Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pro mladého člověka bývá nebezpečné, aby nedostatek zkušeností nahrazoval přehnanou, avšak neopodstatněnou sebedůvěrou. Přesně to postihne nedostudovaného chemika, jenž se po návratu z vojny hodlá za každou cenu prosadit. Vznikl tezovitý, proklamativní film, hlásající moudra o "socialistické morálce". (oficiální text distributora)

Recenze (29)

blackrain 

všechny recenze uživatele

Každá doba měla své. Dneska je to s tou seberealizací mladých lidí úplně to samé. Stačí se podívat kolem sebe. Pokud si člověk stanoví vyšší cíle, než na které má, dopadne jako tenhle kluk. Za kariéru se vždycky platí osobním štěstím. Od Kateřiny Lojdové jsem nic jiného nečekal, hezká tvářička, hezké tělíčko, tak s nim ven. Ve finále jde jen o moralitku se zcela obyčejným příběhem. ()

honz 

všechny recenze uživatele

Ve filmu natočeném na motivy prózy Jiřího Švejdy Dva tisíce světelných let (1973) mi postava Tomáše trochu připomněla mladé hrdiny Páralových románů - obvykle inženýry chemie, kteří hledají své místo v soukromém i pracovním životě. Tomáš (Martin Stropnický) po vojně nastoupí v severočeské chemičce, praxe se však hodně liší od jeho představ; pocity rozčarování a neporuzumění stíhají i jeho mladé manželství a soužití s rodiči. Oficiální text ditributora uvádí, že jde o film "hlásající moudra o socialistické morálce", s čímž nesouhlasím. Kariéra je sice film z roku 1984, ale v příběhu samotném je "socialistická morálka" hodně v pozadí. Pro mě je to celkem civilní snímek se společenskou tematikou, na svou dobu určitě nadprůměrný. ()

Reklama

KM Phoenix odpad!

všechny recenze uživatele

Náhodou jsem četl předlohu, resp. měl jsem obrovské problémy to vůbec dočíst (a to se na zadní straně obálky holedbají, že rukopis vyhrál v roce 1975 první cenu v literární soutěži ministerstva kultury ČSR a SčKNV). Po dočtení jsem došel k závěru, že je to prakticky ta nejhorší kniha jakou jsem kdy četl (a ani není tak špatná aby byla vtipná). O to víc jsem byl překvapen, když jsem zjistil, že to dokonce bylo adaptováno do filmové podoby (a také rozhlasové hry). Film jsem shlédl a přestože jsem dal hodnocení Odpad!, filmová verze dopadla mnohem lépe (dle mého názoru), než předloha. Ve filmu prakticky vynechali první polovinu co se týkala vojny (což je jedině dobře, jelikož byla tupá neakční a plná "mouder") a soustředili se na hrdinův návrat domů. Spolu s ním přijede i jeho novomanželka, takže celá adaptace se točí kolem vztahů hrdina-novomanželka, novomanželka-hrdinovy rodiče, novomanželka-hrdinovy kámoši, hrdina-expřítelkyně, apod. K tomu je zpracována i pracovní linie, kde je nejdřív hrdina nespokojený a posléze mimořádně neschopný, zatímco si udržuje frustrovaně arogantní přístup ke všem okolo. Jediná trochu vtipná scéna je jak hrdina vyveze manželku někam k Mostu, kde jí zvesela vykládá jak původně bydleli támhle, kde teď je ta měsíční krajina v podobě povrchového dolu. Celkově je vyznění filmu nuceně výchovné, nudné, šedé a tupé. Takže přesto, že kniha je mnohem horší, tomuto kusu to zdaleka nestačilo aby se vyhrabal ode dna. ()

zette 

všechny recenze uživatele

I pres tragickeho a ve vsech smerech nepouzitelneho Stropnickeho se prekvapive jedna o dobry film. Civilni pohled do zivota jednoho mladeho muze, ktery stoji na prahu sve kariery. Na tu dobu film obsahuje spoustu milostnych scen, jinak je ale celkem pokrokovy a dal by se podobne prenest i do dnesni doby... Libi se mi i vykresleni odlisnych zivotu obou rodin. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Pro mě neznámý film, který jsem poprvé viděl v roce 2010. A musím říci, že mě příjemně překvapil, skutečně je koukatelný. Příběh je uvěřitelný, postavy celkem sympatické, mladí Stropnický, Vašut nebo Ondra Vetchý ukazují, že v nich skutečně něco je. Téma neustále živé: mladý nedostudovaný muž si myslí, jak je dobrý a prahne po snadném úspěchu, ale nakonec se uchýlí k protekci. Rozpadá se mu nevyrovnané manželství, kolegy v práci je vnímán jako člověk, který nic moc neumí a má jen mocné konexe, ale i zde narazí. Nakonec ale překoná své obavy a pokusí se vše napravit. Příběh je ale přílišně moralizující, jak se v době jeho natočení dá očekávat a zobrazení reality příliš černobílé (venkov vs. město, rodinné vztahy). Natáčeno v Ústí nad Labem a v Perné u Mikulova. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (1)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v mestách Beroun, Ústí nad Labem, Litvínov, Praha a v obciach Perná a Bavory. (dyfur)

Reklama

Reklama