Obyčejní lidé

• USA Ordinary People (více)

Komorní příběh tří lidí, kteří se přestali slyšet. Režijní debut Roberta Redforda vyznamenaný čtyřmi Oscary.  Komorní příběh jedné zdánlivě „docela obyčejné“ středostavovské finančně zajištěné rodiny vypráví o komunikaci a schopnosti slyšet své nejbližší. Dospívající Conrad žije pod dohledem korektního a spravedlivého otce, daňového poradce Calvina Jarretta, a své vždy pečlivě upravené a spořádané matky Beth. Proč tedy dojde k jeho nervovému selhání a téměř zhroucení? Kde vlastně začalo trauma, které s chlapcem postupně na svých sezeních rozkrývá otcem doporučený psychiatr? Conradův těžký pocit viny pramení z rodinné tragedie, skládající se před divákem střípek po střípku z jeho výpovědi. Tragedie však může odkrýt i nové a dosud nepoznané emoce. Právě tak se může proměnit jedna docela obyčejná rodina. Režijní debut Roberta Redforda, který vznikl podle románu Judith Guestové, je zároveň hereckým koncertem Donalda Sutherlanda, Mary Tyler Mooreové a Timothyho Huttona. V roce 1981 si odnesl celkem čtyři Oscary za nejlepší film, režii, scénář adaptovaný z jiného média a mužský herecký výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

rokone

dobrý film pro druhorozené děti,ale počkat já jsem vlastně taky druhorozený .................teď už to všechno chápu, mami ......... fuck ()

kolly13

Vláčné, ale takové pocity jsou. V důsledku drsné, ale s výjimečně zjemňující realitou. Dobře nastříhané, odehrané. Jen, za týden už o tom nevím.. ()

p.a.douch

No zaujala mě už knižní předloha Judith Guestové. Docela jsem se tedy obával jak se povede filmová adaptace. No a musím před panem Redfordem smeknout. Tomu se teda říká režijní prvotina. Herecky velmi dobře obsazené a taky zahrané. Ty čtyři Oskaři byli plně zasloužený. Perfektní film. ()

jjjerry

Mám rád filmy 80.let. Nepotřebovali přehnané efekty, ani obří reklamu. Stačil poctivý scénář, dobrá režie, skvělí herci a vše podkresleno dobrou hudbou. Naprosto úžasné drama. ()

Talita1

Rodinná dráma, v ktorej režisér Redford postupne odhaľuje vnútornú bolesť a napätie obyčajnej rodiny. Skvelý Donald Sutherland a mladý Timothy Hutton hrajú prirodzene a získavajú si od začiatku sympatie diváka. Skvelé vykreslenie psychológie postáv. Skutočný zážitok. ()

Dvojirakri

Tedy, scénář musel být asi zatraceně těžký fascikl! Mladičký Timothy Hutton se s tím ale vypořádal perfektně a předvedl úžasný výkon! Jinak ale je chvílemi těžké být ke všem těm nervním postavám schovívavý, jistě, prošli si těžkým obdobím a dělá to to drama které sledujeme, ale... Třeba jen toho na mě poslední dobou bylo moc a chce to si takový snímek pustit když má člověk víc energie. Film měl možná i trochu zapůsobit na lidi kteří váhali nad návštěvou psychologa, v tomto ho velmi schvaluji. ()

Alister

Redford rozplétá vztahy lidí, jenž byli postaveni do neobyčejné situace, která však dokázala skrze svou extrémnost "vybarvit" jejich charaktery do té míry, že film končí naprostým odcizením lidí, kteří byli po 20 let přesvědčeni o vzájemné lásce. Ač se to napsané může zdát absurdní, při sledování filmu divák zjistí, že není a že vzájemné odcizení bylo jediným správným řešením a nikdo na něm nenesl vinu, na vině byla pouhá slabost. Ale i slabost jak se ukazuje je vadou charakteru: kdo má strach, utíká,a vtahuje všechny kolem sebe do časově omezené, nebezpečné iluze o neochvějně trvajícím normálním životě navzdory tomu, že obyčejným být přestal. Je třeba se s tím vyrovnat. ()

gizi

Film dobrý, celkem dlouhý, ale ne nudný, přesto mi v něm ještě něco chybělo. Při 70% se přikláním k 3*, 18.3.2012. ()

dauby

Úplně obyčejný film, nechápu, jak to mohlo dostat Oskara. Že by to bylo nějaké hluboké, to mi tedy nepřišlo. Slabá trojka, 50%. ()

D1705

Veľmi ťažko sa mi to komentuje. Krásny tragický film o rodinke, ktorá si nemala čo povedať a o uvedomení sa. Redford pre mňa nikdy nebude režisérom, ale hercom no toto sa mu podarilo. Keď zohnal niekoho ako Donald Sutherland tak má klobúk dolu. T.Hutton v roli Conrada Jarretta, ktorý bol psychicky na dne zo smrti brata, za ktorú sa obviňoval a z vlastného pokusu o samovraždu dokázal filmovým výšinárskym osobám, že aj mládež sa angažuje a dobre, M.T.Moore v úlohe Beth Jarrettovej, žene ktorá nevedela prejavovať city, alebo aspoň ich naznačovať nemala svojho druhého syna moc rada si zobrala na plece veľa toho si OSCARA tiež zaslúžila, D.Sutherland ako daňový poradca Calvin, ktorý bol kameňom a pilierom medzi M.T.Mooreovou a T.Huttonom, ktorý sa zase prikláňal viac k Huttonovi a J.Hirsch ako psychiater, ktorému sa podarilo vyliečiť Huttona a ktorý sa vedel do neho vcítiť. Krásny zážitok s filmovými hviezdami a dejom. 90% ()

Royaldell

Film o vzájemně se neslyšících lidech,kteří mají toho tolik co říct. Obdivuhodné psychologické drama,kde se každý najde a popřemýšlí,kde pramení původní problém společenského i osobního neštěstí. ()

Logicomix

Zdá se, že Dobrý Will Hunting má svého předchůdce. I v tomto filmu je sympatický psychiatr. Obecně jsou Obyčejní lidé filmem o vyrovnání se se ztrátou. To že je film klasika, neznamená, že se mi musí líbit ‚(Takoví jsme byli), ale tento film zestárnul opravdu se ctí. Od začátku jsem byl opravdu napjatý, co se stalo a všichni hráli dobře. ()

whitewater

Jeden z mála filmů v historii, který předčil (už tak skvělou) knižní předlohu. Viděl jsem ho poprvé před více než 30 lety ve filmovém klubu, dnes podruhé na ČT art. Nádhera. ()

Grossing

Psychologická dramata mám moc ráda a tohle považuji za druhé nejlepší. Postupné rozkrývání příčiny nervového zhroucení chlapce z napohled dokonalé rodiny je dechberoucí. Zasloužený oscar pro Roberta Redforda a Timothy Huttona. ()

sarulefilm

Mě už tahle americká rodinná dramata z 70.-80. let hrozně splývají. A to je asi můj největší problém s tímhle filmem, celou dobu, co jsem to sledovala jsem si říkala: Vždyť tohle už jsem viděla. Je to silný film o těžkých tématech a určitě může spoustu lidí zasáhnout, ale řekla bych, že se to spíš dotkne diváka tak ve středním věku. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh