Rocky Dennis není chlapec jako každý jiný. Má od narození poruchu tváře, která mu zohyzdila celý obličej. Potýká se s posměchem a nepochopením mezi spolužáky, a proto jeho jedinou oporou by měla být matka. Ta žije ale jen ve světě motorkářů a drog. Rocky je tedy nucen se o vše starat sám, i o svou matku. Probouzí se v něm však také zájem o ženy, i když dobře ví, že mezi nimi nemá šanci. Až na slepeckém táboře, kam přijede vypomáhat, pozná Dianu, dívku svého života. Získá nové kamarády, matka přestává fetovat a vše se zdá jít k lepšímu. Bohužel jenom do doby, než mu kamarád odmítne plánovanou cestu po Evropě, než Diana odjede daleko do speciální školy a než ho začnou sužovat nesnesitelné bolesti hlavy... (oficiální text distributora)

ScreamJay

Vidět, to ještě neznamená umět nahlížet, být slepý zas neznamená nevidět. Člověku nebyla dána moc nad vlastním osudem, ale do své moci dostal všechny své sny, svá přání, svou osobnost, sílu žít, sílu snít, sílu být. Po světě chodí obrovské množství krásy, krásy kterou mnozí nevidí a přitom stačí tam málo. Zastavit se, naslouchat, dívat se skrze osobnost, charakter, skrze kouzlo lidské niternosti. Přiznám se, že před mnoha lety, ještě jako malý kluk viděl jsem na tehdejší obrazem vybledlé staré Teslovce, věčně přikryté přehozem prachu co nikdo nechtěl utírat jeden film. Film o klukovi s nemocí, co mu vzala krásu tváře, ale nespoutala jeho duši. Tehdy jsem nevnímal věci kolem sebe tak intenzivně, ne ty, které je třeba vnímat a přesto mě ten příběh hodně zasáhl. Od té doby jsem ho neviděl, až teď o víkendu. Mask(dle skutečných událostí) je zvláštní spletenec lidské přirozenosti, předsudků, vrozené potřeby snít. Příběh o tom, že si nikdo nevybere jak se chce narodit, ale má volbu v tom kým a jaký bude. Peter Bogdanovich a především scenáristka Anna Hamilton Phelan postavili vše zmíněné do kontrastu s tvrdou realitou maloměstského života 80tých let, s problematikou drog, lidské nezodpovědnosti, lehkomyslnosti. Byť s odstupem mnoha let připadalo mi dílko svým provedením hodně televizní, hodně „obyčejné,“ jeho náboj přesto nevyprchal. Skvěle napsané, s lehkým a nadhledovým humorem hlavní postavy Rockyho, ryze upřímné, bez patosu jakéhosi přebujelého sentimentu. Spontánní herecké výkony Erica Stoltze a Cher ještě podtrhují niterný rozkol dvou hlavních postav po stránce charakterů, náhledů na život. Výsledkem je tak nenucená psychologická výprava do lidskosti, opravdovosti, o ceně života a zdraví, o hloubce pocitů a citů, o potřebě lásky a splněných snů, o cestě a o cílech na ní. Jeden z malých (co do „legendárnosti“), leč nezapomenutelných filmů. Ať už si osud vezme cokoliv, nikdy nám nesmí vzít naději! [8/10] ()

Jiří K.

Dojemné psychologické drama o chlapci s ošklivým obličejem, jeho partě kamarádů, mámě Cher, nevlastním otci motorkáři, ...hrající hlavně na vážnou nótu. Poselství: Nikdy nesuďtě člověka podle obličeje. Na druhou stranu: "Neuzavírejte se sami do sebe. mohli byste skončit ve špatné společnosti" F.Fadějev ()

majo25

Neobyčajný príbeh o obyčajnom tínedžerovi alebo že by to bol obyčajný príbeh o neobyčajnom tínedžerovi? Fajn spracovanie, herecké výkony i sympatickí herci, na druhej strane od začiatku jasne prečítaný film v tom zmysle, že pôjde o doják. Až na drogovo závislú mamu nemá chlapec problém, vyskytuje sa v prostredí, ktoré ho priam idealisticky podporuje v každom jednom smere, nemá núdzu o priateľov, ani problémy v škole, všade je zábava a nadsázka. Nebyť tragédie v závere, ktorá je mimochodom zaujímavo spracovaná, iba ťažko by sa hľadali ďalšie dramatické prvky. Rozkošná mladučká Laura Dern, ale aj štyridstiatka Cher je šik. Veľmi silné tri hviezdy, filmík sa dá pozerať opakovane, od štyroch ho delila iba akási dramatická nadstavba a menej moralizovania v zmysle: nie je dôležitý zovňajšok, ale vnútornosti. ()

Una111

Prastarý konflikt mezi vnějším a vnitřním v člověku, mezi ušlechtilostí a odpudivým zjevem (Quasimodo). Žádné zrušení kouzla se zde ovšem nekoná, do pohádky Kráska a netvor má příběh Rockyho hodně daleko. Herecký výkon Erica Stoltze (Rocky) i Cher (matka), její nevšední krása, psychologicky propracované, věrohodné charaktery postav, dokonalá maska hlavního hrdiny i písně Bruce Springsteena dostávají film vysoko do nadprůměru. Čtyři hvězdičky a snad ještě i malounko víc. (Ráda bych ještě upozornila na skvělý komentář od uživatele ScreamJay https://www.csfd.cz/uzivatel/2723-screamjay/) ()

dobytek

Je to taková ždímačka na slzy pro citlivější diváky. Kromě toho, že je to natočeno podle skutečnosti, tak já na tom nic extra zajímavýho nevidim. Taky si řikám, do jaký míry to je podle skutečnosti. Nějak mi to celý připadalo dost vyumělkovaný. Týpek sice má držku, že by s tim moh rozhánět demonstrace, ale je nejchytřejší, nejvtipnější a nejoblíbenější. Pak se navíc dá dohromady s pěknou blonckou, která je slepá, takže jí ten jeho xicht nevadí. Skutečnej osud Rockyho Dennise sice neznám, ale ať mi nikdo neřiká, že to ve filmu nebylo až moc pohádkový. Mně se to prostě nelíbilo. ~ POZOR spoiler!!! ~ A když hlavní hrdina na konci zemřel, tak mi to bylo úplně jedno. Akorát jsem si v tu chvíli řikal, že když už je po něm, tak snad už brzy bude konec. ~ konec spoileru ~ Když se tak podívám, jakejm filmům jsem dal 3 hvězdičky, tak za normálních okolností bych šel s hodnocenim možná ještě níž. Ale v poslední době jsem měl "štěstí" na takový sračky, že mi v kontextu s tim, připadal tenhle film aspoň průměrnej. 50% P.S.ad Ivoshek: Pokud chcete vidět v televizi někoho s divně tvarovanou hlavou a nemáte rádi Lynche, podívejte se na seriál Stockinger. ()

• Rusty Dennis (Cher) měla 14. října 2006 nehodu na motocyklu, na jejíž následky zemřela po měsíční hospitalizaci ve věku 70 let. Fakt, že přežila oba své potomky, vždy komentovala slovy: „Moje děti si užívaly každý den života. Každý okamžik!“ (kenny.h)
  • Skutečná Florance „Rusty“ Dennis (Cher) prodala filmová práva na Rockyho (Eric Stoltz) příběh za 15 000 amerických dolarů. Většina peněz šla na léčbu Rockyho bratra Joshuy (1955–1987), který se v polovině 80. let nakazil virem HIV a v prosinci 1987 podlehl nemoci AIDS. (kenny.h)
  • Oblíbeným zpěvákem Rockyho Dennise (Eric Stoltz) byl Bruce Springsteen. Peter Bogdanovich jeho písně původně ve filmu použil, ale kvůli právním problémům mezi distributorem filmu Universal Pictures a Columbia Records, firmou zastupující Springsteena, byly nahrazeny skladbami Boba Segera. Rusty Dennis (Cher) to komentovala: „Myslím, že Rocky ani nevěděl, kdo je Bob Seger“ a Bogdanovich zažaloval Universal o 19 milionů amerických dolarů kvůli porušení práva posledního střihu. Springsteenovy písně byly ve filmu použity při vydání režisérské verze na DVD v roce 2004. (kenny.h)

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich