Insider: Muž, který věděl příliš mnoho

The Insider

Dymová clona

Muž, ktorý vedel priveľa

Thriller / Drama / Životopisný / Psychologický

USA, 1999, 157 min

Nelze než nesouhlasit se zdejšími tříhvězdičkovými komentáři. Zajímavý, ale skutečně zbytečně zdlouhavý film. Viděl bych to někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami.(17.1.2005)

Herecky spolehlivý Al Pacino je snad to jediné, co je na tomto dramatu pamětihodné. Jednak mně zpracované téma z prostředí tabákového průmyslu příliš nezaujalo, jednak Russel Crowe si svoji oscarovou nominaci zasloužil jenom svojí výraznou fyzickou přeměnou, jeho herecký projev zde je poměrně mdlý. Ve výsledku jde o nepříliš vzrušující , lehce zdlouhavý a emocionálně nevýrazný film.(24.8.2003)

Nejvíce zaujme odbarvený Russel Crowe. Jinak tento film patří mezi nadprůměrné business movies ( tak tomu říkám já ). Jo, a kdybyste to nevěděli, kouření škodí zdraví.(9.6.2003)

Michael Mann je režisér velkých příběhů, s, pro mě, kolísavou kvalitou. Insider: Mu, který věděl příliš mnoho je tak film s velice originálním nápadem, ale brutálně zdlouhavým a chvílemi až zbytečným vysvětlováním, který mě v mnoha ohledech šíleně nudil.(18.3.2012)

• Morien

Kompletně úmorný zážitek, který kvůli lpění na (nepodstatných) detailech a zápletkách obětuje dramatické pnutí (a výpovědní hodnotu). Tohle je film, u kterého na konci nevím, co se dělo na začátku, jakkoliv jsem si myslela, že nic takového se o filmu jako kategorii říct nedá. Hodně mně vadí, že se spousta dialogů a prohlášení opakuje (mám na mysli zejména projevy Al Pacina), ale jejich význam zůstává pořád stejný, nic se neproměňuje, žádné vrstvy se neodkrývají. Na tak lineární film je pro mě ta délka zkrátka neúnosná, jakkoliv úmysly autorů byly asi dobré. V hlavě mi naskočilo srovnání s Coppolovým Rozhovorem, vedle kterého Insider vypadá jako hodně hloupý film, což mě zároveň rozesmutnilo, vzhledem k tématu. Možná je to proto, že jsem očekávala osobitý souboj jedince s větrnými mlýny, ale tenhle film se žádných nadčasových pravd nedotýká. Místo toho se dočkávám bulvarizace tématu dojemnými slow motion záběry na nevinné dcerky - celkově nemám ráda zatahování rodinné situace do politického filmu, jak samy postavy filmu říkají, tak k osobnímu společenskému vyjádření není potřeba vidět brečící manželku. Chtěla bych to vidět v chladném odosobněném stylu, jaký předvádí Tomas Alfredson ve filmu Jeden musí z kola ven.(20.7.2015)

• Al Pacino