Highlander

• Československo Horal (neoficiální název) (více)

Snímek o muži, jehož cesta vede přes staletí a souboji, který začal v roce 1536 na skotských pláních a skončil o čtyři sta padesát let později v New Yorku. Jeho hrdinou je Connor MacLeod, nyní obchodník se starožitnostmi, který se v prologu utká v podzemních garážích Madison Square Garden v souboji meči s neznámým mužem. Poté co muži usekne hlavu, přijme do sebe mocný proud energie, která unikla z mrtvého těla. I když se děj sám odehrává v současném New Yorku, osnovou příběhu jsou osudy skotského horala, narozeného počátkem šestnáctého století. Connor MacLeod totiž patří mezi nesmrtelné, mezi skupinu vyvolených, kteří procházejí staletími a bojují proti sobě navzájem a všichni společně proti démonickému Kurganovi, ztělesňujícímu veškeré zlo. Každý z nich v sobě má část energie potřebné ke zlomení kletby nesmrtelnosti. Té energie, která po setnutí hlavy přechází do těla vítěze a násobí tak jeho sílu. A jen ten poslední, který v sobě nashromáždí energii všech ostatních jí má dostatek, aby dokázal zlomit kletbu a mohl se stát normálním člověkem. Člověkem, který může milovat ženu, bez obav, že mu zestárne a zemře před očima, může počít dítě. Nejprve je však nutno zabít Kurgana, který jediný se chce zmocnit veškeré energie ne proto, aby zlomil kletbu, ale aby se zmocnil světa a změnil jej v peklo. Během vyprávění se Connor ve vzpomínkách vrací do různých epoch a období svého života. Vrací se do roku 1536, kdy byl ve své první bitvě smrtelně zraněn a po zázračném uzdravení obviněn vesničany ze spolku s ďáblem a vyhnán z vesnice. Do doby, kdy se setkal se španělským šlechticem Ramirezem, který mu vysvětlil, že patří mezi nepočetnou skupinu nesmrtelných a naučil jej všemu, co by měl znát. Po jeho smrti a po smrti své lásky, smrtelné ženy Heather, prochází osamělý Connor staletími až k velkému Shromáždění nesmrtelných, při kterém se má definitivně rozhodnout o vítězi. To je také doba, kdy se MacLeod seznámi s expertkou na metalurgii starých zbraní, Brendou Wyattovou, která se stane svědkem horalova finálního střetnutí s věčným nepřítelem Kurganem. (Bontonfilm)

nascendi

Škótsko je krásna krajina, Queen hrajú fascinujúcu hudbu, herecké umenie Christophera Lamberta pozostáva z upreného pohľadu do kamery, ale čo viac? Viac už nič. Čudný príbeh rozložený do dvoch prelínajúcich sa časových rovín, samoúčelné obrázky, štandardné súboje. Niekomu to stačí. Mne tiež. Ale iba na dve hviezdičky a pocit rozladenia. ()

Arsenal83

Legendárny film, ktorý patrí k tým, čo mňa neoslovujú. Len príroda a pekná hudba nestačí, keď námet je dosť o ničom a nech mi nikto nehovorí, že ten Lambert tu úžasne hral. Ten má naozaj maximálne na Tarzana, pretože tam nikto charakterové hranie neočakáva. Miešanie historického filmu s novododobým, to nie je moja šálka kávy. ()

klerik

Jednoduchá akčná zábava, ktorá sa dokonca tvári ako fantasy sága... Njalepší zo série (čo nie je až taká pochvala) a hlavne vďaka dobe vzniku sa mu dajú prepáčiť niektoré chyby... ()

Crocuta

"Highlander" je působivou směsí fantastického a historického žánru, který ohromí nádhernou kamerou a dokonalým střihem, silným příběhem i moderní a přesto s dějem výborně ladící hudbou. Sean Connery hraje bravurně (což nepřekvapí) a Christopher Lambert si tímto filmem nasadil laťku tak vysoko, že ji až dodnes nedokázal překročit. I pro Clancyho Browna jde o jednu z jeho největších rolí. Jsem vlastníkem prastaré kopie tohoto snímku na VHS, s mizernou kvalitou obrazu a otřesným simultánním dabingem, ale mám k ní silně sentimentální vztah, což vysvětluje výše uvedené superlativy. ()

korbitch22

Pro někoho kultovka,pro mě dosti bídně natočená nuda,která má své lepší momenty,ale moc jich vážně není,paradox je,že třetí díl,který nebyl přijatý bůh ví jak dobře,mám moc rád a uznávám jeho filmovou kvalitu.Jednička v rámci žánru a své určité kultovnosti ujde,ale např. dvojka je to největší a nejšílenější filmové zlo,co jsem kdy viděl. ()

classic

Počas urputného sledovania tohto filmu som si v duchu hovorieval : „To je ale príšerne neznesiteľné, chaotické, fantasy béčko s dvomi časovými rovinami, ktoré pred totálnou skázou, nezachránilo ani niekoľko pesničiek od legendárnej skupiny Queen, či dokonca ani vskutku chabá účasť Seana Conneryho, na veci zásadne nič ne(z)menila.” Skrátka, cítil som sa, ako v stredovekej mučiarni, zároveň som si prešiel strašnou, dvoj-hodinovou tortúrou, ktorú by som už nikdy v živote nechcel zažiť znovu, no človek (divák) sa miestami správa dosť nezodpovedne, keď sa nechá nalákať do takejto pasce, ktorá akonáhle sklapne, tak sa s tým už bohužiaľ nedá vôbec nič robiť. Aspoň mám ponaučenie do budúcna, že sa mám širokým oblúkom vyhýbať takýmto „voňavým návnadám”, pretože by som to mohol potom poriadne (o)ľutovať, keď už bude zrejme neskoro. / Ešte jeden krátky postreh ku Chrisovi Lambertovi. O tomto necharizmatickom hercovi si zvyčajne myslím, že nie je dobrým hercom, ak už aj áno, tak ma jedine svojim hereckým prejavom, upútal iba v pôsobivom spracovaní Tarzana, kedy podal priam majstrovský, herecký výkon, po ktorom tu niet ani jedinej stopy ! ()

marhoul

Nesmrtelný Highlander. V telce to běží častěji než Chalupáři, rozumíš, ale když to chytnu, tak na to vydržím koukat do zblbnutí. Jasně, béčkový film, má svoje mouchy, dneska působí chvílemi úsměvně, no ale tenkrát.... :) Jak my ho milovaly!!! Plus krásná muzika od Queen. ()

packa

Kurnik, jak ten čas letí. Když mi bylo patnáct, byl pro mě Hihlander nejlepším filmem všech dob, lepší než Rambo, Komando a podobné "perly". Dnes, když se na něj ze sentimentu mrknu, jen se pousměji nad svým pubertálním vkusem :-) ()

Yardak

Highlander jedna je dobrá klasika, bohužel se tohle nedá říct o dalších dílech. Lambert a Connery very good:). ()

sharky

Film natočený přesně podle šablony akční béček 80. let v áčkovém fantasy obalu. Jedna hvězdička je za Queeny, druhá za Seana Conneryho. ()

Darneth

Pro tehdejší dobu a pro mnohé vysněné nabušené béčko, pro mě nevkusné. Zkrátka nepřišla jsem tomu na chuť. ()

MontyBrogan

Keď vztýčil svoj meč, padali hlavy a udierali blesky. Bola by škoda mrhať takými orgazmami na hocijakú smrteľníčku. Tak putoval naprieč vekmi a hľadal, až našiel zopár súcich. Objavilo sa ale aj niekoľko konkurentov, ktorí ho chceli naučiť ako tasiť, alebo porovnať si s ním čepeľ, či tiež pasuje do jeho pošvy... Je to až fascinujúce, ako veľkolepo bol natočený tento brak. Neviem, či som niekedy videl podobný, ktorý by mi dal precedens ako hodnotiť. ()

Ivoshek

Osmdesátková klasika. Parta chlapíků, kteří jsou nesmrtelní s výjimkou dekapitace (oddělení hlavy od těla) se od starověku až po současnost prohání a seká si hlavy většinou za pomoci mečů. Cílem je, aby zbyl pouze jeden, ale co se s ním pak stane, to už si nepamatuju. Nejspíš něco vyhraje, třeba plaketu nebo diplom. Film má dobrý drive a fajn nápad je i zpracování věčného života jako požehnání i prokletí zároveň, s nímž hrdina prochází dějinami. Akční scény jsou bezva, kamera je super a soundtrack se taky podařilo trefit dobře (Queen). Celkově zřejmě nejpovedenější Lambertův film. ()

HellFire

No páni, vždycky jsem si myslel, že Highlander je skvělý film. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se na něj konečně podíval. Za tak děravý a hloupý scénář by se mohl stydět i ten nejděravější ementál. Hlavní záporák (bachař ze Shawshank Redemption) je spíše k smíchu a bylo mi ho líto (neskutečně mě vytáčel jeho hlas), bojové scény postrádaly jakýkoliv adrenalin nebo invenci (nejhorší je střih – stačí, aby se postava dostala mimo záběr kamery a režisér si usmyslí, že tak zmizí z dohledu, ačkoliv v tom není žádná logika, spíše to poukazuje na neschopnost; nebo jedna postava zastřelí druhou, která přepadne přes odpadky, ale když ona postava s uzi udělá 10 kroků, tak tam najednou zastřelený není a stojí za ním :D). Přítomnost Conneryho působí spíše jako cameo, což bude tím, že měl na natočení svých scén málo času. Hereckému výkonu Christophera Lamberta by se vyrovnala plochá deska. Dnes jsou známy jeho problémy se zrakem a jelikož nemohl nosit čočky a brýle samozřejmě nepřipadaly v úvahu, hrál v podstatě naslepo. Který agent si myslel, že zaměstnat takového herce je dobrý nápad? Kdyby to alespoň vyvážil svým charismatem nebo talentem, ale obávám se, že v tomto ohledu Lambert moc štěstí nemá. Co mi vyloženě trhalo uši, tak byl nepovedený dabing, očividně dodělávaný v postprodukci... což je běžná praxe, v tomto případě ale tvůrci nedokázali synchronizoval zvukové stopy a mnohdy to působí hodně směšně. Pokud bych měl něco vyzdvihnout, tak je to samozřejmě hudba od Queenů. Zhlédnuto v režisérské verzi. „Whatever you say Jack. You're a master ace“. A já se ptám: „Cože?!“ ()

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

28.10.2023

O rebootu kultovního Highlandera se mluví už od roku 2008, až v roce 2016 se ale začaly kolem projektu dít nějaké věci – nejprve byl oznámen Chad Stahelski (John Wick) jako režisér, a později Henry… (více)

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Už to bude pěkných pár let, co byl oznámen reboot kultovní akční sci-fi fantasy Highlander v čele s Henrym Cavillem a režisérem Chadem Stahelskim (John Wick) za kamerou. Jenže Cavill měl od té doby… (více)

Chad Stahelski natočí černého samuraje

Chad Stahelski natočí černého samuraje

21.10.2022

Netflix ukořistil služby režiséra Chada Stahelskise (John Wick), který teď pro streamovací službu natočí adaptaci populární knižní série Black Samurai. Scénář k filmu napíše Leigh Dana Jackson … (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022