Návštěvníci (TV seriál)

• Západní Německo

Expedition Adam '84

The Visitors

Sci-Fi / Rodinný / Komedie

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 15x30 min)

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Veškrnová-Havlová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vyp.), Karel Hábl, Ilja Kreslík

Můj snad nejoblíbenější seriál. Od dětství až do dospělosti, vždy si v něm najdu něco pěkného. Sice se mi nelíbí úvodní díly z budoucnosti, ale to plnohodnotně vynahrazují díly ze současnosti. Když seriál končil a návštěvníci se (ne)loučili, bylo mi to hrozně líto. Návrat do budoucnosti bez piva je smutný a pan Drchlík mžikal očkama za brýlemi tak, že to trhalo srdce. Vynikající je herecké obsazení, kde musím vyzdvihnout Vlastimila Brodského, Josefa Bláhu a Jiřího Kodeta. Mimochodem je neuvěřitelné, co všechno ukazuje Dáda Parasová v seriálu pro děti. To už dnes nevidíte. Jinak sterilní budoucnost je příšerná, zlatá léta osmdesátá, pokud ovšem odmyslíte pravou realitu ČSSR. Nicméně, tvůrci seriálu vytvořili letní idylku u vody, s kolotoči, pivem a dobrým jídlem bez ideologických příkras. No, hlavně nenápadně :-)(9.7.2010)

Dříve ne, ale ve svých letech už si vzpomenu v souvislosti s tímto seriálem na ňadra Dády Patrasové vycházející z vod českého rybníku. Ne, teď vážně. Tohle se povedlo a i když nám některé věci mohou připadat humorné, což podle mého tvůrci ve své době nezamýšleli, tak sám se, co by otec dětí, na to rád podívám. Navíc, kdo by neznal amarouny. :D(12.4.2012)

To je seriál! Jsem zvědavý, co na počin Hofmana a Poláka řeknou v roce 2484:-) Těch nápadů, třeba jen novotvarů krtkování, humidování,amarouny. Akademik Filip (nově Richard) se svou partou při sledování Adama Bernaua kralují městečku Kamenice. Ať už jízdou v protisměru, vysedáváním v hospodě nebo předstíraným zeměměřičstvím. Výborná role Velkého učitele v podání Vlastimila Brodského, který dokázal trumfnout i CML. Po soudní při kvůli akademiku Filipovi museli filmaři vymyslet podobné jméno, u některých postsynchronů je občas postřehnutelné, že se jedná o přemluvení. Možná kdyby akademik Filip zdravil japonsky a ne poplácáváním rukou na čelo, tak by si vdova po akademikovi nestěžovala.(9.7.2008)

Vynikající seriál, nejen v oblasti sci-fi. Krásná konfrontace lidí z různých časových dob. Kdyby k tomu došlo, přesně takhle bych si to představoval, že by se to mohlo stát. A hláška akademika Filipa, později Richarda: "Hlavně nenápadně!" zlidověla, stejně jako amarouny. A seriál si navíc uchoval i tajemství. Co je to "humidovat" se můžeme jen dohadovat. Podle anglického humidity = vlhkost, by mohlo jít o zvlhnutí... A nemohu zapomenout ani na sexy idol 80. let Dádu, která je v seriálu vidět v celé své kráse. A narozdíl od jiných sci-fi filmů/seriálů si posunutím děje až do roku 2484 uchoval nadčasovost a nikdo nemůže vědět, jak skutečně bude vypadat život v roce 2484, pokud ještě Země bude existovat. Jediné, co seriálu uškodilo, bylo právě předabování scén kvůli prohrané žalobě ČT s vdovou nějakého pana akademika Filipa. Prý jejího manžela seriál zesměšňuje a musí se tedy akademik jmenovat jinak. Josef Bláha už byl v té době vážně nemocen a na hlase je to poznat :-((24.3.2008)

S odstupem mnoha let si celý seriál vychutnávám znovu a nestačím se divit, jak vychytaný, výpravný a vtipný vlastně je. Ve většině epizod sice sci-fi atmosféru tvoří hlavně Svobodova hudba, nabušená Niva a sem tam nějaké to udělátko, ale celé to funguje dokonale. Vždyť Zemeckisův o dva roky mladší Návrat do budoucnosti staví na docela stejném modelu - pár světýlek kolem auta a legendární sci-fi je na světě.(22.6.2010)

• - Ota Hofman psal všechny scénáře na rodiné chalupě v Říčanech u Prahy. Při jejichž psaní měl již v hlavě vybrané konkrétní herce, tudíž jim psal role na tělo. (_ksilt)

• - Do role tatínka Bernaua byl původně obsazen Pavel Zedníček. V dokumentu Návštěva u Návštěvníků ...aneb jak se natáčel seriál (1983) zachycujícímu průběh natáčení je uveden v plánu natáčení. Z časových důvodů byl však přeobsazen Eugenem Jegorovem. (kenny.h)

• - Návštěvníci dohromady mají 9 500 záběrů a 90 000 metrů filmového materiálu. (Stocki)