V dobrodružném snímku Pevnost Alamo se setkává Oscarem oceněný Billy Bob Thornton (Nejlepší převzatý scénář, Smrtící bumerang, 1996) s Dennisem Quaidem (Traffic) a Jasonem Patricem (Spáči). V tomto impozantním výpravném snímku spolu tvoří skvělý tým. Na jaře roku 1836 se ze všech sil snaží po 13 dní bránit malou texaskou pevnost. Má však méně než 200 obyčejných mužů šanci proti neuvěřitelné převaze tisíců vojáků vedených mexickým diktátorem? Tento příběh, založený na skutečné události, líčí odvážné volání po nezávislosti a hrdinský boj za svobodu! (Warner Home Video CZ)

Javert

Pro Amíky to má asi větší historickou a vlasteneckou hodnotu než pro mě, coby nuzného Středoevropana. Místy jsem se dost nudil. ()

Anderton

Stará dobrá poctivá prácička, kde bojujú medzi sebou herci a štatisti a nie digitálni pajáci a bojuje sa medzi skutočnými stavbami a nie pred zeleným plátnom. Celý film šľape od začiatku do konca a predovšetkým samotné dobýjanie Alama je veľmi presvedčivou vojnovou sekvenciou. Na druhú stranu tu však máme biele postavy, ktoré si pri ohníčku rozprávajú o tom, ako vyvraždili indiánsku dedinu, nazývajú Černochov majetkom a Mexičanov vraždia ako mulice. Ale keďže na strane mexickej armády je psychopat, čo považuje vlastné vojsko za "kŕdel kuriat" a Amíci chcú založiť Texas, tak sme nútení držať práve im. Bohužiaľ scenár tento aspekt histórie nijako netematizuje a nemal som pocit nejakej aktualizácie, proste veci sú tak ako sú a basta. Možno Gaghan chcel byť kritický a jeho kolegovia nie, neviem. Herci sú výborní, ale zase nikto nepôsobí vo svojej úlohe ako sympaťák, snáď možno ešte Quaid, a neviem, či to bol zámer, ale asi skôr nie. 70% ()

Smok

Som rád, že som film nevypol v prvej polhodinke , kde sa to len tak hemží samou vatou, ale potom sa film rozbehne do seriózneho historického kúska s dejom situovaným do roku 1836 - obdobia bojov za samostatnosť štátu Texas. Dobre natočené historické bitky a kvalitní herci sú ďalším plusom v tejto historickej vojnovke, aké by som mohol sledovať kľudne aj každý deň. ()

Slarque

Takový roztahaný film. Jason Patric a Patrick Wilson mě moc nezaujali, Dennis Quaid neměl co hrát (tak tam kromě závěru většinou nebyl) a herecky to tedy celé zachraňoval jako vždy výtečný Billy Bob Thornton. Výprava a kostýmy jsou také povedené a dobrou práci odvedl i Carter Burwell, jen režisér tomu nedokázal dát pořádný tvar. ()

Yardak

"Krása, co dokáže hudba." Lehce nadprůměrně zpracované dobytí pevnosti Alamo. Bitvy nejsou špatný, ale zbytečně krátký. Zajímalo by mě, jak by tuhle bitvu natáčeli Mexičani :). Něco mezi 3 až 3 a půl hvězdy. Nejvíc to herecky táhl Billy Bob Thornton - no kdo taky jiný :o). ()

sharky

70%. Golfista to napsal naprosto přesně:" Američani zrovna nemilují pohledy do vlastní historie ve kterých ani tak nevlají hrdé americké vlajky, ale spíš bojují špinaví a unavení vojáci a vzbouřenci." Já to mám radši bez těch vlajek a fanfár. Na jedné straně se skvělým unaveným stárnoucím crocketem- thortonem, který se začíná bát a nadruhé straně hrůzostrašný tyranský generál santa anna (v reálu mimochodem spoluvynálezce žvýkačky), který vraždí ženy i děti. Ti dva jsou skvělí a drží film nad hladinou průměru - nízko - ale drží. ()

Ivoshek

Tak nejdřív hodnocení a pak malý historický exkurz, protože jak koukám, vetšina lidí moc netuší, o co v tomhle filmu vlastně šlo. Film je složený ze dvou typů děje - bitev a nudy. Bitvy jsou fajn, dobře udělané (až na pár záběrů z výšky, kde je vidět, že někteří komparzisté se flákají, namísto aby bojovali), historicky věrné a zábavné. Jen v nich chybí taková ta brutalita, kterou skvěle ztvárnil třeba Mel Gibson ve Statečném srdci nebo Patriotovi. Co se týče nudy, tak ta je nudná. Bohužel je poměr bitev k nudě asi tak 1:5. - půlhodiny se kecá, jaké byly bitvy dřív a jaká bude tahle a pak je pár minut boje. Historická vsuvka: Bitva o Alamo je součástí texaské války o nezávislost (nebo revoluce, chcete-li). Odehrává se krátce poté, co Texasani vyhnali mexickou armádu a vyhlásili nezávislost, načež Mexičani vytáhli dobýt Texas zpět. Alamo v březnu 1836 po boji proti hrstce obránců dobyli (po 12 dnech a šílených ztrátách), ale nebylo jim to moc platné. O něco později je rozdrtil pozdější texaský prezident Sam Houston a tím ztratili Texas definitivně. ()

Jenda

Dvě rady pro tvůrce. První: Příště poloviční stopáž - je to opravdu dost roztahané. A druhá: Naklonujte si Billy Boba Thortna. Jinak Quaid s Patricem byli slabší. ()

prome

Podle toho co jsem pred tim cetl to vypadalo na peknou kravinu ale dost me to prekvapilo.Paradni podivana, ktere nechybi nic a kterou jsem uz videl snad 5x a stale se na to muzu podivat znova. Musim priznat, ze se mi toto obdobi velice libi, ()

Marek1991

Toto stvárnenie z roku 2004 je filmoch z rokov 1960 a 1987 tretím, ktoré som videl. Spočiatku som mal pocit, že jediný rozdiel bude ako vždy len v podaní pre inú generáciu. Avšak mierne ma to prekvapilo, keďže to do seba zaradilo aj udalosti po dobytí pevnosti Alamo. Neúcta k Mexičanom generáciu po generácii zjavne narastá, no našťastie zaradili aj určitú sebakritiku, ktorá to aspoň vyvažuje. Opäť je to dlhý film, no technicky oproti predchodcom vylepšený, do asi najmenšej dĺžky toho vtesnali najviac lebo sa poučili a bezvýznamné dialógy sem nedávali, aj keď nebolo zas všetko úplne dobré. Problém je len akýsi prínos, akási silnejšia emócia, niečo čo vo filmoch po roku 2000 sa považuje ako znak modernej kvalitnej kinematografie, toto je proste len obyčajný historický film, ktorý prevyšujú aj mnohé staršie. Všetky tri diela, ktoré som o tejto udalosti videl sú si kvalitou podobné a bolo by obtiažne určiť ich presné poradie, ak si chce niekto pozrieť film o tejto udalosti, kľudne nech zvolí ktorýkoľvek, čím si človek zvolí novšie, tým mu dá širší rozhľad, čím staršie tým detailnejšie rozoberá bitku o Alamo. S týmto ako aj s ostatnými však veľmi spokojný nie som. ()

curunir

,,...JEDINÁ HODINA SLÁVY STOJÍ ZA CELÝ ŽIVOT V ÚSTRANÍ." __ Slávny príbeh o hŕstke mužov beznádejne a do posledného dychu brániacich niekoľko rozpadnutých múrov. I keď všetci padli, víťazmi bitky sa stali práve oni. Zvláštne, že sa ,,Alamo" stalo absolútnym prepadákom, pritom ako tu už odznelo, vôbec sa nejedná o vyslovene zlý film, len občas mohol byť umnejšie natočený. Čo by som ,,Alamu" vyčítal bol miestami trocha rozvláčnejší dej i keď o vyslovenú nudu sa nikdy nejednalo a potom záverečných 15 minút, ktoré by som však vedel prehliadnuť, pretože je jasné, že si ich Američania nemohli odpustiť (hádam by nenakrútili film o svojom absolútnom debakli) - víťazstvo dosiahli za 18 minút! Ten prekvapujúco vysoký rozpočet vo filme nie je ani veľmi vidieť a i keď sa to zrejme veľmi nehodí, stačí sa len pozrieť ako bombasticky vyzerá napr. taký jeden diel Pána prsteňov, ktorý nestál ani 100 miliónov $. Spomínať B. B. Thortona už ani nemá význam, ale zaujal ma aj Emilio Echevarría ako generál Santa Anna, ktorý sa bezpečne postará o to, že budete Mexičanov nenávidieť a Američanom všemožne držať palce i keď ich dni sú už zrátané. Predovšetkým finálny nočný útok je strhujúco, až vlastenecky nakrútený a v mnohých ohľadoch chytí za srdce. ()

elizabeth_ba

Celkem slušný film. O americké historii toho vím pramálo, tak jeho věrohodnost nemohu příliš posuzovat. Bylo to snad jen příliš rozvleklé. Vím, že jsem to kdysi viděla ve starší verzi s Johnem Waynem, ale moc si to nepamatuji, a tak se na to hodlám podívat rovněž, ale až s nějakým odstupem, z podobného důvodu jako jsem bezprostředně po tomhle filmu zavrhla Thermopyly. Tohle by člověk měl stejně vědět, takže neprozradím nic, co by nemělo být zřejmé, prostě mi všichni mrtví do jednoho po statečném a hrdinném boji nedělají nejlíp na psychiku. Bohužel jsem měla část filmu, když se bavilo vojsko a zejména vojevůdci na poradách Santa Anny, ve španělštině a bez titulků, takže jsem jen pomocí základů latiny (vida, nač může být dobrá) odhadovala, o čem se baví a co řeší. Překvapilo mě (příjemně), že jsem se tam setkala s Emilly Deschanel (Sběratélé kostí), kterou mám moc ráda, byť se tam jen mihla jako zapuzená manželka jednoho z důstojníků. Ostatní herce jsem viděla poprvé, snad proto, že normálně koukám většinou jen na britské filmy. ()

MikO_NR_1909

Tradične patetická obhliadka históriou amerických dejín a samotného utrpenia v nej (konkrétne pevnosti a okolia Alama v polovici 19. storočia). Človek by čakal, že v následujúcom shote príde na pásmo sprievodného rozprávača ako výzva k dokumentárnej kontinuite, ale režisér sa nám silou mocou snaží prerozprávať film príbehovou normou - dlhý, epický a ničím neprekvapujúci výpravný snímok, ktorého hocijaký vznešený presah skončil pri úvodných expozíciách. Samotná technická stránka (s pribúdajúcimi rokmi) už nie je založená na westernovom style, podobne ako v Poslednom mohykánovi dbá viac na osobnejšie a "zvojnovizované" zábery, lenže k niečomu bližšiemu to vôbec nevedie. Dobré miesta striedajú slabšie a keď už vnímate nepozlátkové dialógy o skutočnej pošramotenou minulosti niektorých jedincov, v následnej bitke (alebo motivačnom predslove) všetko (dôveryhodné, čo vo svojom charaktere formovali), pochovávajú. Wayneova verzia nebola žiadnou slávou (dokonca politicky zoscarovanou), ale bola kvalitnejšia a jej záver presvedčivejší (na prvotinu slušné remeslo). ()

kaylin

Zbytečně moc rozvleklý film, který je až moc patetický a chce být tak moc emotivní, až je nudný. Pokud nejste zapálený americký vlastenec, tohle s vámi moc nepohne... Navíc, nemůžu si pomoct, ale Dennis Quaid a Billy Bob Thornton mi přišli v parukách prostě směšní a jen těžko uvěřitelní. Davy Crockett v podání Johna Wayna je prostě lepší. ()

Damiel

Navzdory své stopáži 131 minut se snímek bohužel omezil pouze na popisování vnějších událostí a rezignoval na větší vhled do jednotlivých postav, které jsou jen schematicky načrtnuty. Škoda. Tvůrci se až příliš upjali na vizuální stránku věci (hezká replika původního Alama), samotný příběh mnoho originality nenabízí. Ke cti mu ovšem slouží, že se až na některé výjimky dokázal vyhnout rozehrání struny amerického vlasteneckého patosu, k němuž filmy tohoto ražení vysloveně vyzývají. ()

FilmFan24

Přestože film má famózní výpravu, přestože bojové scény jsou bravurně zrežírované, přesto anebo pávě proto je ve výsledku filmová rekonstruce bitvy o pevnost Alamo značně odtažitá. Škoda. ()