New York, dvacáté třetí století. Země má být co nevidět zničena obří ohnivou koulí, která se na ni řítí. Cornelius (Ian Holm), starý mnich, však ví, čím tento hořící kolos zastavit: Pátým elementem. Je to Nejvyšší existence, propojující čtyři základní Elementy – vzduch, vodu, oheň a Zemi, které pouze společně, jako jediná Moc, mohou zastavit blížící se Zlo. Cornelius získává jako spojence v tomto boji Korbena Dallase (Bruce Willis), taxikáře a bývalého agenta tajné služby a Leeloo (Milla Jovovich), mimozemšťana v podobě krásné mladé dívky. Tuto trojici čeká na jejich cestě za záchranou lidstva spousta dobrodružství a hlavně boj se strašným Zorgem (Gary Oldman) a jeho děsivými spojenci Mangalory. (Magic Box)

Crocuta

Velice zábavná a nápaditě natočená filmová sci-fi. Luc Besson zvládá režii s přehledem i nadhledem a herci jsou opravdu výborní, zejména trio Willis, Oldman, Jovovich. ()

marhoul

To bylo tak senzační kino! Viděno v den premiéry a měli jsme tenkrát oči navrch hlavy. Skvělý sci-fi počin! Tohle se Lucovi povedlo. Nezapomenutelná Milla a stejně nezapomenutelný Gary, Bruce klasicky, jako vždy: bombarďák. ()

Jirka_Šč

Už několik let jeden ze zamilovaných filmů mojí v tuto chvíli jedenáctileté dcery. Velmi zábavné, atypické, vizuálně přitažlivé. Oblíbená hláška u nás doma: "Jááá VÍM!" ()

Papekus

Jeden z mých NEj filmů. Jediná má výtka je čistě soukromá .... při filmovém maratonu jsem u něj usnul (po 70ti hodinách), ale to je dané tím, že jsem jej viděl tolikrát. ()

Yardak

Tohle Bessonovo Akční/Sci-fi mám hodně rád, je to nářez od začátku až do konce. Willis hraje tvrdýho taxikáře, který se s ničím nepáře a tak to má být:)). Film roku 1997. ()

heyda

Toto sci-fi se skvělým Brucem a Milou Jovovich mě popravdě moc nenadchlo. Příběh je takový vo ničom, ale na druhou stranu děj je svižný, takže se u toho člověk naštěstí moc nenudí, ale já osobně jsem tomuto filmu nevěřil ani ´´nos mezi očima´´. Asi jsem se nemohl dostat přes tu futuristickou bariéru-nevím, ale nemohl jsem proniknout do filmu, abych si ho užil. Těžko říct, jestli to mám vyčítat filmu nebo sobě, ale já tady musím dát 3 hvězdičky a celkově jde spíš o zklamání. ()

Stanislaus

Ostřílený drsňák Corben Dallas, krvelačná křehotinka Leeloo, popletený pánbíčkář Vito Cornelius a charismatický záporák Zorg - (nejen) tyto charaktery dělají z Pátého elementu svižnou a praštěnou podívanou, na kterou se člověk čas od času rád podívá. Musím pochválit použité kulisy, masky a kostýmy, jelikož v tomto směru se fantazii nekladly meze. Dechberoucí a nadpozemské vystoupení Plavalaguny prostřižené akčním soubojem Leeloo s Mangalory mě vždy dostane, zatímco mě na druhé straně vždy rozčílí otravná vylízanost Rubyho Rhoda, který je podobně sympatický jako Jar Jar Binks. Ve výsledku jde sice o potrhlý úlet, nicméně v tom dobrém slova smyslu. ()

Darneth

"Kuře, dobré kuře" Úchylně úžasný sci-fi cirkus, ke kterému se ráda vracím a to ani nepotřebuji multipas :D ()

honajz

Akční sci-fi jízda, u níž neradno přemýšlet, ale přesto občas zaskřípe natolik, že člověk koukne na hodinky. ()

Roman.Ticka

Na to, že jde o 15 let starou scifárnu, má pořád šmrnc a solidní úroveň. Milla snad nebyla nikdy krásnější, přirovnala bych ji k éterické víle a celkově herecké obsazení nemá chybu. Když přijde na scénu vlasatý blonďák Bruce a řekne: "Tak jo", nikdo nepochybuje, že tím zmáčkl červený spínač s nápisem AKCE. Kdo by čekal, že se splní i taková absurdita, jako že se Černoch stane prezidentem. Jak s oblibou říkám, co není může být...Jako zábava to funguje a závěr je jedním z nejhezčích, co znám.;-) P.S. Po přečtení pár kritik na adresu Tuckera musím souhlasit, že byl na zabití. Ale co před časem bavilo, dnes vypadá jako směšná trapárna, protože tehdy byl buzerantský jednorožec rarita, dnes je běžná realita.☺ ()

MM11

Neuvěřitelnou scénáristickou nemohoucnost vynahrazuje Luc Besson neskutečnou vizuální parádou. Dluží se dodat, že velmi úspěšně, byť jeho svět místy působí kapánek přehnaně rozjásaně. Na podobných projektech je důležité, aby tvůrce příliš neujel a zachoval únosnou míru realističnosti, což je asi jediná věc, kterou Besson absolutně nezvládl. Jinak vytvořil vymakané, profesionálně zahrané, myšlenkově neurážející a celkově jedno z nejlepších zástupců sci-fi žánru devadesátých let. ()

Ivoshek

Rád bych předeslal pár věcí. Mám rád sci-fi. Mám rád komedie. Mám rád B. Willise, G. Oldmana a v podstatě i M. Jovovich. Ale v tomhle filmu mi to celkově zle nesedlo dohromady. Jedinou hvězdičku jsem v podstatě dal za Chrise Tuckera, který mne svojí roličkou pobavil. Jinak je to sice efektní, ale strašlivě plytké. ()

GigaPudding

Úžasná scifi pohádka o tom jak největší zlo chce zničit svět a je ho potřeba zastavit největším dobrem :). Vypadalo by to asi různě, kdyby to dělal někdo jinej, ale asi by se to nikdy nedostalo na takovou úroveň jako když to dělal Luc Besson, protože je to celé nabušené nápady a je z toho cítit volnost, kterou očividně tvůrci měli, když vymýšleli celý svět tohohle filmu, ale zároveň to není jen tak zbytečně naplácané, ale celé to má nějaký směr a smysl. Dokonce mám takový dojem, že v roce 1997 byla cigareta s filtrem dlouhým jako dnešní část cigarety, ve které je tabák, silně nadčasová stejně jako největší celebrita známého vesmíru vypadá jak potomek Prince a Lady Gaga :). Prostě úžasná stylizace, která není bezcílná a přeplácaná a zároveň je i v ní i místo pro vtip, pro vkusné retro a působí ohromně, i když vlastně není nijak přehnaně megalomanská a to je na tomhle filmu to nejlepší. A co to ve spojení s krásným a nápaditým stylem vytáhlo na pětku je velmi kvalitní obsazení s komediálně akčním Brucem, úžasnou Millou Jovovich, která tu měla nejspíš svoji nejlepší roli a s výbornými vtipálky Gary Oldmanem a Chrisem Tuckerem :). A k tomu navíc příjemný a vtipný příběh, který v sobě překvapivě má i náznak nějakého toho univerzálního protiválečného poselství o lásce, které všichni chceme vidět :). ()

eraserhead666

Neskutečná lahůdka, z níž si i po těch skoro 18 letech často a rád z radostí zavzpomínám na tu spoustu úžasných a neskutečných okamžiků - Leeloo vyslovující "Multipass", zpívající a tancující Divu Plavalagunu, masakrózního Chrise Tuckera nebo to chobotnaté zvíře ukrývající se ve stolu Garyho Oldmana. A to již nemluvě o těch skvělých hadrech, co tam nosí. Bessonova pohádka na dobrou noc pro malé i odrostlé, neboť pro dospělé lehce infantilní, pro nedospělé vysoce dospělé. Je to prostě zelené, suprzelené. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí