Reklama

Reklama

Společnost MGM vlastnila práva na populární román Irvinga Stonea o životě holandského postimpresionisty Vincenta van Gogha "Žízeň po životě" (1934, česky 1957) už od roku 1946, ale projekt neustále odkládala jako příliš riskantní. Její názor změnil úspěch životopisného snímku Johna Hustona o malíři Toulouse–Lautrecovi Moulin Rouge (1952) a také ohlas mezinárodní výstavy, jež v padesátých letech představila van Goghovo dílo široké veřejnosti. Režií byl pověřen Vincente Minnelli, jehož výtvarná minulost byla zárukou, že malířovy obrazy budou ve filmu představeny v plné kráse. Zachycení vlastních pláten na filmový pás nebylo přes ochotnou spolupráci největších světových galerií vůbec jednoduché. Tvůrci se museli vyhnout nadměrnému osvětlení, a proto nejdřív vyfotografovali van Goghovy obrazy speciální portrétní kamerou a náležitě zvětšené diapozitivy pak nasnímali znovu s použitím silného zadního osvětlení a speciálních objektivů. Film vznikal prakticky celý v evropských exteriérech, na skutečných místech, kde van Gogh pracoval a žil. Obsazení postavy psychicky labilního umělce, trýzněného neustálými pochybnostmi, bylo poměrně jednoduché, neboť Kirk Douglas, který o roli projevil zájem, byl umělci dost podobný. Za svou kreaci, která patří k nejlepším v jeho dlouhé kariéře, dostal mj. Cenu newyorských filmových kritiků, Zlatý glóbus a oscarovou nominaci. Snímek obdržel ještě další tři nominace (herecký výkon ve vedlejší roli, scénář podle předlohy, barevná výprava), ale zlatou sošku si domů odnesl pouze Anthony Quinn za ztvárnění van Goghova přítele, malíře Paula Gauguina. (Česká televize)

(více)

Diskuze

Simheona

Simheona (hodnocení, recenze)

Četla jsem nejdřív knihu od Stonea - po celou dobu jsem tedy film srovnávala s knižní předlohou. Je to pěkný film, ale nijak zvlášť mě nenadchl, narozdíl od knihy. Možná bych se na to dívala jinak, kdybych viděla jako první film a pak si přečetla knížku.

grecky

grecky (hodnocení, recenze)

Věrně zfilmováno podle knižní předlohy. Herecké ztvárnění Gogha a Gauguina také vhodně podáno.

akicita

akicita (hodnocení, recenze)

Tohle je opravdu skvěle přepsaná kniha. Snad nejlepší přepis - stoprocentní podle knihy.Četl jsem ji mnohokrát a vždycky se mi přesně při četbě objevovaly obrazy z filmu, který jsem už dávno neviděl.

Modrymysak

Modrymysak (hodnocení, recenze)

Četl jsem knihu. Strašně mě dostala. Film bych rád viděl, byť mám strach, že tohle se rozumně zfilmovat snad ani nedá. Možná by to stálo za pokus dnes a použít trochu triků pro exkurzi do Goghova vidění světa. Rozhodně to má o čem být. Kazatelská epizoda v hornickém městečku, kde Gogh přišel o víru v Boha a začal kreslit zubožené horníky (dokonale tísnící pasáž z návštěvy dolů jak vypadaly v 19.století), život s děvkou (ano, to slovo v knize je), pak venkov a láska nešťastné Markéty, pak život v Paříži mezi impresionisty, pak Arles rozpálené sluncem s šedými olivovníky, pak blázinec a pak neuvěřitelný konec malířského génia a trochu blázna, epileptika, snílka a neuvěřitelně odolného a cílevědomého člověka... Zkrátka úchvatný.

akicita

akicita (hodnocení, recenze)

Moc sháním tento film. Může jej někdo poskytnout (jakákoliv podoba vítána).

Související novinky

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)

Reklama

Reklama