Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh uneseného Hradce pokračuje. Stal se rukojmím bývalého nacisty (Jiří Adamíra) požadujícího od československých úřadů listinu s číslem bankovního konta, na kterém má uloženy peníze z doby protektorátu. Hradec se seznamuje s kubánským rozvědčíkem a zorganizují společný útěk. Při pronásledování je Hradec postřelen a na své zranění umírá... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (24)

Snorlax 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Kultivovaní zločinci ve společnosti buranského archeologa požadují výměnu peněz za život Hradce. Sequens zručně buduje napětí, v dusných tropech představuje Hradcova spojence a zatím v Praze nechává Čočkovou sehrát její největší životní afekt, který se k Sachlové neskutečně hodí. Vše se filmařsky velice daří do doby, než se Henry poprvé dopustí náročnějšího pohybu, než bylo pohupování v křesle. Zde casting zcela selhal, protože Klásek coby agent je totální nonsens. Překonal ho až o mnoho let později pouze Magnusek. Za zajímavé lze považovat, že pohřeb zapáleného soudruha probíhá do země, nikoliv žehem, což je značně odporující materialistickému učení. Kalina byl pohřben žehem, jak se dalo u správného komunisty očekávat. Na jeho pohřbu si stěźoval Pavlásek, že ani tu čestnou salvu mu nevystřelili. Bohužel jsme se jí nedočkali ani zde. Za překvapivé považuji i to, že ač byl Brabec jednoznačnou ikonou seriálu, nikdy se během jeho natáčení nedostal do zahraničí, to si užila pouze spousta jeho kolegů. Zvláštní to jev. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

A se statečným saniťákem je konec. Tak nám Jirka Hradec to exotické dobrodružství nepřežil, ale „jen o fous“, málem se mu to povedlo. Zeman tak přišel o dalšího parťáka, se kterým toho prožil opravdu dost. Málem mi i slza ukápla. Nicméně tento „akční“ díl se mi i docela líbil. Rozhodně víc, než ten předchozí. Byla tu výrazně lepší atmosféra i děj, u kterého jsem se nenudil. Teda až na tu finální přestřelku s tragickým koncem, ta byla úsměvně trapná… ()

Reklama

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Spolu s Koncem velké šance se jedná o nejlepší špionážní epizodu seriálu a zároveň o jeden z nejlepších dílů vůbec (má top 5: epizody 4, 6, 14, 15, 28). Díly, kde umírají Pavel Bláha, respektive Jiří Hradec, mám velmi rád - příběhy jsou natočeny zajímavě a poutavě. V tomto dílu nechybí ani povedené akční scény. Postavu Jiřího Hradce (Rudolf Jelínek) mám z celého seriálu asi nejraději. Jednoznačně nejsympatičtější postava z řad Sboru národní bezpečnosti, Hradec se líbil ženám, uměl se celkem rvát, byl jazykově vybavený a riskoval život i za hranicemi Československa a socialistického bloku vůbec. Hana Maciuchová v roli Inge patří k nejkrásnějším ženám seriálu. Výborně zde zahráli Jiří Adamíra, Radovan Lukavský či Jiří Lír. Postava Zemana je sice velmi v pozadí, ale nijak mi to nevadí. Pohřeb Jiřího Hradce byl natočen dobře, dokonce mě dojal, přestože na něm byl (nepřekvapivě) zahrán Pochod padlých revolucionářů. Pohřeb byl natočen v Úněticích, okres Praha-západ. Hrdinný boj československého rozvědčíka s bývalými nacisty a jejich poskoky v jižní Americe se zřejmě nikdy nestal. Autorem scénářů epizod 27 a 28 byl J. S. Kupka, který před cca 15 lety umělecky zpracoval vzpomínky paní Sosnarové na věznění v gulagu (Krvavé jahody), ve kterém však nikdy nebyla, jak zjistil historik Adam Hradílek. Potvrzuje to, že Kupka uměl dobře a přesvědčivě zpracovat látky, které měly vycházet (ale spíše nevycházely) ze skutečnosti. ()

Ironfood 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hradec to naplno rozjíždí v bondovském stylu - machruje v golfu, sype hlášky a soupeře likviduje pěstí i pistolí. Má tu i bondgirl v podobě Maciuchové, technické vychytávky reprezentuje explozivní pomeranč. Adamíra je výborný záporák, jen škoda, že se v závěru změní v uzlíček nervů. Zlatým hřebem dílu je geniální náčelník geniálních šifrérů Jiří Lír. ()

BosMutus 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dvoudíl z latinské Ameriky na mne zprvu působil legračně… vnímal jsem ho jako chabý pokus normalizačních tvůrců o českého Jamese Bonda. Pokud však člověk pozorně sleduje oba díly a všímá si detailů, vše do sebe hezky zapadá a dává smysl. Příběh je pro mě daleko více bližší skutečnosti a nemá za cíl poutat pozornost různými sexistickými fórky, násilím, spoře oděnými ženštinami a zcela se obejde bez tajných podzemních základen, tělesně deformovaných zlosynů či jejich nohsledů, bazénů se žraloky, raket s jadernými hlavicemi, přehnaně akčními scénami, velkolepými výbuchy apod. Děj filmu vyvolává dojem, že tak nějak to mohlo ve skutečnosti chodit… vyjednávání, sledování, sbírání informací… žádné velké složitosti a hektolitry krve. Líbí se mi, že více prostoru zde dostala postava Žitného a jde vidět, že pan Němec po herecké stránce a šarmu vůbec nezaostává za pány Lukavským nebo Adamírou. U Jirky Hradce už je to těžší… někdy působí docela rozpačitě a nechtěně komicky. Scéna, kdy se objeví v trenýrkách a tílku na palubě lodi za zvuk harmoniky je skutečně zábavná, také klišé s bombou v pomeranči či Hradcovy přestřelky působí spíše parodicky. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (8)

  • Major Hradec (Rudolf Jelínek) se poflakuje po dvoře hotelu a v tom přichází Inge (Hana Maciuchová). Hradec jí nabízí drink, ona souhlasí a přeje si cokoliv s ledem. Hradec jí nalévá, po ledu však nejsou ani stopy. (pjotri)

Reklama

Reklama