Ponurá Praha počátkem 20. století. Franz Kafka (Jeremy Irons) pracuje ve velké pojišťovací společnosti a snaží se prosadit jako spisovatel. Jednoho dne je však nalezeno mrtvé tělo jeho kolegy a přítele Eduarda Rabana (Vladimír Gut). Kafku kontaktuje anarchistická organizace, která tvrdí, že Eduard byl zavražděn policií. Kafka se této směšné konspirační teorii vysměje, když však zmizí další jeho kolegyně a zároveň členka této organizace Gabriela (Theresa Rusell), začne mít Kafka podezření, že věci nebudou tak, jak mu je předhazuje vyšetřovatel Grubach (Armin Mueller-Stahl). Zdá se, že všechny odpovědi jsou ukryty v tajemném zámku. (Pejpr)

Apoxyomenos

mne to prislo ze silou mocou chcel vytvorit mysterium kafkovskej prahy s odkazom na niektore Kafkove diela co sa mu ako tak podarilo ale nemohol som sa ubranit pocitu znasilnenia kafkovych diel. ale aj napriek tomu vsetkemu sami to pacilo najma kvoli Ironsovi, ktory bol dost dobry ()

CorvusBlek

Velmi povedené zpracování, ale hlavně pochopení Kafkova díla-života jak ze strany režie, tak i po herecké stránce Jeremy Ironse v magické atmosféře staré Prahy. Po delší době dávám 100% ()

Lurtz37

Smíšené pocity... Na jednu stranu věci zralé na pětkový film, na druhou zklamání z nenaplnění možností. Vyvrcholení filmu mi přišlo hodně odfláknuté, nesváděl bych to na záměr. Černobílé záběry staré špinavé a otřískané Prahy jsou vynikájící, dostatek kafkovské absurdity sedí, Jeremy Irons celkem boduje, ale celkově tomu prostě něco chybí. Nemůžu si pomoct, když už se chce autor pustit do abstraktní show kavkovského střihu, tak to musí notovat od a až po z, nesmí to vyznít takhle polovičatě. ()

bart-leby

Na tento film se přesně hodí slova z Kafkovy povídky Starost hlavy rodiny, v jejímž centru je podivné stvoření nazývané Odradek. Vypravěč charakterizuje Odradka takto: je to nesmyslné, ale svým způsobem uzavřené… ()

Slaviator

Slepenec fragmentů ze života a knih Franze Kafky a k tomu dost nekonzistentní fiktivní příběh. Problém je, že ty epizodky z jeho knih tam byly vsunuty až trochu násilně a samotnej příběh byl jenom prostředkem, jak tam nějaký ten kafkovský motiv vetřít, jsou to ale spíš konkrétní věci, jako zámek, vražda v pískovně, zmínky o broukovi z proměny atd., více než zprostředkování atmosféry z jeho knih. Kafka tu, oproti očekávání, spíše aktivně utváří svůj osud, namísto toho, aby byl pasivně vláčen vírem událostí a mašinérií anonymních, neidentifikovatelných sil. Na to navazuje i výběr Jeremy Ironse do hlavní role - vysoký, hnědovlasý Brit ve středních letech mi do role depresivního úředníčka nepasuje. Zajímavější pak byla druhá polovina filmu, kdy více upoutá vizuální stránka filmu, která chvílemi připomíná Brazila. Celkově je to ale jako kafkovské téma zklamání, chybí mi tu depresivní atmosféra s lehkostí podanou absurditou a bezvýchodností. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

jamilarov

Poté co v roce 1989 okouzlil Cannes svou sondou do mezilidských vztahů, vydal se o dva roky později režisér Steven Soderbergh do Prahy, aby na pomezí hororu, sci-fi a životopisného snímku seznámil diváky se svou vizí kafkovského světa. V hlavní roli Franze Kafky exceluje britský herec Jeremy Irons, jemuž zdatně sekundují Ian Holm či vždy vynikající Armin Muller-Stahl. Soderbergh, nemajíc ambice nějakého hlubšího zkoumání ikony pražských německých spisovatelů, vědom si "nezfilmovatelnosti" Kafkova díla, sází především na atmosféru staré Prahy, kam zasazuje příběh o úředníkovi, který se vinou vlastní zvědavosti dostane na okraj společnosti, odkud už vede cesta jen na tajemný Hrad (či Zámek? ;). Pokud někdo čeká umělecké dílo o životě Franze Kafky, bude zklamán, jestliže jste ale ochotni přistoupit na Soderberghův originální způsob fikce, myslím, že nebudete zklamáni. ()

marcel.demo

Kafkovsky namíchaný koktejl říznutý notně černo-bílou Prahou jest celkem zdařilým pokusem přiblížit divákovi kafkovský svět. Atmosféra notně depresivní a tak to má být! ()

peproch

Snaha natočit o Kafkovi film, který by sám byl kafkovým způsobem tajemný, byla ušlechtilá, ale nejak jsem se nudila a nevím přesně proč. Příliš mnoho expozice děje a přílišný chvat v rozuzlení? Nevím. Velmi rozpačité pocity ()