Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

Gastovski

Velmi, velmi pěkný film. Krásně natočený, ještě lépe zahraný (hlavně Dustin Hoffman válí). Velmi dobře rozebrané soužití otce s malým synem. Z tohoto snímku jsem měl velmi pěkný zážitek, a to i přesto, že filmy s touto tematikou moc nemusím. Ale na jednu otázku bych fakt chtěl znát odpověď: Kde je psáno, že muž má míň citů než žena? ()

Milwa

Jossie ro popsala takjak já nedovedu, ale trefila to naprosto...vztahy jsou komplikované a lidé nejsou jednoduší....zlatý fond ()

edie sedgwic

Povedzme, ze som trochu sklamana vykonom Meryl Streepovej, ktora je mojou holywoodskou oblubenkynou, ale v tomto filme sa popri Dustinovi Hoffmanovi akosi stracala. Ale inac velmi zaujimavy pribeh. Scena, kedy sa maly Billy na chodbe stretava s nahou tatkovou laskou na jednu noc a pyta sa jej, ci ma rada pecene kura, nemala chybu. ()

Helldo

Krásný, dojemný snímek s vynikajícím hereckým obsazením a po dlouhé době film, který mi vyhrkl slzy do očí... ()

Chundys

To nejde jinak. Dva úžasní herci, zasloužené oscary a to že má být upřednostňována matka do péče o dítě není vždy nejlepší řešení. Zrvona u paní Kramerové bych to fakt nedělal! ()

ladno

Rozmýšľal som nad tým, aký film by som zvolil za ten najlepší, aký som kedy videl a jednoznačne u mňa vyhráva tento. Príbeh je fantastický, zaujímavý, vie upútať, scenár je brilantný a herecké výkony všetkých predstaviteľov sú dokonalé. Neostáva mi nič iné, len tento film všetkým odporučiť, naozaj stojí za to. A ako bonus ešte tento film dostal aj jeden z najlepších slovenských dabingov, aké som kedy mal možnosť počuť (poskytnem, ak máte záujem). Úžasný film. ()

adriane9

Pořád mám ten film v hlavě. Asi to tak fakt je, že svět a i ten filmový se dělí na ty co děti maj a co ne. Tohle prostě nejvíc zasáhne otce a matky. Strašně to bolí vidět to dítě, co tomu všemu možná rozumí víc než my, vidět film, který exceluje jak v dospělých tak v dětské roli. Měla jsem pocit, že jsem tam s nima, že jsem v jejich bytě, že sedím v soudní síni a taky že koukám v dětském pokoji na pláč jejich syna. ()

Saur.us

Nejslavnější rozvodové drama je poprávem nejslavnější. Z ústřední dvojice exceluje hlavně ten třetí, J,. Henry. ()

Deleatur

Hitový doják samozřejmě táhnul mladičký Henry a vrcholem bylo jeho setkání s otcovou nahou milenkou. I když Hoffman mu sekundoval více než zdatně. Vzhledem k proslulosti filmu i ve filmografii Streepové bylo pro mě ale překvapivé, že její role nebyla rozsahem tak velká. Což je jen doklad jejího - po právu poprvé Oscarem oceněného - mimořádného talentu... a charismatu. Koneckonců mladičký Henry měl perlit i mimo natáčení a na Hoffmanovu otázku, s kým by ve skutečnosti zůstal, bryskně odpovědět: "S ní. Je hezčí." // 83% ()

xavierr13

Kazdy ma v zivote urcite priority... Rodina, priatelia, kariera. V roznom poradi. Podla tychto priorit oraganizujeme svoj cas. U Teda (Dustin Hoffman) (aj ked to vzdy tak nebolo) je to teraz kariera... Ted je priemerny muzsky obyvatel uponahlaneho velkomesta v dobe ked zeny zacinaju byt stale ambicioznejsie. Joanna je zenou ktora sa koli ulohe matky zriekla svojich ambicii, no osamelost sposobena Tedovou prilisnou zaujatostou pracou (nepritomnost laske nikdy neprospieva) a frustracia z nenaplnenia svojich snov, ambicii sposobia ze jedneho dna opusta nielen Teda ale dokonca svojho 6-rocneho syna... Ted sa tak zo dna na den ocita v ulohe doteraz pre neho neznamej... do svojho uponahlaneho zivota zaradit 100% starostlivost o Billyho... Kramerova Vs Kramer je skvelou dramou. Zachytava velmi realne atmosferu rozpadu manzelstva. Jeho priciny. Dosledky tohto rozpadu na osudy postav a ich zivotne postoje. Je to jeden z filmov kde sa vam postava vyvijaja priamo pred ocami. A je velmi prijemne sledovat ze k lepsiemu. Kamera je v tomto filme fantasticka (New York ako vzdy fotogenicky). Sceny, dialogy uzasne prirodzene (vela scen bolo improvizovanych a je tam mnozstvo uzasnych naladovych scen dokreslujucich atmosferu a vnutorne pocity postav). Ak si k tomu pridate skvele herectvo mladeho Dustina Hoffmana, Meryl Streep, Jane Alexander a len 8-rocneho Justina Henryho (najmladsi herec nominovany na Oskara) tak sa niet co cudovat mnozstvu oceneni ktore film ziskal. ()

kacirek_

Téma neustále aktuální, otcovská práva jsou i v dnešní době víceméně přehlížena. Film plyne pomalým tempem a nevyskytují se v něm nějaké nazapomenutelné scény, ale uvěříte mu. Dustin Hoffman opravdu skvělý, ovšem za jsou ty další 4 Oskaři to teda nevím.... ()

vickeyek

Film je zdařilý, jak dokazuje i nespočet oscarů a nominací na ně. Meryl Streep se zde vyloženě objevila, Dustin Hoffman zase dokázal, co umí. I Jane Alexanderová má svůj velký podíl na tom, jak tento film vypadá. Hudba mandolíny s kytarou dodala jiskru, konec filmu byl pro mnohé lidi dokonalý, já osobně mám raději příběhy dokončené, přesto mě tento fakt nepřiměl film odsoudit, protože jeho kvality převažují. Proto **** ()

agassi68

Film, ktorý keď skončil, tak sa mi zdal veľmi krátky. Na Hoffmana sa dá pozerať hodiny a Streep tiež nemusí dokazovať, že je to pani herečka. Dielo tak nadčasové ako sa len dá.. ()

BOURQUE

Film, ktorý bol nominovaný na celkovo na 9 Oscarov, celkovo získal 5. Podľa mňa celkom zaslúžene. Dustin Hoffman si to zaslúžil jednoznačne. Avšak som hodne zamýšľal nad tým, prečo tú sošku získala aj Meryl, keď vo filme strávi asi tak 20, 25 minút. Podíval som sa znovu a znovu na jednotlivé zábery, kde obľúbená herečka každého režiséra predvedie svoje umenie. A prišiel som na to: CHARIZMA ! Keď pán Hopkins získal za 16 minút hereckého výkonu (mimochodom geniálneho), tak aj Meryl Streep si to zaslúži. Pretože tie scény, kde vstupuje spoločne s Dustinom, sú najlepšie a najsilnejšie. K tomu skvelá hudba, kameraman a vedľajšie postavy. A scenár: krutá pravda zo života, tak ako to známe. Osobné hodnotenie: 92 % (*****) ()

Smejdik

Precizně natočený příběh o citlivém tématu, který vás (především díky dokonalým hereckým výkonům obou hlavních představitelů) dostane do pomyslných emočních kolen. ()

Clu

Výborný, pravdivý, emotivní film. Proč jsem nedal pět hvězdiček? To by to muselo mít méně klišé, nápaditější scény, geniální kameru, lepší hudbu, lepší obsazení toho kluka, lepší tempo, nebo já nevím... Je mi to líto, ale po těch skvělých ohlasech jsem prostě čekal něco víc... ()

Akana

Nevím, jak by ten film dopadnul bez famózních výkonů Dustina Hoffmana a Meryl Streepové, ale určitě ne lépe. Příběh je docela modelové, předvídatelné melodrama, tihle dva z něj ale dělají zážitek, při kterém se člověk za zjitřené emoce vůbec nemusí stydět. ()

bagetka007

Všichni píšou, jak byli uchváceni. Mým problémem je asi to, že jsem měla moc vysoká očekávání, která prostě nebyla naplněna. ()

Fujara777

ÁNO: Výborne zvládnuté. Rozprávanie príbehu sa nikam neponáhľa, napriek tomu nuda nehrozí. Hoffmana mám rád, tu sa mi znova potvrdilo prečo. Čo sa hrania týka, nie je to len o ňom, ale aj o chlapcovi, ktorý hral malého Billyho a o Meryl Streep. Tá neistota i bolesť z vlastného konania sú nesmierne podmanivé. Aj vďaka tomu to chytá za srdce. Na pílu sa nikde netlačí, napriek tomu dokáže dojať. NIE: Čo by mohlo byť kameňom úrazu pri vychutnávaní si drámy Kramerová verzus Kramer, je dôverná známosť knižnej predlohy, keďže ako je známe, od nej sa adaptácie zvyknú v niektorých miestach viac či menej líšiť. Ale toto zatiaľ nechávam v rovine predpokladov, kým sa dostanem k predlohe. ()