Návštěvníci (TV seriál)

• Západní Německo

Expedition Adam '84

The Visitors

Sci-Fi / Rodinný / Komedie

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vyp.), Karel Hábl, Ilja Kreslík

Možná nejlepší Český seriál, který kdy vznikl. Originální a velmi zábavné Sci-fi, které se ani po 30 letech nemá za co stydět. Herecké výkony, hlavně Josef Bláha a i hudba jsou na velmi dobré úrovni. Také na svou dobu velmi povedené triky a skvělý scénář s režií zajištují tomuhle seriálu to, že i dnes se na něj velmi rád podívám, což se u mnoha seriálů nestává a Českých už vůbec ne. 90%(20.6.2013)

Bylo to chvílema úplně ujetý, ale pamatuju si, že mě to neskutečně bavilo. A vůbec není v našich podmínkách běžný natočit sci-fi a seriál v téhle podobě už vůbec ne. O to je to vzácnější. Z dnešního pohledu to asi už bude působit směšně a možná i nudně, já jsem z toho byl ale vcelku nadšenej a pravidelně jsem to sledoval. P.S.: To byla Patrasová ještě kočka. :)(14.4.2016)

Neznám lepší seriál. Kult mého dětství a vlastně celého života. Propracovaný děj, exkluzivní obsazení, báječná hudba Karla Svobody. Na svoji dobu převratné dílo, vrchol možností tehdejších našich tvůrců a filmařů. Dnes jsou již triky - tehdy dělané doslova “na koleně” přes kamerové, skleněné a zmenšované efekty - minulostí, ale jinak jde o nadčasové dílo pro všechny generace. Seriál, který pro svůj humor, nápaditý scénář, zpracování a bravurní herecké výkony zůstane navždy nepřekonán. A humidovat? Tuším, co se za tím skrývalo... :-)(1.8.2005)

Bezesporu vůbec nejlepší český sci-fi film a to bez legrace. Koprodukce s NSR zajistila solidní rozpočet a na filmu je to znát. Ale pořádná sci-fi není jen o trikových efektech a o námětu. Tato je navíc okořeněna skvělým českým humorem, ruským Land Roverem - Ladou Nivou (do té doby u nás nevídanou) a sexy Dádou, která v té době poutala k obrazovkám i tatínky, kteří díky ní koukali i na její ostatní požady např. s žížalou Julií ve vysílání pro nejmenší prťata... .-). I nasazení herců bylo dokonale vyvážené a co díl to skutečná perla. Navíc tento film velmi okořenil náš jazyk a přidal do něj další slova jako ,,amarouny'', ,,humidování'' atd... Zejména ty amarouny doslova zlidověly! Tohle se prostě podařilo a jsem rád, že se expedici Adam 84 nakonec podařilo cestou časem zpět za geniálním vědcem odvrátit naši zkázu. Tento film budiž jejich hrdým pomníkem !!! * * * * *(12.11.2013)

CML, amarouny, žhavení, krtkování, humidování... TERMINÁTOR po česku, to jest bez vražedných robotů, zato se smyslem pro humor, který mění celou časocestovatelskou misi Adam 84 v zábavnou frašku plnou záměn, omylů a sci-fi udělátek, jak to Polák předvedl v ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM. Stejně jako tam musím i tady ocenit množství nápadů, celkovou hravost (barvité názvy epizod, animace čísla té které epizody...) a smysl pro budování komických situací, které ale neatakují mou bránici tolik, jak bych si přál. Z herců exceluje především Josef Bláha jako asociální akademik okouzlený dětským géniem (místy to působí až pedofilně), Bróďa coby hrabalovský pábitel se zlatýma českýma ručičkama, a Viktor Král jako suverénní Adam Bernau v pozadí, přičemž Dáda a Lada dodávají seriálu sexapeal. A k tomu další Svobodova pamětihodná seriálová znělka.(6.12.2011)

• - Pro roli Dagmar Patrasové byla původně také zvažována Zora Jandová. (_ksilt)

• - Seriál byl s velkým úspěchem uváděn v Německu pod názvem Die Besucher. Této německé verze se nedotkl problém se soudním sporem kolem jména postavy ztvárněné Josefem Bláhou, a tak zatímco v češtině se akademik jmenuje Jan Richard, v němčině je to stále Rudolf Filip. (Dr. Hawkeye)

• - V Německu má seriál vlastní fanclub. (M.B)