Návštěvníci (TV seriál)

• Západní Německo

Expedition Adam '84

The Visitors

Sci-Fi / Rodinný / Komedie

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 15x30 min)

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Veškrnová-Havlová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vyp.), Karel Hábl, Ilja Kreslík

Brilantní český seriál, jeden z těch opravdu nejlepších. Skvělé herecké obsazení, a to i v malých rolích. Každý díl má spád i napětí a většinou končí v tom momentu, kdy si řeknete "Sakra, teď chci další díl!". Humor seriálu je inteligentní a někdy tak hezky bláznivý. Už jen z nostalgického hlediska by to bylo na 5 hvězdiček, ale tento seriál si je zaslouží stále a rád se na něj vždy podívám. Téma cestování v čase na tehdejší dobu zvládli dobře a expedice Adam 84 se chová v naší době jako sloni v porcelánu :-)(8.10.2007)

Mouchy to samozřejmě má (předevšim v různejch scénáristickejch kotrmelcích a dílčích zápletkách, který často nedávaly smysl, daly se vyřešit jinak, jednodušejc atd.), ale pokud to hodnotim jako rodinnej fantastickej seriál, pak to na ty 4* má určitě. Herci jsou vybraný skvěle (mezi všema ale vyniká Bláha a Brodský, teda kromě koupající se Dády, samozřejmě), výborně jsou psaný i dialogy a všechny ty různý komentáře a hlášky ("Hlavně nenápadně!", "Ten počítač je idiot", "Lahve. Platí se lahvemi!" atd.). Efekty apod. už jsou dneska samozřejmě lehce úsměvný, jako seriózní sci-fi tohle ale nikdy zamejšlený nebylo (doufám), takže s tim problém fakt nemám a odpustim jim i to, jak navzdory častýmu zmiňování, že nemůžou do historie nijak zasahovat, jí měnili celkem bez skrupulí, bezohledně a často. Jen ty animace amarounů - první dvě, tři mi přišly zajímavý, pak už se to ale dost opakovalo. WTF moments: Ta slepice oždibující kapra v kýbli podle mě musela inspirovat to Kusturicovo prase ohlodávající trabanta v Černý kočce...(9.3.2016)

Jako celek jsem to viděl naposledy coby dítě. Teď jsem si to zopakoval po třiceti letech a bez náznaku nostalgie říkám, že je to neuvěřitelně dobře vymyšlený, technicky a výpravou neskutečně vymakaný, zábavný i dojemný. Pro mě je bonusem, že tady výjimečně snesu Josefa Bláhu a Dagmar Patrasovou, s nimiž mám leckde jinde problém. Třešničkou na dortu je nadčasová hudba Karla Svobody.(9.10.2015)

Tento seriál má kromě vynikající hudby a herců také nápad a fantasii. Hlásí se centrální mozek lidsva......... Dáda Patrasová té doby byla bohyně erotiky. škoda, že dnesna vznik podobného seriálu chybí nápady a také peníze, točí se jen trapné limonády na zaplácnutí každodeního večera průměrného dacana, co už rezignoval na kvalitu TV programu.(10.7.2005)

Konečně znovuzhlédnuto. Závěrečná znělka je něco neuvěřitelnýho. Nepřekonatelný Josef Bláha (Karas, kde jste to vykrtkoval?), krásná Patrasová, neopomenutelná role Heleny Růžičkové, k tomu vychytávky, jako třeba animovaná čísla epizod (11. díl obzvlášť:), Švankmajerův přínos netřeba zmiňovat, "oprava" CML...no je toho víc, na hlášky už mám založen zvláštní sešit. (Blbe, cos to udělal?...jéžiš, co je to za udělátor, co je to za pitomý dráty tady...nojó, náš Edizón.)(24.6.2012)

• - Seriál se natáčel 17 měsíců (červen 1981 – říjen 1982), z toho natáčecích dní bylo 223. Natáčení pokazilo jen pět dní špatného počasí. (Stocki)

• - Trikové scény se vyráběly o dalších pět měsíců déle, tedy do března roku 1983. (Stocki)

• - Scény s delfíny z akvária v nizozemského Harderwijku byly kvůli omezenému vybavení natočeny bez zvuku. Ten byl dodán až ve studiu. (alonsanfan)