Machři a šprti

• USA Freaks and Geeks (více)
USA, (1999–2000), 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvůrci:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen (více)

Epizody(18)

Na střední škole McKinley v americkém státě Michigan se píše rok 1980. Místní, intelektuálně poněkud pomalejší sportovní hvězdy si vyznávají lásku s překrásně povrchními roztleskávačkami... ale v téhle show nás osudy této „zlaté kasty“ nezajímají. Kamera sjíždí pod tribuny, kde právě Daniel (James Franco) a Ken (Seth Rogen) aplikují rockovou filozofii na křesťanskou americkou morálku a jejich kamarád Nick (Jason Segel) se vyznává ze své víry k božstvu jménem John Bonham a skupině Led Zeppelin. Docela jiná, o dva roky mladší trojice kluků – Sam (John Daley), Neal (Samm Levine) a Bill (Martin Starr) – kteří stojí mimo společnost naopak proti své vůli (už jenom proto, že viděli Hvězdné války ne jednou, ale sedmadvacetkrát) jsou opodál šikanováni proto, že si stojí za svým názorem, že Bill Murray je skvělý komik. Mimo pomyslný střední proud stojí také Samova starší sestra Lindsay (Linda Cardellini), nejchytřejší studentka školy, která však po smrti jediné osoby, která ji v životě rozuměla ztrácí víru ve staré hodnoty a hledá nové, mezi novými přátely, kteří pro ni reprezentují opak jejího starého života.

Nejen pro svou dobu-vystihující atmosféru, skvělý soundtrack a sofistikovanost, která jej na první pohled odlišuje od seriálů typu Beverly Hills, má dnes seriál Freaks and Geeks (český překlad je poněkud zavádějící) v Americe téměř kultovní post a na imdb neuvěřitelné hodnocení 9.6 hvězd z desíti. Proto je fakt, že byl přes úpornou snahu jeho tvůrců (Paul Feig a Judd Apatow) pro nízkou sledovanost zastaven hodně nešťastný – naděje na natočení další série se rozplynuly. (Eddard)

bolf!k

Z počátku jsem to moc nepobíral, a až tak po pátém dílů jsem tomuhle seriálu přišel na chuť. Od té doby ale moje závislost na něm rostla díl za dílem, až jsem se nakonec dostal k tomu poslednímu, kdy mi skoro ukápla slza, že seriál tehdy zrušili. Je to velká škoda, protože postavy nebyly černobílé, jak jsme zvyklí a přesto jsem si většinu z nich opravdu oblíbil. 85% PS: Zajímavé jen je, že jak mám Segela rád jako Marshalla v himym, tak tady jsem jeho Nicka jako jedinou postavu opravdu nemohl vystát. :D ()

UniqueNett

Velká škoda, že byla natočená jen jedna série. Konec dost otevřený a uvítala bych pokračování. James Franco dostal roli, která mu absolutně sedla. Je zajímavé, sledovat tenkrát neznámé herce, které dnes vídáme relativně často ve filmech a seriálech. Za mě jeden z nejlepších teen seriálů. ()

Trifi

Seriál mého srdce, mého života. Absolutně geniální, famózní, prostě neuvěřitelný. Když vás něco opravdu zasáhne, nedá se to slovy popsat. To je tento případ. Domluvila jsem. ()

Jablek

Naprosto pohodovej seriál, kterej mi opravdu sednul. Skvělý postavy a trefnej inteligentní humor ho posunuje nad většinu ostatních určenejch pro mladší publikum. Jestli si chce někdo užít Setha Rogena a Jasona Segela zamlada, tak ať neváhá :) ()

GTS_PUNK

Seriál z produkcie americkej televíznej stanice NBC z prelomu tisícročí je deväťdesiatkovým pohľadom na osemdesiate roky dvadsiateho storočia, konkrétne na dianie na fiktívnej strednej škole McKinley v štáte Michigan. Ako už môže napovedať názov, osemnásť epizód so sebou prináša príbeh, v ktorom má divák možnosť sa stretnúť so všetkými "typmi" stredoškolských študentov. Dalo by sa povedať, že v mnohom je príbeh dokonca plný stereotypov, a to aj takých, ktoré by v súčasnej (2023) tvorbe už nemali šancu objaviť sa. Či je to dobré alebo zlé, nech posúdi každý divák sám. To však nie je na príbehu tohto seriálu to najdôležitejšie. Čo je oveľa podstatnejšie, je jeho celková kvalita. A tá je nanajvýš priemerná. A to aj napriek tomu, že prvé epizódy pôsobia naozaj veľmi dobre a sú vtipné. Postupne však seriál skĺzava do akéhosi príbehového stereotypu, pričom trpí takzvaným syndrómom amerického seriálu. Ten možno v skratke opísať tak, že každá epizóda sa venuje malému príbehu, ktorý v rámci nej začína aj končí, s tým, že na pozadí sa pomaly odohráva väčší, hlavný príbeh. Takýto spôsob príbehového rozprávania je však často nešťastnou voľbou, čo sa potvrdzuje aj v tomto prípade. Po úvodných dobrých epizód kvalita klesá a divák sa postupne čoraz viac nudí. A to až do takej miery, že si želá, aby už seriál skončil. Dá sa povedať, že príbeh aj humor nie sú zlé, ich kvalita má však klesajúcu tendenciu. Postavy, ktoré sa v seriáli objavujú, sú zaujímavým mixom šablónovitých charakterov z typickej americkej strednej školy. Niektoré sú (napísané) lepšie, iné horšie. Dosť veľa však robí aj to, kto ktorú postavu stvárňuje. Zatiaľ čo napríklad Lindsay Weir (Linda Cardellini) je po všetkých stránkach dobrou postavou, ktorej divák fandí a nechce, aby sa pridala ku zlej partii, taký Nick Andopolis (Jason Segel) je naopak veľmi nesympatický. A takýchto postáv z oboch strán pomyselnej barikády by sa v seriáli dalo nájsť pomerne dosť. Dobrou postavou, ktorá robí na diváka dojem, je napríklad tiež kresťanka Millie Kentner (Sarah Hagan). Freaks and Geeks nie je zlý seriál, ale označovať ho za kultový možno tiež nie je úplne namieste. Všetko podstatné, čo sa týka jeho kvality, sme už uviedli. A aby sme to ukončili na pozitívnu nôtu, môžeme povedať, že seriál v jednej veci takmer vyniká. A tou vecou je soundtrack. Prakticky všetky epizódy sú plné chytľavých hudobných kúskov z osemdesiatych rokov, pričom okrem všeobecne známych skladieb môže divák natrafiť aj na viaceré pozoruhodné kúsky. Školský rok na McKinley High School nie je najhorší, ale diváka nezaujme natoľko, aby sa vrátil späť. ()

KdG

Skvělá byla už znělka seriálu, a i obsahově to je jeden z těch povedených seriálů o mládeži pro mláděž. ()

Bounded

Pouze sériový seriál, kterému nejvíce ubírá to, jak je krátký. Herecký ansámbl rozhodně zaujme mladším Segelem, Francem a návštěvníky ať už z Ratpacku, filmů Wese Andersona nebo Judda Apatowa, který tomuto seriálu vtisknul styl a osobitost, která se mi nejdříve nezamlouvala. Kupříkladu Charakter Setha Rogena je ze začátku sprostě nevyužitý a v závěru už patří k hlavním postavám, ale tím seriál skončí. Jako jednohubka neurazí, ale ódy se pět nedají. První půlka není moc dobrá a je to "jenom" seriál ze střední školy, i když s plusem za to, že zkusil reálnější přístup. ()

mirak2

The Breakfast Club v serialovom podani s trochu vacsou davkou komedie oproti najlepsej stredoskolskej dramedy 80tych rokov. Jeden z najmenej docenenych serialov vsetkych cias. ()

TaNya_

Inteligentní seriály očividně nemají komerční úspěch, jinak si nejde vysvětlit jenom jednu sérii. Já se k ní dostala o 20 let později a překvapením nebyly jenom ty mladičký tváře dneska už známých herců, ale hlavně kvalitní scénář a humor, což všechny dnešní nově točený disneyovky úplně postrádají. ()

Boulderman

Pro mě to byl nejlepší seriál pro dospívání, jaký jsem viděl. Asi se budu opakovat, ale je to mnohem víc ze života, než kdejaké kraviny typu beverly a podobně, které mě štvaly. Tohle je ze života, ty děcka byly stejné jako my. Nevíte, kde to sehnat na dvd? Nebo i stáhnout :) ()

Jerris008

Nechápu, že tvůrci skončili u 18.dílu kvůli nepopularitě, mě to chytlo víc, než takovej Dawsonův svět, který měl nekonečno sérií (pro mě nekonečno...). Je to inteligentní, vtipný, nenucený seriál, vycházející z reality. Velká škoda, že se neprosadil ()

Dashiella

Všetci, čo na Freaks and Geeks spolupracovali veľmi dobre vedeli, o čom točia. Top 10 u mňa, ak nie aj TOP 5 naj seriálov EVER. ()

Blazkowicz

Tohle jsem sfouknul během několika dní, protože to bylo tak skvělé, že mě to nutilo si dávat jeden díl za druhým. Nikdy jsem o tom neslyšel a nevypadalo to zrovna nijak zajímavě, ale hodnocení se tentokrát nemýlilo. V podstatě je to obyčejný seriál o školácích, ale naprosto dokonalý. Možná jen ty poslední díly jsou udělané trochu násilím a samozřejmě ukončení po první sérii je trestuhodné. Dávám do svých Top 10 seriálů. 5-* ()

sa_kra

Skvělý oldschool, pobavilo mne obsazení :-) Konečně seriál o amerických teen-age, který neobsahuje tuny růžové, šminek, kast a jiných dementních berliček. Přesto je to vtipný, milý a koukatelný. ()