Od soumraku do úsvitu

From Dusk Till Dawn

Od súmraku do úsvitu

Akční / Horor / Thriller / Krimi

USA, 1996, 108 min

Kde by člověk tušil, že se bude u slepence gangsterského a upírského filmu - tedy spíš gangsterské a upírské vyvražďovačky - řezat smíchy? Ale stačí se podívat na jméno Tarantino v titulcích, byť tentokrát ne za "directed by" a na Salmu s hadem a jste ztracení.(25.7.2007)

Geniální béčko se s kvělým začátkem i koncem ! A tak to má být !(22.11.2008)

Velice překvapivá hororová komedie o dvou zločincích a několika upírech. Quentin Tarantino napsal jednoduchý, ale velice zábavný scénář, kterého se okamžitě chopil jeho dlouholetý kamarád Robert Rodriguez a natočil film, u kterého jsem vydržel sedět až dokonce s otevřenou pusou a čekal, co na nás ti dva zase přichystají. Jakmile začne, ukáže se, že režisér nechává většinu filmu ležet na bedrech George Clooneyho, a v tom rozhodně nechybuje. Herec který byl předtím znám převážně ze seriálu Pohotovost, kde mu nebyl věnován přílišný prostor se ukazuje jako velice schopným protagonistou titulní role. Clooneymu skvěle sekunduje Quentin Tarantitno, který tak dokazuje, že krom skvělého psaní scénářů a schopné režisérské ruky ovládá i herecké řemeslo, jeho až psychopatický gangster dává filmu ty nejdůležitější momenty, protože si nemůžeme být jisti, jak se bude chovat za chvíli. Od soumraku do úsvitu je každopádně jedním z těch filmů, jejichž nejdůležitějším posláním je ukrátit volnou chvíli...(1.1.2006)

Rozpočet $19miliónovTržby USA $25,836,616Tržby Celosvetovo $59,336,616║ Robert Rodriguez v spolupráci z Quentinom Tarantinom ponúkajú mix krvavej gangsterky prepletenej z atmosférou baru ako z Desperáda, plus k tomu sa tam primiešajú aj na nejaký tí upíry a všetko toto je zabalené akčnom zbesilom nádychu z množstvom odfrkov, no slasť a potešenie pre oči pripravili títo dvaja klasici. /75%/(8.5.2009)

Ďábelský mix thrilleru, horroru, komedie a road movie, servírovaný se samozřejmou westernovou patinou. Film disponuje plejádou skvělých herců v rolích šitých na tělo, a zaujme přirozenou comicsovou estetikou. Nad vhodně vybranou muzikou pak zaplesá srdce každého fanouška jižanského rocku a blues. Scéna, kdy Salma Hayek coby Santanica Pandemonium tančí, a k tomu vyhrává upírská kapela Tito & Tarantula svůj šlágr "After Dark", patří v mých očích k nejlepším rockovým videoklipům všech dob... Když mě něco donutí jít do kina 3x, nejvyšší hodnocení je nevyhnutelné. Zde (kromě výše vypsaných pikových es) podporuje mé absolutorium také fakt, že v 90.letech, v onom neblahém období úpadku filmového horroru, byl tenhle snímek jednoznačně živou vodou.(21.8.2006)

• - Samoobsluha Benny's World of liquor, která se objevila na začátku filmu, byla použita i v komiksu „I.R.S. - Cesta peněz“. Podobnost je možné najít i v přítomném prodavači. (SeBig)

• - Autorem námětu je specialista na make-up a vizuální efekty Robert Kurtzman, který napsal příběh o dvou lupičích prchajících do Mexika, kde skončí v upírském baru již na přelomu 80. a 90. let. (gogos)

• - Během filmu můžete zahlédnout kapelu Tito & Tarantula, jejímž členem je Robert Rodriguez. (zdenur)