Od soumraku do úsvitu

From Dusk Till Dawn

Od súmraku do úsvitu

Akční / Horor / Thriller / Krimi

USA, 1996, 108 min

Kdysi jsem jedné zdejší uživatelce půjčoval nějaké filmy a na její otázku "A co je to vlastně Od soumraku do úsvitu?" jsem odpověděl "Taková veselá komedie s Georgem Clooneym." Za dva dny mi přišla vyděšená SMS "Co jste mi to půjčil za horor?!? Teď neusnu!" :o) Ale vážně - copak je to horror? Je to komedie! Naturalistická, to jistě. Ale všechny ty násilnosti jsou tak legračně béčkově naivní... A jsou vždycky součástí nebo pointou nějakého gagu. Ostatně, dvě hrozivě nepovedená pokračování ztroskotala právě na tom, že sázela na horrorovost a humor vypustila. 80%(7.2.2007)

Výborný žánrový crossover zprvu začínající jako slušný thriller obstojné hutnosti s působivými herci v čele, který se v polovině zlomí a plynule přejde na jednoduchou, ale osvěžující akční řež plnou krve, otevřené brutality a stylového čištění baru od nemrtvé havěti. Přechod mi nepřišel násilný, nýbrž příjemně šokující a "zhloupění" snímku jsem vnímal spíše jako nekompromisní rozjezd směr zábava a čiré potěšení. Ani sympatické postavy nejsou ušetřeny nákazy, takže film navzdory svojí nadsázce není naivní, či stupidně klišovitý. Také při vší zvrácenosti nelze maskám zombíků upřít jistou nápaditost (ovšem Braindead v tomto přeci jen vede)... 8/10(15.9.2009)

Mix akční gangsterky a brutálního hororu, většinu času překvapivě svižný a vcelku zábavný i v potocích krve a hromadách mrtvol. V hlavní roli vcelku sympatický gangster Clooney a pošuk Tarantino v rolích bratrů prchajících do Mexika po loupeži v bance. Tarantino napsal i scénář, režii má Robert Rodriguez (též např. Desperado), takže není divu, že akce je občas dost drsná a násilím se nešetří. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=9E5iV_VoBSg(26.4.2009)

První polovina je skutečně úžasná, třeskutě vtipná a stylová gangsterka / road movie, ale bohužel v té druhé snímek dost ztrácí (a to jsem si myslel, že ta hororovější část se mi bude zamlouvat víc). Nejvíc mě na celém filmu bavil Tarantino v roli Richieho, nejméně zběsilá akce v baru, která byla celkově divně zrežírována a přes svou krvelačnost mě měla tendence uspávat. Poslední záběr vtipný :) Horror movie of the year(20.5.2008)

Prvá polhodina je geniálna! Ale od momentu, kedy na plac nastupujú upíri, Rodriguez zlyháva tam, kde je neohrozeným kráľom Peter Jackson. Tento film je výborným dôkazom toho, koľko umu treba na vkusné skombinovanie krvavej brutality s humorom a že to nie je tak ľahké, ako si myslia všetci odporcovia Jacksonovej rannej tvorby.(11.4.2002)

• - Gecko (Quentin Tarantino) ve filmu používá zbraň Colt 911. (Mandalorian)

• - Ve scéně v čase 1:03:00 Seth Gecko (George Clooney) střelí do lustru, aby zabil Satánico Pandemónium (Salma Hayek), která stojí na něm, ale poté, co lustr dopadne, Seth již není pod Satánico, ale vedle ní. (dc125)

• - Výrok ,,Mám šest malejch kámošů a všichni umějí běhat rychleji než ty" je narážkou na snímek Zatracená kočka (1965). (Clockwooork)