Hořký měsíc

• Velká Británie Bitter Moon (více)

Po úspěšném kriminálním thrilleru FRANTIC natočil Roman Polanski další "pařížský" film - erotické drama podle knihy Pascala Brucknera Hořký měsíc. Ve středu jeho pozornosti se opět ocitají cizinci, vykořenění ze svého prostředí a prožívající nečekaně intenzivní a destruktivní citovou lekci. Mladý britský manželský pár, Nigel a Fiona Dobsonovi, se na cestě lodí seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi a jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem. Invalida vycítí mladíkův zájem o jeho manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci; po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí odhaluje dlouholetou manželskou krizi mladého páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel milostným "rájem ani peklem". Frustrovaná, poddajná Fiona je však žárlivostí vyprovokována ke vzpouře proti svému citově pohodlnému, chladnému manželovi; katastrofa je stejně bouřlivá jako předchozí zdánlivý klid.

Polanského pesimistická vize vypovídá o odvěké přitažlivosti mužského a ženského principu; ale muži a ženy neprožívají věci totožně (měsíc na obloze je pro Oscara sladký, pro Mimi však hořký) a mnohdy se míjejí. Jakýkoli dlouhodobý závazný vztah je podle tvůrce odsouzen ke krachu, jenž může mít v nejlepším případě podobu trpké a chladné "tiché dohody" (Dobsonovi), v nejhorším však skutečného pekla na Zemi (Mimi a Oscar). Stylově vytříbené drama jako vždy u Polanského popisuje zběsilý "balet citů" hrdinů s chladným, místy sarkastickým odstupem. Téma i atraktivní, avšak nikoli samoúčelné erotické scény se sadomasochistickým nádechem pravděpodobně zajistí jinak poněkud tezovitému snímku divácký ohlas. (oficiální text distributora)

Jacek

Škola vztahů, úcty a sebeúcty na ploše 138 minut. Současně výborně literární film. Jen kdyby tu kdosi ve svém komentáři tupeě nevyžvanil celý obsah filmu všetně point(y), bylo by lépe. ()

RomanHyde

Jsem z tohodle Polanského nadšený.Samotný krásně nasnímaný úvod při sledování nevyzpytatelné, na první pohled klidné hladiny moře skrze okénko luxusní lodi v podkresu "líbívé" a uhlazené Vangelisovy hudby tak nějak vystihuje celý snímek. Dává nám nahlédnout krásnou kamerou a precizní réžií do života dvou párů z nichž jeden je usedlý a druhý zvrhlý. Jejich krátká konfrontace má však katastrofální důsledky stejně jako bouře, která dokáže z klidné hladiny moře udělat smrtícího zabíjáka. ()

Emzet

Netradiční pohled na vztahy a ukázka, že čistokrevná láska může být více zničující, než čistokrevná nenávist. Hugh Grant tady díkybohu neopakuje svého Modrookého Svůdníka (ač to mám jinde rád, tady by se to rozhodně neosvědčilo), KS Thomas se snaží, seč může, ale film patří Coyotovi a Seignerové. Perfektní sonda do hlubin "tak trochu jiného vztahu" a na rovinu - hodně depresivní. Doporučuji, ale pouze pokud budete tento snímek brát s nadhledem a/nebo se chcete navždy distancovat od jakéhokoliv vzthahu. :-) ()

Pawlisman

Pět a nejde jiná. V druhé půlce začíná lehounce ztácet dech, ale konec opět věe zachraňuje. Absolutně poutavé, vynikající ztvárnění a atmosféra, nemluvě o originalitě a hereckých výkonech (Coyote..). Polanski par excelance..(I ten hroznej Grant vlastně absolutně přesne sedí do své role). Totálně autentické a věrohodné. Mňamka. 9/10 ()

Salmayo

Poprvý jsem tento snímek zaregistroval jako 11letý na úvodní straně CINEMY, jeho recenzi jen prolistoval, ale hodně odvážné obrázky jsem si zapamatoval docela dlouho. V dalších letech, když jsem na něj nějak narazil tak jsem ho měl furt vsugerovanej jako nějakou perverzní úchýlarnu. Dnes v 31letech jsem se k němu konečně dostal a očekával prasárničky. RP mě ale obrovsky překvapil, kde ukázal lásku a následnou nenávist v absolutní míře a těch pár lehce odvážnějších scén zde byly na pravém místě. Jen škoda toho finále, čekal jsem něco originálnějšího... ()

kdosizrosy

Perverzní děda na vozíčku vypráví nevinnému mladému angličánkovi zkazky ze svého bohatého sexuálního života a dohazuje mu svoji sexy manželku. Hloupoučký Nigel však váhá a tak mu paní perverzáková mezitím svede jeho holku...hodně slabý průměr. ()

Florfila

Dlouho jsem nevěděla jak na tento film reagovat. Mísily se ve mě pocity hrůzy a věčného pochopení. Polanski nám tu servíruje jak všeho moc škodí (Mimi a Oscar), stejně jako škodí všeho málo (Dobsonovi). Člověk to zažívá ve větší, nebo menší míře všechno... Něco nás tak strašně odrazuje, ale přesto cítíme vzrušení a nemůžeme přestat (Nigel a Oscar). Poznáme někoho, kdo nám otevře nový rozměr sexuality, chemie je tak silná, že se jí nemůžeme nabažit a tak posouváme hranici vášně až na samou hranu příčetnosti... Ale co dál? Kdy už je vše vyzkoušeno, zbyde jen nezdravá destruktivní vzpomínka a úžas nad tím, že nic víc není. Polanski mi zde naservíroval tak otevřené dílo, až mrazilo. Prakticky jsem zažívala stejné pocity jako když Nigel poslouchal Oscara - nechtěl, ale nemohl jinak... Seigner dokázala tohle všechno podat tak přesvědčivě, až to bylo k neuvěření. Fascinovalo mě jak otevřeně a nahlas byla vypovězena pravda o lidské povaze: "V každém z nás je cosi sadistického a nejsnáze to vyjde napovrch, když je nám někdo vydán na milost a nemilost." ()

toi-toi

Výborbná práca Polanskeho s postavami. Príbeh drsnej premeny lásky a túžby po človeku na túžbu po ničení života toho druhého. Coyote dominuje filmu, scény bez neho sú prázdne a čaká sa iba na jeho ďalšie rozprávanie. ()

newmant

Vhodnější název tohoto filmu by nejspíš byl Nekonečný měsíc vzhledem ke stopáži.Nějak mě to vůbec neoslovilo. 55%. ()

Ceda

- Miluju tě! - A přesně proto mě nikdy nebudeš mít! Jenom bych se po tomhle zamyslel, jestli je lepší taková ta "nudná" pokojná stereotypní láska anebo ta bouřlivá frenetická masožravá rostlina. Anebo, jestli nám ta láska vůbec stojí za to, když se pak promění v tak nesnesitelnou krutost. Protože: - Neublížíte někomu, kdo je Vám lhostejný! ()

Warhorr

Perfektní romantický thriller, místy až psychothriller, v podání režiséra Polanskeho se skvělou Emmanuelle Seigner v hlavní roli. Parádní vyobrazení toho, že i když někoho milujete tak moc a víte to i o tom druhém, vůbec nic to do budoucna nemusí znamenat. Od slunce vzkvétající a strhající lásky až po neuvěřitelné ponížení a agresi, kterou je schopen člověk na svém ''milujícím'' vykonat. Po tomhle snímku si budete chtít s nějakou Válkou Roseových vytřít prdel. ()

Lukoye

Vypjaté psychologické drama o skandálním erotickém vztahu anglické spisovatele a mladé francouzsky. Cesta lásky od naprostého tělesného zbožňování až ke konečné závislosti, která je nekonečným trýzněním bývalého tyrana. Příběh se odehrává na zaoceánské lodi, kde chromý spisovatel na vozíčku, vypráví svůj příběh mladému manželovi při cestě do Indie s jeho ženou. Po jeho počáteční nechuti poslouchat oplzlé historky mrzáka a alkoholika, postupně začíná objevovat sám v sobě skryté chtíče, kterése svojí manželkou není schopen realizovat. Vzplane chtíčem k neskutečně sexy manželce mrzáka a potají se s ní stýká. Všechno to dojde jeho manželce v podání Christin Scott Thomasové a rozhodne se mu pomstít. Opilá v baru tančí s ženou mrzáka a nakonec se s ní vyspí. Zatímco mrzák to všechno sleduje, mladý manžel v podání Hugha Granta se sžírá výčitky svědomí a vztekem na palubě lodi. Když sejde dolu do kajuty a vidí svojí ženu v milostném objetí s jinou ženou po promilované noci rozhodne se uškrtit mrzáka. Ten je však rychlejší, vytáhne zbraň a překvapivě zastřelí svojí manželku a potom spáchá sebevraždu. ()

blazenka

Hodně zajímavě podaný příběh lásky, ve kterém má hlavní slovo vášeň, touha, zrada a nenávist. P. Coyote jako stárnoucí playboy Oskar a E.Seigner v roli okouzlující mladičké Mimi byli naprosto uvěřitelní. Oskarovo líčení jejich erotického vztahu do nejmenších detailů by bylo přesvědčivé i bez obrazu. Drama jak má být za 85% ()

Rocket

Pamätám sa, keď som si ešte ako 8 ročný prezeral bratrancovu Cinemu a s opovrhlivým pohľadom som prevracal stránky s recenziou tohto titulu. Postačilo zopár obrázkov aby som vedel, že pre Horký mesiac by sa u mňa v tých rokoch nenašlo pochopenie. Dnes som sa k tejto snímke po 17 rokoch konečne dostal a tlieskam!!! Možno len o pol hviezdičku slabšie ako Kubrickov Eyes wide shut, no v spojení s mojimi spomienkami vynikajúci zážitok, v ktorom si PÁN režisér servítku pred ústa rozhodne nekladie. ()

Gastovski

S tímto filmem mám celkem problém: na jedné straně vynikající slizoun Peter Coyote a E. Seigner, z níž se snad každému chlapovi splaší kobyla (mě nevyjímaje), na straně druhé samotný děj a tlama Grant. Nevím proč, ale nesedl mi styl celého vyprávění ani chování postav, zejména Granta, kde se v každé minutě, co byl na place moje antipatie k němu desetinásobily. Závěr byl také více než prapodivný (že by po Oscar po těch všech útrapách nevydržel ten poslední "příjemnější" fórek?) Jinak erotické scény byly fajn :) ()

andaa

Už je to celkem chvila, co jsem film viděla, ale nějak na mě zanechal stopu, možná proto, že mi ho v citlivém věku 18 let doporučila MATKA, možná proto, že je prostě jiný. Pro mě projekce maturitní otázky o psychoanalýze natočená srozumitelně a smyslně... O lidských představách o nejvíc diskutované lidské slabosti - sexu. Ukazuje nám, jak výběr slov mění skutečnost, vnucuje představu do lidské hlavy sugestivním způsobem.. a taky o tom, jak "zkušený muž" zralého věku může vsugerovat mladému muži ve fungujícím, ale průměrném vztahu, že průměrnost je vlastně obrovská chyba... Sexuální napětí, hořkost, láska i zklamání a nemohoucnost měnit běh času je podle mě v tomto filmu podána tak závažně, že musí vzrušit i puritánskou babičku z domova důchodců... o čem film je? O tom, na co se většina slušných lidí neodváží pomyslet ani v těch nejodvážnějších snech... Ale já hold asi nebudu slušná ;) oproti Eyes wide shut má tohle naléhavost a schopnost vtáhnout člověka do filmové reality, kalhotky dolů, mistře Polanski! ;) ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)