Blaník

(divadelní záznam)
Česko, 1997, 95 min (Alternativní 85 min)

Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že " jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežít." (oficiální text distributora)

ZorkaJ

Včil jsme v řiti, včil jsme v řiti. Takové věty nemůžeme do svatého ucha říkat. Jak se má potom velitel správně rozhodnout, když se mu tají, kde jsme. ()

jandula00

I když je Blaník možná trochu netradiční hra mezi ostatními, je o to originálnější a vtipnější. Moc se mi líbil úvodní seminář, kde myšlenka naplánování důležitých událostí není k zahození a mohlo by se na ni ještě zapracovat :D. Zároveň je fajn, že si člověk může osvěžit znalosti české historie, která se najednou nezdá býti tak šedá a nudná. ()

Rami

Nemůžu si pomoci, ale ten seminář byl vyloženě nudný. Samotná hra byla dobrá (zejména souboj, představování, atd.), jen v ní bylo málo děje. Celkově se dá Blaník hodnotit jako lehce podprůměrný Cmerman. ()

Vakomlok

Lehce melancholické zpracování české legendy. Humoru je tu až až, i když je převážně konverzačního rázu. To ale ani v nejmenším nevadí a když už dojde k akci, tak stojí za to. Souboj na meče je scéna, která mě naprosto odrovnala, stejně tak scéna mučení. Jednoznačně *****, v českém dramatickém umění špička. ()

rekkky

Blaník společně se seminářem rozděleným do čtyř částí pojednává o jedné z nejslavnější české pověsti. S nadhledem českému národu sobě vlastním se autoři (Svěrák a Smoljak) rozebírají důležité dějinné události, které v roce 1848 zasáhly Habsburskou monarchii. V provedení ansámblu divadla Járy Cimrmana by to byl div, kdyby nedocházelo ke skvělým dialogům a vtipným scénám. Co by to bylo za národ, který si sebekriticky nedokáže dělat legraci ze svých dějin a cimrmani to v tomto dokázali výstižně. ()

Jeand´Boa

Co řešit?...Cimrman!!!...Kdo zná a chápe, rozumí...Blaník má silný seminář, to bych vypíchnul: vždy si vzpomenu na dopis od Járy pro Lojzu (víte, že?)... ()

P. J. D.

Kdo by neznal Divadlo Járy Cimrmana, skoro jako kdyby neznal u nás divadlo žádné. Tohle už stará česká klasika, kterou musí mít snad každý rád. Tvůrci Svěrák a Smoljak si tu střílí prakticky ze všeho inteligentním způsobem a vtáhnou tak diváka do děje dříve, než by stačil mrknout. Ač se jednotlivé díly liší kvalitou, vždycky je dobrá podívaná, co stojí za to. ()

AloeB

Původní Cimrmanova loutková verze Blaníku měla čtyři a půl hodiny, že. Docela si i věřím že bych to zvládl na jeden zátah. ()

tranquill

"Byli jsme napadeni ne ze čtyř stran, ale z pěti a v Blaníku se nepohnula ani myš!" Zde si Cimrman skvěle dovolil zkritizovat naši bláhovou národní pověst :-) "Dodal jsem mu trochu víry, teď zalezu do své díry!" ()

Solly

Jejich hry prostě musí člověk milovat. Já osobně jsem je schopen sledovat stále dokola a každá nová je pro mě svátkem. ()

Gisorax

Další skvělá hra od fiktivního génia. Tuhle mám hodně rád. Opět platí pravidlo, smích, smích, smích. Jak jinak. :) ()