foto

Karel Dobrý

  • nar. 2.5.1969 (52 let)
    Karlovy Vary, Československo

Biografie

Karel Dobrý se narodil 2. 5. 1969 v Karlových Varech. Vyrůstal v Praze a ve Štětí, vychovávali ho prarodiče, v dětství s nimi čtyři roky (od svých devíti do třinácti let) strávil v Sýrii. Ve čtrnácti letech byl přihlášen do komparzního rejstříku České televize. Jeden semestr pobyl na Vysoké škole ekonomické, později studoval herectví na pražské DAMU, ale ani tato studia nedokončil.  

Od první poloviny 90. let se věnuje aktivně divadlu. Začínal na pražské scéně věnující se dětskému divákovi, v Divadle Jiřího Wolkera (dnes Divadlo v Dlouhé). Byl členem Městských divadlech pražských, kde vystupoval především s Divadelním spolkem Kašpar, který byl tehdy jejich součástí. V letech 1993-2002 byl angažován v pražském Divadle Na zábradlí, kde hrál v celé řadě výrazných inscenací. Od roku 2002 byl Karel Dobrý bez stálého angažmá, působil v různých divadlech, často se věnoval experimentálním a alternativním divadelním projektům. Spolupracoval s řadou souborů a divadel: Nordic Black Theatre (v norském Oslu), Divadlo Komedie (se souborem Pražského komorního divadla), Studio Hrdinů v pražském Veletržním paláci, Činoherní studio Ústí nad Labem, Letní shakespearovské slavnosti, centrum experimentálního umění MeetFactory, Divadlo Archa, Státní opera Praha, Divadlo Ta Fantastika, La Fabrika, Experimentální prostor NoD v klubu Roxy, A studio Rubín či Divadlo Broadway. V prosinci 2012 začal hostovat v pražském Národním divadle a od února 2014 do zdejšího činoherního souboru nastoupil do stálého angažmá. Za ztvárnění hlavní dvojrole v inscenaci Církev ve Studiu Hrdinů byl nominován na Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon roku 2012. Za roli v inscenaci Den opričníka ve stejném divadle obdržel Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon roku 2013, Cenu Divadelních novin za herecký výkon sezóny 2012/13 bez ohledu na žánr a byl rovněž nominován na Cenu Thálie 2013 za mimořádný jevištní výkon v oboru činohra.

Zahrál si několik výrazných i hlavních rolí v českých filmech i v televizi, příležitostně spolupracuje s rozhlasem a dabingem. Mluví několika jazyky, a tak našel uplatnění i v zahraničních produkcích, v jejichž projektech dostal řadu velkých i malých rolí.   Má tři děti - dceru Johanu (ze vztahu s Evou Turnovou) a syny Cyrila a Diviše, jejichž matkou je Tereza Hrzánová.

Filmografie Karla Dobrého obsahuje více než sedmdesát rolí v českých i zahraničních produkcích. Jeho fyziognomie a výraz ho předurčuje především pro výrazné postavy.   Řadu rolí vytvořil ve filmech zahraničních produkcí, často natáčených na našem území, kde uplatnil znalost několika jazyků. Patrně nejvýznamnější příležitost se mu naskytla v koprodukčním filmu z roku 1998 Dívka tvých snů (La Niña de tus ojos) režiséra Fernanda Trueby. Zde ztvárnil postavu ruského Žida Lea, kterou musel celou odehrát v ruštině. V tomto snímku (který mj. přinesl prestižní ocenění a mezinárodní popularitu českému herci Miroslavovi Táborskému, jenž zde ztvárnil roli Tlumočníka) byl hereckým partnerem španělské filmové hvězdy Penélope Cruz. Výrazněji zaujal i v roce 2000 jako Liet-Kynes v americké televizní sci-fi minisérii Duna (Dune) či o tři roky později v jiné roli ve volném pokračování Děti planety Duna (Children of Dune). Dále účinkoval například v americkém filmu Mission Impossible (režie Brian de Palma, hlavní role Tom Cruise, rok 1996) či v epizodě z francouzského seriálu Komisař Maigret (rok 1994). Se známým režisérem Volkerem Schlöndorffem natočil v roce 2004 výraznou roli brutálního nacistického dozorce Bertrama ve filmu Devátý den (Der neunte Tag). Neobvyklé příležitosti dostal i v několika krátkých filmech, např. Protipól (The Counterpart) či sci-fi film Ozone. V létě 2004 natáčel v Rusku seriál Labutí ráj. Zahrál si také kardinála Giovanniho Colonnu ve výpravném koprodukčním seriálu Borgia z roku 2011 či o rok později menší roli v americkém seriálu Pohřešovaný (Missing), v němž na sebe upozornila ve výrazné roli i česká herečka Tereza Voříšková.

Karel Dobrý patří mezi nejobsazovanější herce, kteří pracují i pro zahraniční produkce. Ve velkém výčtu jeho rolí se dále nachází mnoho vedlejších a epizodních postav ve filmech a seriálech různých proveniencí.   Také v českých filmech vytvořil Karel Dobrý několik výrazných postav. V malé roli se objevil ve filmu režiséra Zdeňka Tyce UŽ - Užívej život (rok 1995), ve stejném roce hrál i ve filmové pohádce Jak si zasloužit princeznu (režie Jan Schmid). Později zaujal v těžké německy mluvené roli nacisty Odilla ve filmu Pramen života – Der Lebensborn (režie Milan Cieslar, rok 2000). S kameramanem a režisérem F. A. Brabcem natočil dva filmy. Po boku Anny Geislerové a Niny Divíškové hrál v roce 2000 Krále v baladě Zlatý kolovrat v úspěšném kontroverzním zpracování básnické sbírky K. J. Erbena Kytice, na níž se podílela celá řada našich významných osobností. Druhým filmem byl Krysař (role Ďábel & Osud), který byl natočen ve značně nestandardních podmínkách během 24 hodin na přelomu Silvestra roku 2002 a Nového roku 2003, čímž si vysloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Světově proslulá režisérka Agnieszka Holland si Karla Dobrého vybrala do role Plavčíka ve filmu Jánošík. Pravdivá historie (natáčení bylo zhruba v polovině práce z ekonomických důvodů pozastaveno a film byl dokončen až po několika letech v roce 2009). Roli kolaborujícího doktora Branda ztvárnil ve filmu a televizním seriálu Milana Cieslara Krev zmizelého (rok 2005). V poslední době se objevil ve vedlejší roli ve výpravném koprodukčním filmu Juraje Jakubiska o Čachtické paní Bathory (rok 2008), ve výrazné roli agresivního Čiháka ve snímku Ocas Ještěrky (režie Ivo Trajkov, rok 2009), v záporné úloze zločince a vraha Adalberta z Jestřebí v historickém detektivním filmu Jménem krále (režie Petr Nikolaev, rok 2009)) či v experimentálním projektu Miroslava Bambuška Jan Hus - mše za tři mrtvé muže. Uplatnil se také v několika krátkých či studentských filmech, v hudebních videoklipech.  

První velkou televizní rolí Karla Dobrého byl v roce 1991 Orestés v televizním zpracování divadelní hry Elektro, má lásko (režie Jiří Věrčák). Z televizních inscenací a filmů dále stojí za zmínku povídkový film Trosečníci z roku 2002, kde hrál ve třetí povídce Kráska a Netvor muže upoutaného na invalidní vozík, hereckými partnery mu byli Linda Rybová a Richard Krajčo. Ve dvoudílné televizní adaptaci románu Egona Hostovského Nezvěstný (režie Pavel Kačírek, rok 2003) hrál roli Hušnera – komunisty, který se obrátil na víru. Po boku Ladislava Freje, Gabriely Filippi a Ondřeje Vetchého účinkoval v roce 2001 v epizodě Červená karta (režie Igor Chaun, role Nájemný vrah Panenka) z hororově-kriminálního cyklu Černí andělé. Hrál hlavní role v pohádkách Jabloňová panna (režie Milan Cieslar, rok 1999, role Kníže) a Tajemný svícen (režie Moris Issa, rok 2003, role Ďábel). Zahrál si také velké role hospodáře Josefa Kalouska ve třetí sérii úspěšného seriálu Četnické humoresky (31. díl Dědic, režie Antonín Moskalyk a Pavlína Moskalyková Solo, premiéra 2007) a vraha Richarda ve druhé sérii kriminálního sci-fi seriálu Strážce duší (13. díl Propast věků, režie Pavel Jandourek, premiéra 2009). O Vánocích 2009 se v televizi objevil v menší, ale důležité roli tajemného nadpřirozeného Acruxe v pohádkovém příběhu Dům U Zlatého úsvitu (režie Pavel Jandourek). Na jaře 2010 pak byl odvysílán televizní hudební retrofilm Petra Nikolaeva Klub osamělých srdcí, kde si zahrál homosexuála přezdívaného Jagol, politicky pronásledovaného v dobách normalizace. V průběhu let 2009 a 2010 natočil pro Českou televizi tři seriály - Vyprávěj (režie Biser Arichtev), Znamení koně (v režii Milana Cieslara) a 4teens (pod vedením režiséra Pavla Jandourka). Jeho roli Matěje Stránského ve Vyprávěj byl též věnován jeden díl speciální bonusové série o vedlejších postavách, odvysílaný v březnu 2012.  

Podílel se také na několika hraných dokumentech. Příležitostně spolupracuje s Českým rozhlasem, pro který natáčí i v cizích jazycích. Sporadicky se věnuje dabingu.

http://karel-dobry.sweb.cz/

Herecká filmografie

Filmy

2022 Služka
Zakletá jeskyně
2021 Emperor
Ubal a zmiz
2020 Daria
Maestro
2019 Marie Terezie II (TV film)
Případ dvou sester (TV film)
Skleněný pokoj
Trinity
2018 Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře (TV film)
Hastrman
The Catcher Was a Spy
V lásce a válce
2017 Austerlitz Advent
Die Freibadclique (TV film)
Dobrodruzi
Milada
Zahradnictví: Dezertér
Zahradnictví: Nápadník
Zahradnictví: Rodinný přítel
Čertoviny
2016 Lída Baarová
Strašidla
2015 Dítě číslo 44
2014 1864 - Brødre i krig
2012 Ghost Recon: Alpha
L'olimpiade nascosta (TV film)
Manipulations (TV film)
Tygři ve městě
Ve stínu
2011 Faust
2009 Dům U Zlatého úsvitu (TV film)
Jménem krále
Jánošík - Pravdivá historie
Klub osamělých srdcí (TV film)
Ocas ještěrky
We Shoot with Love
Ženy mého muže
2008 Bathory
Plamen a Citron
2007 Edith Piaf
Skeletoni
2006 Hui Buh - Zámecké strašidlo
Maharal - Tajemství talismanu
2005 Krev zmizelého
2004 Devátý den
Napola: Hitlerova elita
2003 Duende (studentský film)
Krysař
Nezvěstný (TV film)
P.F. 77 (TV film)
Tajemný svícen (TV film)
2002 Der Liebe entgegen (TV film)
Doktor Živago (TV film)
Kráska a netvor (TV film)
Trosečníci (TV film)
2001 Deník Anne Frankové (TV film)
Krysy (TV film)
Mlhy Avalonu (TV film)
Příběh rytíře
Červená karta (TV film)
2000 Jabloňová panna (TV film)
Kytice
Pramen života
Šach (studentský film)
1999 Carův kurýr (TV film)
Plunkett & Macleane
Zjevení (studentský film)
1998 Dívka tvých snů
Minulost
Česká soda
1997 Úsvit (studentský film)
1996 Jak se dělá opera (TV film)
Mission: Impossible
1995 Mladý Indiana Jones: Útok jestřábů
Sacred Cargo
1994 Jak si zasloužit princeznu
Vlak (studentský film)
1991 Elektro, má lásko (TV film)

TV seriály

2021 Evropské kmeny (TV seriál)
3. kapitola (E03)
2020 Místo zločinu Ostrava (TV seriál)
Krvavý olej (E13)
Ohrožení (E08)
Rituál (E07)
další epizody (9)
2018 Tátové na tahu (TV seriál)
Epizoda 16 (E16)
Epizoda 15 (E15)
Epizoda 14 (E14)
další epizody (16)
Helen Dorn (TV seriál)
Prager Botschaft (E10)
2017 Bohéma (TV seriál)
Dvojí tváře (E06)
Génius (TV seriál)
Kapitola devátá (S01E09)
Četníci z Luhačovic (TV seriál)
Staré dluhy (S01E06)
Evička (S01E05)
Tabačka (S01E04)
Policie Modrava (TV seriál)
Magická síla (S02E03)
2016 Mordparta (TV seriál)
Nevěsta (S01E01)
Případy 1. oddělení (TV seriál)
Poslední případ (S02E08)
2015 Tannbach - vesnice na dělící čáře (TV seriál)
Ráno po válce (E01)
Znamení koně (TV seriál)
Dozrál čas (S02E04)
Nový úsvit (S02E03)
Finta (S02E02)
další epizody (4)
2014 1864 (TV seriál)
Epizoda 7 (E07)
Epizoda 5 (E05)
Epizoda 4 (E04)
Život a doba soudce A. K. (TV seriál)
Chudák skřítek Melichar (S01E02)
Osamělost (S01E01)
Cirkus Bukowsky (TV seriál)
Epizoda 6 (S02E06)
Epizoda 5 (S02E05)
Epizoda 3 (S02E03)
další epizody (5)
Kurýr (TV seriál)
Duel (S02E07)
Borgia (TV seriál)
1504 (S03E11)
1503, 2. část (S03E10)
1503, 1. část (S03E09)
další epizody (10)
2013 Cirkus Bukowsky (TV seriál)
Epizoda 6 (S01E06)
Epizoda 5 (S01E05)
Epizoda 3 (S01E03)
další epizody (4)
České století (TV seriál)
Den po Mnichovu (1938) (E02)
Borgia (TV seriál)
Hra o morálce (S02E08)
Nanebevstoupení (S02E05)
Čas sladkého toužení (S02E01)
2012 Pohřešovaný (TV seriál)
Vyprávěj (TV seriál)
Proč byl Matěj estébák? (S06E01)
2011 4teens (TV seriál)
Školní kapela (E03)
Svět jako prkno (E01)
Borgia (TV seriál)
Předehra k apokalypse (S01E08)
Manželský svazek (S01E05)
Moudro Ducha svatého (S01E04)
další epizody (6)
Znamení koně (TV seriál)
Chuchle (S01E13)
Důvěra (S01E12)
Merlin (S01E11)
další epizody (11)
2010 Vyprávěj (TV seriál)
Šok! (S02E16)
Charta 77 (S02E15)
Bytové divadlo (S02E11)
2007 Maharal - Tajemství talismanu (TV seriál)
Cesta světla (E05)
Camera obscura (E04)
Loupež (E03)
další epizody (5)
Četnické humoresky (TV seriál)
Dědic (S03E05)
2006 Krev zmizelého (TV seriál)
2003 Děti planety Duna (TV seriál)
Epizoda 2 (E02)
Epizoda 1 (E01)
2001 Černí andělé (TV seriál)
Červená karta (E01)
2000 Duna (TV seriál)
Epizoda 2 (E02)
Epizoda 1 (E01)
1999 Čtvrtníček, Šteindler a Vávra (TV seriál)
Zwei Kessel Buntes (E07)
Čtvrtníček, Šteindler, Vávra a Laufer uvádějí (E04)
Čtvrtníček, Šteindler a Vávra na Hrad (E03)
1998 Kinetická encyklopedie všehomíra (TV seriál)
Tři králové (TV seriál)
Pobožný střelec (E07)
Zrada (E06)
Na dně (E05)
další epizody (6)
Čtvrtníček, Šteindler a Vávra (TV seriál)
Čtvrtníček, Šteindler a Vávra heute (E02)
1995 Česká soda (TV seriál)
Epizoda 15 (E15)
Epizoda 13 (E13)
1994 Česká soda (TV seriál)
Epizoda 9 (E09)
Maigret (TV seriál)
Maigretova trpělivost (E11)
1992 Mladý Indiana Jones (TV seriál)

Dokumentární

2019 Ročník 89 (TV film)
2018 Defenestrace 1618 (TV film)
2017 Backstage: Křehkosti, tvé jméno je žena (TV film)
Film o filmu: Zahradnictví
2015 Backstage: Othello, benátský mouřenín (TV film)
2014 Přízraky - vyp.
2013 Radokova Trojská válka (TV film)
2011 Prsty v medu mám (studentský film)
2010 Prvních 7 325 dnů Elišky a Jana (TV film)
Vanessa - Ave Agony
2009 Jan Hus - mše za tři mrtvé muže
2008 Efekt přihlížejícího (TV film)
Film o filmu: Ocas ještěrky (TV film)
2000 Tmavomoudrý svet (TV film)

Hudební videoklipy

2010 Vanessa - Fízl na speedu (hudební videoklip)

Divadelní záznam

2016 Den opričníka (divadelní záznam)
2003 Terasa (divadelní záznam)
2002 Táňa, Táňa (divadelní záznam)
1996 Racek (divadelní záznam)
Revizor (divadelní záznam)

Host

TV pořady

2019 26. Český lev (TV pořad)
2016 DIV: Zastavte roboty (TV pořad)
2014 Ceny Thálie 2013 (TV pořad)
2013 Exkluziv! (TV pořad)
2010 Show Jana Krause (TV pořad)
1997 Eliadova knihovna (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(71)