Spousta rodin, jež se potýkají se zoufalým nedostatkem času, vidí v nejnovějších robotech s podobou milých babiček přímo ideální řešení nepříjemné situace. Elektronickou babičku totiž mohou naprogramovat na domácí práce, nákupy, výchovu dětí či na další užitečné činnosti a tím ušetřit hodně drahocenného času i peněz. Vynález se stal velmi záhy hitem. Každá lépe situovaná rodina si ho už pořídila, jen Loudovi stále zápasí s každou minutou. Přestože vůbec nic nestíhají a nemají téměř žádný volný čas, hlava rodiny je neoblomná žádný robot nepřekročí práh jejich domu. Jenže atmosféra u rodinného krbu houstne. Tchyně odmítá hlídat děti a vypomáhat v domácnosti, manželka je den ode dne kyselejší a poslední ranou do zad se stává návštěva sousedů, kteří nehovoří o ničem jiném. Je rozhodnuto. Zdeňkova žena Jarmila vítězoslavně objednává model Róza 350 GLS. Nová babička sice vypadá staromódně, ale zato je velice výkonná. Od chvíle, kdy ji technici Biotexu zapojí, se už Loudovi nemusí o nic starat. Róza den co den myje nádobí, uklízí, vaří cizokrajná jídla a snaží se seč může, aby celá její rodina žila zdravě. Navíc je naprogramována tak, že svou rodinu fanaticky miluje. To však v praxi znamená nelítostnou válku s babičkou sousedů. Během bojů s elektronickou sokyní nejprve dojde na popelnice a okna, ale záhy obě přistoupí k tvrdším úderům, jejichž cílem je naprostá likvidace nepřátel... (oficiální text distributora)

Autogram

Akože sci-fi s dobrým nápadom, ale nedorobeným scenárom a vznikla tak celovečerná nuda s dookola omieľaným Mám vás ráda. Keby sa na tom popracovalo, mohlo sa to zaradiť ku kultovým českým komédiám. Nad babičkou v terminátorskom štýle by Božena Němcová zaplakala, ale za záverečný súboj pridávam jednu hviezdu. To je aj jediná zapamätateľná scéna a keď pozerám na rok vzniku filmu, zisťujem, že to bolo rok pred prvým terminátorom... ()

ghatos

Takový ČSSR Terminator :) . Má to takovou divnou stavbu, kdy z komedie se stane nakonec drama. Osmdesátkový bizarní maglajz. 37%. ()

J.Lajner

Těžko říct, co vedlo režiséra asi nejslavnějšího muzikálu u nás k natočení tak zvláštního mixu sci-fi, komedie a hororu. Možná snaha uhnout z vyšlapané cesty, zkusit si něco jiného, nebo za tím částečně mohla být i nečekaná popularita seriálu Návštěvníci (1983), který na naše i zahraniční obrazovky vtrhl se silou uragánu. Důvod, proč se na „Babičky“ tak plive, je mi vlastně záhadou. Ano, snímek je tak trochu ujetý, žánrově rozháraný a scénář si s ničím hlavu neláme, ale to vem čert. Film má pohodových osmdesát minut a nuda nemá šanci. Vidět známé herce v tak atypických polohách je osvěžující a hlavně nečekané. Buď budete neustále kroutit hlavou nad nánosem podivností v každé druhé scéně, nebo vás tohle svérázné dílko zaujme minimálně svou výpovědní hodnotou, kterou v sobě dnes skýtá. V obou případech však bude hrát prim nenáročná zábava. Je fér přiznat, že si snímek i zlehka pohrává s myšlenkou, nakolik nám moderní technologie vlastně skutečně pomáhají a nakolik jsme spíše jejich otroky. Na rok 1983 docela odvaz. Sci-fi hříčka Babičky dobíjejte přesně! představuje zvláštní úkaz. Nedá se srovnat s ničím dalším a žije si spokojeně ve svém vlastním mikrosvětě, který ani zdaleka není dokonalý, ale za jednu zvídavou návštěvu určitě stojí. Trpělivost se všem pozorovatelům navíc vyplatí. Vidět dvě plechové stařenky, jak si pěstmi načechrávají své vyčesané drdoly, je zážitek, který vám zaručeně žádný jiný film nedá. ()

Opsha

Když mi bylo pět let, shlédl jsem závěrečných dvacet minut filmu a musím říct že jsem dlouho nespal. (A nechtěl vidět Kuřátka s babičkou Libuškou). Bohužel, teď po letech jsem čekal moc, a hlavně jsem si film pamatoval o dost ulítlejší a temnější. Takhle je to prapodivně namíchaná komedie, kde hraje ODPORNÁ synťáková hudba a budoucnost vypadá jako ultra-extrakt začátku let osmdesátých. Co se herců týče, tak děti jsou maximálně nijaké a hlavně Jiřímu Lábusovi role vůbec nesedla. Ovšem kategorie sama pro sebe jsou všechny tři babičky, které by si měly mezi sebou rozdělit robo-oskara. Ať "společenská" Smejkalová, tak horrorově vrzající Dítětová a hlavně ve své roli skvěle psychotická Havelková. Vlastně babičky samotné, ještě spolu s pár dobrými vtipy a hlavně moje vzpomínky jsou důvod, proč hodnotím tak jak hodnotím. ()

MsUtahraptor

To, co bylo u Trnkovy Kybernetické babičky jen naznačeno je tady rozvedeno až do odporně děsivých důsledků. Pokud bych dávala dohromady pomyslný seznam fiktivních věcí se kterými bych se rozhodně nechtěla setkat naživo, RoboBábuška by zaujala jednu z čelních příček společně s lidožravými zelenými auty a Škvírovými příšerami. ()

Billie777

Zajímavé. Rozhodně celkem milé a rozkošné. Libuše Havelková byla přímo kouzelná babička, ovšem jen na první pohled! Viděla jsem to jako malá a moc se mi to líbilo a teď, po tolika letech, jsem se rozhodla podívat podruhé. Originalitu filmu rozhodně upřít nemůžu, umělé babičky jsou pro nenáročnou sci-fi komedii vskutku skvělý nápad. Nejlepší to bylo ke konci, když Carmen hledala děti a babičkovský souboj. To už byl pořádný horor. :-) ()

wosho

Co se stane když vu nás vznikne sci-fi a horor-vždy halucinogení šílenost pro mentální masochysty a je jedno jestli to natočil Rychman nebo Herz nebo kdokoliv jiný. Jediné co tomuto filmu schází, abych se na něj rád podíval, opravdu černý brutální humor. Takhle to je, sice originální, nudná ptákovina co nedokáže nikoho pořádně chytnout za koule ()

Paity odpad!

Libuše Havelková v roli robotky. To je mi tedy gól. Naprostá preudo-sci-fi ohavnost, která mi nesmí na televizi. ()

F.W.Colqhoun

Nulová hodnota smyslu pro humor zůstala zachována. To je výborné. Nepolidštila se. Barrandovská satira reflektující zneužívání prarodičů vytíženými nukleárními rodinami - babičky přece nejsou žádní roboti, že, a mají právo seberealizaci. Firma Biotex, jakýsi československý Skynet či Tyler Corporation poháněná společenskou potřebou produkuje androidy v podobě roztomilých babiček (cca 180 kg, odolné materiály), které zastanou v domácnostech práci uklizeček, kuchařek, elektrikářů, vychovatelek i automechaniků. Ve druhém plánu hezká kritika toxické feminity v seniorském vydání, podobenství stupňujících se mezinárodních konfliktů (vztahy se sousedy) a mile tuzemský souputník Blade Runnera (1982) a Terminátora, který se objevil o rok později. Kromě spousty skvělých, slušně napsaných a velmi průměrně realizovaných nápadů (navážení babiček do domácností v bílých 'rakvích'!) je tu známá akční scéna, kterou ze své herecké škatulky osvobozená Libuše Havelková dokládá, že měla na víc. Bába mohla udělat v hororu díru do světa. Plakát! ()

Adramelech

Tehdy se ve výpočetní technice ještě běžně používaly děrné štítky a děrné pásky, takže robotická babička byla fakt hodně velké sci-fi. Na svoji dobu to nebyl špatný film. S odstupem času mě ovšem nejvíc potěšily záběry Prahy z počátku osmdesátých let. ()

bobstock

Komunisté dokázali imperialistům, že i Východní blok dokáže umělecky přesně ztvárnit moderní technologie v podobě robotů, androidů, replikantů, říkejte si tomu jak chcete, a jejich hrozící nevypočitatelnost pro další osud lidstva. Sídlištní závistivá příhoda vypline v surovou a brutální bitku babiček, při které jsem chytnul reuma do hlavy. Mám vás ráda. 50% ()

Oralfabet

Žiči nebo Mlskuch? Geniální satira nebo spíš pořádná pičovina? Spíš ta pičovina. Líbilo se mi, že kromě očekávatelné (nicméně bez prdele dobře zahrané) psychobabičky, tam byla i pártybabička. Lábus s Kolářovou jsou hrozní, choreografie finálního souboje nadčasová. ()

Haniczka

Je to taková nastřelená, nedotažená a sorelou zatížená pitomina. Proč si manželé prostě nenajmuji normální hospodyni, která by vyšla určitě levněji než andorid "nejlevnější babička stojí dvakrát tolik co nejluxusnější auto". Takové buržoazní pokleslosti se navzdory režimu objevily třeba v mnohem lepším filmu "V podstatě jsme normální". ()

Johny303

Ano, je to šíleně ujetý, na svou dobu, ale tím je to právě zajímavý. Jedná se o jeden z mála československých filmů, na který se podívám, když jde v televizi. :) ()