Úspěšná a divácky oblíbená hořkosladká komedie o životě, v níž hlavní roli hraje láska, odvaha, smích i smrt. Film vznikl podle scénáře Haliny Pawlowské, která tu čerpala inspiraci ze svého vlastního rodinného zázemí. Autorka v něm s humorem a ironií sobě vlastní, ale i s pochopením a soucitem vzpomíná na svého otce a další svérázné a zemité příbuzné, pocházející ze Zakarpatské Ukrajiny, na své mládí a s ním spojené nešťastné lásky a ztracené iluze. Vše na příběhu Olgy, jejích přátel, rodiny a vrstevníků, odehrávajícím se v průběhu dvaceti let, které prožívalo Československo po ruské okupaci. Peripetie hrdinů jsou nahlíženy s ironií a humorným nadhledem. Střídají se zde bouřlivé komediální situace se slzami. Hrdinové této komedie však už ví, že nepodlehnout, nevzdávat se, mít rád a nezapomenout se smát je platné a dobré… (Česká televize)

Sa.sa

Rozhodně kvalitně natočená tragikomedie plná hlášek i vtipných situací, dále plná vzpomínek na "staré" časy... ()

evangelik

Skoro 30 let jsem se tomuhle filmu vzpíral. Neoprávněně. Až jsem si někde přečetl, že je to víceméně autobiografický námět ze života Haliny Pawlovské. Po 24. únoru 2022 všechny zmínky o Ukrajině a záběry s ukrajinskou vlajkou vzbuzují silné emoce. F. Piecka (alias Gustík ze 4 z tanku a psa) - jedinečný! Akorát ta dublérka - krasobruslařka měla být alespoň o 10 cm vyšší, bylo to moc poznat... ()

andrejba

Skvely film, dokonca Ivanka v roli stredoskolacky neposobila uplne neuvereitelne. Ku koncu to trosku stratilo drive, ale scena ako Ivana prebera otcove chvilami nenavidene vlastnosti je skvela. P.S.: otec bol perfektny! ()

kendynka

Tak toto je prostě moje srdeční záležitost. Když jsem viděla ukrajinskou vlaječku v bytě Olžina otce, cítila jsem krásně hřejivý vlastenecký pocit, sama totiž nejednu doma také mám. Oceňuji občasnou mluvu v ukrajinštině a jsem vděčná, že jsem našla film, kde se o Ukrajině mluví jako o krásné zemi( ocenili to i mí přátelé z východu, kteří film na mé doporučení také shlédli). Nezapomenutelné hlášky: "ona si přijede s čumajdánem!", "jdu do Zanzibáru" a vtipná scéna ve vlaku s Němci. Velice děkuji Halině za tento film. :)) ()

pedrossa

Kdo je úžasnější? Františe Pieczka, Ivana Chýlková, Barbora Hrzánová, Alena Vránová, Tereza Brodská....? Jediná slabina filmu je T. Hanák. Zbytek osazenstva nad ním ční jako...jako...to je jedno. Trvalo mi snad pět minut, než jsem pochopil, že jeho obličej v krematoriu, poté, co si vyškubl oboe z úst, má znamenat pláč. Lepší by bylo bývalo se otočit a trhat rameny. Ale dost legrace na nehercův účet. Zbytek filmu miluju a ačkoli se místy řehním, označení "komedie" je poněkud mimo. Komedie, poezie, tragédie, abstrakce, sebereflexe, satira, to vše a mnohý jiný termín se dá použít, ale žádný osamocen. Díky za každý takový český/ukrajinský/polský a kdovíjaký ještě jiný film. ()

bajunta

Film zaslouží červenou už jen pro ty nesmrtelný hlášky. Třeba "Ty jsi byla vždycky zvláštní, tak teď budeš ještě zvláštnější..." zapadlo aspoň u nás do běžné řeči. Halinovský vyprávění baví, Chýlková jako puberťačka zkrátka vtipná a Franciszek Pieczka nenahraditelnej... 80%. ()

romariost

Komedie která svou pestrostí a živočišným stvárněním postav, patří k nejlepším v 90-tých letech.Polský herec Pieczka se zhostil své role parádně ,ale i Vránová s Chýlkovou mu zdatně sekundovali. ()

Desires

Nenásilná pravda o životě "tenkrát". Přátelství,rodina,úspěchy i potíže,zklamání i radost ve vztazích...prostě typický život jedné (ne) typické pražské rodiny. ()

Jiljí odpad!

75% je velkej úlet. tohle nemá ani na modrý čísla. čemu už dát odpad, když ne této slátanině, kde stodvacetiletá hraje patnáctku, staticky inscenační kamera nudí a režie nestíhá... uvažoval jsem o jedné hvězdě za zahraničního herce, ale to bych byl až moc hodnej taťka. ()

JARDAHONDA

Česká komedie s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli, je mozaikou dvaceti let po ruské okupaci Československa v roce 1968. Hlavní myšlenka snímku, vypráví svůj příběh o tom : že milování je dřina, která stojí za to :) ()

andy60

Já tvůrcům za tohle "dílo" poděkovat nemůžu. V bonusech jsem si pustil rozhovor s Milanem Steindlerem kde říká, že spousta jeho známých vůbec nepochopila, o čem to vlastně je. A já se k nim musím přidat. Jasně, všichni máme vzpomínky na dětství a nevznikne z toho hned celovečerní film. Buď musí být skutečně jedinečné, nebo mohou být vcelku běžné, ale musí být jedinečně natočeny. Tento pokus nesplňuje ani jedno. Nebo se mám smát větě JDU DO ZANZIBARU? ()

Wolf28

Dost slabé nějak to nudí a film je dost divnej a k Pawlowské Halině zasedne dvě místa v šalině autor M. Vališ ()

stuj

Věřím, že to bylo dobré. Před těmi dvaceti lety. Nyní jsem to ale ani nedokoukal. Když se po 40ti minutách nudíte, tak asi nemá cenu pokračovat. ()

Dakota1978

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů, krásná poetika, úžasný černý humor, který se vkusně mísí s lidskostí, potrhlostí.... Je to hravé, vtipné a vřelé. Doplněno skvělými herci, kteří snad ani neumějí hrát špatně. Pubertální dvojka Ivana Chýlková a Bára Hrzánová mě několikrát naprosto odrovnaly, scénka, kdy se vloupají do bytu vytouženého Ivanina amanta je prostě boží a následná záchrana u souseda Šafáře - superboží. Takto bych mohl pokračovat mnohými scénkami, které nezapomenu a u kterých jsem se bavil a pokaždé bavím. Za mě absolutně bez chybičky! ()