Návštěvníci (TV seriál)

• Západní Německo

Expedition Adam '84

The Visitors

Sci-Fi / Rodinný / Komedie

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 15x30 min)

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vyp.), Karel Hábl, Ilja Kreslík

Bylo to chvílema úplně ujetý, ale pamatuju si, že mě to neskutečně bavilo. A vůbec není v našich podmínkách běžný natočit sci-fi a seriál v téhle podobě už vůbec ne. O to je to vzácnější. Z dnešního pohledu to asi už bude působit směšně a možná i nudně, já jsem z toho byl ale vcelku nadšenej a pravidelně jsem to sledoval. P.S.: To byla Patrasová ještě kočka. :)(14.4.2016)

• El Pistolero

8/10. Kultovní československý sci-fi seriál, který předběhl svou dobu. Expedice „ADAM 84“. Amarouny. Temperování. Slovesa „humidovat“ nebo „krtkovat“. Geniální Adam Bernau (Viktor Král). Sexy Emilia „Káťa“ Fernandez (Dagmar Patrasová). Smolařský cirkusák Eda (Jiří Kodet). Velký učitel děda Drchlík (Vlastimil Brodský). Brilantní akademik Richard (Josef Bláha). Oko 1, 2 a 3. Laserová pilka. Salamander. Teorie, že kruh je základem všeho. CML – centrální mozek lidstva. Hudba Karla Svobody. Animace Jana Švankmajera. Spousta báječných hlášek. A mnoho, mnoho dalšího.(10.10.2010)

• C0r0ner

Aktuální možná tak ještě pár let po vydání, ale po roce 2000 už jenom trapná šaškárna, která mě nezaujala vlastně vůbec ničím. To, že se to tady všem líbí, přisuzuji tomu, že na tom asi vyrůstali. Nikomu nic neberu, ale tenhle seriál je pro mě synonymem špatné komunistické produkce, která už dnes v televizi nemá co dělat. 30%(16.10.2016)

Pár poznámek: 1. Proti plánu přestěhovat ohrožené lidstvo a delfínstvo na Měsíc protestují ti druzí zmínění - proč, vždyť na Měsíci je tolik moří? 2. Proti kometě přesun kontinentů nepomůže, i když žbuchne do vody, změní klima natolik, že Země nebude obyvatelná (nehledě na delfíny, viz bod 1, z jejich pohledu musí být ten přesun kontinentů projevem vrcholné lidské sobeckosti... vůbec bych se nedivil, kdyby za neúspěchem expedice Adam měli nějakým způsobem prsty, nebo spíš ploutve, oni.) 3. Ti plešatí lidé jsou vyslovený logický lapsus. Plešatost by se šířila pouze tehdy, kdyby byla sexy a lidé si vybírali protějšky podle hesla, čím míň, tím líp. Pak by v dlouhodobém horizontu holá hlava doopravdy zvítězila. Ale lidé budoucnosti se ve skutečnosti za svou lysinu stydí. Možná také, že kromě doby železné, bronzové apod. byla i doba vzteklá, minimálně v jednom českém přitroublém filmu, který jsem viděl nedávno, hlavní hrdina prohlásil, že mu „vztekem slezly všechny vlasy“. 4. Řešením celého problému s kometou by bylo přesunutí všeho lidstva hluboko do minulosti, mohli si užít přírody dosytosti a nedělních pikniků s dinosaury. 5. Film je důkazem, že v budoucnosti feministky nezvítězí, CML má hluboký mužský bas. Místo aby měl buď nějaký pisklavý ženský, nebo neutrální androgynní. 5. V budoucnosti buď nebyly akční filmy, nebo na ně Dáda zásadně nekoukala (neboť měla vlastní, výživnější kovbojky s Felixem, pro kterého musí ladit jen senát, nálada doma je mu buřt), když jí tak vylekalo pár starých nekvalitních filmových pásků. 6. Soucítím s tím hlídačem na stavbě, kterému nikdo nevěří, co viděl… Bůhví, kolik z nás v životě uvidělo podobné věci, ale byli nalití, popř. si je nějak „logicky“ vysvětlili a blaženě na ně zapomněli. 7. Celkem by mě zajímalo, jak to v budoucnosti měli se sexem? Celá ta čtyřka na mě působila poněkud frigidně, i když měli ve svém středu Dádu v nejlepších letech, a byli dlouhé noci pospolu uzavřeni v malých prostorách, nikdy nedošlo k tomu, že by se ráno probudili a zničehonic si začali tykat, v českých filmech samopříznak toho, že k něčemu v noci došlo. No, je dost možný, že se mravy změnily a v budoucnosti si lidi vykají, ať se stane cokoli. Ale ani žádný jiskření mezi nima neprobíhalo, čemuž jsem nemohl uvěřit ani já, ani Cízler, příhodně návštěvníky varující „žádné vylomeniny!“. Je také možné, že ta chladnost vyplývala z toho, že se lidé budoucnosti nestyděli za nahotu, takže ji zcela oderotizovali a sex pro ně přestal být zajímavý. I když… ten doktor měl takový záchvěvy orlovství, snažil se lovit tamější kočky (kromě chudáka Molavcové, ale v tom případě se mu ani nedivím). No jo no, ale to nebyl člověk, to byl Datel, že jo. 8. Amarouny – vskutku fascinující pasáž, coby dítě jsem se na ní vždycky těšil nejvíc. Jako dospělému mi vrtá hlavou, při jejich přípravě se v želatině objevuje spousta pokrmů, které jsou ale posléze rozpuštěny. Návštěvníci ale přitom tyhle pokrmy neznají, v minulosti na ně čučí jak šest na osm. A co mě na amarounech zaujalo nejvíc, je, že při přípravě vydávají zvuky, daleko sofistikovanější, než je u nás poskakování poklice na hrnci, bublání vařící se vody atd. Holt pokrok je pokrok. 9. Vzhled CML mě hrozně zklamal. Velká skleněná krabice a v ní v podstatě jen vzduch a pár blikajících větviček, za který by se styděl i ten nejskromnější vánoční stromek. To mě teda jako uráží, něco takovéhleho by mělo být chytřejší než já, kterej má v hlavě miliardy neuronů, miliardy spojení mezi nimi a vzduchu jen minimálně!?(31.5.2018)

Jako malý kluk jsem na to v televizi zíral s pusou dokořán. Konečně seriál pro mě! Kupodivu to všechno funguje i o 30 let později. Sice už občas na první pohled identifikuji modely, ale na svou dobu byly triky více než slušné. Švankmajerovy amarouny jsou geniální! Svobodovu titulní melodii mám jako vyzvánění už asi ve třetím telefonu. Z herců je třeba vypíchnout Dagmar Patrasovou, díky které se do dětského seriálu dostala i erotika. To by byl panečku v dnešní korektní době poprask! Nebyli oni ti filmaři tenkrát svobodnější? A je to v pořádku?(8.5.2015)

• - Celý příběh i s literární předlohou vznikal pět let. (Stocki)

• - Ve scéně při příjezdu před hotel je vidět na straně Josefa Bláhy v malém bočním okénku kameraman. (ledofredo)

• - V posledním 15. díle s názvem "Návrat do budoucnosti" jsou nuceni členové expedice Adam `84 svým vozem krtkovat do tiskárny, aby zde zničili jejich společnou fotografii, která má být zveřejněna v tisku následujícího dne. Jelikož neznají přesnou pozici, jsou nuceni použít periskop, který po vysunutí omylem zvedá nákladní automobil. Pozorný divák si v této scéně může všimnout pomocných lan ukotvených na přední části nákladního vozu pomocí kterých je tento nákladní vůz zvedán. (MartinM)