Titul Road to Perdition lze chápat ve dvou významech. Perdition je jméno města, do kterého jede Michael Sullivan (Tom Hanks) se svým synem Michaelem Sullivanem jr. (Tyler Hoechlin). Perdition - zatracení - je také eufemismus pro peklo. A Sullivan senior poznává, že si zvolil životní cestu vedoucí do pekel. Modlí se, aby svého syna od takové cesty uchránil. Je rok 1931, doba velké hospodářské krize. Michael Sullivan, nájemní vrah, pracuje pro irský gang. Do jeho života vstoupí pan John Rooney (Paul Newman). Zachrání mu život dřív, než si Michael Sullivan vůbec uvědomí, že o krk jde. Pan Rooney je pro Sullivana seniora vzorem. Totéž k svému otci cítí Sullivan junior. Annie Sullivanová (Jennifer Jason Leigh) svého muže velmi miluje. Neptá se ho na jeho práci. Má se dobře a je za to vděčná, ale často má strach. Bojí se o děti. Avšak práce zasáhne do života Sullivanovy rodiny. Umírá manželka Annie a jejich starší syn. Michael Sullivan se s druhým synem vydává na cestu odplaty a vyrovnání. (oficiální text distributora)

Rosana

Drsný film připomínajícího "Kmotra" - ze začátku byl velmi zajímavý a propracovaný, později se ale dlouhé záběry začaly ještě více táhnout a pomalý spád ještě více zpomalovat. I tak je dojem z filmu asi tak takový, jaký tvůrce zamýšlel. ()

SaNcHeZ_cz

Sam Mendes se po adorované Americké kráse vydává do historie na pouť otce a syna za vykoupením. Těžce působivá kamera, výborný hudební podkres od Thomase Newmana a přesná režijní ruka dělají tento nesmírně stylově podaný příběh něčím výjimečným. Nejedná se sice o naprosto dokonalou podívanou, ale sledování skvělých hereckých výkonů ve věrohodných dobových kulisách doplněných o vizuální lahůdky dá zapomenout poměrné ztrátě dalšího rozměru. I jako pouhé drama o pouti za vyšším cílem je však Road to Perdition naprostá lahůdka a tu pátou hvězdu si prostě zaslouží. ()

Praxis

Na pozadí víceméně klasického mafiánského filmu, který využívá všechna zažitá klišé, se odvíjí úchvatný příběh otce a syna. Filmu vévodí brilatní kamera, která spojuje geniální hudbu i procítěnost v každém záběru. Vrcholem je pak dnes už lehce kultovní scéna v dešti s deštěm kulek a jedinečný pohled legendy Paula Newmana do kamery. Americká krása sice byla jen jedna, ale působivosti tomuto filmu rozhodně neubírá. Sam Mendes opět potvrzuje, že je mistrem v oboru. 90% ()

Jillen

Tom Hanks a záporák? Že nevěříte? Věřte! A že je to dobrej záporák. Jeho herectví je prostě úchvatné a nemá chybu. Film , který se vyrovná i Kmotrovi což je silné tvrzení, ale je tomu tak! Skvěle natočený snímek, který není nudný a je podložen bravůrní hudbou, plejádou skvělých herců z nichž bych vedle Hankse ocenil i Jude Lawa či Paula Newmana, kamerou, scénářem a režií. Ani chvilku jsem se nenudil a do poslední chvíle jsem netušil ja to dopadne. Opravdu vřele doporučuji! + Režie, scénář, herci, kamera, atmosféra a hudba. - Žádná nejsou. Dávám 100% ()

GodComplex

Jak to ty gangsterky delaji, ze jsou vzdycky tak k uzoufani nudne a presto tak neskutecne prehodnocene. Road To Perdition neni vyjimka, nudne i prehodnocene to opet je, ale je nutne uznat, ze tenhle kousek je zaroven extremne dobove stylovy a vizualne opravdu skvostny. Sam Mendes tedy rezisersky rozhodne nezklamal, po American Beauty si zde stale drzi vyborny standard (Na to, co zacal predvadet pozdeji za zoufalosti v Jarhead a Revolutionary Road radeji zkusim nemyslet.) Minimalne stejne dulezita jako vizual je zde i hudba Thomase Newmana, ktery zde sice brnka na svou jiz znamou notu, ale proc ne, kdyz to zni tak hezky. Herci v cele s Tomem Hanksem top class. Nakonec tedy i pres me neoblibene tema a obcasnou nudu velmi prekvapive vyborny kousek. 7/10 ()

aluna

Ano, je to Mendes. Žánrově na stomíle daleko od jeho prvotiny, ale "fotograf mrtvol" pozorující stékající stružku krve s fascinací, jež není vzdálená od té, kterou nám předvedl jistý mladík sledující poletující pytlík či němá přestřelka mezi kapkami deště, jeho rukopis neomylně prozrazují. Jen škoda, že se trochu víc nevěnovalo vztahu mezi Sullivanem a starym kápo Rooneym... ()

Riddick77

Výborná režie, báječná hudba, dobový vizuál a celkově přesně trefený dobový feeling, který vskutku navozuje atmosféru 30s let ve Spojených státech. Příběh Mikea Sullivana a jeho cesty za pomstou patří mezi to nejlepší, co může žánr nábídnout. Sam Mendes je frajer, to už víme od Americké krásy + Tom Hanks je frajer, to víme už dávno :-). Tudíž mohlo to dopadnout jinak? Mimochodem atmosférická pecka v podobě přestřelky v dešti na konci filmu, to je SKVOST! 9/10! ()

Baronne

Jako když si v 21. století někdo vybere film o mafii, tak už se kurevsky splet. Nikdy to nemůže překonat to, co už tady bylo, a bohužel to všechno bude na skoro úplně stejný bázi, protože tam prostě neni co novýho vymejšlet. Obrovský mínus tohohle filmu je bohužel to, je to je jedna velká okopírovaná fraška. Druhá věc je, že je to příšerně zdlouhavý, a třetí, že normálně nechutnej Law tady hraje roli ještě nechutnějšího frajera s nechutně špinavejma zubama, z čehož mi je na blití. K tomu ještě ten konec, kterej stojí taky za nic .. Jako hezky provázanej vztah mezi otcem a synem, hudba byla suprová, ale to už u Newmana bejvá docela zvykem.. Jinak mi to přišlo prostě jako normální dvouhodinová plonková divadelní hra. ()

Vojcl

Po všech stránkách vydařený mafiánský snímek, který si vystačí i bez litrů krve a spousty honiček a přestřelek. Akční scény jsou ve filmu v podstatě jen dvě. Na místo toho nám tvůrci naservírovali dokonalý psychologický obraz hlavních představitelů, především pak perfektně vykreslený vztah mezi otcem a synem. Tom Hanks opět exceluje, tentokrát v trochu netypické roli. Pozadu ovšem nezůstává ani výtečně odporný Jude Law a legenda amerického filmu Paul Newman jako mafiánský boss. Road to Perdition se přesně trefil do doby, ve které se odehrává, je neuvěřitelně autentický a zatraceně dobře natočený. Za pozornost stojí i skvělý hudební doprovod.. A ještě jedna zajímavost.. Film končí podobným způsobem jako jiný Mendesův snímek Americká krása, hlavní hrdina je střelen zezadu, že by nějaký režisérský vtípek?? ()

numi

Dokonalá kamera. Právě ona tomuto snímku dominuje. Nejsou to intriky a přestřelky, jak by se u "mafiánského" filmu dalo očekávat, ale nádherné záběry, které jsou ještě zdokonaleny úžasnou atmosférou první poloviny dvacátého století. A když se strhne liják, tak máte sto chutí si v sále otevřít deštník... Tom Hanks překvapuje v docela nezvyklé roli, Jude Law naopak dokazuje, že role padoucha mu neuvěřitelně sedne (už dlouho jsem neviděl tak dokonalého slizáka) a co se povedlo asi nejvíce, je obsazení hlavní dětské role Tylerem Hoechlinem. Proč nedát tedy pět hvězdiček? Pět má první Kmotr a na něj Road To Perdition nemá. Je to až příliš "patolízalský" film. Trocha překvápka - ale toho opravdového překvápka - by neškodila. [listopad 2005] ()

Freemind

Ano, je to místy přehnaně bombastické, ale tady se odvážím tvrdit, že Mendes překročil, nebo přinejmenším šlápl na hranici mezi patetickým vyprávěním a mýtem. Některé filmy "udělá" jedna scéna - tady jich mohu jmenovat hned několik - střílečka v dešti, cesta na hotelový pokoj a zúčtování se zloduchem natočené na jeden záběr, Tom Hanks u okna. Byl jsem zcela iracionálně okouzlen. ()

buldock

Trošku zvláštní a hodně komorně pojaté krimi z prostředí krizí zmítané ameriky 30.let , vyprávějící příběh nájemného vraha Michaela , který se spolu se svým synem stane nepohodlným svědkem pro svého zaměstnavatele a v tom okamžiku pro ně oba začíná boj o přežití. Jen škoda , že je film až moc rozvleklý a místy mírně nudící , protože jinak se tohle dílko Samu Mendesovi a jeho hereckému ansámblu v čele s vynikajícím Tomem Hanksem , nestárnoucím Paulem Newmanem a skvělým Judem Lawem hodně povedlo. Nezapomenutelná je zejména zpomaleně nasnímaná přestřelka v deštěm zkrápěné temné ulici , která je navíc skvěle podkreslená podmanivou hudbou. Celkově to ovšem na plné hodnocení z mé strany bohužel není. Film: 84% ()

Macejko

Žiaľ, nejako to ku mne nepreniklo. K príbehu som bol pomerne indiferentný a výrazných momentov (či už režijných alebo hereckých) som tiež príliš veľa neobjavil. Škoda, čakal som silnejší film. ()

Wolodja

Strucne by se dalo rict „nadherne natocene nic“. Kamera, kostymy, vytvarne reseni a atmosfera filmu, Paul Newman, Jude Law – to vsechno je vynikajici. Ovsem pribeh jaksi vazne a nedokaze do sebe vtahnout tak, jako treba Americka krasa stejneho razisera. A at sem se snazil sebevic, Tomu Hanksovi sem jeho gangsterstvi uverit nemohl. Skoda. Tak moc jsem se na ten film tesil ()

Tony.cs

Vynikající snímek, jež v nás zanechá pocity štěstí i smutku, lásky i nenávisti, sílu myšlenky i prázdnotu. Každý si urvěte kus a hladově ho přežvykujte. Jistě z něj dostanete kvalitní zážitek. ()

SarumanKo

"I just tell them: he was my father..." Klasickú gangsterskú tematiku okrem iného milujem aj pre svoju rýdzosť a surovosť. Sam Mendes, tvorca úchvatnej Americkej krásy, mi však ukázal, že na vec sa dá ísť aj inak. Jeho dielo je poetické. Občas lahodné, ľahké ako pierko, inokedy emocionálne mimoriadne ťaživé a silné. Road to Perdition je vskutku strhujúci epos o mafiánoch-ľuďoch. Má zaujímavý príbeh, famóznu atmosféru vyťaženú z kompozične úchvatných scén, do jedného dokonalé herecké výkony (pohľadu na drsného Hanksa, staručkého Newmana a groteskne hrôzostrašného Lawa som sa nevedel nabažiť) a majstrovskú hudbu Thomasa Newmana, ktorý sa u mňa v poslednom čase svojimi ohromnými soundtrackmi vydobyl na špičku. Až toto, dámy a páni, je dokonalá filmová krása, aj tentoraz americká, no prohibičná a snáď ešte lepšia než tá predtým. (95%) ()

Lulu13

Filmy zasadené do mafiánskeho prostredia ma nikdy nebrali, skôr naopak ma táto tematika dosť odrádza. O to viac oceňujem práve tento snímok, ktorý som hltala každou minútou. Samotný dej nie je zlý, no to čo ho pozdvihuje na vyššiu úroveň je po prvé krásna hudba, ktorá ma upútala už v úvodných minútach, ale predovšetkým skvelá, dokonalá Mendesova réžia. Úžasná scéna nočnej prestrelky v daždi za doprovdou klavírnej hudby sa nedá označiť inak ako umením. Až mi je ľúto, že film nehodnotím plným počtom, ale k dokonalosti mu v mojich očiach niečo málo chýbalo. Možno na druhé zhliadnutie :). ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale Tom Hanks mi tam prostě nesedl. Anebo jsem si prostě jen myslel, že Hanks bude ještě trochu drsnější. Takové nabourání image by si ale asi nemohl dovolit. Že Sam Mendes natočí dobrý film, to je celkem jasné, více mě překvapuje, že je to možné podle komiksové předlohy napsané Maxem Allanem Collinsem. Komiks jsem zatím nečetl, ale také se na to dostanu. Leží mi tu na stole. Mendes vybral dokonalý styl, správnou vizuální stránku a intenzitu situací většinou podtrhává minimem explicitnosti. Finále výborné, já se přiznám, že jsem na něj úplně zapomněl. ()

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga