Ponurá Praha počátkem 20. století. Franz Kafka (Jeremy Irons) pracuje ve velké pojišťovací společnosti a snaží se prosadit jako spisovatel. Jednoho dne je však nalezeno mrtvé tělo jeho kolegy a přítele Eduarda Rabana (Vladimír Gut). Kafku kontaktuje anarchistická organizace, která tvrdí, že Eduard byl zavražděn policií. Kafka se této směšné konspirační teorii vysměje, když však zmizí další jeho kolegyně a zároveň členka této organizace Gabriela (Theresa Rusell), začne mít Kafka podezření, že věci nebudou tak, jak mu je předhazuje vyšetřovatel Grubach (Armin Mueller-Stahl). Zdá se, že všechny odpovědi jsou ukryty v tajemném zámku. (Pejpr)

Chřástal

Kafka běžící, skákající, bojující …a píšící dopis otci. Na jednu stranu hladká kafkovská atrakce podobná krámku pro turisty, kde akci občas střídají narážky na známá autorova díla a kde nesouchotinářsky urostlý Jeremy Irons ke konci začíná pochrchlávat, aby se neřeklo, na druhou stranu co vím o Soderberghovi, tak na takový záměr je snad příliš rafinovaný, takže mi nejspíš cosi uniklo jako obvykle. A navíc je to fajn, Ironse mám rád a jako jeho kamarádi z mokré čtvrti (ten pajzl rozhodně nevypadá jako kavárna Arco) se tu mihnou Abrhám a Havelka a Praha je tu krásně expresionisticky černobílá (a občas se tu někdo jmenuje Murnau nebo Orlak). Bonus pro tuzemského diváka je, že Pražský hrad je tu kafkovským Zámkem (ostatně v angličtině castle jako castle), kde sídlí byrokratická moc a odkud se rozprostírá tísnivá hrozba… *** a půl ()

Klajnik odpad!

Nuda, žádnej odvaz, žádná atmosféra. Zdá se mi však, že některým stačí černobílá Praha. Obsah takového Procesu je poměrně citlivou záležitostí nad níž lze přemítat. Tento film však nezanechal zhola nic. Naopak mi přijde, že je film zbytečnou záležitostí, protože tvůrci nenabídli ni vlastního, co by stálo za to a současně znehodnocují Kafkovo dílo tímto nepochopením. Hlavně, že je film pojmenován po něm. Pokud by byl tvůrce rozuměl Kafkovo dílu a byl jím opravdu inspirován, mohl by natočit něco vlastního. Zrovna u Kafky k tomu prostor je. Smysl této impotentní vykrádačky ale nechápu. ()

amfetamin

Udivuje mě, kolik se tu najde údajných znalců Kafkova života a jeho díla a jak všichni rozumí tomu, jak to Kafka všechno myslel. Tohle se očividně nesnaží zfilmovat Zámek a už vůbec se to nesnaží udělat historicky přesnou biografii. Je to něco mezi, absurdní spojení obojího. Je jasné, že chování Kafky je zcela v rozporu s jeho hlavními protagonisty, ale kvůli tomu není třeba film hanit. Naopak, má to úžasnou atmosféru a krásné černobílé záběry na Prahu. Osobně nejsem spokojená s částí, která se odehrává na zámku, ten přechod do barevna kazí dojem, ale pořád je to dost dobrý film, který stojí za to vidět. ()

Adm.Nelson

Nuda v zdravotnej poisťovni. Séria podozrivých vrážd a zmiznutí. Konšpirátori majú pravdu. Všetci vás sledujú. Šialený Ian Holm. Fantastická kamera. Naháňačku(?) na sklenenej kupole som ešte nevidel. Pekná filmová hračka, zaváňajúca surrealizmom. Pražský Matrix. 8/10 ()

GOREGASM

Soderbergh ve svém druhém snímku adaptoval scénář, který namíchal psychologicky výživný koktejl z Kafkova života a jeho samotných děl. Pražská paranoia nikdy nepůsobila autentičtěji, zvláště když je zahalena do slušivého černobílého kabátku, který přivodí nejednomu divákovi poctivou schízu. Soderbergh navíc brilantně obsadil nejen všechny stěžejní role a finální Kafkovo zamyšlení ve vás zanechá silnou katarzi. Na Kafkovi by se bez nadsázky dalo vyučovat filmové řemeslo. 90% ()

wincow

Je v tom trocha z Kafkovho života, trocha odkazov na poviedky, trocha Procesu, trocha viac Zámku a dosť veľa silne antikafkovskej zápletky. ()

josieaddms

Náhodou, nebylo to tak špatné jak jsem se bála! Docela to na mě zapůsobilo. Nevím čím to bylo (Snad ne Ianem Holmem) ale snad nějakým duchem, nebo atmosférou mi to připomínalo film Z Pekla. Přišlo mi to napínavé, trošku ironické, mírně absurdní, zábavné, a snad i trefné. Neříkám že Jeremy Irons je zrovna mojí představou Kafky, ale rozhodně to nebylo vůbec špatné. Bylo to plné různých narážek, sice to občas bylo malinko Cimrmanovské, ale i přes to to pokaždé u mě vykouzlilo nějaký ten úsměv. Líbila se mi ta práce s barvami filmu, dobře vybrané prostředí i jak se tu a tam mihla nějaké tvář českého filmu. Celkově to bylo takové příjemně pochmurné, a konec byl vyloženě perfektní. Takže pro mě určitě zajímavé. Z Kafkovského hlediska to hodnotit odmítám, to přenechám místním, ehm, odborníkům. ()

elCroCo

Hned ze začátku je třeba poznamenat, že se v žádném případě nejedná o Kafkovu biografii, nýbrž o fiktivní příběh inspirovaný jeho dílem. Okouzlující temná zákoutí Prahy, výtečný Jeremy Irons, svižný dramatický spád, nádherné výtvarné kompozice záběrů, rafinované svícení a především nic než dokonalá atmosféra. S těchto přísad namíchal S.Soderbergh lahodný guláš, ze kterého je přeci jen cítit, že je servírován americkým žaludkům. ()

Voyer

Po atmosférické stránce rozhodně čtyřhvězdičková záležitost, avšak finální rozuzlení mi moc radost neudělalo. Už jen proto, že tu je nějaké rozuzlení. Navíc se všechno událo moc dynamicky, Kafka je(jakkoli (ne)můžu soudit z jedné přečtené knihy) více statický, jeho hrdina trpkou prohru proti úřednickému molochu přijme a svoji zkázu vlastně nakonec do jisté akceptuje. Chybí mi tu defétismus hrdiny, chybí mi tu to obrovské kafkovské absurdno s nímž se musí potýkat. Ještě budu muset popřemýšlet proč jsem vlastně dal 4*... ()

boombang

Rádobyumělecký americký paskvil, který míchá jablka s hruškami a dělá z nich lečo, a fantasmagorie, kterou zvedá z bahna laciné mystiky jen atmosféra noční Prahy - ale vydávat Pražský hrad za zámek, to se mne taky dost dotklo. Soderbergh měl Kafku nechat na pokoji - a Kafku by jeho film určitě nepotěšil. ()

ozzman111

Film je umenie ! Pri sledovaní Kafku som si to plne uvedomil. Stvárnenie ponurej Prahy je dychvyrážajúce. Poetika celého filmu na Vás útočí v každom zábere, v každom strihu. Pochopil som to čaro, ktoré Soderbergh v sebe má. V mysli zostáva len jedna nezodpovedaná otázka,, čo všetko mohol natočiť, kebyže zostane na ceste, ktorou sa vydal s filmami Sex, Lies, and Videotape a Kafka. ()

kubilov

Schizofrenní, nezařaditelné a neskutečně divné. Stejně jako Kafka sám. Jeden z vůbec prvních filmů, které se tu u nás po revoluci natočily a já jsem rád, že to byl právě tehdy ještě mladičký talent Steven Soderbergh a že objektem jeho natáčení byl Franz Kafka, protože touto kombinací mu mohl vzniknout takový malý velký filmový pomník. ()

mac000

O Kafkovi možná málo životopisných fakt, ale něco z jeho stylu díla a nálady knížek. Praha v černobílé kamaře výborně dotváří ponurou atmosféru, plejáda hereckých hvězd je "třešničkou na dortu". Ian Holm bohužel jen v epizodní roli, zato Joel Grey je skvělý. ()

radimartin

Podivný příběh nakonec drží jen díky některým úžasným černobílým záběrům, hlubší spřízněnost s Kafkovým literárním světem a Prahou jeho doby Soderberghovi chybí. Najdeme zde několik zajímavých momentů, ale filmu by rozhodně více seděl evropský režisér. Steven natočil možná dobrý film, ale maximálně pro zámořského diváka a rozhodně už vůbec pro českého. ()