Úspěšná a divácky oblíbená hořkosladká komedie o životě, v níž hlavní roli hraje láska, odvaha, smích i smrt. Film vznikl podle scénáře Haliny Pawlowské, která tu čerpala inspiraci ze svého vlastního rodinného zázemí. Autorka v něm s humorem a ironií sobě vlastní, ale i s pochopením a soucitem vzpomíná na svého otce a další svérázné a zemité příbuzné, pocházející ze Zakarpatské Ukrajiny, na své mládí a s ním spojené nešťastné lásky a ztracené iluze. Vše na příběhu Olgy, jejích přátel, rodiny a vrstevníků, odehrávajícím se v průběhu dvaceti let, které prožívalo Československo po ruské okupaci. Peripetie hrdinů jsou nahlíženy s ironií a humorným nadhledem. Střídají se zde bouřlivé komediální situace se slzami. Hrdinové této komedie však už ví, že nepodlehnout, nevzdávat se, mít rád a nezapomenout se smát je platné a dobré… (Česká televize)

Hannibal1913

Ze 3 rovnou na 5*. Perfektní to věc. JDU DO ZANZIBARU!!! A teda ještě jsem zapomněl na jednu velkou, hodně velkou chybu, z tohoto filmu. Jelikož se děj odehrává v 70.letech, nemůže tam hrát z magnetofonu Pražský výběr. Teda určitě ne flák z legendárního alba Straka v hrsti, to totiž vzniklo až koncem let 80., do té doby se Kocáb ne a ne odprostit od té jeho prapodivné jazzové vize (díky Michale Pavlíčku, žes mu otevřel oči :-) ) ()

Inozuka

Po dlouhé době jsem si dal jako oddechovku Díky za každé nové ráno a musím jednu hvězdu stáhnout. Nevím, jestli je to tím, že se mi tenhle film okoukal, nebo jsem prostě po nějaké době prohlédl, ale vidím tam spoustu "chtěného" a scény se mi zdají trochu moc našroubované na sebe. Navíc mě rozčiluje jak zralé ženy hrají puberťačky - ne že by Ivana Chýlková s copy nebyla roztomilá. Všechno stojí a padá s Franciszkem Pieczkou, bez kterého by ten film byl jen trapný, trapný, trapný ... ()

KdG

Nebylo to špatné ale taky mě to až tak nebralo. Jednou za 5 let na to mrknu v tv a to mi bohatě stačí. Ten fotr od Haliny byl docela řízek. ()

keka68

"Dneska nikdo nepude domu! Když mám narozeniny, budeme pít až do rána!" Svérázný humor a náhled na demotivující život v totalitní společnosti pohledem nezdolatelného otce Vasila pobaví přesto, že k pobavení je v oné době vskutku málo. Další a další komické situace, vtipné hlášky ( Hanka byla kráva...a je kráva pořád) a výborná Ivana Chýlková, Bára Hrzánová..zkrátka tahle komedie se Šteindlerovi velmi povedla. ()

topi80

Ten film si pamatuji jako takový chaos a změť nejrůznějších komických či tragikomických situací. Ujetý, ale svým způsobem hezký film. Jen by mě zajímalo, co na něj říkal táta Haliny Pawlowské... ()

Amonasr

Námět je zajímavý, ale provedení chybí větší emocionální náboj. Ve snaze zachytit co nejvíc útržkovitých situací a epizodek klouže film jen po povrchu a nezanechá v diváku hlubší prožitek. Výkon Pieczky je sice excelentní, ale ze snímku zároveň svou kvalitou oproti všemu ostatnímu dost vyčnívá. ()

JohnnyBoy

Asi nejlepší česká komedie devadesátých let funguje i po dlouhé době překvapivě ještě silněji. Možná proto, že u nás v domě vedle v bytě bydlí ukrajinská rodina a návštěvníci se stále střídají. ()

pestak

Díky za každé nové ráno je film o dospívání, studiích i manželství Olgy Hakunděkové(Ivana Chýlková), která trpí stejně jako zbytek rodiny pod despotismem cholerického otce. Druhý společný projekt Haliny Pawlovské a režiséra Milana Šteindlera nevznikal lehce. Problém byly finanční potíže. Zimní exteriéry se např. dotáčely až uprostřed parného léta ale film stojí za zhlédnutí. Film je alter ego Haliny Pawlovské. ()

Jehan

Mimořádně sympatický snímek plný výborných herců a nezapomenutelných scén. Skutečnou výhrou bylo obsazení legendárního Franciszka Pieczky, který zaslouženě dominuje. Kvalitní zábava a zároveň výtečná sonda do spletitých poměrů stagnace nahlížené z nezvyklého pohledu. ()

MatyTM

Ty chvíle, které v životě přijdou a jež jsme přijali za jeho součást, přestože o ně možná ani nestojíme, ale i ty co netrpělivě očekáváme, vždy nás zahřejí a připomenou nám tu pravou krásu bytí... všechny tam podle mě jsou vyobrazeny. Film je nezvykle upřímný, hudba hladí a uklidňuje i ve vypjatých scénách. Nakonec, nesluší se neocenit výborné herecké výkony "tatínka" a charakternost všech postav :) ()

majky19

Nevím proč, ale tento film mě příliš nenadchnul. Snímek je koncipován jako hořká komedie s autobiografickými prvky, podle knižní předlohy Haliny Pawlovské. Sám se sobě divím, že dávám relativně vysoké hodnocení, když v devadesátých letech vznikly zcela jistě podstatně lepší filmy než je tento, ale Ivana Chýlková se mi (nejen) ve filmu moc líbila a zahrála svůj standard, a především pro mě úplně neznámý Franciszek Pieczka v roli tatínka byl jedním slovem výborný a společně s Ivanou Chýlkovou bezesporu největší tahoun celého filmu. I když jinak snímek divákům žádný velký estetický zážitek nepřinese, a o komediálním žánru mám také trošku odlišné představy, tak úplný propadák to jistě nebyl, ale žádné veledílo to také nebylo. ()

ostravak30

Už první věty filmu jasně naznačují, že jej nemohl napsat nikdo jiný než Halina Pawlowská. S ironií sobě vlastní popisuje svůj život ústy skvělé Ivany Chýlkové, jejíž výkon mě vedle Franciszeka Pieczka zaujal nejvíc. Přiznávám, že ostatní herecké výkony mě toliko nezaujaly, ale tihle dva ano. A pak samozřejmě scénář, na kterém se podílela autorka sama, takže to ani nemohlo dopadnout jinak. Ironické poznámky jsou v podstatě to hlavní co pobaví. Neboť mnoho situací zná ze svého života hodně lidí, ale jen H. P. je dokáže popsat takovým způsobem. Spolu s hudbou, podivínskou rodinou, a ještě podivínštějším otcem se pak jedná, když už nic jiného, o zábavný snímek. ()

Tominni

"Když jsem řekl mat, tak je to mat!" Nezapomenutelný Franciszek Pieczka v komedii Milan Šteindlera podle předlohy Haliny Pawlowské. Zajímavý a celkem vtipný náhled na dívčí dospívání v socialistické Československu, ale ve velmi specifické rodině. ()

cinema_cz

Pawlowská dokázala skvěle postavit do kontrastu události, které ovlivnily celou společnost, s často tragikomickými životními osudy lidí, jenž se sice proti své vůli stali kapkou oleje v neúprosném kole dějin, ale nerezignovali na základní hodnoty lidství. 80 % (Tomáš Hoffman, Ci 11/1994, str. 50) ()

Pitryx

Tak je samozřejmé, že vzpomínka na klukovská léta a polský seriál sledovaný s kamarády vedl můj zájem k panu Pieczkovi, představiteli seriálového Gustlíka. A ten se své role zhostil na jedničku, ostatně jako všichni ve filmu. Film má místo na každoroční puštění, třeba jen ku poslechu všech oblíbených hlášek. ()

PAVLIS

Hořkosladký až poetický mix krátkých scének z průběhu dvaceti let, který trochu reflektuje svou dobu a život jedné rodiny, ale i přes občasné použití mého oblíbeného černého humoru moc nebaví. Šustí to papírem, hlavní hrdinka je otravná a nezajímavá, vztahy mezi postavami absurdně zkratkovité. Nesedlo. ()