Od soumraku do úsvitu

From Dusk Till Dawn

Od súmraku do úsvitu

Akční / Horor / Thriller / Krimi

USA, 1996, 108 min

Od soumraku do úsvitu je hodně rozporuplný snímek, kde je možné pochopit široký rozptyl hodnocení filmových fanoušků. Na jedné straně tradiční tarantinovský styl kombinující prvky tvrdého násilí, erotiky a klasického hororu se silně komediální nadsázkou a nezbytnými hláškami, navíc podpoření účastí známých a špičkových herců. Na druhé straně scénář, který otevřeně řečeno nepatří k tomu nejlepšímu, co se v daném žánru kdy vyskytlo. Navíc tempo příběhu je značně nevyrovnané. Celkový dojem: 60 %. V některých momentech už Rodriguez vysloveně plýtvá tradičními hororovými rekvizitami a začíná nudit.(5.4.2008)

Až do chvíle, kdy Salma skončí svůj tanec (který byl jedním slovem dokonalý) se jedná o dost nadprůměrný a zábavný film, který jsem si užíval. Jenže pak zřejmě někdo dal Tarantinovi (který psal scénář) jiné drogy než do té doby užíval, takže "tak trochu" zapomněl, k jakému filmu píše scénář a přidal tam upíry. A to neměl, protože než jsem si na tohle zvykl (asi deset příštích minut jsem na TV koukal stylem WTF?!?!) většina filmu byla pryč. Opravdu nepochopím, proč zrovna tohle udělal, protože to tam bylo tak násilně našroubováno, že jsem málem ztratil chuť sledovat film. Naštěstí jsem to neudělal, takže mě potěšil závěr, například. Vlastně mě potěšilo více věcí - Salma, skvělý Clooney, parádní Juliette a trojrole Marina. Kdyby nebylo té upírské části (nebo kdybych si alespoň nemyslel, že tam byla jedině proto, že se Quentin chtěl jen odlišit/předvést) dal bych ještě o stupínek lepší hodnocení, zatraceně, první půlka filmu si rozhodně plné hodnocení zaslouží! 80 %.(4.7.2011)

Zběsilá podívaná. Svižná a překvapující. Ale vysoko hodnotím pouze první část filmu...ta druhá - ,,upírská", po chvíli a prvotním šoku a překvapení vyznívá do ztracena jako nudná slátanina. Za tu bych dal stěží jednu hvězdičku... Vůbec nějak nechápu ono nesmyslné spojení tak odlišných a mimo hlavních hrdinů zcela nesouvisejících částí... Po svižné ,,Tarantinovské" gangsterské road-movie přijde náhle bez jakékoliv vnitřní souvislosti špatný béčkový upírský horror... Prostě jsem tenhle synkretismus moc nepochopil. A s přibývajícími hromadami těl rozmašírovaných vlkodlaků se i docela dost nudil... Taková špatná béčková manýra...(13.12.2006)

„Viem, prečo si stratil vieru, Jacob. Ako by mohol Boh existovať, keď zobral deťom matku a tebe ženu? Povedal som, že Boh mi môže bozkať zadok, ale pred tridsiatimi minútami som zmenil názor, pretože viem, že nech je tam vonku čokoľvek, je to čisté Zlo priamo z pekla. A ak existuje peklo a tie príšery sú z neho, potom musí existovať aj nebo.“ Takto to dopadne, keď sa stretnú Rodriguez & Tarantino - ostrá jazda. Barman Danny Trejo, Tom Savini ako Sex-mašina s koltom hádajte kde, striptérka Salma Hayeková a jej had... Je to blbý brak alebo lahôdka (a navyše jedinečná príležitosť vidieť Tarantina ako nečakane pôsobivého herca)? Noc, strávená v púštnej zapľuvanej putike Titty Twister, je drsná ako štipľavé červené feferóny... a to som sa ešte nezmienil o špeciálnej výzbroji (kondóm, plnený svätenou vodou). Má to muchy (trápne latexové masky, brutálne striedanie komických, trilerových a hororových scén), ala mňa to bavilo, hoci sa jedná skôr o "menšinovú" záležitosť a určite by som sa na takéto "akčné komediálne horory" nevedel a ani nechcel pozerať dajme tomu 3x do mesiaca. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/index.php/deti-noci/12-recenzia-od-sumraku-do-usvitu-80-(4.6.2009)

Vzato kolem a kolem, nic víc než poměrně slušná zábava to není. Žádné pořádné psycho ani gore se nekoná, jelikož je to sui generis humorista Rodriguez. O parodii nebo komedii ale taky nejde, takže co? Něco, co jste před rokem šestadevadesát nejspíš neviděli, to rozhodně. Ale pro mě teda nic extra. 60%(30.11.2006)