Tajemná záře nad Pacifikem

• Česko Konečný odpočet (neoficiální název) (více)

Nacházíme se v současnosti, na palubě nejmocnější americké atomové letadlové lodi Nimitz, která je právě na cvičných manévrech v Tichém oceánu. Náhle na loď udeří nevídaně silná elektrická bouře, která tohoto ocelového giganta doslova pohltí a způsobí něco zcela nemožného: Nimitz je vržen zpět v čase do 6. prosince roku 1941. Do japonského úderu na Pearl Harbor zbývá již jen několik málo hodin. Jak se nepřátelská flotila blíží k Havaji, octnou se kapitán lodi (Kirk Douglas), expert Ministerstva obrany (Martin Sheen), svérázný letecký důstojník (James Farentino) a zoufalý senátor Rooseveltovy administrativy (Charles Durning) v situaci, kdy se musí rozhodnout mezi dvěma zcela nemyslitelnými možnostmi. Dovolí Japoncům dokonat jejich vražednou invazi, nebo zahájí masivní protiútok, který navždy změní běh dějin? V tomto dechberoucím sci-fi akčním hitu, natočeném na palubě skutečné letadlové lodi Nimitz dále hrají, společně s její posádkou, také Katharine Ross a Ron O´Neal. (Magic Box)

Shitonit

Miluju cestování v čase, i časem, miluju cestování svoje i jiných a když se k tomu přidá ultramoderní technika, smíchnutá s polorozpadlejma válečnejma érama, nadšení pilotů Kamikadze kontra disciplína jednotek USA seals.. no ty prdko, to je taková prda, že ač se to nezdá, ten film je parádně neposranej, nenudící, a do jisté míry nestárnoucí. ()

Pulper

Dnes už filmová klasika. Zápletka jednoduchá, dilema zajímavé. Jestli to viděl nějaký Japonec, asi byl přinejmenším překvapený, že jejich pilota hraje korejský herec :-) ()

Knor

Dobrej nápad, ale neuvěřitelně nudně natočený. A ta nuda byla chvílemi až bolestivá, takhle moc nevyužitej nápad by zasloužil flákanec :-D 3 hvězdy jen z úcty. ()

Prejza

Američani se můžou z Pearl Harboru ještě pořáď posrat, a tak stále znovu vymýšlej metody, jak by tomu bejvali mohli zabránit. Přitom si tak vlastně jitřej starý rány a posilujou vlastní hrdost, což se jim daří dokonale. Tenhle příběh je rozhodně hezky propracovanej, známý tváře hrajou slušně (zvlášť charismatickej Sheen) a souboj F16 se Zerem si nevychutnáte každej den. ()

namathur

Kdyz to beru zpetne, jevi se mi film dost jako agitka pro namornictvo, nicmene v kombinaci s cestovanim casem a sebezachovnou souslednoti udalosti jde o dilko zajimave. kdysi **** nyni bych dal **1/2, zaokrouhluji nahoru ()

Boulderman

Inteligentní snímek, který se řadí mezi filmy o správnosti změny historie pomocí cestování v čase. Vybavil jsem si československé snímky "Zabil jsem Einsteina, pánové" a ještě více "Zítra vstanu a opařím se čajem". Děj filmů je sice velmi odlišný, ale v podstatě všechny jsou sondou do dilematu, zda je správné zkusit historii znovu. U Tajemné záře nad Pacifikem jsem pořád očekával nějaký zásah nebo důležitý zvrat. Zklamáním pro mě pak vyuzlení filmu bylo. Bohužel... Mohu tomu dát takových 80%. ()

curfew77

No dobře, no... :) Když člověk přimhouří oči nad tím, že se časoprostorová bouře musela ausgerechnet nasměrovat na den před útokem na Pearl Harbor... a radši nemyslí na to, co by se stalo, kdyby obří letadlovou loď třeba nevyplivla na moři, ale uprostřed New Yorku, nejlíp na špičku Empire State Buildingu... Ale je to rozhodně nostalgie, pro důvěřivého diváka na svou dobu velmi působivá, a po letech jsem ocenil, že si (pravda, po svém a decentně) film pohrál i s několika méně známými historickými fakty. Čili mírně velkorysých 60 % :) ()

Cortesz

Už téměř před třiceti lety dokázali v USA natočit inteligentní sci-fi snímek na téma cestování v čase. Je pravda, že boj s časem nevyhrál, ale naštěstí zde není tolik triků takže čas se akorát podepsal na letounech, které jsou staré a odpovídají době, ale jakmile se na scéně objeví japonská zera tak už to tak ani nepůsobí. Film má rozhodně zajímavý příběh a ikdyž to není nějak vysvětleno tak mi to tak nevadilo a závěrečná pointa mě celkem dostala. Na čistých 5 to není jen kvůli té propagandě USA Army, kde záběry na letouny, na munici na dokonalé vojáky a na ostatní vymoženosti amerického námořnictva, ale já se nad to naštěstí dokázal povznést a dobře se bavil. ()

Adámo

Mooc pěkný nápad =) Ale filmu by prospěla delší stopáž, kde by pak mohlo být víc těch přestřelek mezi moderními a starými stíhačkami.... Je to totiž sranda =) | 11/2008 ()

kabul

Čakal som viac akcie. Scenár bol napísaný pútavo, ale tapriek tomu sa z toho dalo vyťažiť viac. Ale inak to hodntím veľmi kladne, stojí za pozretie. ()

Katka232

Na svojí dobu výborně natočený film a výborně zpracovaný. Kirk Douglas je sám o sobě výborný herec a Martyn Sheen také. Skvělé a nadčasové. ()

Kubi21

Právě z té nostalgie dávám tři. Byl jsem na tom jako kluk v kině a vše bylo parádní. Hlavně ta loď a ty stíhačky no ty vole! Nyní to je ale taková blbost, která například od podobné blbiny (Bitevní loď) postrádá více humoru a nadhledu. No z té nostalgie nechám tři. ()

borohub

Tak takhle dobrý film už jsem dlouhou dobu neviděl. Zajímavé skloubení cestování času a válečného filmu. Docela mě baví přemýšlet nad tím co by se stalo kdyby opravdu nějaká takováhle "suprmoderní" loď zastavila nálet Japonců, pro Evropu by to bylo asi dost špatné, protože by USA asi nikdy nevstoupilo do války, ale kdo ví.. Tak ale zpět k filmu, co mě trošku mrzí je, že ve výsledku téměř na nic nedošlo a je to pro mě trošku zklamání (ale jediné na tomto filmu!) na druhou stranu ten konec a to setkání po x letech je fakt vydařené.. Oceňuji i to, že pro "dějiny důležité" postavy ve výsledky skončily tak, jak by skončily i bez příchodu Nimitze. Prostě výborný snímek, pokud máte rádi válečné filmy, či téma cestování v čase rozhodně toto doporučuji.. 90% ()

Kanalizato

Stihacky maji natoceny celkem pekne. Ale dejova liniie je strasna chujovina....driv nez by mohli cokoliv zmenit, tak se vsichni, vcetne tech stroju ve vzduchu!, zase vrati nazpatek? WTF?! Logika typu "co kdyby?; ale vubec to nezkousejte, protoze to nema cenu; a dobro zvitezi"..ech. ()

ostravak30

Philadelský experiment je zajímavá možnost a opravdu by mě zajímalo, zda se to tehdy námořnictvu povedlo. Na druhé straně by se možná od té doby posunuli a leccos by bylo jinak, kdo ví. Samotný film je vlastně naznačením této možnosti s pomocí bouře, která ale samotná nemá dalšího vysvětlení a my se vlastně žádného nedočkáme. Jamile se letadlová loď přesune, pak už jen získává fakta a její představitelé uvažují, co s načatou možností změnit dějiny. Že by se jednalo o dech beroucí či snad dokonce strhující film, který by diváka od první do poslední minuty držel v nepřekonatelném napětí se říct nedá. ()

Miloško

Film som videl až teraz na dvd, a musím povedať že na svoju dobu je to velmi dobrý film, klasicky natočeny. So zaujímavým motívom-cestovanie v čase. Zábery na lietadlovú loď a samotné bojové lietadlá sú velmi pekné. V hlavných úlohach super herci K.Douglas a Martin Sheen. Malinkým mínusom je možno trošku naivita v konaní postáv, a to že mnohí herci proste nevedeli hrať. Inak dávam 5 hviezdičiek ()

Weirdman

4/10... Tak toto teda nie. Spočiatku celkom zaujímavý film sa ľahko a plynulo zvrtol do nehoráznej americko-patriotickej kraviny a priezračne bezduchej exibície stíhačiek... No a za vyrovnávanie sa s traumou z Pearl Harbor, ktoré nám servírujú scenáristi, by si zaslúžili titul "Dementi desaťročia"... ()

route60

Zajímavý přenos časem který zažije letadlová loď a její posádka v Tajemné záři nad Pacifikem je sice zvláštní ale i po mnoha létech od svého vzniku neztratil nic na svém kouzlu. ()