Prvok, Šampón, Tečka a Karel

• Slovensko Prvok, Šampón, Tečka a Karel (více)
Česko, 2021, 118 min (Alternativní 112 min)

Režie:

Patrik Hartl

Předloha:

Patrik Hartl (kniha)

Scénář:

Patrik Hartl

Kamera:

Tomáš Sysel

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Jana Kolesárová, Zuzana Norisová, Kristýna Boková, Petra Polnišová, Daniela Kolářová (více)

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi ve středním věku přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou a plněním odvážných úkolů. Jak čtyřicátník zjistí, jestli je opravdovej chlap? Jak zabrání korozi svých ideálů, rozplynutí snů a scvrkávání varlat? Prvok, Šampón, Tečka a Karel se pokusí najít v sobě odvahu udělat pořádnou kravinu jako zamlada. Nebo aspoň odvahu za všech okolností říkat to, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč… (Bontonfilm)

Andreas odpad!

Bez přehánění úroveň "Líbáš jako" filmů. Přitom jít cestou čtyř postav, čtyř příběhu je vděčnou sázkou na jistotu ve smyslu aspoň něco trefit, vymyslet aspoň něco zajímavého, třeba jen u jedné postavy. V první hodině se chlapci mají svléknout na veřejnosti, ve druhé si zase budou hrát na yesmany. A z toho má asi pramenit humor, jak je veřejnost v nejnevhodnějších chvílích zaskočena nahým chlapem, chlapem v ženských šatech a hrou na pravdu, kdy všichni musí přiznat, co choulostivého ten den dělali. Celé je to bezostyšně schématické, v úplně každé scéně stokrát omleté, a pokud jste viděli něco z takových těch největších televizních shitů, tak i hrozně předvídatelné. Každé postavě je přidán určitý životní problém, aby si to hrálo na nějakou výpověď, všechny čtyři linky jsou samozřejmě naprosto banální a "vymyšlené" na první dobrou, jako když máte něco plácnout do pěti vteřin. V těžké konkurenci trapnosti patrně vítězí ten dojáček kolem Šampónova prozření, pět minut déle a dozvěděli bychom se, že ta Karlova s ním čeká. Jestli tam má jít o nějakou krizi čtyřicátníků, tak Hartl ji prokazuje naprosto brutálně, napsat a zrežírovat něco tak nezajímavého, neoriginálního, uslintaného a impotentního je fakt na sebevraždu. Odpouštím těm, které mám rád, že se jim tohle v režimu oddechovka naprosto o ničem mohlo líbit a oni mi naopak odpustí ten odpad v režimu film. Jediné, čím se tento snímek liší od běžného českého odpadu je ta znatelná půlhodina navíc a neobsazení nějakého z Polívků. ()

pornogrind

CZ/SK novodobé filmové tvorbě se spíš vyhýbám. Na tenhle film jsem se ale celkem těšil. Nějakej čas jsem ho ale odkládal až jsem na něho pozapomněl. Nedávno jsem si na něho vzpomněl a tak jsem chtěl tenhle rest smáznout. Po dokoukání musím konstatovat, že se na to podívat dalo ale i dle zdejšího hodnocení jsem čekal asi víc. Na český poměry jde asi o jednu z těch lepších novodobějších komedíí. I přesto převažuje zklamání. Slabší 3hvězdy. ()

Chrustyn

Komedie o trablech středního věku u mužů, která je natočena pro ženy. Na dané téma existují bláznivé komedie i depresivní dramata a Prvok ... se je snaží zkombinovat. Za mě neúspěšně a nezajímavě, přestože herecká skvadra nebyla z nejmarnějších ale scénář a neinovativni režie vše shazuje a veškeré zobrazené trable nemají čím rozesmát ani dojmout. ()

Nin

Film láká na sympatické mužské herce. Ženy si zaslintají, chlapi si budou moci připadat jako oni. I téma vypadá jako něco, co zaujme chlapy, co trochu bojují se svým životem a rádi by si trochu zablbli jako hlavní hrdinové. Premisa rozhodně není originální, ale je dobrá a může z ní vzniknout hodně dobrého humoru. A v tomhle filmu se opravdu sem tam vyskytne vydařený vtípek, často hlavně díky dobrým hercům, co umí být vtipní. Jenže téma i herci jsou natolik dobří, že vtipů mohlo být mnohokrát více a mohly být mnohokrát kvalitnější. Každopádně z komediální stránky docela OK, jenže příběh mě postupně čím dál víc štval (a to se tady snažím být slušný). Hlavní mužské postavy si v podstatě dělají, cokoliv chtějí, a k ženám se chovají jako ke kusu hadru. Kdyby to byla bláznivá komedie, tak přimhouřím oko, ale vzhledem k tomu, že se tenhle film snaží i něco "sdělit", tak bylo pro mě čím dál strašlivější sledovat chlapíky, jak zahýbají, kašlou na své děti či dokonce málem nechají potratit své těhotné manželky... a máme přitom litovat CHLAPY. Ženský jsou upozaděný a chlapům stejně všechno rychle odpustí. Je to docela masakr, netušil jsem, že je v tomhle ohledu český mainstream pořád tak v prdeli (sorry, teď už to nezvládnu). Je možné, že to odráží i průměrné české vztahy. Doufám, že ne. V každém případě v čem je tenhle film rozhodně odtržený od reality je to, jak činy chlapů skoro nemají žádné následky. Například je všem jedno, že se chlapi producírují nazí (maximálně utečou), či dokonce jeden hlavní hrdina drsňácky pošle celou svou firmu do kopru, což by v reálu byl pořádný průšvih nejen pro něho, ale i pro spoustu zaměstnanců... zde tím jen získá obdiv, především sexy zaměstnankyň. Což je druhá věc, co je úplně mimo - neustále tu na průměrně vypadající chlapy vilně pomrkávají nádherné ženy. Mnoho scén vypadá v podstatě jako začátek porna, akorát ze samotné "akce" uvidíte minimum. Mimochodem paradoxně je tu i scéna, kdy se jedna z postav kouká na porno, ale samotné porno je cudnější než mnoho erotických scén z filmu. Sice tu budu za feministku, ale tenhle film mi beru jako fakt hroznou sexistickou sračku obalenou tím, že charistmatičtí herci dělají vtípky, z nichž některý jsou fajn. Stejný téma šlo udělat mnohem líp, ale holt v Česku to evidentně stačí takhle. (4/10) ()

novoten

Sestava užvaněných a věčně nespokojených chlapíků, kteří by rádi, aby jim všechno a všechny spadly do klína na straně jedné. Na té druhé smutná sestava žen, které si dovolují po mužích občas něco chtít. A když vizuálně nebo očekáváním od života náhodou vybočují z řady, dobrovolně čekají v koutě nebo se rovnou doprošují. Patrik Hartl si možná píše a točí erotické nebo životní touhy a cíle, ale výsledek je tak nepříjemně toxický, že se mu raději budu vyhýbat obloukem. Autorova masová oblíbenost v balíku předložených skoro-hodnot je pro mě slušně děsivá, ale v rámci agresivních dvacátých let bohužel i mnohé vysvětlující. ()

• Scény v úvodu, kde je Karel (Martin Hofmann) nahý, se natáčely v kancelářích firmy STRV v pražském Karlíně. V jednom záběru je vidět tamní zasedačka „At The Corner“. (MekliCZ)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+