Návštěvníci (TV seriál)

Expedition Adam '84

• angličtina

The Visitors

Sci-Fi / Rodinný / Komedie

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vyp.), Karel Hábl, Ilja Kreslík

„Pokémoni mého dětství“, kteří (ne)překvapivě fungují a mají stále co nabídnout i dnes, téměř po 30-ti letech. Tato expedice Adam 84 za záchranu lidstva ve složení Bláha-Dvořák-Datel Novotný-Patrasová má skutečně (divákovi) stále co nabídnout (teď nemám zrovna na mysli ukojení chuťových buněk v podobě amarounů), byť s časovým odstupem a patřičným (věkovým) ná(d)hledem, na ni divák nahlíží pochopitelně zcela jinak, než pohledem dětských očí. Přesto si troufám tvrdit, že ji divák (v kontextu zmíněných souvislostí) ocení ještě více a objevuje se pro něj nová (komediální) rovina. Něvěříte? Zde je pár "důkazů"..." Podívejte…nomádi. Typická obydlí vesnické chudiny…. a jak se dřou :-) Typickou oblastí pro chov ovcí v druhé polovině 20.st. byla Austrálie a …..Valašsko :-) P.s. jedno vím zcela jistě. Dožít roku 2324 (tj. dne, kdy se zruší pivo), bych se skutečně nechtěl. Kdo by to byl řekl, že :-) P.p.s. jako bonus, nesmrtelná legendární (pr)ůvodní znělka mistra K. Svobody a sexy „žížala Julie“, které to snad nikdy neslušelo tak, jako v bazénu s „ministry“ delfíny. Snad možná ještě v knihkupectví „vrchního číšníka“ Pepíka Abraháma :-) To uživ. Gilmour93 - stav se, mám jednu navíc(17.9.2012)

Jeden ze seriálů mého dětství, specifický zejména tím, že se v něm na několik vteřin ukázala Dáda Patrasová téměř nahá. Seriál měl navíc mediální podporu, dá li se to tak říct, v časopisu Pionýr, kde vycházel scénář i záběry z natáčení. To už jednomu zůstane v hlavě. Hovoří CML! Shlédnuty všechny díly.(6.8.2010)

V jistém smyslu kultovní seriál, jen o rok starší než já. Ono to ani není vlastně moc sci-fi, protože si to ze sebe utahuje, a nebere se vážně. Vědeckotechnický optimismus zde byl už opuštěn: technika je zde nazírána jako nedokonalá, a do popředí je vyzdvižen obyčejný člověk a jeho selský rozum. Seriál, který obohatil češtinu o slovo "amarouny", a který mi dokazuje, jak šarmantní ženou tehdy byla D. Patrasová (která se v seriálu objeví dokonce nahá). Skvělý nestárnoucí humor, kvůli kterému jsem vzal na milost i i J. Dvořáka, ač ho jinak rád nemám. Hlavní pozornost zde ale na sebe strhává J. Bláha, který skoro nesleze z obrazovky, a svým nesmírně charakterním projevem přebíjí všechny herce silou nespoutaného živlu. Moje soukromé číslo 1 v čs. seriálové tvorbě.(19.4.2011)

Konečně znovuzhlédnuto. Závěrečná znělka je něco neuvěřitelnýho. Nepřekonatelný Josef Bláha (Karas, kde jste to vykrtkoval?), krásná Patrasová, neopomenutelná role Heleny Růžičkové, k tomu vychytávky, jako třeba animovaná čísla epizod (11. díl obzvlášť:), Švankmajerův přínos netřeba zmiňovat, "oprava" CML...no je toho víc, na hlášky už mám založen zvláštní sešit. (Blbe, cos to udělal?...jéžiš, co je to za udělátor, co je to za pitomý dráty tady...nojó, náš Edizón.)(24.6.2012)

Neznám lepší seriál. Kult mého dětství a vlastně celého života. Propracovaný děj, exkluzivní obsazení, báječná hudba Karla Svobody. Na svoji dobu převratné dílo, vrchol možností tehdejších našich tvůrců a filmařů. Dnes jsou již triky - tehdy dělané doslova “na koleně” přes kamerové, skleněné a zmenšované efekty - minulostí, ale jinak jde o nadčasové dílo pro všechny generace. Seriál, který pro svůj humor, nápaditý scénář, zpracování a bravurní herecké výkony zůstane navždy nepřekonán. A humidovat? Tuším, co se za tím skrývalo... :-)(1.8.2005)

• - Ve druhém díle rozdává akademik (Josef Bláha) občanské průkazy (vzor 77) se slovy: "Průkazy neztratit. Ve 20. století bez průkazů neexistujete." Třiadvacetileté Emilia Fernandez (Dagmar Patrasová), respektive již Kátě Jandové, přidá průkaz šest let navíc - datum narození je totiž 1956. Jde jde totiž patrně o skutečný průkaz Dagmar Patrasové. (Dr. Hawkeye)

• - Při natáčení s delfíny šlo Dagmar Patrasové o život. Pro delfíny, zvyklé na ošetřovatele v neoprénu, nebyla křehká žena v průsvitném kostýmu důvěryhodná. Při potápění se kolem ní začaly shlukovat a narážet do ní čumáky. Cvičitelé se snažili odlákat jejich pozornost rybami. Marně. Nakonec jeden z nich do vody skočil a vystrašenou herečku ze sevření vysvobodil. Až po dotočení jí bylo oznámeno, že největší delfín měl přezdívku „Zabiják.“ [Zdroj: epochaplus.cz] (Duoscop)

• - Natáčení probíhalo i v cizině. Návrat Návštěvníků byl točen v tehdejší NDR v Göhrenu a scény s delfíny pak pocházejí z nizozemského města Harderwijk. (Stocki)