Od soumraku do úsvitu

From Dusk Till Dawn

Od súmraku do úsvitu

Akční / Horor / Thriller / Krimi

USA, 1996, 108 min

Geniální béčko se s kvělým začátkem i koncem ! A tak to má být !(22.11.2008)

Velice překvapivá hororová komedie o dvou zločincích a několika upírech. Quentin Tarantino napsal jednoduchý, ale velice zábavný scénář, kterého se okamžitě chopil jeho dlouholetý kamarád Robert Rodriguez a natočil film, u kterého jsem vydržel sedět až dokonce s otevřenou pusou a čekal, co na nás ti dva zase přichystají. Jakmile začne, ukáže se, že režisér nechává většinu filmu ležet na bedrech George Clooneyho, a v tom rozhodně nechybuje. Herec který byl předtím znám převážně ze seriálu Pohotovost, kde mu nebyl věnován přílišný prostor se ukazuje jako velice schopným protagonistou titulní role. Clooneymu skvěle sekunduje Quentin Tarantitno, který tak dokazuje, že krom skvělého psaní scénářů a schopné režisérské ruky ovládá i herecké řemeslo, jeho až psychopatický gangster dává filmu ty nejdůležitější momenty, protože si nemůžeme být jisti, jak se bude chovat za chvíli. Od soumraku do úsvitu je každopádně jedním z těch filmů, jejichž nejdůležitějším posláním je ukrátit volnou chvíli...(1.1.2006)

"We got white pussy, black pussy, Spanish pussy, yellow pussy, we got hot pussy, cold pussy, we got wet pussy, we got smelly pussy, we got hairy pussy, bloody pussy, we got snappin' pussy, we got silk pussy, velvet pussy, Naugahyde pussy, we even got horse pussy, dog pussy, chicken pussy! Come on, you want pussy, come on in, pussy lovers! If we don't got it, you don't want it! Come on in, pussy lovers!" Přesně jak praví „naháněč“ před rejdištěm všech zvrhlíků, před rozkošně nevkusně pojmenovaným barem Titty Twister – tahle úžasně nekompromisní žánrová čalamáda nabídne každému, ehm, vulvu dle jeho vkusu a chuti. Jižanské dusno, které sálá z Quentina Tarantina coby pošahanějšího ze dvou bratří, občas zchladí nějaká vážně pronesena nevážná hláška. Moc seriózně nelze film brát ani po přesunutí děje do baru, kde je na programu dráždivý výstup Salmy Hayek, nějaké to utrhávání končetin a vysávání tepen. Tarantinův scénář mluví jazykem Rodriguezovy režie a oba dva jsou jako dva malí kluci, kteří mají hodně rádi horory. S ničím se nepářou, nic příliš neřeší a bez milosti na nás střílí jednu mini-genialitku za druhou. Premisa mi po celou dobu přišla hodně dementní, zpracování nijak oslňující, ale těžko bych vyvracel, že se ďábelsky bavím. Již po prvním zhlédnutí bych se nebál označit Titty Twiste za můj oblíbený bar a Od soumraku do úsvitu za můj oblíbený brak. K oběma se budu rád vracet. 75% Zajímavé komentáře: Mr.Apache, Jeanne, oli.G, Vitason, jahol, Fr, Dallas(28.8.2009)

„Viem, prečo si stratil vieru, Jacob. Ako by mohol Boh existovať, keď zobral deťom matku a tebe ženu? Povedal som, že Boh mi môže bozkať zadok, ale pred tridsiatimi minútami som zmenil názor, pretože viem, že nech je tam vonku čokoľvek, je to čisté Zlo priamo z pekla. A ak existuje peklo a tie príšery sú z neho, potom musí existovať aj nebo.“ Takto to dopadne, keď sa stretnú Rodriguez & Tarantino - ostrá jazda. Barman Danny Trejo, Tom Savini ako Sex-mašina s koltom hádajte kde, striptérka Salma Hayeková a jej had... Je to blbý brak alebo lahôdka (a navyše jedinečná príležitosť vidieť Tarantina ako nečakane pôsobivého herca)? Noc, strávená v púštnej zapľuvanej putike Titty Twister, je drsná ako štipľavé červené feferóny... a to som sa ešte nezmienil o špeciálnej výzbroji (kondóm, plnený svätenou vodou). Má to muchy (trápne latexové masky, brutálne striedanie komických, trilerových a hororových scén), ala mňa to bavilo, hoci sa jedná skôr o "menšinovú" záležitosť a určite by som sa na takéto "akčné komediálne horory" nevedel a ani nechcel pozerať dajme tomu 3x do mesiaca. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/index.php/deti-noci/12-recenzia-od-sumraku-do-usvitu-80-(4.6.2009)

Výborná tarantinovská první polovina končí nejlepším momentem filmu - příjezdem k Ceckatému tornádu s ultimátním výběrem kundiček. Teprve poté se film zvrhne v horor, respektive ve směšný masakr upírů (masky se moc nepovedly). Ale ani ten nezkazí celkový dobrý dojem, totiž vidět Tarantina 'hrát' je podobný zážitek jako vidět výplody jeho fantazie. Bohužel je jednou z prvních obětí a jako nemrtvý působí jen chvilku. Ale vůdčím hercem je samozřejmě Clooney, který se překvapivě dokáže tvářit drsně a nevypadat přitom jako krypl. No a třetí hvězdou je Selma Hayek, která se po svém sexy pětiminutovém výstupu promění v debilní upíří hlavu a hodí ještě jednu vtipnou hlášku než se definitivně obrátí v prach. Kromě toho tradičně zaujme Danny Trejo a náctiletá Juliette Lewis.(3.8.2006)

• - Pistoli, kterou používá Sexy Stroj, má ve svém kufru Mariachi z Desperada. (Vitason)

• - Počet mrtvých: 122. (zdenur)

• - Vozem, jímž se bratři vozí, je Mercury Couguar 1968. (waxtrax)