Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 130)

Faidra 

všechny recenze uživatele

Zeus s námi...Ze školních let si vzpomínám na perličku : "Neví se s jistotou, zda Homér žil, je ale jisté, že byl slepý." Po zhlédnutí téhle hrůzy se cítím povinna prohlásit, že ať už Homér existoval nebo ne, v hrobě se obrací dozajista. Na vině je ale také moje naivita, díky níž mám stále sklon považovat scénáristy a režiséry za lidi, kteří mají všech pět pohromadě a vědí, že mýtus je mnohovrstevnatá, jinotajná a provázaná záležitost, ze které když vyoperujete (spíš než operace by byl na místě pojem lobotomie) její natolik podstatnou část jako jsou bohové a jejich vliv na lidské konání, čili když se z mýtu pokusíte udělat realistické drama, pád z výšky na ústa je téměř nevyhnutelný. Protože pak vám z mnohovýznamového příběhu s podobenstvím a odrazy lidského smýšlení a vnímání určité doby zbude historka o partě pitomců, kteří z nepochopitelných důvodů dělají naprosté pitomosti a čekají, že jim to projde (jako se zřejmě Paris domnívá, že on se ten Helenin útěk od manžela už nějak vyřeší). Bloom a Krugerová svou naprostou hereckou neschopností dávají té filmové mrtvole poslední kopanec do břicha a ochotně se k nim přidává linie s jinak celkem zajímavě pojatým Achilleem, jehož skutečný vztah k Patroklovi je zde cudně zamlčen. Jen mi není jasné, jakými výhružkami v tomhle přinutili hrát herce formátu Petera O´Toolea, Julie Christie, Brendana Gleesona, Briana Coxe, Seana Beana nebo Erica Bany. ()

akisha 

všechny recenze uživatele

Nevím jak to, ale během filmu jsem se opravdu hrozně nudila. Navíc mi pokaždé stoupla žluč, když jsem viděla projev Otřesného Orlanda. Dokonce mě pár záběrů na jeho lesklé vytřeštěné oči děsil. Myslím, že tohle je naprosté dno jeho (ne)herectví a co hůř, nemá ani trochu šarmu, abych mu věřila aspoň že tu Helenu svedl. Vedlejší postavy to naštěstí zachraňují a film mě bavil pouze, když se zjevil Bana, Burrows nebo O'Toole, dalo by se říct, že za každého po hvězdě. No a Pitt vlastně taky nebyl špatný. Jinak akční sekvence neurazí, hudba OK, ale u některých scén až moc připomíná Lisu Gerrard a Gladiátora. Je to možná zábava, ale naprosto bez jiskry. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

Spoiler. „Vidieť kráľa, ktorý sám bojuje, TO by bolo!“ Giganticky... plytké. Hollywoodsky veľkofilm v najhoršom zmysle slova. Opulentná výprava vs. okaté počítačové efekty (strašný rozširujúci sa záber na desiatky stopercentne CGI lodí. Veľkolepé, ale nie drsné akčné scény (zlaté Statočné srdce). Herecky v kľúčových rolách akútne nedostatočné (Bloom, Kruger). Je smutné, že paradoxne práve Bloom a Kruger veľkým priestorom do úzadia zatláčajú zdatných machrov (O´Toole, lišiacky Sean Bean ako Odyseus). Biedny scenár zbavený mýtických motívov (z gayov urobil bratov a netuším, čo robí v prísne realistickom historickom epose bizarnosť, že človeka zabijete len zranením päty). Napriek tomu je Trója (i vďaka samovražedne namyslenému Pittovi bez problémov vyskočiaceho na koňa bez sedla, čo fakt nie je ktovieako jednoduché) zábavná a nemala by vás nudiť, hoci inak pôsobí chaoticky a rozpačito. Zo všetkého najviac ju na zručný priemer vyťahuje hŕstka osobných súbojov (vylodenie s 50. mužmi). Trója predstavovala pomerne smutný koniec jedného z najzručnejších remeselníkov 80. a 90. rokov: Petersen následne natočil (snáď ešte fádnejší) Poseidon, následne v Nemecku (!) nikým nevidený film s Tilom Schweigerom a v r. 2016 zomrel. Tržba každopádne nebola zlá: pri masívnom rozpočte 175 miliónov snímka na celom svete zarobila temer polmiliardy! Režisér sa každopádne dostal do pasce. Mám dojem, že pôvodne bol klasickým hlavným hrdinom Hector (Bna), ale akonáhle do projektu nastúpil Pitt, tak sa všetko zmenilo a scenár bol brutálne ohýbaný cez koleno. takže hoc Pitt teoreticky hrá psychopatického násilníka, napriek tomu je divne režírovaný štýlom ako keby bol hrdinom a aby bola zvrhlá sranda dokonaná do dokonalosti, v polovici filmu zavraždí Banu (!). Kino Považan NMnV 2004 ()

kOCOUR 

všechny recenze uživatele

Řecko ještě nikdy nebylo tak cool. Velkolepé bitvy ustupují mnohem dynamičtějším a choreograficky vypilovanějším osobním soubojům, postavy jsou plastické, parádně napsané a ještě lépe zahrané (Pitt je skutečně nehorázně "hustej" parchant, Bana rovněž pobral charismatu pár lopat navíc). Celkově vzato dvě a půl hodiny dlouhá řež s občas trochu příliš naivními dialogy a nevhodně použitou hudbou, která ubírá v mnoha situacích tak polovinu tempa. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Předně, v titulcích filmu stojí "inspired by Homer´s Illiad, za což mu mnohé odpouštím. S Homérovým veledílem to totiž nemá téměř nic společného, pokud tedy nepočítám částečně obšlehnutý příběh. Petersenův film je pokusem o pohled za mýtus "oživením" prvotní události. Nejsou bohové, nejsou hrdinové mimo čas a prostor, je jen velký lidský příběh o vášni, lásce, zradě, válce a hrdinství. Jsou kladní a záporní hrdinové (kladný je jednoznačně Hektor, záporný - překvapivě - dobyvačný Agamemnon), jsou však i hrdinové rozeklaní mezi dobrem a zlem (Paris a Achilles). Je spousta vrstev, ve kterých se dá tenhle působivý a strhující příběh rozehrát, je však jen jedna vrstva, ve které to tvůrci skutečně činí – vrstva hollywoodského špektáklu. Trója není ničím víc, chybí ji čisté emoce bez kalkulu, chybí ji skutečné kouzlo a monumentalita (triky jsou ji prd platné, když není nic "za" nimi). Petersen dělá přesně to, čím v továrně na sny proslul: řemeslně dobrý výrobek. Bojové scény jsou výborné ve velkých celcích i detailech (souboj Achilles vs. Hektor je bezchybný), žel jeho režii po čertech schází ta empatie a imaginace, jakou dodnes září Ponorka či Nekonečný příběh. Nic víc než technická dovednost. Tuto dovednost podsekává ostudný Hornerův soundtrack bez jediného vzruchu, výrazné melodie a kapky energie. Naopak, pomáhá mu brilantní duo Pitt-Banna. zejména první vysekl svou roli s obdivuhodnou přesvědčivostí a je-li něco, co by mohlo tenhle bombónek na jedno použití přetrvat, je to právě Achilles, hrdina na pomezí bezmezné arogance a křehké zranitelnosti. Ostatní tváře? Bloom tradičně příšerný a novinkově i nesympatický. O´Toole jaksi křečovitý, ale v klíčových chvílích přeci jen přesvědčivý, Bean utopený v mizerném a tezovitém scénáři atd. Závěr filmu je tak ukrutná prasečina, že se mi otevírala kudla v kapse. Inspired by Illias and endless stupidity. Homérovï Danajci obléhali Tróju deset let, Petersenovi komparzisté jsou s ní hotoví za 14 dní. Homérovo dílo přetrvalo tisíce let, Petersenův opus nepřežije letošní sezónu.Je mi líto, ale patří mu to. --- marginálie: fórky s Aeneem a Achillovou patou jsou opravdu dobré. Zmiňovat, že tahle verze nefunguje v komplexu řeckých mýtů a mnohé z nich nelogicky popírá (Agamemnon je toho zářným příkladem, stejně jako věštec Laookón) je zřejmě zbytečné... ()

Galerie (137)

Zajímavosti (74)

  • O Tróji se dlouhou dobu předpokládalo, že je pouhým literárním výplodem Homéra, autora „Iliady“, nicméně v roce 1870 její trosky objevil německý archeolog a obchodník Heinrich Schliemann, a to přesně tam, kde měla podle „Iliady“ být (na pobřeží severozápadního Turecka, v kraji Troas). Konkrétně byly nalezeny trosky několika měst či sídlišť na sobě (takzvané archeologické vrstvy) - celkem jich bylo 9, přičemž nejstarší je datována do 2. poloviny 4. tisíciletí před naším letopočtem (pozdní neolit). Schliemann později objevil i Mykény. Je tedy možné, že „Ilias“ není úplnou fikcí, ale spíše antickým ekvivalentem fantaskního historického románu (především díky doplněným zásahům řeckých bohů). Samotné rozvaliny Tróji pak byly v roce 1999 zapsány na seznam Světového dědictví UNESCO. (vojtaruzek)
  • Čtyři stovky řeckých lodí, které vidíme mířit na Tróju, ve skutečnosti tvořily jenom dva skutečné modely, které byly následně rozmnoženy v počítači. Jedna loď měřila 36,5 metru. (HappySmile)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama