Návštěvníci (TV seriál)

• Západní Německo

Expedition Adam '84

The Visitors

Sci-Fi / Rodinný / Komedie

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 15x30 min)

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová-Veškrnová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vyp.), Karel Hábl, Ilja Kreslík
  • El Pistolero

8/10. Kultovní československý sci-fi seriál, který předběhl svou dobu. Expedice „ADAM 84“. Amarouny. Temperování. Slovesa „humidovat“ nebo „krtkovat“. Geniální Adam Bernau (Viktor Král). Sexy Emilia „Káťa“ Fernandez (Dagmar Patrasová). Smolařský cirkusák Eda (Jiří Kodet). Velký učitel děda Drchlík (Vlastimil Brodský). Brilantní akademik Richard (Josef Bláha). Oko 1, 2 a 3. Laserová pilka. Salamander. Teorie, že kruh je základem všeho. CML – centrální mozek lidstva. Hudba Karla Svobody. Animace Jana Švankmajera. Spousta báječných hlášek. A mnoho, mnoho dalšího.(10.10.2010)

Vynikající seriál, nejen v oblasti sci-fi. Krásná konfrontace lidí z různých časových dob. Kdyby k tomu došlo, přesně takhle bych si to představoval, že by se to mohlo stát. A hláška akademika Filipa, později Richarda: "Hlavně nenápadně!" zlidověla, stejně jako amarouny. A seriál si navíc uchoval i tajemství. Co je to "humidovat" se můžeme jen dohadovat. Podle anglického humidity = vlhkost, by mohlo jít o zvlhnutí... A nemohu zapomenout ani na sexy idol 80. let Dádu, která je v seriálu vidět v celé své kráse. A narozdíl od jiných sci-fi filmů/seriálů si posunutím děje až do roku 2484 uchoval nadčasovost a nikdo nemůže vědět, jak skutečně bude vypadat život v roce 2484, pokud ještě Země bude existovat. Jediné, co seriálu uškodilo, bylo právě předabování scén kvůli prohrané žalobě ČT s vdovou nějakého pana akademika Filipa. Prý jejího manžela seriál zesměšňuje a musí se tedy akademik jmenovat jinak. Josef Bláha už byl v té době vážně nemocen a na hlase je to poznat :-((24.3.2008)

Jako malý kluk jsem na to v televizi zíral s pusou dokořán. Konečně seriál pro mě! Kupodivu to všechno funguje i o 30 let později. Sice už občas na první pohled identifikuji modely, ale na svou dobu byly triky více než slušné. Švankmajerovy amarouny jsou geniální! Svobodovu titulní melodii mám jako vyzvánění už asi ve třetím telefonu. Z herců je třeba vypíchnout Dagmar Patrasovou, díky které se do dětského seriálu dostala i erotika. To by byl panečku v dnešní korektní době poprask! Nebyli oni ti filmaři tenkrát svobodnější? A je to v pořádku?(8.5.2015)

(5x) Návštěvníci - nezapomenutelný filmový zážitek na pokračování, který poznamenal ve své době celou generaci. Viděl jsem je poprvé a pak ještě několikrát za sebou až v maturitním ročníku, tedy přes 30 let po vzniku seriálu, ale velice mě to zasáhlo i s takovým odstupem času. Na tehdejší poměry originální nápad, geniálně zpracován do všech detailů. Nekonečné napětí, tolik vážných zvratů, originální sci-fi prvky (včetně vizuálního provedení) a k tomu komediálně laděná dobrodružství, na tohle se nedá zapomenout.... i přes to, že jsem seriál pár let neviděl a myslím, že se ještě dlouho na něj znovu (raději) nepodívám. Podivná výprava na čele se skvěle hláškujícím akademikem JOSEFEM BLÁHOU (,,Hlavně nenápadně!") mě někdy ještě dlouho strašila po nocích, stejně jako myšlenka, že naší Zemi v současnosti může hrozit návštěva z budoucnosti. Někdo na Návštěvníky vzpomíná jako na super zábavnou komedií, mě místy spíše mrazilo nebo zvedal se mi žaludek. Vynikající hudba Karla Svobody celou atmosféru podtrhuju! Ze seriálu ale dodnes pamatuju i ty zábavné epizodky na Pernštejnském zámku nebo z hotelové zábavy s tombolou. První dva epizodky odehrávající se celé v budoucnosti mě nejdříve tolik nechytl, vše se rozběhlo do těch pravých kolejí až po příchodu do "současnosti" a pak - samozřejmě - s přítomností velkého učitele v podání nezapomenutelného VLASTIMILA BRODSKÉHO. Jeho krásná a má oblíbená postava Aloise Drchlíka, to je prototyp na první pohled běžného, nikdy zcela nedoceněného, ale uvnitř moudrého, obětavého, statečného člověka, jehož pravý význam a sílu si lidé uvědomí až po smrti (v tomto případě tedy hodně let po smrti). Jenom dvě věci jsou mi na tomhle seriálu protivné - nechutné amarouny a tradičně můj nenáviděný Josef Dvořák. Ale jako celek razím plný počet.(28.12.2016)

Jeden z nejlepších seriálů mýho dětství! Super scénář, super hudba, super herci (jo, v tomhle seriálu jsem mohla i Dádu). Ve sci-fi se moc nevyznám, ale myslím,že Návštěvníci jsou rovnocennými konkurenty mnoha zahraničních děl minulých i současných. A amarouny mně prostě dostávaly... Jako malá jsem kvůli nim chtěla být kosmonautem, protože jsem doufala,že je někde ve vzdálenějších koutech vesmíru ochutnám. No,s kosmonautem ni to nevyšlo, ale chuť na amarouny mně neopustila...A stějně tak s chutí se kdykoli podívám na další opakování tohohle díla.(18.4.2007)

• - Scény s delfíny z akvária v nizozemského Harderwijku byly kvůli omezenému vybavení natočeny bez zvuku. Ten byl dodán až ve studiu. (alonsanfan)

• - Skupina Mandrage použila záznam hlasu Centrálního mozku lidstva v písni "CML". (Fenk)

• - Ako stroj času použili návštevníci auto Lada Niva 2121 z roku 1982 s poznávacou značkou ACD-09-57. (Raccoon.city)