Hořký měsíc

• Velká Británie Bitter Moon (více)

Po úspěšném kriminálním thrilleru FRANTIC natočil Roman Polanski další "pařížský" film - erotické drama podle knihy Pascala Brucknera Hořký měsíc. Ve středu jeho pozornosti se opět ocitají cizinci, vykořenění ze svého prostředí a prožívající nečekaně intenzivní a destruktivní citovou lekci. Mladý britský manželský pár, Nigel a Fiona Dobsonovi, se na cestě lodí seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi a jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem. Invalida vycítí mladíkův zájem o jeho manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci; po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí odhaluje dlouholetou manželskou krizi mladého páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel milostným "rájem ani peklem". Frustrovaná, poddajná Fiona je však žárlivostí vyprovokována ke vzpouře proti svému citově pohodlnému, chladnému manželovi; katastrofa je stejně bouřlivá jako předchozí zdánlivý klid.

Polanského pesimistická vize vypovídá o odvěké přitažlivosti mužského a ženského principu; ale muži a ženy neprožívají věci totožně (měsíc na obloze je pro Oscara sladký, pro Mimi však hořký) a mnohdy se míjejí. Jakýkoli dlouhodobý závazný vztah je podle tvůrce odsouzen ke krachu, jenž může mít v nejlepším případě podobu trpké a chladné "tiché dohody" (Dobsonovi), v nejhorším však skutečného pekla na Zemi (Mimi a Oscar). Stylově vytříbené drama jako vždy u Polanského popisuje zběsilý "balet citů" hrdinů s chladným, místy sarkastickým odstupem. Téma i atraktivní, avšak nikoli samoúčelné erotické scény se sadomasochistickým nádechem pravděpodobně zajistí jinak poněkud tezovitému snímku divácký ohlas. (oficiální text distributora)

raadec

Polanski často točí své filmy podle kvalitní knižní předlohy a je to znát. Navíc k tomu přidává originální, zastřenou kameru, divák má pocit, jako by byl součástí toho, co vidí. Film nabitý emocemi, vášní, živočišnou touhou. Důkaz o zhoubnosti lidských vztahů. Lidé nejsou programováni na to žít v páru jeden/jedna. Navíc koktající Grant a vrozenou svůdností obdařená Emmanuelle Seigner. Pro mě dokonalost. ()

Saprofag

Rapid bitter! Skvěle! Roman umí a tady je opět nezapomenutelný. Nemůžu dát míň! Pravá podstata lidského myšlení. Sáhněte si do svědomí a mrkněte na to! ()

ostroz

Fascinující film.. O muži, který se nabaží lásky, i když o ni nesčetně bojoval než ji získal. Emannuelle, v budoucnu třetí žena Romana P., ztvárnila nástroj pomsty, který dožene její lásku k šílenství.. ()

CHYREN

Polanski je šílenec. Naprostý. Jeho pojetí vztahu mezi mužem a ženou zachází do extrémů, které jsou v reálném životě vlastní jen psychopatům. Jsme psychopati?! Po shlédnutí tohoto filmu jim chci být! Do chvíle, než se ze sexu mezi dvěma lidmi stane naprosto nedívatelná ubohost. Ano. Musel jsem mít oči podepřeny sirkama, když se v jednom pařížském bytě děly věci, který vyděsí každého příčetného člověka. Ale po té, co odezní tahle nutná (opravdu nutná) vložka, rozvine se psychologický děj, který každého z nás usvědčí z těch nejtemnějších pomstychtivých choutek. Příčí se nám to, ale jsme si vědomi, že v rámci okolností bychom jednali stejně a někteří z nás i hůř. Na straně muže, či ženy. Hlavních hrdinů naprosto absurdního dramatu, který je svou ubohostí vlastně až půvabně nevinný. Že se tam nakonec zemřou lidé? Na a co?! Polanski nás bičuje až sadisticky emocemi. Musíte si ten film pustit nejméně 3 krát, aby to mozek nějak "pobral". A je smutné, že to dokáže tento usvědčený pedofil. Tak bravurně. Viděl jsem ten film snad 10 krát. A po čtvrté jsem už hledal jen jednu odpověď - opravdu musí společnost vykoupit génia takovým způsobem, aby se projevil? Dodnes neznám odpověď. :/ ()

flouny8

Pro ty, kdo mají rádi hodně upovídané filmy, je to dobrá volba. Toto dílo se rozhodně řadí k tomu lepšímu, co kdy tento známý pedofil natočil (mě osobně se třeba víc líbilo 48 hodin v Paříži), ale i tak je to dlouhý... ()

Dixie_Cara

Taky tak milujete když Emmanuelle promluví? Celé její vystoupení v Bitter Moon působí neskutečně svůdně, už jen kvůli tomu stojí za to tento film vidět. ()

gizi

Drsný životní příběh - bez příkras, bez servítek i to nejintimnější, přesto působí přirozeně. Hugh Grant se zhostil své role výborně. K. S. Thomas je odporná jako vždy. E. Seigner bohužel není úplně nejvhodnější kandidátka na svou roli. Skvělý konec zvedá laťku mírného nadprůměru na 75%, 2.2:2016. ()

tulen

Obtížné hodnotit ... dobří herci, dobře natočené, ale těžko najít postavu s kterou sympatizovat, je to příliš záměrně úchylné a občas nevěrohodné, u filmu nevyhledávám napříjemné pocity, nehledě na to, že jsem se občas spíš nudil, takže proto jen 3*. Znovu to vidět nemusím. ()

Pan_Sady

Filmy tohoto žánru mě nepřestávají udivovat. Obecně se lidská sexualita bere, jako ohromné tabu. Nikdo o tom nechce moc mluvit ani natáčet žádné filmy. Polanski je ovšem mistr tohoto žánru. Jak je možné, že jsou lidé tak sexuálně nenasytní, že se nám to oblíbené partnerovo tělo jednoduše okouká. Zní to fádně, ale je to vlastně pravý důvod většiny světových rozchodů. Polanski to umí ještě u toho inteligentně zamotat a zajímavě podat. Takže si vlastně během filmu nedodejte ani pro pití, aby Vám něco neuteklo :-) ()

mathha

,,Ty se opovažuješ mě šu.., ty špinavý prase?" No, tak to mě hodně pobavilo. :-D První půlhodina byla TOP....hezky jsem si zavzpomínala, až mi šel mráz po zádech :-D, pak teda děsná nuda......konec byl předvídatelný, takže mě to nějak nepřekvapilo. Mno, dala bych za tři, ale vzhledem k tomu, že mám slabost pro černovlasé, modrooké charismatické chlápky a fakt se mi tam Peter Coyote hodně líbil tak , dávám čtyři hvězdičky :-). ()

Cigalone

Bolestivý a skľučujúci. Ako zrkadlo do duše...azda aj vlastnej. Zdrvujúce stúpanie a klesanie. “Snáď to bol určitý druh katarzie.” Obaja vedeli, že už nikdy s nikým nedospejú k tak vyhrotenej vášni a tak pálčivej krutosti. Akoby divákovi z duše hovoril. Skoro som čakal Posledné tango...na lodi. Nakoniec je cely život len jedna veľká hra. Pieskovisko príšerného súboja nižších a vyšších citov, a kto má odvahu, dočká sa aj kúzelného orgazmického vyvrcholenia. Vraví sa: každému podľa zásluh. Nie nie! Každému jeho kino. Každému tak, ako mu osud nadelí. Niekomu väčšiu potrebu drsnosti a krutosti, inému hlboký jemnocit. Niekomu stereotyp a istotu, inému bremeno otvárania mysle a duše druhým. Unesie každý to svoje? Dostal Drsný Harry sladučkú a naivnú Julinku? Unesenie každý prenesené bremeno? Nechajme sa prekvapiť počas horkých nocí za svitu luny... ()

st.lupen

Úžasný snímek zachycující blízkost lásky a nenávisti lidí kteří jsou na sobě emočně závislí. Ukazuje jak odporné je záměrně týrat a jak opojnou moc to přináší. Emoce jsou seřazeny do logických rovnic, kde se mezi A a B odkrývá síť která ústí v emoční strom, který svou tíhu nemůže držet věčně. Důsledek pak musí být tragický. Roman Polanski zde předložil několik otázek na které nabídl mnoho odpovědí. ()

Leila75

Síla erotické přitažlivosti je někdy až vražedná.Myslím ,že se musela nejedné feministce otvírat rybička v kapse,při pohledu na ukrutné ponižování,ale kdo chce kam,pomůže si sám! Hudba Vangelis. ()

whoof

Láska zahnaná do nejhrubějších extrémů. I přes začátek, který dává tušit, že nepůjde o romantickou komedii, si budete prvních dvacet minut připadat jako při čtení přesládlé harlekýnky. O to víc šokující je zlom, který pak nastane. Je to zvrácené, ujeté a přesto nádherné. ()

Raviola

Skvěle odvedená práce. A to jak herců, tak režiséra a scénáristy. Skvěle spracované lidské drama, které ukazuje strulturu lidské povahy a to tak do hloubky, až mrazí. Místy velmi provokativní až pobuřující, ale přitom si uchovává lidskost v plné míře a to je důvod, proč neodtrhnete oči od začátku až do konce. Myslím, že každy z nás v tomto filmu najde kousek sebe a proto je to tak strhující a intenzivní. Možná mi tak trochu v tomto žánru nesedí Huhg Grant, ale po chvíli si zvyknete, protože stejně tak jako Nigel vám to nedá a budete chtít Oscarovo vyprávění o Mimi slyšet až do konce. Opravdu skvělý film s šokujícím koncem. ()

rado3105

Velmi silny zazitok po vsetkych moznych strankach...ale o tom je zivot a to bol aj zaver Kubricka. Toto dokaze natocit len clovek, ktory ma so sexom velmi silnu experimentalnu skusenost a tu Polanski isto ma:D. ()

Chobotano

Pro mě jeden ze zásadních, výjimečných a určujících filmů. Kniha Pascala Brucknera je dobrá, ale Polanski z ní odstranil balast, který při četbě pouze odváděl moji pozornost, a jde přímo na komoru. Pro mě 100%. BTW: Svým dětem tento film pustím v jejich pubertě - jistě to pro ně bude zábavnější a hlavně přínosnější, než jim vtloukat do hlav obligátní bláboly o princi na bílém koni nebo hodňoučkých bezbranných holčičkách. Protože tohle je skutečný život s veškerou svou krásou - i hnusem... ()

Sinuhette

Ve filmu je všechno... vášeň, láska, sex, napětí a mohla bych jmenovat dál a dál. Půvabná Fiona v podání Kristin Scott Thomas je jako anděl v protikladu k divoké ďáblici Mimi, která se v podstatě také zrodila z čisté a životem neposkvrněné dívky. Film dodnes přesně vystihuje, jak jsou mezilidské vztahy komplikované, jak dokážou být krásné a zároveň zničující, plné překvapení, které se ovšem časem může omrzet. Skvělá podívaná. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)