Návštěvníci (TV seriál)

• Západní Německo

Expedition Adam '84

The Visitors

Sci-Fi / Rodinný / Komedie

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 15x30 min)

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Veškrnová-Havlová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vyp.), Karel Hábl, Ilja Kreslík

Jako celek jsem to viděl naposledy coby dítě. Teď jsem si to zopakoval po třiceti letech a bez náznaku nostalgie říkám, že je to neuvěřitelně dobře vymyšlený, technicky a výpravou neskutečně vymakaný, zábavný i dojemný. Pro mě je bonusem, že tady výjimečně snesu Josefa Bláhu a Dagmar Patrasovou, s nimiž mám leckde jinde problém. Třešničkou na dortu je nadčasová hudba Karla Svobody.(9.10.2015)

V jistém smyslu kultovní seriál, jen o rok starší než já. Ono to ani není vlastně moc sci-fi, protože si to ze sebe utahuje, a nebere se vážně. Vědeckotechnický optimismus zde byl už opuštěn: technika je zde nazírána jako nedokonalá, a do popředí je vyzdvižen obyčejný člověk a jeho selský rozum. Seriál, který obohatil češtinu o slovo "amarouny", a který mi dokazuje, jak šarmantní ženou tehdy byla D. Patrasová (která se v seriálu objeví dokonce nahá). Skvělý nestárnoucí humor, kvůli kterému jsem vzal na milost i i J. Dvořáka, ač ho jinak rád nemám. Hlavní pozornost zde ale na sebe strhává J. Bláha, který skoro nesleze z obrazovky, a svým nesmírně charakterním projevem přebíjí všechny herce silou nespoutaného živlu. Moje soukromé číslo 1 v čs. seriálové tvorbě.(19.4.2011)

CML, amarouny, žhavení, krtkování, humidování... TERMINÁTOR po česku, to jest bez vražedných robotů, zato se smyslem pro humor, který mění celou časocestovatelskou misi Adam 84 v zábavnou frašku plnou záměn, omylů a sci-fi udělátek, jak to Polák předvedl v ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM. Stejně jako tam musím i tady ocenit množství nápadů, celkovou hravost (barvité názvy epizod, animace čísla té které epizody...) a smysl pro budování komických situací, které ale neatakují mou bránici tolik, jak bych si přál. Z herců exceluje především Josef Bláha jako asociální akademik okouzlený dětským géniem (místy to působí až pedofilně), Bróďa coby hrabalovský pábitel se zlatýma českýma ručičkama, a Viktor Král jako suverénní Adam Bernau v pozadí, přičemž Dáda a Lada dodávají seriálu sexapeal. A k tomu další Svobodova pamětihodná seriálová znělka.(6.12.2011)

V dětství jsem tento rodinný sci-fi seriál nadšeně sledovala, ale pamatuji si zněj prakticky pouhé fragmenty, čímž vysvětluji, proč nehodnotím plným počtem. Výborný, vtipný i celkem chytrý seriál, s plejádou dobrých i vynikajících českých herců, poutavou znělkou, prostě skvělá podívaná, ale pro mě bohužel ne nezapomenutelná. Docela ráda bych se na to zase podívala po 20 letech, nostalgicky zavzpomínala, oprášila kultovní scénky... no, možná jednou. 80%(7.10.2009)

Duo Ota Hofman a Jindřich Polák svou práci uměli a dělali dokonale.Zanechali toho po sobě spousty a tohle jeden ze skvostů české seriálové tvorby,která je divákům vždy připomene.Samozřejmě a jasně česká sci-fi klasika,která je geniálně napsaná,zahraná(včetně skvělých křivek Dády Patrasové) a zrežírovaná.Vše perfektně doplňuje geniální hudba Karla Svobody a technické zpracování-na svou dobu-nebojím se to říct-až geniální.Český seriálový skvost,který strčí i dnes do kapsy většinu seriálové produkce-jak české,tak zahraniční.Expedice ADAM 84 je prostě nezapomenutelná klasika,na kterou se budem dívat zas a znova.Žhavím a dávám jasných 100%.P.S.Stále se divím,jak tohle dovolili bolševici natočit,když tam není žádný soudruh,ani se tam neschůzuje.No,holt....i v naší malé zemi se zázraky občas dějí,takže čas tomuhle dílu neubral a neubere vůbec nic.Kdo umí,ten umí.(25.2.2011)

• - Role lékaře výpravy byla původně psana na tělo Jaromíru Hanzlíkovi, jenže ten v té době měl novou partnerku, bývalou ženu Vlastimila Brodského, Janu Brejchovou. Scenárista Oto Hofman se obával třenic na place, ale také se nechtěl za žádnou cenu vzdát Vlastimila Brodského pro roli Velkého učitele Drchlíka, proto postava nakonec připadla neznámému Jíří Datlovi Novotnému. (_ksilt)

• - V Německu má seriál vlastní fanclub. (M.B)

• - Seriál má kromě patnáctidílné také sedmidílnou verzi, kterou vysílala například slovenská JOJ. (lexa.k)