Oscara. Tento příběh není nic víc, než dobře zpracovaná obměna toho, co člověk viděl už tisíckrát. ()

Aiax

Michael Mann má rozhodně velice osobitý styl. V infantilním a prostoduchém tvůrčím prostředí Hollywoodu je tak trochu výjimečným zjevem, protože klade na diváka nemalé nároky, jak svým stylem vyprávění, tak mnohdy i zpracovávanou látkou (narozdíl třeba od Collateralu nebo Heatu má Insider, Ali nebo Poslední mohykán ještě tu dimenzi "přidané hodnoty", tzn. že divák se kromě skvělé zábavy ještě dozví něco užitečného). Insidera jsem musel vidět dvakrát, abych vše docenil. Mám jedinou výtku, čistě ovšem osobní - film je IMO možná trošku "přestylizovaný" a složitěji vyprávěny, než by mohl být, tak proto jen 4*. ()

CageDepp

Al Pacino a Russell Crowe filmu dávaj hrozně moc, protože jinak bych to nedokoukal, když děj docela nuda k délce filmu. ()

Aleee89

Ano, místy byl film roztahaný a na pár minut jsem u toho i usla, ale jinak budu spíše vyzdvihovat jeho kvality, které ční hlavně v hereckých výkonech, toho, že je film s jádrem reálným, moc se mi líbila hudba, nevím proč, ale ty melodie mě prostě chytly. Takže film celkově se mi líbil a body mu sráží právě ta utahanost, naopak přidává atraktivita tématu, i když za chvíli toho možná zase bude moc, protože televize nám servíruje v poslední době dost takových filmů (Erin Brockovich, Philadelphia...) ()

Dont

Neúměrná stopáž je hlavní vadou filmu, ale jinak jich moc není. Snad ještě to kolísavé tempo, ale to souvisí právě s tou stopáží. Al Pacino a jeho zápal pro věc jsou nakažlivé. Po průměrné první hodině nakazil investigativní horečkou ve druhé polovině i mě a se zaujetím jsem sledoval, jak kauza tabákových výrobků skončí. ()

PP66

"Čtivě" naservírovaný příběh o osobní odvaze - kam se hrabou vojáci v Iráku - excelentní výkon Al Pacina, s nímž se snaží zdatně držet krok Russel. ()

d-fens

Opäť vynikajúci M.Mann, a neopakovateľný výkon pre mňa najmä Russel Crowea, pre ktorého bol film jedným z rozhodujúcich pre odštartovanie jeho hviezdnej kariéry..... Christopher Plummer klasicky veľmi dobrý, Al Pacino síce moc kričí a jeden jeho diabolský pohľad strieda druhý, ale aj tak je stále veľmi presvedčivý..... film čiastočne natočený podľa skutočnej udalosti (niektoré scény boli pridané kvôli dramatizácii, vcelku by ma zaujímalo ktoré).... v podstate, na filme ma rozladili dve veci: začiatok, ktorý ma trošku "vyviedol z konceptu" (samozrejme, neskôr som to pochopil asi tak, že aj Hizballáh je nič oproti tabakovým korporáciám a ich praktikám :), a druhá vec je pre mňa ešte vždy nestráviteľný "hon na cigarety", ktorý pokladám za jedno veľké divadlo.... samozrejme, ide v ňom o životy ľudí, ide v ňom o morálku, o spravodlivé súdnictvo, o boj proti deštruktívnemu vplyvu korporácií na súdy, médiá, verejnú mienku.... ale napriek tomu sa mi ten boj zdá prehnaný..... je však pravda, že film je z roku 1999, kedy bola téma nadmieru aktuálna a živá, dnes v čase zákazu fajčenia pomaly na všetkých verejných priestranstvách ma táto téma začína skôr iritovať.... nie som fajčiar (resp. som príležitostný fajčiar), ale slovami jednoho Formanovho filmu - "Lidé nejsou hloupí !" by som okomentoval aj to množstvo peňazí, ktoré akože "oklamaní ľudia" vysúdili od tabakových firiem... aj hlupákovi totiž musí dôjsť, že vdychovanie dymu do pľúc zdraviu rozhodne neprospeje (tým samozrejme neobhajujem veci ako krivoprísažné výpovede pred súdom, pridávanie látok do cigariet, ktoré zvyšujú závislosť, popieranie návykovosti nikotínu etc. ) .... 80-85% ()

donvitoso

70% ...něco tomu chybělo, možná větší gradace napětí a nebo jsem možná jen velkej puntičkář, ale takhle mě to moc neoslovilo, pacino ale jako vždy vysoký standard :) ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Zdravé fast-foody?

Zdravé fast-foody?

21.12.2005

Kvalitu jídla bude připravovaný film FAST FOOD NATION posuzovat jinak, než z lékařského hlediska. V připravovaném dramatu režiséra Richarda Linklatera se vše bude točit okolo nejvyšších špiček… (více)