Odhalte, duševní rozpolcení doprovázející Ježíše Krista na jeho cestě při hledání životního poslání. Příběh zachycuje situace, kdy čelí stejným pokušením jako obyčejný člověk. Pochybuje o sobě samém a vzpírá se úkolu, k němuž byl předurčen Bohem. Film natočený podle románu Nikose Kazantzakise je provokujícím, zároveň však působivým a obohacujícím dílem. (Magic Box)

hunterN

Nejedná se sice o fim, který by se držel evangelií a je značně kontroverzní, přestože jak autor knižní předlohy (byl za svou knihu vyobcován z řecké církve), tak režisér (bigotní katolík, který se chtěl původně stát knězem, k čemuž naštestí nedošlo, protože by tím filmový svět přišel o jednoho z nejlepších režisérů historie) jsou hluboce věřící. Film byl dokonce v několika zemích na nátlak představitelů katolické církve zakázán. Očividně vůbec nepochopili jeho smysl a poselství a tím je to, že boj s dobrem a zlem v sobě samém vede každý, stejně jako každý syn člověka, i ten, jehož posláním bylo zemřít za hříchy všech lidí, občas nad sebou samým a svým údělem, pochybuje... ()

Belatris

Film, který bez dogmatičnosti pokládá otázky, ukazuje víru jako něco živého a dynamického - lidského. Mluví o hodnotách, chování a rozhodování. Nehrozí prstem. A samozřejmě nelze pominout, že je velmi dobře natočený. Přes větší stopáž je dynamický, vizuálně výživný a dokáže z herců dostat k divákovi přesně to, co potřebuje. ()

aquiver

Tady není co řešit. Hluboký, těžký, nadčasový a dobře natočený, patrně nejlepší film o Ježíšovi vůbec. 95 % ()

Ripley

Tohle bylo spíše "Mučení filmového diváka" (Torture of a Movie Fan)...děsně nadhodnocené.Viděl jsem prvních 70 minut,pak jsem usnul a znovu nabyl vědomí těsně před "posledním pokušení" cca 30 minut před koncem a nevěřím tomu,že mi uniklo něco zásadního.Dokáži si to představit jako hru v křesťanském divadle s tím,že bych ji nemusel vidět. ()

Adramelech

Řemeslně velmi dobře natočený film, jenomže mě nezajímal, protože mě nezajímá křesťanství. Připojuji jednu svoji osobní zkušenost. Občas fušuji do mystiky a dovedu se při meditaci dostat do hlubokého transu. Provozuji to však jen tehdy, když potřebuji zjistit nebo vidět něco, co je jinak nedostupné. Nedávno jsem to znovu zkusil. Vize však nedávaly smysl. Pokusil jsem se uvést věci do pořádku vyslovením Božího jména. Poté jsem spatřil Boha. Měl vzezření vznešeného starce oděného v bílém rouchu a seděl na trůně. Jenomže to byla dřevěná loutka udělená v stylu Švankmajerových filmů. Jeho vzhled zajímavě doplňovala červená šaškovská čepice s rolničkami. Nic neříkal a nehýbal se. Pomyslel jsem si, že tato podoba vystihuje moji představu o Božství velmi přesně. „Nic jiného tady nemáte?“ zeptal jsem se. Ukázal se mi portrét Ježíše Krista. Podle všeho byl zhotovený stříkací pistolí, jakou používal Giger. Ježíš měl tvář sympatického a inteligentního drsňáka. Dovedl bych si představit, jak vyhání penězoměnce z chrámu ranami pěstí a kopanci. Chvíli jsem na něj hleděl a čekal jsem, jestli snad neožije a nepromluví. Nic. Byl to jen obrázek na papíře. Pomyslel jsem si svoje a pomalu jsem se vrátil z transu do běžného stavu vědomí, arci poněkud zklamaný a nakrknutý. ()

Radim

Kacířský a deglorifikující snímek o životě Ježíše, snaha o zbavení aureoly svatosti, kterou nanesly staletí cenzury Písma. Vůbec se nedivím, že Řím prskal - ono ukázat Ježíše jako hříšníka, zbabělce a zrádce, Jidáše naopak jako silného muže, který konal dle vlastního svědomí, je pro věřící asi hodně drsné. Filmařsky bezchybně provedený snímek, Daniel Dafoe se může bez rozpaků řadit mezi Herce, i když jeho škatulka vedlejších záporňáků už je asi příliš zažitá. ()

Daae

Film, který si opravdu zapamatujete. Scéna se lvem anebo Kristova chůze s křížem na zádech a pohled všech jeho stoupenců, kteří se v uličce odvracejí, patří mezi nejpamětihodnější momenty. A konečně jsem pochopila, proč se Kristus na kříži smál. Málem jsem se smála s ním. Konečné rozuzlení mě totiž zcela ohromilo. Willem Dafoe se své role nedokonalého mesiáše zhostil na jedničku a já sama cítím, že tento film si zaslouží všech 5 hvězdiček. ()

Standito

Je veľká škoda, že tento klenot je v Scorseseho filmografii v tieni jeho mafiánok, či Taxikára alebo Zúriaceho býka. Ak radi premýšľate o filmoch, o sile jeho myšlienok, tento film je práve pre vás. The Last Temptation of Christ je totižto snímok nielen filmársky brilantný (i keď režijne má Scorsese aj lepšie kúsky), ale aj hlbší než zvyšok celoročných hollywoodskych výplodov. ()

Mo.

Původní verze příběhu o Ježíšovi - jakkoliv svatokrádežně to může znít. Tenhle film je prostě boží; doslova. Vrcholně podnětné a inspirativní podobenství o cestě, kterou se musíme vydat všichni, ať se nám to líbí nebo ne. Ostatně i v tom jsme jako Ježíš. Celý tenhle film je doslova potravou pro duši a něčím, co se dá jednoznačně doporučit jako životabudič. Máloco je tak (u)krut(n)ě přesné jako tohle. Film je dokonalý jen zhruba ty "úvodní" dvě hodiny, konkrétně přesně do chvíle, než se objeví "malá holka". Následuje dvacet minut, kdy máte neodbytný pocit, že je něco strašně špatně, že po tom všem, co se stalo, by to prostě takhle být nemělo, a máte chuť to okamžitě vypnout a znechuceně vymazat z disku. Až najednou přichází závěr, který dá celému příběhu ten pravý boží rozměr, v té chvíli do sebe všechno zapadne, a člověk konečně pochopí, proč se to jmenuje Poslední pokušení Krista. -- Bůh je v nás, Ježíš jsme my. Nikdy to nebylo jinak. ()

dormouse

Skvělý film, i když dnes už trochu přestárlý. Myšlenkově samozřejmě ne. Nevěděla jsem, že je podle předlohy, musím přečíst. ()

Shimargh

Brilantně natočený snímek, ovšem toto téma je mi dost vzdáleno, ale uznávám že pokud kdy Ježíš žil mohlo to klidně být takto, naneštěstí mě ke konci film již dost nudil, takže pro mě průměr. PS: Fanatické chování věřících při premiéře filmu je dle mě jasným obrazem co za lidi to je - pomatení fanatici a dogmatičtí barbaři bez kritického uvažování slepě následující knihu a slovo, stádo hloupých ovcí, nejraději by opět podpálili hranice a upalovali každého kdo nemá stejný názor jako oni. ()

Paldiny

Nie som fanúšik biblických príbehov, som fanúšikom Scorseseho tvorby. K jeho známemu spracovaniu Krížovej cesty som sa odhodlával dlho a možno mal ešte pár rokov počkať. Posledné pokušenie mi prišlo zaujímavé z úvodu, kde je Kristus vykreslený čoby pokrytecký zbabelec, ktorý aby sa sprotivil Bohu pomáha Rimanom pri popravách židov. Cíti jeho prítomnosť, ale nevie sa vysporiadať s vlastným strachom. Neskôr sa mu začnú prihovárať hady, kríky, plamene, ktoré ho ovplyvňujú. V jeden deň hlása dobro, v druhý meč. Popravde som motiváciám často nechápal a keď sa ešte miesili so slimačím tempom bolo utrpenie film vôbec dopozerať. Posledná večera veľká nuda, cesta na Golgotu, vrátane skúšky charakteru jak by dal. Oceňujem vierohodnosť, kde sa nešetrí na drsnosti, nahote. Ukrižovaní sú vrátane Ježiša posielaní do večných lovíšť v rúchu Adamovom. Zaujímavá mi prišla pointa “ľudia potrebujú veriť aj keď iba blábolom“ inak dosť rozporuplné pocity. A popravde s biblickým filmom, v ktorom je najzaujímavejšou postavou dobráčisko Judáš bude zrejme niečo v neporiadku. To ale nevadí, veď cesty s pánom Scorseseom sa majú spojiť hneď s nasledujúcim Goodfellas. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "You want to know who my God is? Fear."     Veľmi dlho (vyše dvoch hodín) sa tento film javí iba ako jedna z mnohých variácií na príbeh Ježiša Krista, hoci veľmi zručne nakrútená a so snahou o nejakú tú kontroverziu. Veľmi silné sú herecké výkony, hlavne charizmatického a vznešeného Willema Dafoea (Ježiš), podivného hrdzavého Harveyho Keitela (Judáš) a zvodnej prostitútky Barbary Hershey (Mária Magdaléna). Krásna je kamera, mnohé scény sú veľmi pôsobivé (čakanie na božie slovo v kruhu), niektoré zase pôsobia ako teleshopping (kázanie o láske). Po spomínaných dvoch hodinách sa však stane niečo, čo som vôbec nečakal a čo vrhne úplne iné (rozumej lepšie) svetlo aj na dovtedajšie dianie. Tá záverečná vyše polhodina je proste skvelá, má veľmi podmanivú atmosféru, výborné zvraty a úžasné záverečné rozuzlenie (a ten úškrn!).     "Traitor! Your place was on the cross." ()

Damielka

Scorsese se nejvíc ze všech režisérů přiblížil pravdě o životě Ježíše Krista. Skvěle volil i při obsazování rolí. Nepřekonatelný Dafoe, Keitel a uchvacující hudba od Petera Gabriela. Jeden z mála filmů, který mě donutil opravdu přemýšlet... ()

Se7enteen

10/10. Nemám co bych dodal. Plně souhlasím s Limou. Jen bych opakoval, co již napsal. Nepovažuji toto dílo jen za vrchol Scorseseho tvorby, ale i za jeden z klenotů celé kinematografie. O Gabrielovo hudbě nemá význam mluvit, lepší soundtrack sem ještě neslyšel a mám pocit, že už asi ani neuslyším.. ()

conery1

Zasial poznanie a ukázal cestu. Ježiš z Nazaretu, najznámejšia postava histórie. Toľko protichodného sa popísalo o tomto rabbim, že je na každom z nás, ako ho vnímame. Ako Božieho syna, narodeného s panny, ktorú oplodnil duch, aby spasil svet svojou smrťou, alebo ako človeka, ktorý pochopil a našiel cestu do "Božieho kráľovstva" cez lásku k blížnemu svojmu. ()

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

29.05.2023

Uznávaný režisér Martin Scorsese v předešlých dnech oslavil poměrně silný úspěch na festivalu v Cannes se svým nejnovějším snímkem Killers of the Flower Moon. 206 minut dlouhé epické dílo o tajemných… (více)

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie