Návštěvníci (TV seriál)

• Západní Německo

Expedition Adam '84

The Visitors

Sci-Fi / Rodinný / Komedie

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 15x30 min)

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová-Veškrnová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vyp.), Karel Hábl, Ilja Kreslík

Totalni (totalitni? ;]) sleha do tvare ceske popkultury 80tych let. V cele te serii neni snad jedina normalni postava - tim se tuze blizi americkemu standardu. Lada Niva Kozderkova a jeji expedice za velkym ucitelem. Squela takarice, co neztratila nic na zabavnosti - i tem frontam v obchode se ted da zasmat....(12.1.2006)

Vynikající seriál, nejen v oblasti sci-fi. Krásná konfrontace lidí z různých časových dob. Kdyby k tomu došlo, přesně takhle bych si to představoval, že by se to mohlo stát. A hláška akademika Filipa, později Richarda: "Hlavně nenápadně!" zlidověla, stejně jako amarouny. A seriál si navíc uchoval i tajemství. Co je to "humidovat" se můžeme jen dohadovat. Podle anglického humidity = vlhkost, by mohlo jít o zvlhnutí... A nemohu zapomenout ani na sexy idol 80. let Dádu, která je v seriálu vidět v celé své kráse. A narozdíl od jiných sci-fi filmů/seriálů si posunutím děje až do roku 2484 uchoval nadčasovost a nikdo nemůže vědět, jak skutečně bude vypadat život v roce 2484, pokud ještě Země bude existovat. Jediné, co seriálu uškodilo, bylo právě předabování scén kvůli prohrané žalobě ČT s vdovou nějakého pana akademika Filipa. Prý jejího manžela seriál zesměšňuje a musí se tedy akademik jmenovat jinak. Josef Bláha už byl v té době vážně nemocen a na hlase je to poznat :-((24.3.2008)

(5x) ,,Pivo se zrušilo. V roce 2324 všelidovým hlasováním. Ale jsou lidi, který si ho dělaj dál, po domácku - kvasením z amarounů." Návštěvníci - nezapomenutelný filmový zážitek na pokračování, který poznamenali ve své době celou generaci. Viděl jsem je poprvé a pak ještě několikrát za sebou až v maturitním ročníku, tedy přes 30 let po vzniku seriálu, ale velice mě to zasáhlo i s takovým odstupem času. Na tehdejší poměry originální nápad, geniálně zpracován do všech detailů. Nekonečné napětí, tolik vážných zvratů, originální sci-fi prvky (včetně vizuálního provedení) a k tomu komediálně laděná dobrodružství, na tohle se nedá zapomenout.... i přes to, že jsem seriál pár let neviděl a myslím, že se ještě dlouho na něj znovu (raději) nepodívám. Podivná výprava na čele se skvěle hláškujícím akademikem JOSEFEM BLÁHOU (,,Hlavně nenápadně!") mě někdy ještě dlouho strašila po nocích, stejně jako myšlenka, že naší Zemi v současnosti může hrozit návštěva z budoucnosti. Někdo na Návštěvníky vzpomíná jako na super zábavnou komedií, mě místy spíše mrazilo nebo zvedal se mi žaludek. Vynikající hudba Karla Svobody celou atmosféru podtrhuju! Ze seriálu ale dodnes pamatuju i ty zábavné epizodky na Pernštejnském zámku nebo z hotelové zábavy s tombolou. První díl odehrávající se téměř celý v budoucnosti mě nejdříve tolik nechytl, vše se rozběhlo do těch pravých kolejí až po příchodu do "současnosti" a pak - samozřejmě - s přítomností velkého učitele v podání nezapomenutelného VLASTIMILA BRODSKÉHO. Jeho krásná a má oblíbená postava Aloise Drchlíka, to je prototyp na první pohled běžného, nikdy zcela nedoceněného, ale uvnitř moudrého, obětavého, statečného člověka, jehož pravý význam a sílu si lidé uvědomí až po smrti (v tomto případě tedy hodně let po smrti). Jenom dvě věci jsou mi na tomhle seriálu protivné - nechutné amarouny a tradičně můj nenáviděný Josef Dvořák. Přesto hodnotím 100% // sestřih do tak hodně krátkých 15ti dílů na ČT jsem moc nepochopil, mnohem lepší se mi vidí 7-dílná verze vysíláná v slovenských televizích (ale to už jen formální záležitost)(28.12.2016)

S odstupem mnoha let si celý seriál vychutnávám znovu a nestačím se divit, jak vychytaný, výpravný a vtipný vlastně je. Ve většině epizod sice sci-fi atmosféru tvoří hlavně Svobodova hudba, nabušená Niva a sem tam nějaké to udělátko, ale celé to funguje dokonale. Vždyť Zemeckisův o dva roky mladší Návrat do budoucnosti staví na docela stejném modelu - pár světýlek kolem auta a legendární sci-fi je na světě.(22.6.2010)

V dětství jsem tento rodinný sci-fi seriál nadšeně sledovala, ale pamatuji si zněj prakticky pouhé fragmenty, čímž vysvětluji, proč nehodnotím plným počtem. Výborný, vtipný i celkem chytrý seriál, s plejádou dobrých i vynikajících českých herců, poutavou znělkou, prostě skvělá podívaná, ale pro mě bohužel ne nezapomenutelná. Docela ráda bych se na to zase podívala po 20 letech, nostalgicky zavzpomínala, oprášila kultovní scénky... no, možná jednou. 80%(7.10.2009)

• - Výraz "humidovat" nebyl nikdy vysvětlen. Jeho význam znají pouze režisér Jindřich Polák, scénárista Ota Hofman a čtveřice návštěvníků. Už tenkrát si dali slib, že jeho pravý význam nikdy nevyzradí. (DexMASTER094)

• - Hrad Krucumberk, který se objevil v epizodách "Půlnoční kolotoč" a "Génius v hladomorně", je ve skutečnosti moravský hrad Pernštejn. (Foxhound#1)

• - Legendární "amarouny" vymyslel mistr českého animovaného filmu Jan Švankmajer. (alonsanfan)