Návštěvníci (TV seriál)

• Západní Německo

Expedition Adam '84

The Visitors

Sci-Fi / Rodinný / Komedie

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 15x30 min)

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová-Veškrnová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vyp.), Karel Hábl, Ilja Kreslík

To je seriál! Jsem zvědavý, co na počin Hofmana a Poláka řeknou v roce 2484:-) Těch nápadů, třeba jen novotvarů krtkování, humidování,amarouny. Akademik Filip (nově Richard) se svou partou při sledování Adama Bernaua kralují městečku Kamenice. Ať už jízdou v protisměru, vysedáváním v hospodě nebo předstíraným zeměměřičstvím. Výborná role Velkého učitele v podání Vlastimila Brodského, který dokázal trumfnout i CML. Po soudní při kvůli akademiku Filipovi museli filmaři vymyslet podobné jméno, u některých postsynchronů je občas postřehnutelné, že se jedná o přemluvení. Možná kdyby akademik Filip zdravil japonsky a ne poplácáváním rukou na čelo, tak by si vdova po akademikovi nestěžovala.(9.7.2008)

Jako malý kluk jsem na to v televizi zíral s pusou dokořán. Konečně seriál pro mě! Kupodivu to všechno funguje i o 30 let později. Sice už občas na první pohled identifikuji modely, ale na svou dobu byly triky více než slušné. Švankmajerovy amarouny jsou geniální! Svobodovu titulní melodii mám jako vyzvánění už asi ve třetím telefonu. Z herců je třeba vypíchnout Dagmar Patrasovou, díky které se do dětského seriálu dostala i erotika. To by byl panečku v dnešní korektní době poprask! Nebyli oni ti filmaři tenkrát svobodnější? A je to v pořádku?(8.5.2015)

Seriál, který spojoval národy (ve světové radě zasedaly osoby různé barvy pleti, vyznání, kultury), seriál, který ukázal erotiku také z jiné stránky (obnažená ňadra a ženský klín že je v roce 2484 hanbou? Zapomeňte!), seriál, který se stal také obětí nesmyslné soudní pře (akademik Filip dlouho akademikem Filipem nebyl) a seriál, který navždy obohatil český slovník o pár nových českých slov. Už od začátku mě fascinuje Svobodova hudba, jakožto i další předěly, které ve filmu zazněly byť jen jednou. České sci-fi je hodně vzácný úkaz a málokdo ho dokázal uchopit tak, aby to bylo koukatelné, pro děti a zároveň i pochopitelné pro dospělé. I když pan Polák natočil seriál primárně pro mládež, nepochybně seděli u normalizačních obrazovek i dospěláci. Snad zřídkakdy se film dostane i k soudu. Jistá vdova po akademiku Filipovi tvůrce zažalovala za nechtěnou podobnost s hlavním představitelem, kterého ztvárnil úžasný Josef Bláha. To vše by se snad i dalo pravděpodobně pominout, ale když Otakar Brousek, neméně vynikající herec své doby, prohlásil to, co bylo ve scénáři, bylo po legraci ("Přípravy k evakuaci ohrožených oblastí pokračují bez ohledu na výsledky té zatracené expedice, kterou jsme vůbec neměli vysílat, zvlášť když ji vede diletant."). Zajímavostí také je, jak si tvůrci poměrně dalekou budoucnost představovali. Uniformní obyvatelstvo a především i genetickou vadu, pokud to tak můžu nazvat, bez vlasů. Všichni přítomní totiž dostávali paruky na vytvořené pleše, avšak Eugen Jegorov dostal ve své době slušivou paruku na své přirozené "holé koleno". Bláha - Dvořák - Patrasová - Novotný, čtyřka, která zachránila svět budoucnosti. Měl by o ní vědět každý, jednoznačně doporučuju.(3.12.2006)

Seriál jsem viděl před mnoha lety, a pak jsem na něj nějak zapomněl, až doteď, kdy jsem si chtěl trochu oprášit vzpomínky na dětství. A musím říct, že i po letech seriál baví maximálně - i když současnou omladinu asi úplně ne, ale nás, pamětníky oné doby určitě. Perfektní námět (cestování časem vždycky funguje, a je úplně jedno kterým směrem se cestuje), skvělé herecké obsazení (v čele se Josefem Bláhou, Josefem Dvořákem a Dádou Patrasovou) a spoustou vtipů a hlášek. Víc snad ani není potřeba psát, ale je potřeba vidět. Rozhodně patří do zlatého fondu české kinematografie...(10.6.2013)

Asi nejlepší scifi seriál pro celou rodinu, který se kdy v "československých" poměrech natočil. Nepřeberná spousta nápadů z pera pánů Hofmana a Poláka, podpořená hereckými výkony hlavních představitelů a konče na svou dobu zcela unikátními triky. Podle mého názoru jedno z vrcholných děl československé kinematografie zaměřené pro děti a mládež.(26.7.2010)

• - Západoněmecká televize WDR, v jejíž koprodukci seriál vznikl, si dala za podmínku, že seriál musí být výsostně "český", nemá se snažit konkurovat západním produkcím, kterých v SRN bylo více než dost. (_ksilt)

• - Natáčení probíhalo i v cizině. Návrat Návštěvníků byl točen v tehdejší NDR v Göhrenu a scény s delfíny pak pocházejí z nizozemského města Harderwijk. (Stocki)

• - V seriálu je 85 hlavních rolí, 1856 dalších rolí a zúčastnilo se ho 4 357 komparzistů. (Stocki)