Anna a král

Anna and the King

Anna a kráľ

Romantický / Drama

USA, 1999, 142 min

Pamatuji, že mě tehdy někdy před dvanácti roky brala ústřední píseň ze závěrečných titulek, po druhém shlédnutí jsem si pamatoval hlavně to, že dekorace, výprava a kostýmy hrají v tomhle výpravném a nákladném snímku pro diváka snesitelnější roli než děj a osudy ústředních postav.. ač už jsou jakkoliv dobře zahrané!! Roztahaný příběh zašlapává do prachu země jakékoliv náznaky emocí, osobně si troufám tvrdit, že producenti měli lépe hledat, kým obsadí režisérské křeslo!!(20.10.2012)

V podstate prumerny romanticky film, v netradicnim prostredi. Fostrova, ktera tu hraje hrdou a i dost drzou ucitelku a Fat, ktery hraje hrdeho krale, ktery se do ni zamiluje a prizpusobi se. Takze tu mame: prumerna romantika, zajimave prostredi, dobra Foster a vyborny Fat v konecne jine nez akcni roli a ne tak dobry zaver na jaky jsme u romantik zvykli, to vse trvajici dve a pul hodiny a i kdyz to nenudi je to jen prumer.(17.2.2005)

Třicátá léta mají svůj Jih proti severu, devadesátá zase Anna a král. Zbytečně je jim vyčítána nereálnost, dlouhá stopáž nebo nákladnost. Tohle je romantika. Hrdinové MUSÍ mít charisma veliký jako Empire State Building, hrdinky MUSÍ mít útlý pas a záběry na západ slunce MUSÍ trvat tak dlouho, že si stihnete zajít na záchod. Nic pro realisty, ale tohle je opravdu "houte couture" červené knihovny.(25.3.2007)

Mně se tento film velmi líbil, vynikající Jodie Foster a Yun-Fat Chow, který je naprosto přesvědčivý ve své roli krále, který chce zachovat nezávislost své země ačkoliv si je vědom všech nebezpečí i překážek. Velmi povedené vykreslení vztahu hlavní dvojice, tento film dokáže být křehký i realistický, nečekejte žádné tvrdé hrání na city na hraně. Spíše se připravte na budování specifické atmosféry a dojde na řadu moc pěkných a hřejivých momentů, nebudou jenom ty smutné. Nádhérné exteriéry, hudba také podporuje snažení tvůrců, celkově moc pěkný příběh.(5.4.2009)

Dobrý film, velmi technicky zvládnutý a zahraný. S opravdu charismatickými herci a zlým ošklivým padouchem, který na konci velmi špatně skončí, ale pořád mi na tom něco chybělo, asi to nevysvětlím, ale .. :-)(18.7.2011)

• - Roli Anny měla původně hrát Kate Winslet. (Aknah)

• - Film se měl původně natáčet v Thajsku, ale historické nesrovnalosti ve scénáři byly proti srsti thajské vládě a povolení k natáčení v Thajsku producentům nedala. Nakonec byl film v Thajsku zakázán úplně, ani nemohl být nasazen do kin, protože se v něm objevují historické nesrovnalosti o Králi ze Siamu. (POMO)

• - Herečka Jodie Foster za roli dostala zaplaceno 15 milionů dolarů. (blackrain)