Chobotnice

• Itálie La piovra (více)
Itálie / Francie / Rakousko / Španělsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (více)

Série(10) / Epizody(48)

Policejní inspektor Corrado Cattani je přeložen na Sicílii s manželkou a dvanáctiletou dcerou Paolou. Jelikož se specializuje na mafii a s ní spojené obchodníky s drogami, jejichž transakce jsou kryty bankou a jeví se jako legální obchody, brzy se stane terčem vyhrožování. Po únosu své dcery je Cattani donucen odvolat žalobu proti hlavnímu podezřelému, a to i přes pohrdání svých kolegů. Paola se po únosu vrací v zuboženém stavu a Corrado se pouští do nemilosrdné odvety vůči zločincům. (oficiální text distributora)

Havala

Charizmatický Michele Placido a také za mikrofonem Jan Kanyza se postarali o excelentní sérii detektivek. Nevím, která kriminálka mě tehdy víc bavila než tato. Palec nahoru. ()

joelly01

Oh ma milovana "pohadko" mladi!!! Ja i bratr jsme trpeli relativne ambicioznimi rodici. Televize u nas skoro vubec nejela (dodnes mam trauma z faktu ze cela trida videla serial "Robin Hood", jen ja ne,, "), lec kazdy patek (po navratu cele rodiny z plaveckeho bazenu) existovala vyjimka! CHOBOTNICE! Jak ja jsem ten serial milovala, prisel mi uplne dokonaly. Koardo byl charismatak a osud Paoly me naplnoval hruzou! Kdyz jsem se ted po sto letech rozhodla sjet Chobotnici na DVD, mela jsem obavy jestli zub casu, moje nostalgie a tehdejsi v podstate neznalost televizni serialove tvorby moji milovanou Chobotnici ponekud nenahlodali a nezparchanteli, ale ma obava byla zbytecna. Neskutecna bombice, uzila jsem si celou prvni radu (i druhou a treti) snad jeste vic nez tehdy ve "svate" patky po plavani ;) ()

tatopulos

Corrado Cattani rulez ! Italskou mafii umí nejlíp Italové. (Při vší úctě ke Coppolovi a Al Pacinovi). Chobotnice skvěle ukazuje, jak nefungující stát umožňuje mafii vládnout. To v Kmotrovi neuvidíme. Všemocný strach z mafie je díky hudbě Morriconeho a Rize Ortolaniho všemocný a působivý. Napojení mafie na politiku /nejrůznějšími dary, korupcí, vyhrožováním, únosy dětí a další hrůzné metody/ je také lépe odhaleno v Chobotnici. Psychologie postav, rozporuplné motivy jednání- superklaďák Cattani zamilovaný do "prokleté" mafiánky Camastrové. Pomíjivost života v mafiánské Sicílii, její vliv a každodennost v životě obyčejných Sicilanů. Idealistický Cattani, který musí jít proti zákonu a vlastním morálním zásadám, aby nastolil "spravedlnost" a "ohrozil" mafii. A konečně klíčová myšlenka Chobotnice- "mafie je jako chobotnice, uřízneš jí chapadlo a narostou jí další". A přesně tohle mi chybělo v Kmotrovi. A přesně to podle mě od sebe dělí "klasickou" gangsterku typu- Kmotr a velice psychologickou Chobotnici, která nerezignovala na myšlenky, sociálně-politickou kritiku ani na příběh. Démoničnost mafie, okouzlení penězi a mocí a spoutanost jimi jsem cítil právě u Chobotnice ()

savatage

Skvělou dramatickou atmosféru boje policie s Italskou mafií v seriálu, který nemá obdoby. Michele Placido, sympaťák, kterému držíte palce, až po samý konec, ve kterém nejedenkrát budete tahat nudli u nosu a utírat slzy. Depresivní atmosféru umocňuje hudební doprovod Rize Ortolaniho. ()

g.laudeo

+ II, III, IV. Velké překvapení po 17 resp. 22 letech: Ono je to vážně velmi dobré...Vývoj postavy v jediném velkém příběhu zachycený v pětadvaceti či kolika dílech filmu/seriálu: Unikát. Musím mrknout na pětku, u které jsem coby adolescent zřejmě skončil - a pak se uvidí, zda jít dál. ()

route60

Jó v 80 létech to byla celonárodní bomba všichni Chobotnici týden týden sledovali a drželi palce inspektoru Corradu Cattánimu v marném boji proti všemohoucí mafii která se po devadesátem roce našla v Čechách pevnou půdu, ústřední melódie Enia Morriconého se téměř stala kultem. ()

gotham

Naprostá legenda mezi mafiánskou tvorbou. V podstatě všechny díly mi přijdou velmi kvalitní, pořád se něco děje a přitom to nepůsobí tak, že by se třeba v pozdějších sériích nějak moc vařilo z vody, ta kvalita je konstantní. Je to sice takový dost drsný příběh o boji s mlýnskými kameny, který Corrado prostě nemůže vyhrát a je jasné, že tady to žádným happy endem neskončí, ale o to to působí věrohodněji, reálněji a člověka to více zasáhne. 90% ()

Facerr

Velká klasika a můj návrat do dětských let - a to aniž bych jako malej běhal po Sicílii s bouchačkou a vyřizoval si účty s mafiánama:) ()

mondavi

Při pouhé vzpomínce na tento televizní seriál mně mrazí. Nezapomenutelná úvodní znělka, Cattani sympaťák a drsoň v jednom, hodně bolesti a smutku, depresivní atmosféra a syrové ztvárnění beznadějně nerovného boje s italskou mafií. To všechno a ještě více je Chobotnice. Skutečně kultovní seriál, na který nejde zapomenout. ()

kim lowe

Když se na to dívám dnes po 15 letech oceňuju hlavně nezlomný charakter Corada a syrovost děje. Dřív mě uchvacovala hudba a depresivní atmosféra. Tak či tak, je to nervy drásající podívaná. ()

Madax

Seriál Chobotnice jsem tak trochu znal ještě předtím, než jsem si jen zakoupil a shlédl. Vybavuji si, že za mých dětských let film běžel v televizi a byl známý jako "kriminálka o mafii". Nesledoval jsem jej, avšak časem jsem se dověděl o jeho kvalitách a když jsem Chobotnici nedávno viděl prodávat v Levných Knihách, tak jsem se rozhodl jít do ní. A toto dílo mě doslova uzemnilo. Tohle není žádná hloupočká kriminálka, jaké běží nyní v televizi, žádná oddechová záležitost nebo akčňák... tohle je krutá realita. Pocit, který ve mě seriál vzbuzoval, se dá označit jako hluboká deprese. Svět, kde vládne zločin, korupce, vydírání, prostě zlo všeho typu, je zde vykreslen dokonale působivě. Těch pár kladných postav, a je jich opravdu jen pár, zde září jak perly v žumpě. A všichni dobří pouze a jedině trpí. Žádný odlehčující humor zde nenajdete. Pocit, že zlo a zkaženost je naprosto všude, nedá se s ním bojovat a nelze ho přemoci, je nesmírně intenzívní. Na postavu komisaře Cattaniho asi nejlépe sedne hláška z Šestého smyslu :"Jste hodný, ale bezmocný". A na vyznění celého seriálu asi pro změnu nejvíce sedne hláška, kterou pronesl Jack Nicholson v Batmanovi: "Slušní občané zde nemají co dělat. Můžou být šťastnější někde jinde." ()

Sirmilano

Jako kdyby to bylo včera...vzpomínám si na to čistě a jasně.Byl jsem dítě co si sotva přestalo učůrávat do trenek...Pozdní večer kdy jsem měl už dávno spát...nic netušíc rodiče přepnuli na čt1 kde právě začínal seriál s hvězdičkou...a za furem od dveří do obývaku...(kam jsem se plazil) jsem byl ležíc schován já.A stejně tak si vzpomínám jak jsem řval jak bulík (a ty slzy)...když před nemocnicí zemřel člověk kterého já tak miloval.Od té doby uplynulo až nechutně moc let a já kdykoliv si tento seriál pustím prožívám stále ty stejné pocity.Asi už nic ve mě nezustalo a nezůstane tak zaryto pod kůži jako právě Chobotnice(podotýkám 1-4).Ať začneme hercema- Placidem,De Rossi,Millardet,Périer a mnoho dalších přes režiséry Damianiho,Vanciniho a Perelliho, scénáristy Battistradu a De Ritu až po hudbu od Ortolaniho a Morriconeho. Neskutečně syrový,surový,tvrdý,nekompromisní a hlavně realistický pohled do světa drog,zbraní,zločinu a především minulé,současné a budoucí politiky.Ač první dílý vznikaly v letech mého narození...staly se nadčasovými(a to až do úplného konce existence lidstva).I teď by mělo všem mrazit v zádech , když si uvědomíte , že i hercům a režisérům bylo vyhrožováno smrtí a tudíž se celé na táčení muselo přesunout mimo Itálii(myslím že do Švýcarska a Francie).Corrado Cattani Forever!!!! ()

rytir1

Jeden z prvních seriálů, které jsem kdy viděl. Už jako malej jsem se zamiloval do správnýho poldy Corrada a na tomhle seriálu vyrůstal. Škoda sice, že od páté série už v ní nebyl a na kvalitě seriálu se to projevilo, podle mě měla Chobotnice čtyřkou končit a netahat to až do desítky. Ale jinak jasná jednička italské tvorby a špička mezi krimi seriály. Táno, Espinoza, Accaducio..dokonalé postavy skvěle ztvárněné s třešničkou na dortu Corradem. Tohle se prostě musí líbit každému, kdo má rád pořádnou kriminálku, nesmrtelná klasika. ()

Rejčka

Vzpomínám si, že nejvíce na mě zapůsobilo zvláštní napětí, které se tvůrcům podařilo vytvořit. Tento týden jsem náhodou v tv narazila na 1. díl a je to tam pořád. Pořád ta napjatá atmosféra, charismatický komisař... Neznám jiný podobný seriál s touto atmosférou. Když sledujete, jak se komisař stýká s osobnostmi tamního podsvětí a zkoumá, pozoruje, vidíte tu beznadějnou propletenost, máte z toho pocit, který bych popsala jako 2 minuty před tím než se vám zvedne žaludek. ()

zigy

Až do smrti Cattaniho pět hvězd.....atmosféra hustá jako nějaká sicilská omáčka, a stejně tak ostré dialogy okořeňující tuhle směsku vhodnou zejména pro příznivce starého dobrého dabingu (Topfer jako úsporný Tano je geniální). Pomalé, ale nikoli rozvláčné tempo. Taky fanoušci mafiánských filmů si přijdou na své. Skoro každá postava je po čase zlikvidována mafií, neúprosný a krutý seriál. Po smrti Corrada už jsem zkusil jen jeden díl, a ten mi přišel kvalitativně o dvě třídy níž. Předtím je to ovšem delikatesa. ()