Návštěvníci (TV seriál)

Expedition Adam '84

• angličtina

The Visitors

Sci-Fi / Rodinný / Komedie

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vyp.), Karel Hábl, Ilja Kreslík

Pokud se řekne české sci-fi, tak mě nenapadne “Ikarie XB 1“, ale Amarouny. Znovuzhlédnutí po drahně letech zvedá navíc hodnocení nekompromisně do plných. Je to neuvěřitelné, ale ono to stále funguje a baví, některé hlášky a komentáře jsou k nezaplacení, některé nápady neurazí ani dnes. A delfíni ve světové radě, či odlišné pojetí sexuality? Tak daleko nešel ani Star Trek. Škoda, že seriál musela zkazit žaloba jisté paní, pro kterou oslovení "Akademik Filip" znamenalo urážku zesnulého manžela a některé dialogy tak musely být předabovány. CML nad tím jen kroutí svou skleněnou krychlí.(4.10.2006)

Jednoznačná sci-fi klasika, takový náš Návrat do budoucnosti, s nezapomenutelnými postavami (po panu Brůžkovi druhá nejlepší role Josefa Bláhy), hláškami a vynálezy. Lada Niva jako stroj času, lidé z budoucnosti převlečení za geometry, Švankmajerovy amarouny, kufřík likvidátor... A dědek Drchlík s nezapomenutelnou teorií "I kdybys tam hodil botu..."(12.5.2009)

CML, amarouny, žhavení, krtkování, humidování... TERMINÁTOR po česku, to jest bez vražedných robotů, zato se smyslem pro humor, který mění celou časocestovatelskou misi Adam 84 v zábavnou frašku plnou záměn, omylů a sci-fi udělátek, jak to Polák předvedl v ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM. Stejně jako tam musím i tady ocenit množství nápadů, celkovou hravost (barvité názvy epizod, animace čísla té které epizody...) a smysl pro budování komických situací, které ale neatakují mou bránici tolik, jak bych si přál. Z herců exceluje především Josef Bláha jako asociální akademik okouzlený dětským géniem (místy to působí až pedofilně), Bróďa coby hrabalovský pábitel se zlatýma českýma ručičkama, a Viktor Král jako suverénní Adam Bernau v pozadí, přičemž Dáda a Lada dodávají seriálu sexapeal. A k tomu další Svobodova pamětihodná seriálová znělka.(6.12.2011)

Brilantní český seriál, jeden z těch opravdu nejlepších. Skvělé herecké obsazení, a to i v malých rolích. Každý díl má spád i napětí a většinou končí v tom momentu, kdy si řeknete "Sakra, teď chci další díl!". Humor seriálu je inteligentní a někdy tak hezky bláznivý. Už jen z nostalgického hlediska by to bylo na 5 hvězdiček, ale tento seriál si je zaslouží stále a rád se na něj vždy podívám. Téma cestování v čase na tehdejší dobu zvládli dobře a expedice Adam 84 se chová v naší době jako sloni v porcelánu :-)(8.10.2007)

Když se tenhle seriál vydral na světlo světa, tak se mnou ještě fotřík chcal po plotech a já neměl zdání, co to film jako takový vůbec je. Několikrát jsem se na něj chystal, ale vždy mě do toho něco přišlo. Teprve nyní jsem měl čas a udělal si na Návštěvníky hezký podvečer. Musím ale litovat, né díla jako takového, ale dílů! Sakra, proč to muselo skončit takhle a ještě po tak krátké době! Tenhle seriál prostě miluju!!! A hlavně hudbu PANA Svobody!!! 100%(20.2.2016)

• - Ota Hofman psal všechny scénáře na rodiné chalupě v Říčanech u Prahy. Při jejichž psaní měl již v hlavě vybrané konkrétní herce, tudíž jim psal role na tělo. (_ksilt)

• - Od roku 1989 nesměla Česká televize seriál vysílat kvůli soudnímu sporu. Pře se týkala jména postavy, kterou ztvárnil Josef Bláha – Akademik Filip. Vdova po skutečném akademiku archeologu Filipovi totiž televizi zažalovala a vyhrála. Ačkoliv byl k uctění památky profesora Jana Filipa natočen dokument, seriál se nemohl vysílat dál. Celý problém nakonec ČT vyřešila tím, že roli přejmenovala na akademika Jana Richarda a zároveň byly předabovány veškeré dialogy, ve kterých se původní jméno vyskytovalo. (Stocki)

• - Ve scéně, kdy si příslušníci VB prohlížejí plot přeřezaný v minulém díle dědou Drchlíkem, jsou vidět panty, na kterých se desky plotu sklápějí. (sebesta)