Anna a král

Anna and the King

Anna a kráľ

Romantický / Drama

USA, 1999, 142 min

Píše se rok 1862 a do Siamu přijíždí anglická učitelka Anna Leonowensová, aby zde učila početné děti krále Mongkuta západní kultuře, chování a jazyku. Zpočátku naráží na problémy a nepochopení, aby vlivem různých příhod a též nastálé nepříznivé politické situace pro krále, dosáhla úspěchů nejen v pedagogické činnosti, ale též v osobní oblíbenosti u krále. Ve filmu není mezi Annou a králem vidět tak markantní věkový rozdíl. Jelikož je příběh nafilmován na základě skutečné události víme, že Anna se narodila 1834 - 1914 a král Mongkut 1804 -1868. Byl mezi nimi tedy věkový rozdíl 30 let a tak není divu, že mladá ambiciozní Angličanka urvala kus srdce 58 letého krále. Nejedná se však o romantickou pohádku, nýbrž o platonickou lásku, která vlivem společenských událostí a nepominutelných rozdílů rodového původů neskončila happy endem. Herecké výkony Jodie FOSTEROVÉ byly tak úžasné, že jenom proto stojí zato se na film podívat. Světová hvězda CHOW YUN-FAT v roli krále Mongkuta byla zahrána tak, že máte dojem, že se díváte na skutečného krále ...(zvláště scéna, kdy zemře jeho milované dítě). Nádherný, úžasný film pro "fajnšmekry".(20.9.2007)

Jedno se Anně a králi nedá upřít. Ve chvílích, kdy čekáte klasické klišé zvraty a dějovou linku kopírující vzestupy a pády historických mileneckých dvojic, jde film střídmě stranou a nechává pocity na divácích. 7/10(26.12.2012)

Moc dlouhé, ale jinak docela ucházející. Díval jsem se hlavně kvůli hlavním představitelům a kvůli nádherné hudbě (Fenton). Příště si ale místo filmu raději pustím soundtrack a na hlavní představitele se budu dívat na obrázky na CD.(7.6.2003)

Jak to bylo doopravdy, nevím. Ale film se mi dost líbil především po výpravné stránce. Určitě to ale chtělo věnovat víc pozornosti výběru některých vedlejších rolí, protože bylo vidět, že to nejsou asijští herci a pouhé asijské rysy prostě nestačí.(19.2.2005)

Mohl to být krásný film a vina za to, že není, padá na hlavu Tennanta, který sice dokáže vykouzlit vizuálně krásné scény, ale v jeho pojetí se příběh slušně vleče. Byla by z toho mimochodem hezká disneyovka, kde by se ta skoro dětská naivita ztratila.(17.2.2005)

• - Film se měl původně natáčet v Thajsku, ale historické nesrovnalosti ve scénáři byly proti srsti thajské vládě a povolení k natáčení v Thajsku producentům nedala. Nakonec byl film v Thajsku zakázán úplně, ani nemohl být nasazen do kin, protože se v něm objevují historické nesrovnalosti o Králi ze Siamu. (POMO)

• - Roli Anny měla původně hrát Kate Winslet. (Aknah)

• - Bai Ling si kvůli roli Tuptim nechala oholit hlavu. (Cheeker)