Spousta rodin, jež se potýkají se zoufalým nedostatkem času, vidí v nejnovějších robotech s podobou milých babiček přímo ideální řešení nepříjemné situace. Elektronickou babičku totiž mohou naprogramovat na domácí práce, nákupy, výchovu dětí či na další užitečné činnosti a tím ušetřit hodně drahocenného času i peněz. Vynález se stal velmi záhy hitem. Každá lépe situovaná rodina si ho už pořídila, jen Loudovi stále zápasí s každou minutou. Přestože vůbec nic nestíhají a nemají téměř žádný volný čas, hlava rodiny je neoblomná žádný robot nepřekročí práh jejich domu. Jenže atmosféra u rodinného krbu houstne. Tchyně odmítá hlídat děti a vypomáhat v domácnosti, manželka je den ode dne kyselejší a poslední ranou do zad se stává návštěva sousedů, kteří nehovoří o ničem jiném. Je rozhodnuto. Zdeňkova žena Jarmila vítězoslavně objednává model Róza 350 GLS. Nová babička sice vypadá staromódně, ale zato je velice výkonná. Od chvíle, kdy ji technici Biotexu zapojí, se už Loudovi nemusí o nic starat. Róza den co den myje nádobí, uklízí, vaří cizokrajná jídla a snaží se seč může, aby celá její rodina žila zdravě. Navíc je naprogramována tak, že svou rodinu fanaticky miluje. To však v praxi znamená nelítostnou válku s babičkou sousedů. Během bojů s elektronickou sokyní nejprve dojde na popelnice a okna, ale záhy obě přistoupí k tvrdším úderům, jejichž cílem je naprostá likvidace nepřátel... (oficiální text distributora)

WANDRWALL

V seriálu o českém filmu, tak bylo řečeno na tenhle film - co to bylo? Tak něco. Nechápal jsem to. Jen jedna zajímavost, dost klíčová. Hodně lidí si stěžuje, že nemá čas. A pokud by ten čas měli, tak by se věnovali tomu a onomu. Právě takovým člověkem je i postava, kterou ve filmu "Babičky dobíjejte přesně" ztvárňuje Jiří Lábus. Chce cvičit na housle, ale nemá na to čas a klid. Chce být lepší, ale odvolává se na životní podmínky, které mu to znemožňují. když si tedy koupí babičku, která vaří, pere, uklízí atd., tak babička vlává: Nyní půjdeme všichni dopředu, celá rodina! A dává dostatejk času Zdeňkovi (J.Lábus), aby jen cvičil a cvičil. Jeho to ale až tak nebaví. Ale babička mu s chladným a laskavým opakováním stále říká: Musíš cvičit, máš talent. A on už před ní utíká jako malý kluk, co musí chodit na housle. Zašívá se kde se dá. babička si ho najde, a zase ho nutí ke cvičení, neb přece má ten talent, takže nesmí ho nerozvíjet. Výsledně vzato jde přece o to, jak se lidi i na něco vymlouvají, jak se vzdalují od toho, čemu se kdysi chtěli věnovat, ale asi ne tak moc, aby proto udělali víc, než pro něco jiného, třeba pro svou pohodlnost, lenost atd. Svým způsobem je film "Babičky dobíjejte přesně" něco jako Terminátor II. po česku. ()

Flakotaso

Snad jeden z nejhorších starších českých filmů vůbec. Jak se snažím být k našim filmům spíše shovívavý, tak tady se mi s každou další minutou pootevírala kudla v kapse. Sledovat ty dvě otravné babky jak se snaží hrát robota je opravdu pro silné žaludky, až mi bylo občas stydno i za ně. Nejvíce jsem však litoval Jirku Lábusa, který je jediným sympatickým aspektem této voloviny. A co fakt nesnáším - scénář založený na žabomyších sousedských válkách ("oni mají babičku, musíme ji mít taky!"). I kamera na úrovni horšího domácího videa a nevkusná hudba, v kombinaci s již zmiňovanými "robotickými" hereckými výkony, činí z tohoto filmu opravdu tristní audiovizuální zážitek. ()

Oktavianus

Velmi, velmi podivné. Celou dobu se to tváří jako blbost, vyklube se z toho blbost, ale pár scén, včetně souboje babiček, je nad očekávaní mrazivých... ()

honajz

Syntezátorový sci-fi horor, který je zdlouhavě natočený a se spoustou zbytečně protahovaných scén, ale ten nápad mi přišel zajímavý a Libuší Havelkovou skvěle zahraný. Má to takový ten ještě feeling vilové čtvrti na okraji města, poměrně civilní herectví a pár - ale skutečně jen pár - zapamatovatelných scén, a i když skutečně nejde o veledílo, na rozdíl od jinýzch podobných nepodělků se na tento vždy rád znovu podívám. ()

SOLOM.

Když byla v roce 1983 natočena tato scifi/hororová komedie získala si řadu příznivců, ale i odpůrců. Především pak díky svému velmi zvláštnímu pojetí, které nebylo u nás příliš vídáno. Obyvatelstvo se v té době ještě příliš nesetkávalo s podobným žánrem a v kurzu tehdy byli všelijaké detektivní případy, komedie a rodinné filmy. Mnozí dokonce tvrdí, že kdyby se toho ujal jiný režisér, mohlo to dopadnout mnohem lépe. Přesto všechno si však myslím, že Ladislav Rychman odvedl celkem obstojnou práci, za kterou se rozhodně stydět nemusí. Začátek filmu má sice trochu pomalejší rozjezd, který nás seznámí s robo-babičkami, ale jinak se nic moc zajímavého neděje. Pokud tedy nepočítám poněkud zvláštní rodinku Jiřího Lábuse. Rodinné hádky a nezbedné děcka totiž nejsou ničím výjimečným. Stejně tak i nedostatek času jednotlivých členů rodiny, který je dnes hodně vzácnou záležitostí. Co na tom že vám uvaří, vypere a uklidí, když nedokáže pořádně rozlišit co je dobré a co zlé. Jejím jediným cílem je vaše pohodlí a ochrana, takže sousedé a cizí lidi se musí mít na pozoru. Jakmile se jí totiž něco nelíbí, její naprogramování jí říká, že musí razantně zakročit! Ve chvíli, kdy si začnou obě znepřátelené babičky jít po krku, se konečně dostavuje i ona pomyslná hororová atmosféra. Rozbitá okna jim totiž nestačí a na řadu přichází i sami obyvatelé domu a jejich mazlíčci. Jiří Lábus předvedl opět svůj standardní výkon, který podtrhl srandovním knírkem. Místy to byl právě on, kdo zachraňoval poněkud nudnější pasáže. Daniela Kolářová byla sice místy zatlačena zbytečně do pozadí, ale i tak se za svůj výkon rovněž nemusí stydět. Podobně je na tom i představitelka Rózy Libuše Havelková. Na mi na rozdíl od své protivnice přišla docela sympatická. ()

eraserhead666

Já se tak bál, že se zhroutí má nostalgická mrazivá vzpomínka na děsivou babku nahánějící po zahradě děti s kosou (taky jediná věc z filmu, kterou jsem si dodnes pamatoval. A naštěsí se to nestalo. Ono to je sice až krásně dobově přitroublé (u tanečních kreací na garden party jsem se lámal smíchy), ale babky fungují pořád, z těch jde strach a hrůza a z Havelkové mi běhá mráz po zádech ještě teď. Nejvíc na tom filmu oceňuji to, že ten nejlepší účinek snad ani tvůrci vůbec neplánovali. jen si řekli, že natočí sci-fi komedii, jenže stačí u toho trochu rozvinout, jak yb to asi mohlo být v reálu a děsivé je to najednou docela dost. Tohle je prostě neplánovaně dobře skrytej horror. A navíc, ty knírky, ty knírky! ()

argenson

Nějak k téhle zvláštnosti neumím zaujmout postoj... Je jasný, že přes výborné herecké obsazení ve filmografii žádné z nich tohle nemá zásadní pozici. K smíchu mi to moc nepřišlo, naopak byly momenty, kdy mě mrazilo v zádech (to do zblbnutí opakované "Mám vás ráda" by vytočilo i největšího flegmouše). V celkovém výsledku málo zábavná moralita oživená rádobyoživujícími prvky sci-fi. ()

corpsy

Čiernohumorne naladené scifíčko, z ťažkých totalitných dôb, kde bola takáto idea v tej dobe rozhodne nemysliteľná. Nahradiť zlaté ručičky tvrdo pracujúceho obyvateľa, tými umelými? V tej dobe by sa jednohlasne vykríkla azda len jediná odpoveď. Práci zdar! ()

roswelll

Krásná sci fi parodie na to, jak je nebezpečné se více než rodině věnovat své práci a starost o domácnost přenechat elektronickým babičkám, jejichž dokonalost nemůže nahradit opravdový cit a lásku. Vynikající a stále v dnešní době nedoceněná hudba Pavla Orma a jeho bratra Petra. ()

blackrain

Než babičku na baterky, to radši žádnou. Ty babičky byly horší než terminátor. Ještě, že neměly v rukách brokovnice. Libuše Havelková a Jana Dítětová by za normálních okolností byly roztomilé babičky, ale tvůrci z nich udělali nebezpečné mašiny. ()

Dr. Hawkeye

Pro milovníky opravdu špatných filmů lahůdka, pro normálního diváka asi šok. Na druhou starnu, když zapojíte představivost a vybavíte si robotického Yula Brynnera z Westworldu... třeba v duelu s pekelnou babičkou Libuše Havelkové... hmm, docela švanda. ()

CageDepp

Na naše poměry to bylo dobrý a lehce vtipný. Docela mě překvapuje to nízký hodnocení. Je to takový průměr, ale s nesouhlasem s hodnocením tak dávám 4 hvězdy. Mám Vás ráda. ()

kagemush

,,Laskavý výraz paní Havelkové bude soudruzi ostře kontrastovat s její zlou mechanickou duší a my z toho uděláme filmovou bombu.Snad na to budou chodit i ti mladí,něco utržíme a plán pětiletky směle splníme.Amen." ()

BoredSeal

"Mladá láska, to je ráj.... Mám vás ráda!" Tenhle film je v komunistickém filmu úplná halucinace, díky čemuž si moje hodnocení zaslouží. Kopiruje klasický model béčkových hororů 80.let něčeho, co se vymkne kontrole a jde si to vlastní cestou k nebezpečí hlavních hrdinů, ale sci-fi prvek je paradoxně zasazený do komunistického Československa, klasické sousedské nevraživosti a soupeření a téma užitečných babiček pro mladé rodiny. Navíc do role hlavní robo-babičky geniálně obsadili autoři Libuši Havelkovou, osobu spjatou s pohádkovými laskavými stařenkami a její konkurence Jana Dítětová taky jede, zbytek obsazení dělá, co se od něj čeká (Jan Rosák jako moderátor prodejní show, to se tvůrcům vedle předvídání nedostatku babiček povedlo další proroctví). Jen doteďka nechápu, jak to autoři zamýšleli - společenská satira klasické čecháčské sousedské zášti s naroubovaným sci-fi prvkem? Každopádně se jim podařila správná kultovní šílenost pro milovníky bizarních filmů. :) ()

easaque

3* znám tuto českou sci-fi s prvky thrilleru i komedie už od prvního promítání za socialismu (a byla přístupná i pod patnáct) a kupodivu se mi stále vesměs líbí. Možná je to tím námětem, který docela přesně vystihuje touhu po zdokonalování a ulehčování si na úkor omezování svobody a vlastních schopností. Tady ještě k tomu scenárista přidal ještě další lidské neřesti, zvláště ty české maloměštácké. Z provedení samozřejmě čpí naivita tehdejší doby, ale s trochou nadhledu se to dá překousnout. Čas u filmu dobře utíká a tak bez studu dávám pěkné 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()