Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 132)

Lynn 

všechny recenze uživatele

Na film jsem do kina šla dost dlouho po premiéře a tak jsem měla možnost slyšet mnoho názorů, které jistě ovlivnily mé očekávání a do jisté míry i tento komentář. Těch zklamaných hlasů bylo o něco více a tak sem raději očekávala od filmu méně. Ale docela příjemně mě překvapil. Až na opravdu nepovedenou hudbu a Orlanda Blooma (kterého prostě nemusim, i kdyby hrál bůhví jak) to byl docela příjemný (samozřejmě megakomerční) film. K dobru se mu musí přičíst, že Brad Pitt doslova neslezl z plátna a rozehrál na něm skvělý one man herecký koncert. Velmi příjemný byl i Sean Bean, který neměl, bohužel, tolik prostoru, kolik by on i jeho postava zasloužily. Takže hlavně za tyhle dva dávám 4*. P.S. Souboj mezi Achileem a Hektorem je fantastický, škoda, že tak nepůsobí i ostatní bitevní scény. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Předně, v titulcích filmu stojí "inspired by Homer´s Illiad, za což mu mnohé odpouštím. S Homérovým veledílem to totiž nemá téměř nic společného, pokud tedy nepočítám částečně obšlehnutý příběh. Petersenův film je pokusem o pohled za mýtus "oživením" prvotní události. Nejsou bohové, nejsou hrdinové mimo čas a prostor, je jen velký lidský příběh o vášni, lásce, zradě, válce a hrdinství. Jsou kladní a záporní hrdinové (kladný je jednoznačně Hektor, záporný - překvapivě - dobyvačný Agamemnon), jsou však i hrdinové rozeklaní mezi dobrem a zlem (Paris a Achilles). Je spousta vrstev, ve kterých se dá tenhle působivý a strhující příběh rozehrát, je však jen jedna vrstva, ve které to tvůrci skutečně činí – vrstva hollywoodského špektáklu. Trója není ničím víc, chybí ji čisté emoce bez kalkulu, chybí ji skutečné kouzlo a monumentalita (triky jsou ji prd platné, když není nic "za" nimi). Petersen dělá přesně to, čím v továrně na sny proslul: řemeslně dobrý výrobek. Bojové scény jsou výborné ve velkých celcích i detailech (souboj Achilles vs. Hektor je bezchybný), žel jeho režii po čertech schází ta empatie a imaginace, jakou dodnes září Ponorka či Nekonečný příběh. Nic víc než technická dovednost. Tuto dovednost podsekává ostudný Hornerův soundtrack bez jediného vzruchu, výrazné melodie a kapky energie. Naopak, pomáhá mu brilantní duo Pitt-Banna. zejména první vysekl svou roli s obdivuhodnou přesvědčivostí a je-li něco, co by mohlo tenhle bombónek na jedno použití přetrvat, je to právě Achilles, hrdina na pomezí bezmezné arogance a křehké zranitelnosti. Ostatní tváře? Bloom tradičně příšerný a novinkově i nesympatický. O´Toole jaksi křečovitý, ale v klíčových chvílích přeci jen přesvědčivý, Bean utopený v mizerném a tezovitém scénáři atd. Závěr filmu je tak ukrutná prasečina, že se mi otevírala kudla v kapse. Inspired by Illias and endless stupidity. Homérovï Danajci obléhali Tróju deset let, Petersenovi komparzisté jsou s ní hotoví za 14 dní. Homérovo dílo přetrvalo tisíce let, Petersenův opus nepřežije letošní sezónu.Je mi líto, ale patří mu to. --- marginálie: fórky s Aeneem a Achillovou patou jsou opravdu dobré. Zmiňovat, že tahle verze nefunguje v komplexu řeckých mýtů a mnohé z nich nelogicky popírá (Agamemnon je toho zářným příkladem, stejně jako věštec Laookón) je zřejmě zbytečné... ()

Reklama

Melies 

všechny recenze uživatele

6 / 10 Vykalkulované ako sa na poriadny stomiliónový veľkofilm patrí, jednoducho stráviteľné aj pre radového divák a plné Dionýzovsky dokonalých postáv. Tu by mohol môj komentár skončiť, no bol by to opis pomerne nepresný a obecný - pretože Trója nie je vyslovene zlý film. Je len ďalším z mnohých, ďalší, ktorý bezpodmienečne zapadne do zabudnutia. Dovtedy si však svoju dávku pozornosti určite zaslúži, minimálne kvôli slušným bojovým scénam a kostýmom - to však patrí k povinnej výbave a na štyri * to film určite nevytiahne. Škoda, ale ďalší Barry Lyndon či Gangs of New York sa jednoducho nekoná... ()

Eddard 

všechny recenze uživatele

Homérovu Íliadu jsem četl několikrát v různých verzích (i když ne přímo originál) a jedna z věcí, co jí dělá nezapomenutelným, zváštním příběhem je právě spoluúčast olympských bohů na samotném válečném konfliktu.(tady se nabízí možnost srovnat Tróju s podobně pojatým Králem Artušem, který však dopadl nepoměrně hůř) Nechápu, proč se Petersen (či jeho scénárista) rozhodl pro to, tuhle linii chirurgicky oddělit a pracovat jen s "reálným" základem legendy - zvláště v dnešní době, kdy trikové technologie umožňují vizualizovat prakticky cokoli... Pokud jde o příběh, jedná se samozřejmě o ochuzení původního eposu, velice dobře však film komunikuje základní myšlenku - ideu hrdiny, jehož činy žijí dlouho poté, co on odejde... tahle žízeň po slávě, zastoupená Achillem (Brad Pitt ho ztvárnil senzačně arogantně a povýšeně, bravo!) je postavena do kontrastu s nesobeckým, kategorickým pojetím hrdinství, které zástupcem je Hektor (charizmatický Eric Bana, z kterého se vyklubalo největší překvapení filmu). S těmahle dvěma se dostáváme k tomu co na tomhle jinak slušném blockbusteru vidím jako to nejlepší. A tím je jediná bojová scéna. Ano, správně, je to onen bezmála pětiminutový duel před vraty Trójy. Emocionálně napjaté jak příliš těsné plavky, jedna z nejlepších soubojových choreografií (pokud ne ta nejlepší) a omračující hudba, která tuhle pětiminutovku vynáší mezi ty největší scény v dějinách kinematografie. Tak, zbytek už jen telegraficky- Bloom je jako zbabělý, bezkrevný Paris docela přesvědčivý (:-)), Diana Kruger je jako nejkrásnější žena všech dob ucházející, O´Toole výborný, Bean jako Odyseus taky, Cox jako Agamemnon sice slušný, ale tohle jeho pojetí jako černobílého parchanta je docela nešťastné, k plusům filmu ještě přidat silnou vyloďovací scénu a máme tu fakt hodně divných a možná ne úplně stabilních 70% ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Z historického hlediska je to naprostá kravina. Už jen to že samotná bitva trvala 10 let oproti pár dnům, jak nám autoři servírují znázorňuje fakt, že se tvůrci vypli pouze na film samotný. I vlastnosti různých důležitých postav mají mít zdaleka jiný charakter než se může zdát. Ale pokud to budeme brát pouze jako film, tak rozhodně jako film velice zdařilý plný efektních bojů, slušných hereckých výkonů, pěkně zpracovaného prostředí a opravdu s hodně rekvizitami. Škoda oné historické nepřesnosti, která i přesto nemá smysl řešit jelikož Trója i tak zůstane v pamětích diváků jako jeden z nejlepších historických filmů současnosti a zdá se, že oprávněně. --- Říká se, že vás nelze zabít. - To bych se asi neobtěžoval nosit štít. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (74)

  • Během natáčení v Mexiku se musel štáb vyrovnat se dvěma hurikány. Jeden z nich přišel v posledním týdnu natáčení a zničil dům, v němž spával Brad Pitt (Achilles). (don corleone)
  • Během natáčení v Mexiku zasáhlo štáb prudké střevní onemocnění zvané montezumova pomsta. (HappySmile)
  • Kvůli scéně, v níž Trója hoří, musel být pro štáb vypracován speciální evakuační plán. (HappySmile)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama