Akční / Thriller / Krimi

USA / Mexiko, 1995, 104 min

Luxusní uvedení Roberta Rodrigueze do světa velkého filmu. Desperado vnesl do akčního žánru po dlouhé době zase jednou svěží vánek a z Antonia Banderase udělal hereckou extratřídu. Akce je hodně dobrá, ze špinavých Mexikánců se stává ideální potrava pro pistole a kulomety a i když by toho střílení mohlo být i trochu víc a hluchých míst zase míň, oddělání Tarantina za to přece stojí, ne?(16.7.2007)

Souhlasím se zdejšími názory, že první polovina je skvělá, ale bohužel také souhlasím s tím, že druhá ztrácí tempo, akci, hlášky, prostě všechno to, co bylo na první části tak bombastické. Moje hodnocení je výsledkem toho, že se bez tohohle typu filmů docela i obejdu, takže ode mě poctivých 70% a pokud milujete střílečky, přidejte si směle 20% navrch a jděte se bavit.(28.12.2005)

„Pivo ako šťanky, obsluha nahovno... a furt sem niekto lezie.“ DESPERADO je po nezávislom EL MARIACHIM a pred VTEDY V MEXIKU prostredným - a najlepším? – dielom Rodriguezovej „dolárovej trilógie“. Tajomne mlčanlivý opálený a sexuálne urastený gitarista (174-cm vysoký Antonio Banderas), prichádza do zaspatého mexického mestečka, ovládaného mocným drogovým dílerom, s ktorým má nevybavené účty... Práve príliš jednoduchý scenár láme väz v prvej polovičke výborne rozbehnutej akčnej smršti s vtipnými komediálnymi scénkami, mastnými dialógmi a šťavnatými roličkami (Trejo, Buscemi, Tarantino). Ku koncu snímka šumí do prázdna a napriek monumentálnej akcii a finálnemu zvratu nudí a nepomôže ani príchod ďalších pomstiteľov. Napriek tomu výsledok môžeme pokladať za nadpriemernú záležitosť a plus mínus za jeden z dvadsiatich najlepších akčných filmov 90. rokov. Výborný Banderas, posteľová scéna á la „Denníky červených črievičiek“ a neopakovateľná pesnička od Los Lobos. To je v skratke DESPERADO. "He he, barmana nikdy nezastřelej."(20.10.2004)

Ohnivý Antonio ve svých nejlepších letech, vášnivá Salma ve svých nejlepších šatech (a samozřejmě i bez nich). Dalo by se říci, že toto je film, díky kterému jsem začala mít ráda Quentina Tarantina.(18.11.2006)

Slyším-li slovo Desperado, okamžitě se mi vybaví asi nejznámější záběr z tohoto filmu, kdy Antonio Banderas ruku v ruce se Salmou Hayek odcházejí od ohnivého inferna, které zaplňuje snad celé pozadí záběru. Ani vlastně nevím proč se mi tenhle film tak líbí, když mě akční žánr zase tak moc nebere. Ale je to fakt pecka. Salma je k sežrání, Banderas je působivě mstivý a Quentin Tarantino se svým vtipem z hospody je neuvěřitelný. Málem jsem umřel smíchy při jeho interpretaci.(31.7.2002)

• - Studio chtělo aby Carolina byla blondýna a Salmu Hayek odmítalo. Rodriguez je ale nakonec přemluvil. (cubajz)

• - Součástí Mariachiho arzenálu je i "rozkroková pistole", kterou používá postava Sexy Stroj ve filmu Od soumraku do úsvitu (1996). (Vitason)

• - V celém filmu hrají pouze dva kaskadéři - střídali kostýmy a dávali pozor, aby jim nebylo v záběrech vidět do tváří. (cubajz)