Insider: Muž, který věděl příliš mnoho

The Insider

Dymová clona

Muž, ktorý vedel priveľa

Thriller / Drama / Životopisný / Psychologický

USA, 1999, 157 min

Rozpočet $68miliónovTržby USA $29,089,912Tržby Celosvetovo $60,289,912║ Po prvom pozretí ešte v roku 2000 mi takýto druh filmu moc nehovoril a bral som ho ako nezáživný priemer, teraz(2008) sa k nemu vraciam a nemôžem si pomôcť a musím zmeniť rapídne názor a hodnotenie zmeniť na to najvyššie. Režisér Michael Mann za výdatnej podpory výborných hercov Russella Crowe a Al Pacina nám ponúka strhujúce momentky zo zákulisia gigantického cigaretového konfliktu odohrávajúceho sa v 90.rokoch. "Vypätosť scén prežívame rovnako na svojej koži ako osobne Jeff Wigand ocitnutý v nevyrovnaných praktikách médií a korupčného dodávateľa cigariet." /95%/(19.5.2005)

Film, který úplně nenudí, ale na druhou stranu ani ničím nedokáže překvapit. Samozřejmě, že Al Pacino a Russel Crowe hrají skvěle, ale pouze dobrí herecké výkony bohužel k nadprůměrnému filmu nestačí. Začínám mít pocit, že dílům pana Manna asi na chuť nepřijdu nikdy.(24.7.2006)

Formálně i obsaheově precizní. Tímto by se daly označit všechna díla Michaela Manna. Že ani Insider není vyjímkou asi nikoho nepřekvapí. Banální námět o protikuřáckém boji jedinců a organizovaných společností, rozehrál Mann ve vší minimalističnosti s téměř až divadelní atmosférou v obsahově velkolepé, a všechny známé hranice překračující, drama. Drama o lidech, kteří jsou ochotni obětovat i základní hodnoty, společností uznávaného bytí (jako je třeba rodina), pro ideály, kterým možná ani oni sami nerozumí. V hereckém obsazení Mann opět prokázal svoji libůstku ve změnách jejich image, oproti zažitým stereotypům. "Obětí" se protentokrát stal Rusell Crowe, který se svou (na šedo) obarvenou hlavou nezaujme tolik, jako spíše svým parádním "utahaným" výkonem. Nestačí mu ani herecký standart (čili opět vynikající) Ala Pacina. Ti, kteří si z filmu odnesli pouze fakt, že kouření škodí zdraví, by si pak tento film měli pustit ještě jednou, protože to samé Vám už dnes poví každá krabička cigaret. Tento film je mnohem hlubší (ne však filozofický) a hodnotnější než se někomu může, kvůli dvěma a půl hodinám, zdát. Tohle navíc uteče stejně rychle jako zápálená cigareta.(10.6.2005)

Fajnová atmosferická oscarovka so skvelým nadupaným castingom.(15.1.2015)

Dlouhé, tíživé drama o trnité cestě za spravedlností, Michael Mann se nesnaží o okaté ponaučení, moralizování, či výslovný happy end, vážnost a morální poslání z filmu vyplývají samy a člověk je pocítí automaticky vlivem prvotřídní režie - vykreslení situace + rovnoměrné vedení příběhu bez slabších míst a intenzivní atmosféry, ke které přispívá správně thrillerová hudba. Nenazval bych Insidera přímo strhujícím, než dechberoucí fasinaci jeho rozvláčněné tempo navozuje spíše pomalejší, kvalitní filmový prožitek. 8/10(29.7.2009)