Highlander

• Československo Horal (neoficiální název) (více)

Snímek o muži, jehož cesta vede přes staletí a souboji, který začal v roce 1536 na skotských pláních a skončil o čtyři sta padesát let později v New Yorku. Jeho hrdinou je Connor MacLeod, nyní obchodník se starožitnostmi, který se v prologu utká v podzemních garážích Madison Square Garden v souboji meči s neznámým mužem. Poté co muži usekne hlavu, přijme do sebe mocný proud energie, která unikla z mrtvého těla. I když se děj sám odehrává v současném New Yorku, osnovou příběhu jsou osudy skotského horala, narozeného počátkem šestnáctého století. Connor MacLeod totiž patří mezi nesmrtelné, mezi skupinu vyvolených, kteří procházejí staletími a bojují proti sobě navzájem a všichni společně proti démonickému Kurganovi, ztělesňujícímu veškeré zlo. Každý z nich v sobě má část energie potřebné ke zlomení kletby nesmrtelnosti. Té energie, která po setnutí hlavy přechází do těla vítěze a násobí tak jeho sílu. A jen ten poslední, který v sobě nashromáždí energii všech ostatních jí má dostatek, aby dokázal zlomit kletbu a mohl se stát normálním člověkem. Člověkem, který může milovat ženu, bez obav, že mu zestárne a zemře před očima, může počít dítě. Nejprve je však nutno zabít Kurgana, který jediný se chce zmocnit veškeré energie ne proto, aby zlomil kletbu, ale aby se zmocnil světa a změnil jej v peklo. Během vyprávění se Connor ve vzpomínkách vrací do různých epoch a období svého života. Vrací se do roku 1536, kdy byl ve své první bitvě smrtelně zraněn a po zázračném uzdravení obviněn vesničany ze spolku s ďáblem a vyhnán z vesnice. Do doby, kdy se setkal se španělským šlechticem Ramirezem, který mu vysvětlil, že patří mezi nepočetnou skupinu nesmrtelných a naučil jej všemu, co by měl znát. Po jeho smrti a po smrti své lásky, smrtelné ženy Heather, prochází osamělý Connor staletími až k velkému Shromáždění nesmrtelných, při kterém se má definitivně rozhodnout o vítězi. To je také doba, kdy se MacLeod seznámi s expertkou na metalurgii starých zbraní, Brendou Wyattovou, která se stane svědkem horalova finálního střetnutí s věčným nepřítelem Kurganem. (Bontonfilm)

paascha

První a nejlepší díl monstrózní zrůdnosti, která následovala. Parádní myšlenka, skvělé obsazení a slušné výkony, které každým dalším dílem ztratí poloviny kvality. Seriál byl úplně strašlivý ()

Shakers

Skvelý námet, v celku fajn efekty (na rok výroby), dobrý herci (sympaťák Lambert, démonicky Brown a ešte lepší učiteľ Connery), pekná vypráva, dobra hudba (či už Kamen ale Queen), kamera aj kostýmy. Tvorcovia sa s týmto filmom pekne vyhrali, no v mojich očiach sa už čas na Highlanderovi dosť podpísal. Atmosféra je tiež dosť dobrá, dosť potiahne Lambert, no nemôžem si pomôcť, ale akcie ma strašne nebavili. Prišli nezáživné, nudné, bez nápadov (aj keď to už som asi moc prísny, ale skratka to tak cítim). Klasika to pre mňa nikdy nebola, pretože som nevyrastal na tom filme ako ostatný a film v novom miléniu nezanechal na mne moc pozitívnych dojmov. Inak je to dobrý film s fajn príbehom a hercami, ktorý ma bavili. Obľúbený soundtrack: Highlander Theme, Training Montage. 65% - 3* ()

DJ_bart

"There can be only one!" ____ Je to sice naivní osmdesátkový béčko, ale náramný. Navíc jde prakticky o povinnou četbu pro všecky Queenofily - co si budem, Farokh Bulsara a spol. zde představili jedny z nejikoničtějších songů své pozdní kariéry - Who wants to live forever, Princess of the Universe, etc. Dnes je každopádně 'Highlander' již kultovní fantazijní rozprávkou se vším všudy. Vidět zbylé snímky celé pentalogie není nutný.... VERDIKT: it's a kind of magic! ()

lamps

Klasické mainstreamové dobrodružství s perfektním obsazením, působivou výpravou a skvělou ústřední myšlenkou, která se ovšem zároveň stala kamenem úrazu. Jedna věc je totiž hrát divadlo s myšlenkami o nesmrtelnosti a lusknutím prstů skákat z 16. století do současnosti, a něco jiného vyprávět až moc ořezaný a od emocí oproštěný příběh s topornými efekty a vrcholy v podobě statických šermířských soubojů. Lambert v jedné ze svých mála velkých rolí výborný, hudba od Queen fantastická a Connery vyloženě ikonický ..... S propracovanějším a nápaditějším scénářem by měl být remake sázkou na jistotu. 3,5* ()

JohnnyD

Fajnové 80s urban fantasy s asi najznesitelnejším Christopherom Lambertom a sympaťákom Seanom Connerym. Kameňom úrazu je ale dej-nedej. Síce film obsahuje veľa zaujímavých flashbackov, príbeh je báchorka na pol strany o záporákovi bez charizmy, ktorý sa chce stať posledný žijúcim nesmrteľným. Inak super. Najmä hudba od 80s klasika Kamena a Queenov. ()

forsberg

Cristopher Lambert ve své nejlepší roli. Highlander kombinuje současnost s minulostí s naprostou lehkostí, Connor MacLeod a Conneryho Ramirez mávající meči na úbočí skotských hor jsou fantastičtí ( já mám totiž děsnou slabost pro chlapy v sukních) a hudba Queen kupodivu výborně zapadá do nekonečného putování věky. Hlavně v duchu hesla "může být jen jeden" zapomeňte na higlanderovská pokračování. Jejich sledování je horší zážitek než migréna kombinovaná s bolestí zubů. ()

sheen

Ve své době to musela být slušná pecka. Film drží nad vodou hlavně muzika Queenů, ale nejen to, pěkné souboje a výborný Lambert. "Its a kind of magic" ()

salahadin

Přehodnoceno. Amatérská režie, přehrávající herci, strašné natahování děje, souboje na ochotnické úrovni, meče mi přijdou, jako by je vyráběla dánská firma Lego, hm hm. Z kladů zbyl akorát Connery a příroda připomínající Braveheart. A občas atmosféra. Jisté kouzlo Highlander má, ale k jeho objevení bych potřeboval nějakou účinnou kouzelnou formuli, hůlku od Ollivandera, nebo echt lomcovák. ()

Allien.9

"Lepší shořet než vyhasnout!" Zápletka je dobrá (navíc originální), provedení o něco slabší, ale i tak je "Highlander" nezapomenutelnou sci-fi klasikou, na kterou se vždy ráda podívám. Connorova pouť věky je přinejmenším působivá, atypický hudební doprovod (ano, mluvím o Queenech) utkví v paměti a "nesmrtelný" Christopher Lambert ohánějící se mečem je zkrátka neodolatelný...:-)) P.S.: Také jste si všimli té podobnosti mezí ním a Thomasem Janem?:-) ()

HAL

Punková estetika osmdesátých let dala velice zajímavou patinu odlišnosti mnoha filmům, jakousi špinavou stylizaci plnou krve a úchylů z ulice, a Highlander je jeden z těch nejznámějších a nejkultovnějších. Ať už kvůli Connerymu, Lambertovi, či zajímavému spojení fantasy, středověku a současnosti. Je to béčko, samozřejmě, ale každopádně stále dosti zábavné. Jen ti Queeni k tomu moc nesedí... tehdy vrcholně rozjeté EBM by k tomu sedělo mnohem víc než tento líbivý poprock. 7/10 ()

mzss1

Naprosto perfektní fantasy podívaná. Skvělí herci Christopher Lambert a Sean Connery - dokonalá dvojka. Film má výborný příběh, skvělé nápady, skvělou atmosféru, nepředvídatelnst a i napětí. Akce a soubojů s meči je zde poměrné množstvá. Líbí se mi flashbacková propojenost ve filmu, kdy je dění v současnosti a pak zase vzpomínky na minulost - např. Skotsko, války. Dalších kladem je výborná hudba, skvělý soundtrack od Michaela Kamena a dost písní od skupny Queen. Nevím, kde mám hledat zápory, možná na tu dobu starší efekty a tak. Je to film, který se dá vidět pořád. Celkové hodnocení je na nekompromisních 100% = ***** ()

kingik

Při troše dobré vůle je to snad dívatelné i dnes. Lambertovi padne role jako ulitá, o nic nezaostává ani netradičně obsazený Sean Connery. Režisér Russell Mulcahy tímto filmem pravděpodobně překonal vlastní stín a natočil zajímavý film. 70% ()

Snorlax odpad!

Čím začít? Prostinkým scénářem, otřesným Lambertem, odpudivým osmdesátkovým lookem, nevhodnou hudbou, amatérskou režií, nebo rovnou konstatovat, že tohle byla skutečná ztráta času, když jsem se na to dívala. ()

InJo

Až mě mrazí z toho, jak je myšlenka tohohle filmu geniální a originální... Nesmrtelní bojovníci, kteří procházejí stoletími, zanechávajíc za sebou své bližní (pokud nějaké vůbec mají) a jediným smyslem jejich nepřirozeně dlouhého života jsou souboje na život a na smrt s jinými nesmrtelnými, protože "zůstat může jen jeden...“ O co víc se mi líbí nápad, o to víc mě mrzí celkem béčkové zpracování – takový film by mohl mít klidně tři hodiny a stejně by určitě nenudil, naopak. Osobně bych byl pro více flashbacků (a ty původní rozšířit) a hlavně bych dosadil někoho "áčkovějšího“ na režisérskou sesli – nic proti Mulcahymu, Highlander je zřejmě jeho nejlepší film, ale to je také ovlivněno tím, že tuhle po jiných stránkách hodně nadupanou záležitost (už jen ta hudba od Queenů je naprosto skvělá a dodává snímku velkou dávku osobitosti) snad ani vyloženě zkazit nešlo... Christopher Lambert je jako Connor McLeod sice velmi dobrý, ale pod lepším vedením mohl být ještě o třídu lepší. Kurgan v náležitě odporném ztvárnění Clancyho Browna (BTW tenhle člověk hrál kladnou roli snad jen ve HVĚZDNÉ PĚCHOTĚ) je ten nejbéčkovější záporák, jakého si dokážete představit – žádná čest, žádná hrdost, prostě celkově ani špetka lidskosti. Neříkám, že mi vadí, ale od hlavního padoucha v takovém filmu čekám o trochu víc než jen "totálního parchanta, co to na konci zaslouženě schytá“. Také jsem pro to, aby se ve filmu objevilo mnohem více nesmrtelných a příběh se nesoustředil jen na trio McLeod-Kurgan-Ramirez. Co se mi však hodně líbí je báječný a temný začátek (McLeod na zápase a následující souboj v garážích) – kdyby byl takto stylizovaný celý film (tj. jako "depresivní“ akčňák), tak bych se ani moc nezlobil... Ale dost nadávání – Highlander je i v dnešní době stále skvělou podívanou (nejen) pro fandy akčních filmů a fantasy, u které ale zamrzí také to, že má jedno pokračování horší než druhé... Přitom to mohla být opravdu výborná série. 80 % ()

Anderton

Jeden z najväčších kultov 80tych rokov ma dostihol až pred pár rokmi v televízii. Veľmi som sa tešil, no a v takých prípadoch to často prináša skôr rozčarovanie. Film zostarol, neprináša žiadnu zapamätateľnú akciu ani fantasy atmosféru, ale má v hlavnej úlohe charizmatického herca a nikdy nenudí. Takže spokojnosť bola iba polovičná a ak je toto vrchol série, ten zvyšok už vidieť netúžim. ()

Kothy

Akční fantasy klasika. Mě to teda moc nenadchlo. Plus ty pokračování jsou zřejmě hodně slabé. Jsem zvědavý na remake. ()

StevenW.

Moderní pohádka o nesmrtelnosti,souboje na meče kde může zůstat jen jeden,Christopher Lambert ,Sean Connery, a skvělá hudba skupiny The Queen to si pět hvězdiček zaslouží. Soundtrack co stojí za poslech: Queen - Who Wants To Live Forever,Gimme the Prize,Princes of the Universe ()

RUSSELL

Skoro se až divím, že Highlander není podle žádné knižní předlohy. Dokážu si to představit jako 800stránkovou rozmáchlou fantasy, podle níž posléze vznikla filmová adaptace, která je sice zjednodušená a vykostěná, ale jinak naprosto stylově efektní béčková jízda. Highlander v sobě mísí epičnost, osudovost, romanci a do toho je úžasně vyhrocený, vážný i odlehčený, ale především královsky zábavný. Christopher Lambert je sice hrozný prkno, ale jeho toporný herecký projev má i tak moc si vás postupně podmanit. Jedním z nejsvětlejších momentů je samozřejmě přítomnost ryzího Skota Seana Conneryho, který zde paradoxně ztvárňuje Egypťana ze Španělska. Jeho Ramirez je po chvilce převálcován a zastíněn hlavním showstealerem celého filmu, masakrálním záporákem Kurganem v podání Clancyho Browna – ten když se objevil na scéně, tak to vždy stálo za to. Highlandera jsem měl v restech už dlouhou dobu a k jeho zhlédnutí jsem se dokopal až po návratu z dovolené kolem Skotska, při které jsem navštívil i nádherný hrad Eilean Donan, který se vyskytuje v první třetině filmu. Ačkoliv lehce nadhodnocuji, tak můj dojem z filmu rozhodně neovlivňuje nostalgie a dozvuky z právě skončené dovolené po skotské vysočině. Highlander by si mě podmanil tak či tak, snoubí v sobě vše, co od takovýchto filmů vyžaduji, a přidává ještě něco navíc – a tím je pozoruhodně důmyslný střih, výtečná kamera, no a samozřejmě boží soundtrack od Queen. Sledovat Highlandera je prostě kind of magic! ()

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

28.10.2023

O rebootu kultovního Highlandera se mluví už od roku 2008, až v roce 2016 se ale začaly kolem projektu dít nějaké věci – nejprve byl oznámen Chad Stahelski (John Wick) jako režisér, a později Henry… (více)

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Už to bude pěkných pár let, co byl oznámen reboot kultovní akční sci-fi fantasy Highlander v čele s Henrym Cavillem a režisérem Chadem Stahelskim (John Wick) za kamerou. Jenže Cavill měl od té doby… (více)

Chad Stahelski natočí černého samuraje

Chad Stahelski natočí černého samuraje

21.10.2022

Netflix ukořistil služby režiséra Chada Stahelskise (John Wick), který teď pro streamovací službu natočí adaptaci populární knižní série Black Samurai. Scénář k filmu napíše Leigh Dana Jackson … (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022