Návštěvníci (TV seriál)

• Západní Německo

Expedition Adam '84

The Visitors

Sci-Fi / Rodinný / Komedie

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 15x30 min)

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová-Veškrnová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vyp.), Karel Hábl, Ilja Kreslík

Možná nejlepší Český seriál, který kdy vznikl. Originální a velmi zábavné Sci-fi, které se ani po 30 letech nemá za co stydět. Herecké výkony, hlavně Josef Bláha a i hudba jsou na velmi dobré úrovni. Také na svou dobu velmi povedené triky a skvělý scénář s režií zajištují tomuhle seriálu to, že i dnes se na něj velmi rád podívám, což se u mnoha seriálů nestává a Českých už vůbec ne. 90%(20.6.2013)

„Pokémoni mého dětství“, kteří (ne)překvapivě fungují a mají stále co nabídnout i dnes, téměř po 30-ti letech. Tato expedice Adam 84 za záchranu lidstva ve složení Bláha-Dvořák-Datel Novotný-Patrasová má skutečně (divákovi) stále co nabídnout (teď nemám zrovna na mysli ukojení chuťových buněk v podobě amarounů), byť s časovým odstupem a patřičným (věkovým) ná(d)hledem, na ni divák nahlíží pochopitelně zcela jinak, než pohledem dětských očí. Přesto si troufám tvrdit, že ji divák (v kontextu zmíněných souvislostí) ocení ještě více a objevuje se pro něj nová (komediální) rovina. Něvěříte? Zde je pár "důkazů"..." Podívejte…nomádi. Typická obydlí vesnické chudiny…. a jak se dřou :-) Typickou oblastí pro chov ovcí v druhé polovině 20.st. byla Austrálie a …..Valašsko :-) P.s. jedno vím zcela jistě. Dožít roku 2324 (tj. dne, kdy se zruší pivo), bych se skutečně nechtěl. Kdo by to byl řekl, že :-) P.p.s. jako bonus, nesmrtelná legendární (pr)ůvodní znělka mistra K. Svobody a sexy „žížala Julie“, které to snad nikdy neslušelo tak, jako v bazénu s „ministry“ delfíny. Snad možná ještě v knihkupectví „vrchního číšníka“ Pepíka Abraháma :-) To uživ. Gilmour93 - stav se, mám jednu navíc(17.9.2012)

• C0r0ner

Aktuální možná tak ještě pár let po vydání, ale po roce 2000 už jenom trapná šaškárna, která mě nezaujala vlastně vůbec ničím. To, že se to tady všem líbí, přisuzuji tomu, že na tom asi vyrůstali. Nikomu nic neberu, ale tenhle seriál je pro mě synonymem špatné komunistické produkce, která už dnes v televizi nemá co dělat. 30%(16.10.2016)

Jednoznačná sci-fi klasika, takový náš Návrat do budoucnosti, s nezapomenutelnými postavami (po panu Brůžkovi druhá nejlepší role Josefa Bláhy), hláškami a vynálezy. Lada Niva jako stroj času, lidé z budoucnosti převlečení za geometry, Švankmajerovy amarouny, kufřík likvidátor... A dědek Drchlík s nezapomenutelnou teorií "I kdybys tam hodil botu..."(12.5.2009)

• El Pistolero

8/10. Kultovní československý sci-fi seriál, který předběhl svou dobu. Expedice „ADAM 84“. Amarouny. Temperování. Slovesa „humidovat“ nebo „krtkovat“. Geniální Adam Bernau (Viktor Král). Sexy Emilia „Káťa“ Fernandez (Dagmar Patrasová). Smolařský cirkusák Eda (Jiří Kodet). Velký učitel děda Drchlík (Vlastimil Brodský). Brilantní akademik Richard (Josef Bláha). Oko 1, 2 a 3. Laserová pilka. Salamander. Teorie, že kruh je základem všeho. CML – centrální mozek lidstva. Hudba Karla Svobody. Animace Jana Švankmajera. Spousta báječných hlášek. A mnoho, mnoho dalšího.(10.10.2010)

• - Skupina Mandrage použila záznam hlasu Centrálního mozku lidstva v písni "CML". (Fenk)

• - Role lékaře výpravy byla původně psana na tělo Jaromíru Hanzlíkovi, jenže ten v té době měl novou partnerku, bývalou ženu Vlastimila Brodského, Janu Brejchovou. Scenárista Oto Hofman se obával třenic na place, ale také se nechtěl za žádnou cenu vzdát Vlastimila Brodského pro roli Velkého učitele Drchlíka, proto postava nakonec připadla neznámému Jíří Datlovi Novotnému. (_ksilt)

• - Legendární "amarouny" vymyslel mistr českého animovaného filmu Jan Švankmajer. (alonsanfan)