Jak se pohnou, zabte je! Peckinpahův legendární western Divoká banda patří i po téměř čtyřiceti letech, jež uplynuly od jeho vzniku, k nejlepším dílům žánru, který je stejně starý jako film sám a prošel za dobu svého vývoje mnohými proměnami. Konec šedesátých let byl jednak obdobím bouřlivých společenských změn a také obdobím deziluzí (nejen v americké společnosti, poznamenané vietnamskou válkou), které se promítaly i do zdánlivě odtažitých filmových děl. Příběh bandy zabijáků, které drží pohromadě silný pocit vzájemnosti a vlastní stupnice morálních hodnot, byl v době své premiéry často kritizován kvůli brutálním zpomaleným záběrům zuřivého násilí, vrcholícím ve slavné závěrečné scéně „baletu smrti“, mistrovské sekvenci, v níž Peckinpah nutí diváka téměř fyzicky prožít krvavý masakr, v němž nejsou vítězové, ale jenom poražení a mrtví. Scény násilí jsou důležitou, ale nikoli dominantní složkou filmu, jehož hlavním tématem je zánik jedné epochy (píše se rok 1913) a marný zápas několika mužů přizpůsobit se rychle se měnícím podmínkám. Ve filmu nenajdeme kladné postavy. Jeho hrdiny jsou lotři a zabijáci, jejichž dny jsou sečteny. Násilí se pro ně stalo denním chlebem, stejně jako pro děti, jež v úvodu snímku vidíme skloněné nad mraveništěm, v němž škorpioni bojují o holý život. Časté záběry dětí, které dostávají dávky násilí z první ruky už od útlého věku, tvoří varovné memento Peckinpahova westernu. Mnohdy nevědomé předávání „kodexu násilí“ další generaci ústí v jeho mechanické, bezcitné používání, ať už se jedná o házení škorpionů do mraveniště či o zabití člověka (šéf bandy Pike paradoxně zahyne rukou malého chlapce, který se zmocnil revolveru)... Divoká banda se při světové premiéře hrála v Peckinpahově sestřihu, ale těsně před uvedením do amerických kin byla distributorem zkrácena zhruba o deset minut, neboť původní metráž by omezila denní počet představení z obvyklých čtyř na tři, což by vedlo k menším tržbám. V roce 1995 se Divoká banda do amerických kin dostala znovu ve své původní verzi a v této podobě je uváděna i dnes. (Česká televize)

Necrotongue

Obávám se, že jsem se zase jednou dal vysokým hodnocením na čsfd strhnout k přílišným očekáváním. Jedno je jasné, snímek je proti klasickým westernům mnohem drsnější a syrovější; tradiční oční souboje dvou pistolníků před tasením šestiraňáků se se zdejšími divokými výbuchy násilí nemohou měřit, když ale ponechám stranou úvodní a finální odživotňování, zbylo mi v rozmáchlém středu jen přepadení vlaku, a protože tato pasáž, v níž se putovalo z místa minulého masakru do místa toho budoucího, byla časově značně náročná, jediná akčnější podívaná na ni byla příliš málo. Mě se tak tahle část filmu poněkud vlekla a celkem často se s takto rozděleným dějem setkávám i v současných westernech a i v nich to bývá hlavním důvodem mé snížené spokojenosti. Je to škoda, protože jsem se u snímku dobře bavil, ale je docela dobře možné, že je ta chyba ve mně, protože většinová čísla takovou možnost naznačují. No, ale s tím, jak něco vnímám, asi moc nenadělám, takže to uzavřu s tím, že kdybych se ve středu stopáže tak trochu nenudil, šel bych minimálně do čtyř kousků. / Poučení: Kulomet s neomezenou municí je snem každého hráče stříleček. ()

mm13

!!! ---- SPOILER ---- !!! Hlavní antihrdinovia tohto snímku mali byť v čase, kedy sa odohráva jeho dej, už dávno mŕtvi (najlepšie guľkou do chrbta)... Lenže oni prežili a ocitli sa vo svete, ktorému nedokážu porozumieť. Typická téma Sama Peckinpaha je tentokrát korenená až nihilistickými tendenciami; nikto sa tu nesnaží skutočne chápať nové podmienky a ani sa im prispôsobovať. V momente, keď dôjdu na koniec svojej cesty, rozhodnú sa odísť tým najštýlovejším možným spôsobom.... áno, je v tom istá obeta pre parťáka, štipka citu v zaprášených srdciach. Rovnako dôležité je však to, ako (zrada starej ženy!) a do akých opovrhnutia hodných rúk padol - to je pre nich hlavný motív a zároveň najvzrušujúcejší okamih v celom filme, ktorý ma tých rovín, ako každé veľdielo, samozrejme viac! Ich ľudskosť(?) vyplávala na povrch až zoči-voči väčším lotrom, než akými kedy boli oni sami. Dôležitý prvok, premieňajúci frašku na epos. Nezmúdreli, nepolepšili sa (pche!), iba vycítili, že už niet kam a chopili sa poslednej príležitosti odísť vzpriamene... nemyslím, že sa im to podarilo úplne, bolo však o to fascinujúcejšie byť pri tom. (a protipól, tvorený postavou ich nedobrovoľného prenasledovateľa Deke Thorntona, väzením takmer pokoreného, ktorý sa naopak smrti vyhne a odovzdane čaká, čo príde, aby to potom bez výhrad a s úľavou prijal, ten tiež zafungoval dokonale - a tuším, že tesne pred ním na neho čaká posledný kšeft, ktorý nevyjde a podobný odchod, ako Pikea a jeho chlapov) [100%] ()

ScarPoul

Nie je to až tak poetické ako napríklad Leonové westerny, ale Peckinpah nehľadá poetiku, ale poriadnu divokosť. Jeho filmy sú tvrdé, plné drsných chlapov a obrovských prestreliek a sú veľmi špecifickým príkladom osobitého westernu. Divoká Banda má za hlavných hrdinov banditov. Tí ale držia spolu a neboja sa postaviť sa za tím. Ich snaha spraviť poslednú prácičku pred zaslúženým odchodom sa ale riadne vymkne spod kontroly. Výborný Holden a Borgnine v precíznej a postupne gradujúcej žánrovej udalosti. Finálny masaker je prvotriedny. Pre mňa vec ktorá nestráca nič zo svojej sily ani po toľkých rokoch a je pri každom ďalšom pozretí rovnako zábavná. ()

Borrtex

Dobrý a na svou dobu jistě kvalitní western. Bohužel po odchodu z kina jsem si téměř nic nepamatoval. Viděno v kině na festivalu 70mm filmu KRRR! ()

Lacike

Tak ani na tretí pokus ma to nenadchlo. Ja Peckinpahovi nikdy na chuť neprídem. Pritom v akcii to je predchodca štýlu Johna Woo, ktorého filmy zbožňujem. Ale Peckinpahove prestrelky sú príliš chaotické a také neotesané. Kopa detailov jak niekto niekoho brutálne odbachne, ale celkovo som sa v scéne často strácal a keďže sa zabíjali anonymní ľudia, tak mi bolo viacmenej jedno, čo sa dialo. Prinajlepšom je fascinujúce sledovať, čo všetko Woo obšľahol a doviedol k dokonalosti. No a dej ma tiež príliš nebral. Ústrednú divokú bandu tvoria samí zloduchovia, ktorí drvivú väčšinu filmu nič dobré, kvôli čomu by som im mal chuť fandiť, nespravia. Sú to obyčajné prašivé psi, ktoré si svoj tragický záver zaslúžia. A nič na tom nemení ani to, že krátko pred finálnou megaprestrelkou v sebe objavia ešte kúsok cti a idú do samovražedného boja kvôli kamarátovi. Stále som mal príliš na mysli, že predtým sa neraz sami skoro postrieľali. A to že tam je ešte druhá banda na správnej strane zákona, ktorá im ide po krku je čím ďalej irelevantné až to pomaly ani nestojí za zmienku. Aj keď myslím, že viem čo sa Peckinpah snažil povedať, tak sa mi spôsob akým to hovorí, vôbec nepáči. 5/10. ()

erl

Nejslavnější Peckinpahův film kde se naplno projevil jeho cit pro akční scény a detailní zobrazování násilí. Příběh o stárnutí zabijáků i světa který se mění. Peckinpah dále potvrdil že nesnáší ženy protože v každém svém filmu je buď poníží nebo brutálně odpraví:) Holden a Borgnine podávají možná nejlepší výkony své kariéry. Ostatní herci nezůstávají moc pozadu. Příběh směřuje pomalu do neodvratného finále které se stalo po právu kultovní. Jeden z nejakčnějších konců co kdy western zažil. Divoká banda změnila western a dalo by se říci že položila základ pro akční film. ()

Terva

Legendární western o bandě lotrů a zabijáků, jimž se násilí stalo denním chlebem. A také o definitivním zániku neslavně slavné éry Divokého Západu a marném zápasu několika mužů neschopných přizpůsobit se rychle se měnícím poměrům. Film proslul brutálními scénami zuřivého násilí, zejména zpomaleně natočeným závěrečným masakrem, který vstoupil do dějin filmu jako "balet smrti". ()

MrCreosote

TOP 10. Nedivím se Johnu Wayneovi, že mu byl tenhle western pramálo po chuti - hlavní hrdinové používají místo koltů pistole a winchesterovky vyměnili za pumpovací brokovnice. Navíc to, jak s nimi Peckinpah na konci naloží asi tehdejší diváci těžko rozdýchávali. Někde jsem četl (možná snad i ve zdejších komentářích), že Divoká banda začíná tam, kde skončil Butch Cassidy a Sundance Kid - v salvě střel a krvavých šplíchancích. To je jistě pravda, ale bylo by škoda opomenout celkovou nostalgii a v některých částech i harmonii a vyrovnanost (rozhovor s mexickým stařešinou), což jsou věci, které může leckdo přehlédnout. ,,We want Angel!" ()

JayZak

Western ve své nejsyrovější a nejtvrdší podobě. Sam Peckinpah nám tu předvádí i po letech strhující přestřelky, kde umírají i nevinné ženy a děti a stříkají litry kečupu. Hlavní role nesympatických banditů bažících po jejich posledním lupu byly obsazeny víc než dobře. Tenhle film má zkrátka koule a může být pro vás šokem, jste-li milovník spaghetti westernů/Vinnetuovek nebo dívka. ()

liquido26

Totálně neromantický western. S Divokou bandou bych se asi nechtěl střetnout, ale přesto mi ta zvláštní partička docela přirostla k srdci. Nesympatičtí, špinaví vrahouni a přesto jsem jim fandil, protože ti, proti kterým stáli nebyli jiní. Dějově mi to malinko připomínalo Butche a Sundance, akorát, že chyběla právě ta zmiňovaná romantika a sem tam nějaká ta hláška. Úvod a závěr byly vynikající, to mezi tím bylo taky dobré, akorát to mohlo být kratší. ()

corpsy

Western, ktorý v akčných scénach a prestrelkách pripomína skôr krvavý balet Johna Woo, ako to na čo sme v tomto žánri zvyknutý. Režijne majstrovsky natočený, s energiou, akú má máloktorý western. ()

curunir

Tento western bol pre mňa naozaj nezabudnuteľným zážitkom a to nie som žiadnym veľkým prívržencom tohoto žánru. Čím Divoká banda hneď na začiatku zaujme je rok jej výroby a oproti tomu jej podanie s množstvom brutálnych, násilných a častokrát aj dosť odvážnych scén. Ďalšou devízou je skvelý scenár a výborné herecké obsadenie nad ktorým kraľuje svojim charizmatickým výkonom ostrieľaný William Holden a skvelo mu sekunduje menej známy i keď nemenej charizmatický môj obľúbený Ernest Borgnine (títo dvaja sa potom spolu zišli ešte vo filme Keď sa čas naplnil). Pochváliť by som tiež chcel hudbu a skvelú dôstojnú kameru, rovnako tak aj režisérske podanie bez ktorého by bol celkový efekt určite slabší. V zásade nemôžem mať žiadnej väčšej výhrady, i keď má ,,Banda" svoju stopáž nudnejších pasáží je minimum film má skvelo nastavené tempo - šokujúci začiatok a ešte brutálnejší záverečný masaker, ktorý by sa mohol bez problémov porovnávať s novým Rambom. Snáď škoda, že Robert Ryan ako Pikeov prenasledovateľ Thorton nedostal viacej priestoru a občas zostáva úplne zabudnutým. No a zaujalo ma, že banditi majú v ruke stále fľašku s nejakým alkoholom a aj v tích najväčších horúčavách nie je na nich nič poznať - naozaj tuhí chlapi. V roku 2007 Americký filmový inštitút dosadil snímku na 79. miesto medzi 100 najlepšími filmami v dejinách. Pre mňa osobne Divoká banda hravo prekoná Vtedy na západe a má rovnako váhu ako môj najobľúbenejší western Nezmieriteľní, ktorý je však po vzhliadnutí tohoto filmu vo vážnom ohrození. ()

Francik

Tento western celou dobu konkuroval Tenkrát na západě, až ho nakonec překonkuroval. Svou sirovostí je přímo cítit pach střelného prachu a slyšet dusot kopit. Také sympaticky hrdinocé nejsou žádní nepřemožitelní supermuži (jen docela nepatrně dost) a na konci, jako praví mytičtí hrdinové, zemřou. Naprosto jasných *****. Kdo neviděl a má rád westernový žánr, nemá nárok nosit kolty proklatě nízko. :) ()

Cimr

Kdy to s Hollywoodem začalo jít z kopce? Když natočil Peckinpah Divokou bandu a filmoví tvůrci si uvědomili, že už není nutné řešit kdovíjak důmyslné zápletky, ale že úplně stačí, když po sobě chlapi dvě hodiny pálej hlava nehlava a lidem se to líbí. Takovému béčkovému nevkusu nemůžu přitakat, ať si je ,,kultovní" jak chce. Nejsem žádný konzervativní stařík, co by onanoval nad Casablancou a byl pohoršený přemírou násilí, rád se občas podívám i na nějaký brutální béčkový horor, ale ve sledování tohoto filmu jsem nenašel žádné zalíbení. Neustále sledujeme špinavé muže s kloboukem, co vypadají jeden jako druhý, jen patří každý do jiné skupiny, jak po sobě pořád střílí, až to dojde k šokujícímu závěru, kde.. ano, uhodli jste - kde se střílí ještě víc než na začátku. Wau! Nemůžu popřít, že na rok vzniku tu jsou velmi efektní, dobře natočené a sestříhané scény, ale k čemu to je, když mě děj přestal bavit asi po deseti minutách? ()

MartinezZ

Obrovská, přes dvě hodiny trvající nuda o několika skupinách psanců, vyvrhelů a trapáků, jejichž konání nedává ve výsledku smysl. Postavy se chovají mnohdy nelogicky a i samotné části filmu se tváří, jak kdyby to celé bylo se setříháno tak ze tří různých westernů, v nichž náhodou hrají stejní herci. ()

GodComplex

Natocit brutalni western bez prikras a bez typicke oldschool westernove romantiky je sice pekny napad a kropicka je to hodne vostra, obzvlast, kdyz se do akce zapoji kulomet, jenze co vam z toho filmu potom zbyde? Banda nesympatickych gringos prohanici se po nehostinnych stepich a strilejici se jak hovada s jeste vic nesympatickyma mexikancema. Awesome. 4/10 ()

Tommass95

Divoká banda je velmi dobrý film, ale ničím nenadchne. Byť se jedná o nejdrsnější western, ani tak jsem během filmu neprojevoval žádné emoce, to v takovém Tenkrát na Západě je narozdíl od tohoto snímku alespoň fantastická hudba a velké napětí což právě Divoká banda dost postrádá. ()

Gibsonův western nabírá slavné hvězdy

Gibsonův western nabírá slavné hvězdy

18.05.2019

Remake ikonického westernu Divoká banda od režírujícího Mela Gibsona (Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, Statečné srdce) nabírá obsazení. V hlavních rolích se tak objeví Michael Fassbender, Jamie Foxx a… (více)

Mel Gibson natočí remake Divoké bandy

Mel Gibson natočí remake Divoké bandy

25.09.2018

Mel Gibson (Statečné srdce, Ve jménu krve) si svůj návrat mezi Hollywood užívá a jeho poslední projekty musí dělat radost nejednomu fanouškovi. Kromě natáčení nového filmu z druhé světové války… (více)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Will Smith a nejhorší den jeho života?

Will Smith a nejhorší den jeho života?

26.10.2013

To zní jako vydatný bulvár, ale ve skutečnosti jde o zápletku nadpřirozeného thrilleru Selling Time studia 20th Century Fox, ve kterém by si chtěl zahrát Will Smith. Scénář Dana McDermotta je o muži,… (více)