V dobrodružném snímku Pevnost Alamo se setkává Oscarem oceněný Billy Bob Thornton (Nejlepší převzatý scénář, Smrtící bumerang, 1996) s Dennisem Quaidem (Traffic) a Jasonem Patricem (Spáči). V tomto impozantním výpravném snímku spolu tvoří skvělý tým. Na jaře roku 1836 se ze všech sil snaží po 13 dní bránit malou texaskou pevnost. Má však méně než 200 obyčejných mužů šanci proti neuvěřitelné převaze tisíců vojáků vedených mexickým diktátorem? Tento příběh, založený na skutečné události, líčí odvážné volání po nezávislosti a hrdinský boj za svobodu! (Warner Home Video CZ)

altaica

PRO MUŽE: Amíci mají už drahný čas neuvěřitelnou schopnost při zpracování vlastní historie šlápnout vedle. Možná je to kacířská myšlenka, ale mně to nejvíce připomínalo Sedm statečných krát 30 (cca počet obránců Alama) minus veškerý, ale důsledně veškerý humor a vtip, minus charisma hlavních postav (s čestnou výjimkou Billy Thortona a Emilio Echevarría) minus smysluplnost celé akce. Sice se mohli na bránění onoho nesmyslu vysrat, ale zřejmě až řádně pokropena krví stává se otčina vlastí. Myšlenka to stejně patetická, jako v tomto případě pitomá. Coby běžná westernová střílečka je to ucházející, jako dílo z národních dějin USA je to studené a nevábně vytuhlé , připomínající hnáty stárnoucí rozhoďnožky po šichtě na lednové E55.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Pár hošíkům ve filmu sice náležitě září před bitvou oči, ale spíše než záchvat vlastenectví bych z toho podezíral Mezcal, takže opět, madame, žádný zázrak. Hrdinové i když jsou mordováni po tuctech Vás, bohužel, nechají stejně ledově chladnou, jako 2% sleva na plavky z minulé sezóny v zimě. Žádný doják. Režisér je břídil. A scénárista taky.          HLÁŠKA: Necháme je losovat, Vaše Výsosti? Proč? Abychom určili, koho popravíme – je to tradice. Popravte je všechny. ()

PaRi

Inu ona snaha o co největší autentičnost a přesnost se může potkat se žánrem téměř dokumentu, kdy se nám vytratí narativnost vlastní právě hranému filmu. V něm jde především o příběh. Jeden z nejlepších dramatiků píšící hlavně pro divadlo William Shakespeare přeci vůbec nepotřeboval docílit co největší autenticity - ostatně ta na divadle ani docílit nelze - a přitom jeho dramata sledujeme se zájmem dodnes. Dokonce bych řekl, že jejich filmové přepisy jsou tím zdařilejší, čím více respektují divadelní předlohu a její řeč. ()

papadoce

Táto výprava stála nekresťanské prachy, ale na čo vlastne. Totálne nevydarený historický veľkofilm. Síce sa neminuli veľké peniaze za veľké hviezdy, ale možno to v tomto prípade bolo potrebné spraviť. Ja neviem či to bolo hercami, strihom, či mal Lee Hancock špatné režisérske obdobie, ale Alamo ma nechytilo od prvej minúty. Na začiatku bola dojemná a smutná scéna o delení detí pri rozvode, no zbytok pohyblivých obrázkov bol zmätočný a neprehľadný. A tým hercom, tým som neveril vôbec nič. Takému Thorntonovi ani hru na husliach, ani Quaidovi stav opilosti, Patricovi som neveril už vôbec nič a Wilson, tak Wilson bol v roli absolútne najtrápnejší. Jediný kto herecky stál za to bol Emilio Echevarría v roli mexického diktátora. Ten si to užíval a hral prvé husle. Práve jemu dávam hviezdu. Film sa dá rozdeliť na tri časti. Prvá asi trištvrte hodinová sa dá nazvať prípravou na boj. Druhá je zameraná na samotný boj o pevnosť, ale taký prerušovaný. Vlastne sa viac kecalo ako bojovalo. Malo to zrejme vytvoriť priestor pre hercov, aby hrali. To im ale mal zrejme niekto povedať, že už môžu. Vrcholom nevkusu bolo, keď si Billy Bob išiel zadžemovať s mexickou armádou. No a tretia, tá už rieši boj vo veľkom. Práve tá definitívne potvrdila, že sú to vyhodené prachy, i keď boj o Alamo bol vcelku fajn. Nebavilo to, nedržalo pokope ako celok, neupútalo. Bohužiaľ ani samotné boje nezaujali až na sto milónov a v porovnaní s inými historickými veľkofilmami sa jedná o tretiu až štvrtú ligu. Další film, ktorý keby som nevidel, tak o nič neprídem. Doslova žalostné. ()

Tominni

Western, který sice nepatří k těm nejlepším, ale taky to není žádný propadák. Už proto, že Alamo skutečně nakonec padne a celkově vykresluje souboj o Alamo věrohodně........Výborný B.B. Thornton (jak jinak), ale to je asi vše...... ()

nula87

Počátky státu Texas vykoupené krví. Rozhodně nejde o nějaký propadák - prostředí, kulisy jsou velmi dobré, podání amerických obránců (až na trochu přehnanou adoraci Davyho Crocketta) slušné a uvěřitelné. Myslím, že jde o relativně slušný film, který neměl úspěch hlavně proto, že je podán reálně bez toho všudypřítomného amerického patosu, který v tomto typu filmů tak často vídáme. 60% ()

helrohir

Filmové spracovanie jednej z najznámejších bitiek americkej histórie je preplnené prehnaným patriotizmom a plné patetických fráz. Taktiež scenár sa na celkové udalosti pozerá veľmi zjednodušene a bez patričnej iskry. Bohužiaľ aj väčšina postáv má dosť slabo načrtnuté charaktery a motivácie. Na druhej strane si však tvorcovia dali záležať na vizuálnom spracovaní, kulisách, výprave aj kostýmoch. Z tohto hľadiska film naozaj vyzerá veľkolepo. Taktiež sa mi páči hudba a občas sa pochlapil aj kameraman. Najsilnejším prvkom filmu je jednoznačne záverečná bitka, ktorá je epicky vygradovaná a kvalitne zrežírovaná, pričom sa dostavia aj určité emócie. Objektívne by to bolo na tri, ale ja ako milovník historických filmov, ktorý dokáže odpustiť aj nejaké tie patetické preslovy a slabšie scenáre pridám aj štvrtú hviezdu. 70%. ()

johnsnow

Dobrý vojnový film s dobrými bitkami a dobrým obsadením. Až sa divím, že to tak rapídne prepadlo. Ale ja som si to užil. a rúbem 5* ()

cinema_cz

Hancockův klasicky pojatý snímek bohužel nevyužívá možnosti být netradičním, "menším velkofilmem": popisy prostředí a bojové scény vyhýbající se digitálním efektům nejsou příliš nápadité a ani neprokreslené postavy nám příliš nepřirostou k srdci. 60 % (Alena Prokopová, Ci 12/2004, str. 94) ()

gotham

Syriana, Krvavá volba a zejména Traffic - to jsou vynikající scénáristické počiny mistra Stephena Gaghana. Bohužel Alamo jim nesahá ani po kotníky, nevím jaký měl Gaghan vliv na scénář, když jsou zde uvedeni 3 scénáristé, ale právě příběhově je Alamo naprosto zoufalé. Akční scény jsou natočené svižně, ale je jich pomálu vzhledem k délce snímku a proto je výsledný dojem rozpačitý. Ani slušný herecký ansámbl to nezachrání, Quaid je vidět až na konci a z ostatních je zajímavá pouze postava Thorntona, ale on zase z té postavy udělal spíš takového podivína než legendárního ostrostřelce. 40% ()

carl.oesch

Misie Alamo, provizorně opevněná a bráněná dvěma stovkami texaských osadníků, kteří začali osidlovat liduprázdný Texas přes odpor mexické vlády už ve dvacátých let předminulého století tvoří jeden z nejvýraznějších symbolů americké historie. A jako takový se nemohl vyhnout filmovému zpracování. S obavami jsem očekával, jak se toto zpracování popasuje s o více jak čtyřicet let starším opusem, kde se vyřádil John Wayne (který nepatří k mým oblíbeným hercům), nebo s dlouhým televizním zpracování pod názvem Alamo: Třináct dení ke slávě z roku 1987 (s Janem Třískou jako mexickým generálem...). A ačkoliv dost často bývají nová zpracování čím dál tím horší, tady to vůbec neplatí. Film beru jako vizuálně skoro dokonalou ilustraci událostí, které lze pochopit, pokud si přečtete (jste-li toho schopni) podle mě skvělou knihu literatury faktu od Josefa Opatrného Stát osamělé hvězdy a mexicko-americká válka. Samozřejmě, že do podobného filmu se nevejde všechno. Ale pokud události i jejich sled znáte, bude vám jasné, o co jde. Skvěle byla podaná závěrečná bitva u San Jacinta, kde Sam Houston se dvěma děly velel cca 900 stům Texasanů a Santa Anna měl necelých tisíc čtyři sta mužů. Bitva trvala dvacet minut a patřila k velmi krvavým, protože 630 mexických vojáků bylo zabito na bojišti, což představuje ztráty 45%, raněné a zajaté nepočítaje. K úplné spokojenosti mi chyběly některé detaily a vadil mi vzhled Sama Houstona, velmi výrazné osobnosti, který vypadal úplně jinak a herec, který ho představoval vypadal spíš jak naštvaný bernardýn...ale jinak 85%. ()

Vlado_B

Nečudujem sa, že film finančne prepadol. Keby sa to vôbec vysielalo, druhýkrát by som na to do kina nešiel. A určite mnohí, čo v zahraničí boli, zaspali od nudy. Film by v takejto podobe potreboval vystrihať dobrých 30-35 minút. Postavy aj tak neboli obzvlášť zaujímavé. Normálne by mi dĺžka nevadila, ani menej vojenskej akcie než som od filmu s takým rozpočtom čakal. Ale toto tu nemá atmosféru ani správne rozložené tempo. Dialógové časti dosť o ničom a snaha o aký taký humor to nezachráni. Herci nie sú zlí, so zlým scenárom ale nepohnú. Záverečný útok na Alamo je iba dobrý, nie výborný a navyše krátky. Následný protiútok texaských posíl proti Mexičanom už vôbec nebol efektný. Len zopár záberov na masy. Eeeh, slabôtka ... 60% ()

Tempest

Film plyne dost klidně, někdy až moc klidně. Bojové scény jsou docela dobré. Některé scény jsou až moc ukecané, ale naštěstí jich zase tolik není. Podrobnou historii neznám, film se patrně snažil co nejvíce přiblížit skutečnosti. Docela zajímavé je to, že z filmu vyplynulo, že Mexičané se snažili přilákat Houstonovu armádu k Alamu a tam ji porazit, proto se také pevnost držela tak dlouho, na druhou stranu mě připadalo, že stačil první vážnější útok a pevnost padla. Je to spíš film pro někoho, kdo se zajímá o to, co se tenkrát stalo. ()

mess

Pomerne slušne spracovaný film, v ktorom sú veľmi realisticky vykreslené postavy, ale aj napriek tomu sa nedokázal vytrhnúť s priemeru, po hodine sledovania začne trocha nudiť a ani hudba nevytrhne zo zaspatej atmosféri. Taký dobrý priemer *** . ()

Fritorick

Přesto že Pevnost Alamo pojednává o jedné z nejhrdinštějších bitev celé historie lidstva, v tomto snímku se bohužel divák ocitá uprostřed poněkud fádního prostředí a nedostává se mu toliko tužebnému efektu „husí kůže“, který by od filmu s takovým názvem čekal. Na druhou stranu vás alespoň upoutá zajímavý Billy Bob Thornton se svým lišáckým usměvem a zajímavými gesty. Za mě 60%. ()

Svadbos

Táto adaptácia je presnejšia, než jej predchodcovia a úspešne zápasí s mnohými aspektami tejto historickej udalosti. Spoluautor scenára a režisér John Lee Hancock napína ľudský element a zachytáva šľachetnosť obrancov. Thornton je srdcom a dušou filmu ako Davy Crockett, ktorý sa z neznámeho vojaka stal hrdinom. Bojové scény sú veľmi dobre natočené, zahrané a zostrihané a mrazivo verné. ()

zeromen

Nesnáším ten americký idiotský patriotismus, ale v tom to filmu jsem byl rád že amíci dostaly na prdel:-) Je to národ vrahů a okupantů. Jinak film slušný, obsazení uspokojivé a nechápu ten komerční neúspěch. ()

zanvalzans

Texas je poriadny kus štátu,tak nieje div,že sa o tento kus zeme Američania i Mexikanci celkom zúrivo bili.Snímok si určite zaslúži 4*i ked ja by som osobne vrazil do neho viac rozpočtu.Miestami trocha preťahované.Hudba zaručila vyššie hodnotenie. ()

ABC1

Nezáživné, rozvleklé, nudné...až na bitvy, ale ty zas já moc nemusím. Dialogy taky nic extra, herci nemají co hrát, žádná postava mi bohužel nepřišla natolik sympatická abych se do ní mohla vcítit, což je při takovém filmu, kde by měly téct slzy proudem, dost zásadní chyba... ()