Dana Martinová, mladá žena volnějších mravů, zemře rukou psychicky labilního mladíka Pavla Zacha. Ten se v záchvatu žárlivosti neudržel a zabil dívku úderem do hlavy. Policie najde mrtvolu díky Danině kamarádce Evě Simonové. A právě Eva se stane druhou Pavlovou obětí. Mladík totiž v obavě z vyzrazení dívku napadne a utopí ve vaně. Dvojnásobnou vraždu dostane na starost jako svůj první případ kriminalista poručík Zeman, jemuž pomáhá zkušenější kolega Suchánek. Vyšetřování však zpočátku nikam nevede. Zatímco Pavlův otec se snaží umístit duševně nemocného syna do psychiatrické léčebny, Pavel ze strachu spáchá další vraždu. Ani on, ani vyšetřovatelé však zatím netuší, že od jisté doby je Pavel pouhým nástrojem v rukou někoho jiného… (Česká televize)

Autogram

Celkom slušné vyšetrovanie, zamotané rodinné vzťahy medzi podozrivými a dvaja vyšetrovatelia. Jeden veľmi aktivny a druhý skúsenejší, pričom medzi nimi padnú aj vtipné hlášky. Všetci sú vo filme notorickí klamári, takže o zábavu je postarané. Film určite nie je priemerný, ale zaslúži si poctivé štyri hviezdy. Aj za prekvapenie na záver. –––– Tak co, uložil jste ji do hajan? –––– Člověk si vytvoří hypotézu a najednou se mu zhroutí jako domeček z karát. ()

vitekpe

...kdyz dostala krasna Alena Vranova od Adamce ten direkt, to ve me fakt hrklo...atraktivni, temna detektivka s ucasti hereckych hvezd a noirovym nadechem. :-) Femme fatale Malkova tady nekompromisne prebiji Vranovou i Obermaierovou. ()

klúčik

Dobrá kriminálka. Výborne vystihnutá atmosféra. Mne sa páčil J.Moučka, pripomínal mi zloducha z filmu Štyři vraždy stačí..... Dávam 65%. ()

klukluka

Podobný typ retra je mi velmi příjemný. Má to pro mě kouzlo, vystavěné na solidním příběhu a umocněné černobílou a neskonalým půvabem Marie Málkové. Ony tu byly nemálo půvabné všechny herečky - Obermaierová, Vránová, Bartošová... A muži byli supermani - Cupák by z chlapů svým hlasem udělal beránky, ženský by pouhým mluvením přivedl k extázi, Brzobohatý okouzlující absolutně na max... Krásný chaty, auta, moderní domácnosti... O Petru Schulhoffovi jen slýchám, jeho tvorbu snad s výjimkou Kalaše neznám, ale po tomhle filmu bych ho nazval hollywoodským tvůrcem ve službách Barrandova. Od A do Z na efekt a ten se (u mě) dostavil. ()

wosho

Kladem je ze režie Petra Schulhoffa a hudba http://www.imdb.com/name/nm0087818/, tyto dva elementy budují přesnou atmosféru ( a to hlavně v úvodu). Bohužel jak se Schulhoffovi dařilo v pozici režiséra, tak již nezvládal pozici scénaristy, byť vycházel z románové předlohy. Motivace, psychologie postav a celá struktůra děje jde proti vypravěčskému stylu režie. Film tím kulhá v napětí. Divák sleduje vyšetřování, při tom je díky znalosti osoby vraha o mnoho kroků před vyšetřovateli a počíná se nudit. Film sice má "údernou pointu", ale ta nedokáže napravit onu dramaturgickou chybu s postavou odhaleného vraha hned v úvodu. ()

F.W.Colqhoun

Máte to tu hezké, to jste si na to všechno ušetřila sama? Objevuje se názor, že se Schulhoffovi povedlo ve svých kriminálkách vyvarovat se poplatnosti době. Není tomu tak. Osazenstvo Vím... představuje výčetku nepřátel lidu: umělci, fotografové, intelektuálové, studentky ekonomie, duševně nemocní, na zahraniční konference vyjíždějící lékaři, vedoucí pracovníci propagačních oddělení a považte, posluhovačky. Dělníci a rolníci nikde. V takové společnosti je vražda jen otázkou času. Chybí jen homosexuálové, ale vyšetřuje to fízl Zeman s tváří Eduarda Cupáka. Dynamika ústřední dvojice kalašovek vycházela z dialektiky klid(Hrušínský)-temperament(Brzobohatý), vztah mezi Moučkou a Cupákem určuje míra policajských zkušeností. Přechytralý Cupákův Zeman se neštítí balit svědkyni vraždy u ní doma, což by dnes předcházelo přinejmenším kárnému řízení, Moučkůva policajta z lidu rozhodí, jen když nemůže najít odloženou svačinu. Ale všechno dobře dopadne, nebojte. Manon Lescaut v provinciálním balení. ()

Ixbalanke

Klasická logická detektivka postavená na spletitých lidských vztazích od skvělé anglické spisovatelky P.D.Jamesové. Až do poslední chvíle je zápletka dost utajená a nakonec překvapivá. Sympatické herecké výkony a tváře. Akorát ty ženský tehdy vypadaly všecky nějak stejně, či co:)) Kdo má rád detektivky bez střílení a jiného násilí, založené na dialozích a dedukcích okořeněné ironickým humorem, vřele doporučuju... ()

Disease

Za mě lepší než major Kalaš. Místy i náznaky giallo estetiky. A celkový námět včetně pointy velmi dobrý. ()

waits

U tohohle typu kriminálek je naprosto nezbytné, aby byl vyšetřovatel charismatickým chlapíkem a aby atmosféra diváka vtahovala neúprosně děje, nesmí ho pustit. Za sebe můžu říct, ze jsem vtažen nebyl, naopak, jsem se převalil přes tenkou hranici do sektoru, kde začíná nuda a kde se Cupák ne a ne nějak pořádně položit do role. Byl jsem sám, kdo uhádnul dlouho dopředu, kdo vlastně za ty nitky tahá? ()

Vesecký

Nadprůměrný detektivní příběh, které tehdy naši tvůrci uměli natočit na skutečně evropské úrovni, aniž to museli přehánět z akčností, ale aspoň trošku hororové zavání ke konci, když Málková otvírá dveře svému švagrovi a milenci Bzrobohatému. Cupák mi od jisté doby neštymuje jako milenec, když víme, jak to s jeho milováním bylo. Ale tahle zápletka byla trošku mimo to podstatné, i když se náš kriminalista trošku brzy otřásl a místo dalšího vyznávání citů nechal studentku zatknout... Ne, film je to ve skutečnosti opravdu dobrý,napínavý, zajímavou roli tu měl pozdější výborný režisér Jiří Adamec... ()

mh.mail

40% - Ačkoliv na nás na konci filmu čekalo jedno nečekané překvapení, přesto si myslím, že tenhle u našich filmařů dost oblíbený koncept, kdy vraha známe hned od začátku, není šťastný. Místo detektivek, kde se divák snaží odhalit pachatele dřív než detektivové, dostáváme psychologické studie, spíš slabší než silnější. Ano, dá se to udělat zábavně, viz např. Columbo, ale naši filmaři to neuměli a neumějí. Takže by bylo lepší, kdyby zůstali u klasického konceptu, tam se leckdy zadařilo. ()

MickeyStuma

Jedna z mnoha detektivek, kde je scénář napsán velice dobře. Děj je plný obrátek a nečekaných situací a divákovi místy napovídá, kdo že je tím pachatelem. Nebojím se tvrdit, že se jedná o klenot detektivního žánru. Takhle to už dnes nikdo nenatočí. ()

Ygnor

Příjemné překvapení mi připravila na nedělní „vařící“ dopoledne na cti utrhačná Nova. Již kakofonické zvuky symfonického orchestru dávaly předtuchu, že nepůjde jen o tak běžnou kriminálku, co by zapadla do tuctovosti braků, které jsou na tomto kanále vysílany v nemnohdá v divácky přitažlivějším čase. Šedočerný les a vněm zaparkovaný sympatický Saab před hnusnou chatkou, která mi okamžitě evokovala místo hlavního konání opulentního Raimiho Evildead; …z něj prchající ztrápená bruneta, pronásledovaná vousatým uklidňovatelem, jenž jí, mu po zbytečně poskytnutém intermezzu, nechá až příliš nekompromisně odjet pryč. Celé dějství jako z VIP lóže sleduje necudný Adamec, který se po tomto svém hereckém debutu stal raději známým TV režisérem, ne kvůli toho, že by mu herectví nešlo, ale to z důvodů čistě pragmatických, aby si totiž nevysloužil nálepku jako Perkins v Psycho, kterého nechtěli mimo úchyláky obsazovat. Přespříliš koketní, jak dále vyšlo najevo, bruneta č.1 to měla spočítáno velice záhy. Jako v pořadí druhá -„Pyšná princezna“ skonala opravdu až Argentovským způsobem (nebo naopak ??) . A nakonec č.3, sice opět bruneta, ale nepravá a … (uvidíte sami). V povedeném scénáři, kde všichni lhali, mystifikovali nebo alespoň lehce fabulovali, vyčnívají přesvědčivě kvalitní herecké výkony a to včetně, již zde na fóru uvedeného a jak jinak jindy než mamlasoidního, pana Moučky. Cupák, co by elév s lehce přebujelým libidem k paní svědkové, mu zdatně v nesourodé dvojici sekunduje. Podezřelí byli (a motiv měli) jak ve správné detektivce všichni…, a kdyby Sklenčka nedotáhl svého deviantního syna na psychiatrii, tak by asi vyšetřili starou bačkoru, nebo by postupně mladý Adamec z patologické žárlivosti a msty vyhubil celý štáb…:-P. Ne, už vážně, film je nejen dobře zrežírovaný, napínavý a atmosferický, i s prvky explicitního násilí, ale plný široké škály lidských charakterů, které jsou vkusně, stručně a nenásilně načrtnuty, a proto je pro mě uvěřitelným a tudíž přesvědčivým. Možná je i trošku sarkasticko - moralistickou hozenou rukavicí ještě po osmašedesátém „neznormalizované“ společnosti, kdy jsem navíc v celém snímku neslyšel jediné slovo „bezpečnost“ a snad ani soudruh, kterou bez studu mohl ze země zvednout možná až renomovaný Svobodova se Sametovými vrahy, ale hlavně každopádně ikonou ba slabikářem, něco jako Škola hry na kytaru pro začátečníky od Jiřího Jirmala, pro Ty, co chtějí natočit kvalitní kriminální podívanou. ()

Schlierkamp

Československá krimi vyprávějící o pátrání po agresivním psychicky narušeným vrahovi žen, jehož velmi slušně zahrál J. Adamec. Duo kriminalistů v tomto snímku ztvárnil mladý ambiciózní E. Cupák a zkušený J. Moučka. V dalších rolích se představily 3 půvabné oběti J. Obermaierová, A. Vránová a krasavice M. Málková a také otec narušeného mladíka O. Sklenčka s jeho typicky ustaraným obličejem. Ve filmu se objevuje milostné vzplanutí E. Cupáka, tedy představitele ramena zákona, k jedné možných cílů útočníka, ovlivnivší tak zpočátku svůj úsudek na vyšetřování. Přestože v závěru dojde k zajímavému a překvapivému odhalení, pokládám tuto kriminálku za průměrnou a domnívám se, že pan Schulhoff natočil podařenější snímky. ()

POMÍK

Super krimka s nevšedními hereckými výkony. Zajímavá byla role slizského Adamce v roli labila a krabička Hermelínu. ()

Adiemus

Naprosto tragické zpracování detektivního příběhu. Divadelní hvězda Málková recituje jako na školní besídce, stereotypní Moučka dává kapky Cupákovi (snad jediná zajímavá role). K tomu příšerná hudba; ještě tak dobré na televizní film, ale... Ani kvůli nostalgii nezvýším hodnocení. ()