Ztratila se čtrnáctiletá dívka Nikola. Nikdo netuší kam, není jasné, zda vůbec žije. Pro kriminalisty z Ostravské kriminálky je to samozřejmě mimořádka. Je vyslýchána dívčina rodina, její kamarádky ze školy i ze stadionu, kde trénovala s ostatními roztleskávačkami. Vyslýchat tak mladé dívky však není pro partu otrlých kriminalistů, tedy Honzu (Stanislav Majer), Richarda (Karel Dobrý) a mladého Matese (Štěpán Kozub), nijak jednoduché. Proto je přizvána žena, která může lépe porozumět dívčím duším. Kapitán Ema Grodská (Pavla Beretová) má po odchodu z předchozí funkce volno, a tak kriminalistům ráda pomůže. Šéf kriminálky souhlasí a mužný duch oddělení doplní jemnější ženský element. Vyšetřování postupuje těžce, podezření jsou nejasná, a je to právě Ema, kdo narazí na první důležitý důkaz, který někam vede. Objevuje se možný motiv lechtivých fotografií mladičkých dívek, které putují po internetu. Toho, čemu se říká dětská pornografie. Kriminalisté se zvolna prokousávají k výsledku v reálném světě města Ostravy i na bezbřehé síti internetu. Řešení případu ztracené dívky je překvapivé, stejně jako Emino vlastní, životně důležité rozhodnutí, které učiní ve svém světě kriminalistiky. (Česká televize)

mira007

Nechci být zlý, ale pokud člověk jednou potká Případy prvního oddělení tak mu ostatní krimi seriály, které se prsí přízviskem "inspirované skutečnými případy " přijdou směšné. To je můj dojem z prvního dílu Místo zločinu Ostrava. Má to skvělé obsazení, ale neuvěřil jsem v realističnost viděného - brutal fail: může mi někdo vysvětlit , co spustil pachatel v tom podzemí stadionu, aby zlikvidoval ty dvě čtrnáctky? To je nějaká Amerika ne? ()

Drom

Česká takyvize uvádí: Místo zločinu [doplň město]. V hlavních rolích: Stanislav Majer jako generický vyšetřovatel s falešným knírem, Karel Dobrý jako sidekick vyšetřovatele, Pavel Kříž jako generický šéf, Štěpán Kozub jako mladý tech-mage a Pavla Beretová jako citlivá buchta. Dále hrají: Ten, co hrál ve Vyprávěj, ten, co neuměl hrát už v Kriminálce Anděl a ani ve Vyprávěj, Nela Boudová jako jeho žena, nějaký děti a další neherci. Tak generickou, šablonovitou a ani s přemáháním uvěřitelnou pitomost jsem nečekal. Předpokládal jsem že dostanu standardní tuctovou detektivku ČT, ale dostal jsem doslova výcuc, dřeň, vzorec toho, jak ČT dělá dnes kriminálky. Před deseti nebo patnácti lety to bylo originální, jednou. Ale už prakticky samotnej úvod je jak [doplň kirminální serál ČT z posledních let] přes kopírák. Dal jsem ještě další dva díly po tomhle třeskutém uniku, pak jsem to vzdal. Pyčo! (← a mám pravej komentář jak od ostravaka, © ČT) ()

castor

Další policejní tým je tady. Mužný duch oddělení zrovna doplňuje jemnější ženský element. Ema Grodská (Pavla Beretová) navíc u prvního případu sehraje důležitou roli, zároveň se rozhodne učinit i podstatný krok ve své kriminalistické kariéře, což se pánům okolo nebude zamlouvat. Podle tvůrců parta vyšetřuje případy inspirované těmi, které policie vyšetřovala na Ostravsku během několika uplynulých let. Herci slušní, zatím takový průměrný žánrový standard. Ostravu bych využíval víc. ()

rakovnik

Až na Bořka celkem slušné obsazení, byť femme ex machina mi také moc nesedla. Chlapi vedle ní vypadají dost neschopně. I když dvě naivní čtrnáctileté holky také předvedly více schopnosti než tým kriminalistů. Přiznám se, že s pachatelem mě ale tvůrci nachytali, proto odpustím některé vyložené nesmysly. ()

quokam

Kurna, to je pes, co dokaze vycuchat i detske porno na pocitaci za dvermi ve sklepe. Takoveho psa by mel mit kazdy oddil nasi slavne policie... Proc ten polak ma rusky prizvuk? Od detstvi koukam na polskou televizi, za svuj zivot jsem poznal mraky polaku, ale nikdo nemel takto ruskej prizvuk. Pripojuji se k otazce jednoho z predkritiku: To byl vazne problem najit dobreho polskeho herce? Dobry pribeh kazi velke nesmysly. 6/10 ()

• Lokace celého seriálu jsou orientované na město Ostrava a okolí. Dům pohrešované dívky bychom našli na sídlišti Ostrava-Poruba, objevili se také exteriéry u Ostravské radnice, bývalý důl Michal, nicméně hokejový stadion byl použitý pražský – Na Nikolajce. (Van_Stajpen)