Highlander

• Československo Horal (neoficiální název) (více)

Snímek o muži, jehož cesta vede přes staletí a souboji, který začal v roce 1536 na skotských pláních a skončil o čtyři sta padesát let později v New Yorku. Jeho hrdinou je Connor MacLeod, nyní obchodník se starožitnostmi, který se v prologu utká v podzemních garážích Madison Square Garden v souboji meči s neznámým mužem. Poté co muži usekne hlavu, přijme do sebe mocný proud energie, která unikla z mrtvého těla. I když se děj sám odehrává v současném New Yorku, osnovou příběhu jsou osudy skotského horala, narozeného počátkem šestnáctého století. Connor MacLeod totiž patří mezi nesmrtelné, mezi skupinu vyvolených, kteří procházejí staletími a bojují proti sobě navzájem a všichni společně proti démonickému Kurganovi, ztělesňujícímu veškeré zlo. Každý z nich v sobě má část energie potřebné ke zlomení kletby nesmrtelnosti. Té energie, která po setnutí hlavy přechází do těla vítěze a násobí tak jeho sílu. A jen ten poslední, který v sobě nashromáždí energii všech ostatních jí má dostatek, aby dokázal zlomit kletbu a mohl se stát normálním člověkem. Člověkem, který může milovat ženu, bez obav, že mu zestárne a zemře před očima, může počít dítě. Nejprve je však nutno zabít Kurgana, který jediný se chce zmocnit veškeré energie ne proto, aby zlomil kletbu, ale aby se zmocnil světa a změnil jej v peklo. Během vyprávění se Connor ve vzpomínkách vrací do různých epoch a období svého života. Vrací se do roku 1536, kdy byl ve své první bitvě smrtelně zraněn a po zázračném uzdravení obviněn vesničany ze spolku s ďáblem a vyhnán z vesnice. Do doby, kdy se setkal se španělským šlechticem Ramirezem, který mu vysvětlil, že patří mezi nepočetnou skupinu nesmrtelných a naučil jej všemu, co by měl znát. Po jeho smrti a po smrti své lásky, smrtelné ženy Heather, prochází osamělý Connor staletími až k velkému Shromáždění nesmrtelných, při kterém se má definitivně rozhodnout o vítězi. To je také doba, kdy se MacLeod seznámi s expertkou na metalurgii starých zbraní, Brendou Wyattovou, která se stane svědkem horalova finálního střetnutí s věčným nepřítelem Kurganem. (Bontonfilm)

EdaS

Mulcahy do toho pere ze všech sil, aby vykouzlil co nejefektnější záběr, ale příběh i herecké výkony stojí za prd. Tři hvězdy jen díky Queenům. ()

H34D

K téhle klasice jsem se dostal až při příležitosti jejího 30. výročí a nutno dodat, že zub času si vyžádal určitou daň. Úvod filmu, zejména v podobě legračního mečování v podzemní garáži, je ryze béčkový, avšak postupem času dostává film jasnější kontury. Flashbacky nejen objasňují zápletku, ale přikládají k béčkové akci i poměrně fungující emocionální rovinu - charaktery Highlandera a Ramireze získávají cenné body sympatie. I po 30 letech se jedná o slušnou fantasy... nebo mám spíše říct augmentovanou realitu? :) 6/10 ()

igi B.

Výborný film. V rámci žánru myslím skvělé. Jedna z mála rolí Christophera Lamberta, kde mi jako herec nepije krev. Asi je to osobní... :-) ()

Shit

Když jsem tenhle film viděl poprvý, tak se mi hodně líbil a tak jsem si to i zapamatoval, teď když jsem to viděl znovu po několika letech, tak už jsem tak nadšený nebyl, spíš se dostavilo zklamání, možná to bylo tim, že jsem od toho hodně očekával, ale i tak bych si to dokázal představit líp zpracovaný. Děj je sice originální, ale takovej dost nezajímavej a je kařdou chvíly rušenej flashbacky do minulosti, ze kterých se sice dozvíme něco o příběhu, ale někdy se to moc nehodí a pěkně to vyruší. Co se týká soubojů, tak na to že by měly být hlavní podstatou filmu, tak jsou pěkně odfláknutý, no možná to bude spíš neschopností herců a jejich zacházením s mečem, protože jak Lambert tak Clancy Brown neuměj moc šermovat a jejich souboje postrádaj větší dynamičnost, jinak je Lambert dobrej, ale herecky se podel mě předvedl mnohem líp v Tarzanovi. Hodnocení je mezi 3* a 4*, ale kvůli zklamání se přklánim spíš ke 3* ()

flanker.27

Těžké hodnocení. Nemůžu se zbavit dojmu, že ten film mohl být mnohonásobně lepší, zvlášť mi přišlo, že je celý ten svět nesmrtelných jen tak načrtnut, ale pořádně nedomyšlen. Co film ale dělá tak výrazným, je samozřejmě hudba mé milované Královny :)) ()

Morien

"Máš na sobě svoji sukni. A boty, co jsem ti vyrobil." Ačkoliv se tento film skládá z mnoha věcí, které už dnes neplatí, má v sobě i pár těch, které jsou věčné. Plus jsem ráda, že můžu po čase opět použít svoji oblíbenou hlášku: Kdyby nebyl Clancy Brown ďábel, tak o něm řeknu, že je bůh. Srdce se mi svíralo. ()

gudaulin

Abych byl upřímný, 2 hvězdičky představují možná až příliš luxusní nadílku pro brakové béčko s mizerným scénářem a topornými hereckými výkony, ale budu dnes vstřícný a ocením především atmosférickou hudbu mých oblíbených Queen v čele s Mercurym a pár působivých flashbacků do skotského středověku. Nic víc už dnes neobstojí, jakkoliv je evidentní, že tenhle titul hodně povznáší nostalgie starších uživatelů a konformismus těch mladších. Celkový dojem: 40 %. ()

choze

Fantasy nikdy nebyla můj žánr a z těch osmdesátkových se mi zapsaly do srce jen Nekonečný příběh a Pán šelem - Conan a Highlander mě nechávaly chladným, rozuměj nudily mě. Až teď, po čtyřicítce, najednou koukám na Highlandera a od začátku do konce jsem z něj odvařenej. Námět protkaný flashbacky z různých časových období je super, celá ta mytologie o vyvolených taky, obsazení jakbysmet (sexy neherec Lambert, sympaťák Connery a parádně evil Brown) a nejvíc žeru Mulcahyho videoklipařsky-hongkongsky efektní režii plnou širokáčů a kamerových jízd po moc pěkných lokacích, od skotské vysočiny přes tmavé uličky a parádní kvartýry v New Yorku. A k tomu vypalovačky od Queen. Zatímco triky jsou roztomile zastaralé, paradoxně nejslabší je choreografie šermířských soubojů, kdy souboje dělá efektními hlavně průběžně demolované a rozpadající se prostředí (věž ve Skotsku, neonový nápis na zaplavené střeše). Celkově je to pecka, která měla velký potenciál na kvalitní sérii, ale v reálu jako série okamžitě upadla. ()

Segrestor

Pořád čekám, kdy někdo natočí Hájlandera takového, aby překonal tenhle film. Ale je to marné, je to marné, je to marné. Tvůrci si zde zahrávají poněkud neotřelým stylem s motivem nesmrtelnosti a dovolují divákovi nahlídnout na tuto "problematiku" pomocí osudu skotského horala Connora MacLeoda. Do toho přimíchali krapet mytologie o stínání hlav a vzniklo něco, co se divákům trefilo (ve své době neočekávaně) do noty a drží je to dodnes. Popularita tohoto snímku (jeden z těch Lambertovo nej) to směle dokazuje. ()

Gilmour93

Horal Lambert proplouvá staletími a ti co miluje umírají s proudem času. Nač žít věčně? Přiznejme si otevřeně, že bez Queenů by Mulcahyho fantasy ztratila svůj trademark a tvář. Pravda, někteří tady by si představovali něco podstatně chlapáčtějšího ve stylu americké letecké základny v Německu či uživatele amfetaminu, ale já s tím problém nemám. Don´t lose your head.. ()

Lynn

Dnes už kultovní klasika fantasy žánru (mystičnost, bombastická hudba Queenů...). Jen škoda těch naprosto zbytečných pokračování. I Christopher Lambert mohl dík svému charizmatu naložit se svojí hereckou kariérou daleko lépe. ()

TeeAge

|| Scenár: Gregory Widen, Peter Bellwood, Larry Ferguson | Hudba: Queen, Michael Kamen | Distribúcia: EMI Films, 20th Century Fox | Štúdio: Cannon Films, Highlander Productions Limited | Rozpočet: 19 miliónov $ | Tržby: 12,885,193 $ | Ocenenia: - || Presne ten tip filmu, na ktorý sa mne osobne zle pozerá. Má totiž ako pekné pasáže, tak i obrazovo i zvukovo neznesiteľné. Škótské scenérie, niektoré motívy Queenu a nasvietenie niektorých scén robí z Highlandera nadpriemerný film, lenže nevkusnosť väčšiny filmu čo sa hlavne efektov a nevyváženého scenára týka, strháva akúkoľvek schopnosť filmu ponúknuť plnohodnotný zážitok. Škoda je hlavne mizerného zvukového strihu, a nedostatočného hĺbania v tematike nesmrteľnosti. Keď sa nad tým zamyslím, podarený film o nej ešte stále chýba... Keď nepočítam komixovky :D 45% | FullHD, THX, EN DTS | ()

sniper18

Je to úplne priemerný akčný fantasy film s Christopherom Lambertom. Má celkom dobrý príbeh o stredovekom škótskom bojovníkovi, ktorý v boji utrpí smrteľné zranenie, ale bez prirodzenej logiky to prežije a tak ho rodná dedina s celou rodinou vyštve. Časom zistí, že sa stal nesmrteľným, čo ale považuje za prekliatie, keďže kvôli tomu vidí svojich blízkych zostarnúť a že patrí medzi menšiu skupinku podobných jedincov, highlanderov, z ktorých ho jeden vycvičí, ale zároveň jeden z nich je veľmi mocný bojovník, ktorý ich chce všetkých zabiť, aby získal maximálnu moc. A tento boj prechádza naprieč storočiami až do súčasného New Yorku. Spracovanie je ale iba prinajlepšom priemerné, celá táto tématika poskytuje veľký potenciál, ale ten sa tu premrhal viac než dosť. Oceňujem scény zo stredoveku, až na tú poslednú, v ktorej dôjde k boju sú dobre podané a oceňujem hlavne ich zameranie na to, že nesmrteľnosť je vlastne zlá, súčasnosť je už na tom horšie, ešte niektoré situácie, v ktorých nejde o nič výnimočné sú celkom slušné, ale ten zvyšok už niekedy klesá do výrazného podpriemeru. A práve to je hlavný problém tohto filmu, ktorý ho zhadzuje minimálne o triedu nižšie, že na film sa dobre pozerá, iba ak sa práve nič výraznejšie dôležité nedeje, tie pre dej najpodstatnejšie scény sú miestami skutočne mizerné. A tiež škoda, že nemá viac priestoru aj čas medzi stredovekom a súčasnosťou, tá krátka situácia z druhej svetovej vojny je jedna z najzaujímavejších scén filmu. Akcie tu nie je až tak moc, ale to je jej jediný plus, pretože je až príliš mizerná. Tvoria ju hlavne samé súboje na meče, ale horšie už asi ani byť nemohli, mizerná choreografia, aj ich celé prevedenie, jedine ich ukončovanie useknutím hlavy poteší, inak nič. Ale zase môžem pochváliť celkom slušnú jazdu autom s viacerými zrážkami, to je jediná akčná scéna z celého filmu, ktorá za niečo stojí. Herecké obsadenie je celkom dobré, Christopher Lambert to zahral dobre, nesklame ani Sean Connery, aj keď jeho filmová národnosť ma dosť prekvapila, príjemná Celia Imrie a ani hlavný záporák Clancy Brown nemusel byť zlý, ale jeho postava pôsobí dosť brakovo. Réžia a technická stránka pôsobia dobrým dojmom v menej dôležitých scénach, páči sa mi kamera a celkový vizuál, ale v tých hlavných mi až moc pripomínali kvality Alberta Pyuna, čo teda rozhodne nie je pochvala. A aj hudba je skôr sklamaním, Queen sedel iba do jednej situácie a to vhodné použitie piesne Who wants to live forever, inak vôbec. Nemôžem povedať, že by som bol sklamaný, raz sa na to pozrieť dalo, ale dalo sa z toho získať aj omnoho viac. 53% ()

ScreamJay

Nejlepší Lambertovka vůbec. V bohaté a „úspěchy“ našpikované kariéře Christophera Lamberta se nachází jenom pár kvalitních a bez následků koukatelných filmů. Pokud vynechám Tarzana, který je příběhem z jiného soudku, je Highlander tím naprostým vrcholem, highlandem jeho tvorby. Kombinace sci-fi a fantasy s historickými výjevy protkaná akcí, šermířskými souboji, ztrácením hlav a sem tam ulétnuvších vtipných hlášek. Russel Mulcahy celkem umě svázal několik příběhů dohromady, ale nedokázal se vyhnout občasné zmatenosti dějů. Historie, hned zas tehdejší současnost, historie, současnost a zase další etapa z historie. Hudba legendárních Queenů je tak milým přilepšením a rockové balady se ke starověku úžasně hodí. Skotské sukně a rock´n´roll. Navíc vlasatý Sean Connery v menší ale ne zanedbatelné roli. Efekty občas taky působí dosti na dnešní dobu legračně, skvělé výbuchy střídá podivný světelná animace. Ale tak sou to 80tý léta, na dnešní digitalizaci to ještě nemá. Dávám tak 4*, protože oproti ostatním podobným filmům Highlander zas tak něco extra není, ale v již výše zmiňované Lambertově defilmotéce je to učiněný skvost. ()

berg.12

Nikdy jsem to nepochopil a jediné, co mi z filmu zůstalo, je šumící mystično na zrnité VHSce. Snad to ani nechci vidět znovu. ()

kitano

Jeden z tych filmov, ktore som prvy krat videl este na osuchanej VHS. Akcna klasika, ktora tazi zo svojho originalneho nametu, na druhu stranu ho vsak nevyuziva na plno. Dejove klise a predvydatelnost vsak vynahradzuje samotny namet o nesmrtelnych, paradne technicke spracovanie, super zaporak a zaverecny suboj, ktory naozaj stoji za to (uplne zaverecna pasaz v opustnej hale je nadherna). No a v akom inom filme najete viac ako 2000 rokov stareho spaniela bojujuceho s katanou, ktoru mu vyrobil otec jeho japonskej manzelky?:) (8/10) ()

NinadeL

Příjemný počátek ještě lepšího fandomu. Dnes už stařičký hit, ke kterému se pravidelně vracím, ačkoli po roce 2000 mi přišel téměř k nekoukání. Nemá smysl řešit, které formální aspekty zestárly a které ne, ani to, že dokonalý happy end prakticky vyloučil možnost pokračování. Pokračování jsou a ne všechny nápady jsou špatné. Skvělý soundtrack Queenů udělal taky mnoho, samozřejmě taky herecká sestava. "In the end, there can be only one." ()

Kaka

Zajímavý a neotřelý děj + solidní technické zpracování. To jsou hlavní klady Highlandera. Celý příběh je dobře podaný a nabitý mysteriózností. Velice zajímavé jsou flashbacky do minulosty. Hudba je strhující a ať se to zdá divné, nebo ne, hudba slavných Queen sem padne skvěle. A to je to, co divák potřebuje a co od filmu tohoto typu čeká. Alespoň u mě to tak bylo. Za zmínku stojí ještě Sean Connery a doslova démonický Krugan zvtárněný Clancy Brownem. ()

Spiker01

Další z kultovních legend, které mi v mládí unikly, nebo jsem je minimálně neviděl celé. Všechno a všichni stárneme, takže není překvapením, že některé souboje vypadají jako úmyslné bouchání do meče než-li skutečný souboj, ale stále se na to dá i dnes koukat. Christopher Lambert byse jistě comebacku nebránil...7/10 ()

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

28.10.2023

O rebootu kultovního Highlandera se mluví už od roku 2008, až v roce 2016 se ale začaly kolem projektu dít nějaké věci – nejprve byl oznámen Chad Stahelski (John Wick) jako režisér, a později Henry… (více)

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Už to bude pěkných pár let, co byl oznámen reboot kultovní akční sci-fi fantasy Highlander v čele s Henrym Cavillem a režisérem Chadem Stahelskim (John Wick) za kamerou. Jenže Cavill měl od té doby… (více)

Chad Stahelski natočí černého samuraje

Chad Stahelski natočí černého samuraje

21.10.2022

Netflix ukořistil služby režiséra Chada Stahelskise (John Wick), který teď pro streamovací službu natočí adaptaci populární knižní série Black Samurai. Scénář k filmu napíše Leigh Dana Jackson … (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022