Anna a král

Anna and the King

Anna a kráľ

Romantický / Drama

USA, 1999, 142 min

Mohl to být krásný film a vina za to, že není, padá na hlavu Tennanta, který sice dokáže vykouzlit vizuálně krásné scény, ale v jeho pojetí se příběh slušně vleče. Byla by z toho mimochodem hezká disneyovka, kde by se ta skoro dětská naivita ztratila.(17.2.2005)

Píše se rok 1862 a do Siamu přijíždí anglická učitelka Anna Leonowensová, aby zde učila početné děti krále Mongkuta západní kultuře, chování a jazyku. Zpočátku naráží na problémy a nepochopení, aby vlivem různých příhod a též nastálé nepříznivé politické situace pro krále, dosáhla úspěchů nejen v pedagogické činnosti, ale též v osobní oblíbenosti u krále. Ve filmu není mezi Annou a králem vidět tak markantní věkový rozdíl. Jelikož je příběh nafilmován na základě skutečné události víme, že Anna se narodila 1834 - 1914 a král Mongkut 1804 -1868. Byl mezi nimi tedy věkový rozdíl 30 let a tak není divu, že mladá ambiciozní Angličanka urvala kus srdce 58 letého krále. Nejedná se však o romantickou pohádku, nýbrž o platonickou lásku, která vlivem společenských událostí a nepominutelných rozdílů rodového původů neskončila happy endem. Herecké výkony Jodie FOSTEROVÉ byly tak úžasné, že jenom proto stojí zato se na film podívat. Světová hvězda CHOW YUN-FAT v roli krále Mongkuta byla zahrána tak, že máte dojem, že se díváte na skutečného krále ...(zvláště scéna, kdy zemře jeho milované dítě). Nádherný, úžasný film pro "fajnšmekry".(20.9.2007)

Veliká škoda je, že z krásné výpravy, exotických dálek, atraktivního prostředí a kvalitního hereckého obsazení vznikl pouze standartní romantický film. Sice hezký, ale pouze dobrý film. Jodie Fosterovou mám rád a ani zde mě nezklamala. Yun-Fat Chowa mám taky rád, podává dobrý herecký výkon, snaží se seč může, ale na Rexe Harrisona (i když nebyl Asiat) co se týče charismatu nemá. Bohužel také nepříliš výrazná režie ubíjí zručnou kameramanskou práci. "Anna a král" je sice dobrý film, ke kterému se budu vracet, ale zůstává bohužel ve stínu starší verze.(19.2.2006)

Presprilis pestrobarevne, scenaristicky neobjevne, pribehove neoriginalni dalsi z remaku - jedine co drzi Annu a kral nad vodou tak jsou jen vyprava a herecke vykony, i kdyz spise na strane Chow Yun-Fata, Jodie Foster odvadi svuj typicky odmereny vykon. Film pro zeny na uplakane sobotni vecery...(16.2.2005)

viz Vavča(8.9.2007)