Série(3) / Epizody(22)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

morasten

Tohle je příšerná nuda, celé je to takové nijaké, nějací kravaťáci tam hemzají něco, co vůbec není vtipné. Holt suchému britskému humoru nikdy nepřijdu na chuť. Jedna hvězdička za to, že to není trapné ale pouze nijaké ()

Daninja

Brilantní! Po Černézmiji či Červeném Trpaslíkovi další skvělý počin BBC. Chvíli trvá, než se dostanete do obrazu, ale poté vás Sir Humprey, Bernard a pan Jim "ministr" Hacker baví až k popukání. Musím také ocenit dabing, ač jsem velký fanda originálů, zde je dabing naprosto nerušivý, téměř až tak dobrý, jako originál. I vedlejší postavy mají velmi kvalitní dabing, za všechny mohu uvést dabing Dalimila Klapky (dabuje myslím tajemníka vlády). Sir Humphrey Appleby: Musíme si ujasnit svá stanoviska. James Hacker: Dobře. Jaká jsou fakta? Sir Humphrey Appleby: Já mluvím o stanovisku. Na faktech nezáleží. ()

burg

Pamatuji si, jak jsem na tenhle sitcom čekával o víkendu pozdě do noci. Pokaždé se čekání bohatě vyplatilo a já se ocitl na ministerstvu pro administrativní záležitosti... Škoda, že těch dílů tvůrci nenatočili mnohem víc! ()

Kathykat

Povedený seriál z politického prostředí. A když se tak dívám na tu politiku u nás, opravdu si myslím, že to tak funguje dooprady :) Nadčasové dílo :) ()

Chezzsterman

Jeden z nejlepších sitcomů ever. Nechápu, že se někomu nelíbí. Můj názor je, že tento seriál si neoblíbí pouze ti, co ho nepochopí. A těch co to nepochopí, je mi srdečně líto... ()

Alenuch

Naprosto geniálně napsaný, zahraný a nadabovaný seriál, u kterého je nejvíce neuvěřitelné to, jak moc je všechno pravdivé (a taky člověka potěší, že to takhle chodí i v Británii). Hlavně je to ale hrozně vtipný seriál, poslouchat rozhovory mezi ďábelským sirem Humphreym a poněkud prostoduchým ministrem Hackerem je opravdové blaho. Navíc se tam nachází spousta zapamatováníhodných okamžiků typu "Ano i ne." "Je to pravdivá odpověď?" "Je to vyvážená odpověď!". Nejlepší je sledovat, jak se ministr postupně učí být protřelý a jak se mu to střídavě začíná dařit. Kniha si se seriálem rozhodně nezadá, je úplně stejně skvělá. ()

Vindemiatrix

Encyklopedie úřednických absurdit, učebnice politické úlisnosti a slovník bezobsažné frazeologie v precizním vydání britského satirikonu, který ani po třech dekádách nepotřebuje reprint, aby působil aktuálně. ()

Ragnar

Patrně druhý (po Red Dwarf) nejkrásnější, britský sitcom. Nadčasový (ano, ta myšlenka platila, platí a platit bude), až černohumorný a občas téměř groteskní seriál. Říká se, že byrokracie je tou nejsilnější armádou každého státu a tento počin to prakticky potvrzuje. Vzhledem k tomu, že se státní správou mám velmi detailní zkušenosti, nejsem si občas jistý, zda-li bych měl plakat nebo se smát nad naprostou trefností děje. Je až absurdní, že i po tolika letech je téměř každý díl svým způsobem "autentickou" reakcí na aktuální situaci. Kontrast mezi "obyčejným člověkem" J. Hackerem, "rozeným" byrokratem sirem Humphreym a poradcem Bernardem, který se snaží neustále rozhodnout zda být blíže Humphreiho pragmatismu nebo Hackerově lidství, je na jednu stranu neuvěřitelně komický, na druhou téměř smutný. Rozhodně se ale jedná o seriál, který by si člověk pustit měl. ()

jossC

Když jsem tenhle skvost poprvé objevil na "prájm tájmu" ČT2,což bylo asi ve dvě ráno ze soboty na neděli,když jsem se jako ještě mladík dopotácel domů,tak jsem myslel,že se jedná o moderní anglickou satiru,která pranýřuje a zesměšńuje státní byrokracii a dělá si legraci z úředníků v Bruselu. Budiž mi těch pár promile alkoholu odpuštěno...Jenže rázem jsem vystřízlivěl.Je to tak starý...A přes to tak neuvěřitelně aktuální a zábavný,že můžem těm anglánům jen tiše závidět...No do psí pr........To jako fakt nedokážem takhle chytrej a zábavnej sitcom???Tohle přece není o penězích,ale o scénáři a námětu,ne?Sakra vždyť se to celý odehrává ve třech kanclech a jedný "restauraci".O obsazení to taky není,hrajou hezky,ale co si budem povídat,Paul Eddington moc oskarů nenasbíral. Tenhle seriál je krásnej příklad,jak si dělat legraci z vyhazování peněz oknem a úřednický mašinérie,aniž by někdo plakal nad výší důchodu a kriminalitou etnik..Pro mě naprostá špička a klobouk dolů.. ()

kalmaf

Sitcom s vynikajícím anglický humorem který nepůsobí kýčovitě jako většina výtvoru tohoto druhu. Vtipně popisuje pravděpodobně reálie politiky a byrokracie a přehánění není ani nijak nepříjemné. Pro mě je to klasika podobně jako knižní podoba Švejka. ()

Hidan

Je neuvěřitelný, jak je to i po těch letech aktuální a přesný. Z počátku se mi do toho nechtělo, ale stačil snad jen jeden díl a už jsem byl skální fanda. Jsem rád za seriály z UK, beru to jako takový důvod její existence, důležitější export od dob bristkého impéria nemá. Super, snad až na kojence doporučuji všem kategoriím diváků. ()

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005