Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

Beznoh

Hezký film o tom, co s lidmi můžou udělat peníze a zabíjení a jak to může člověku nabourat život. Jen si pořád myslím, že to mohli vyřešit daleko elegantněji a vyhnout se všem problémům, které nemusely nutně nastat :-D. Ale i tak se mi to líbilo a konec mě taky příjemně překvapil... ()

Zeebonk

Slušný debut Dannyho Boyla, hezoučká houstnoucí atmosféra, uším lahodící soundtrack a působivé manévry s kamerou, snad jen ti herci moc charismatu nepobrali a celé mě to posraně nezaujalo, očekával jsem mnohem víc, no čí je to chyba, že jo. ()

Padme_Anakin

Poněkud morbidní filmový bonbónek, ovšem moc pěkně zabalený a s překvapivě zajímavou náplní. Sympatická lékařka, lehce arogantní novinář a obrýlený doktor Who společně obývají luxusní hnízdo a působí dojmem sehraných přátel. Chtěli by čtvrtého do party, neb volný pokoj zeje prázdnotou. Nově příchozí bohužel nevydrží ani do švestek, během první noci vyhasne. Tahle skutečnost jim sandálek příliš nerozhodí, zato ten kufr… Kufr plný peněz zalomcuje podstatou jejich soužití a následně i žití. Každopádně pozoruhodná záležitost. ()

PauloZ

Prachy mění člověka a to i v postoji k nejlepším kámošům. Boyle měl jasno, na můj vkus to bylo ale strohé. Nejlepším prvkem je hudba, která dokáže v několika místech velmi inetnzivně podmáznout tu depresivní a psycho atmošku. No a pak Ecclestone na půdě, to je solidní myšlenkové pohnutí. Jinak je to takové vlažné. ()

EastWicka

Méně známý Boyleův thriller s ultračerným humorem a hororovými podtóny nebo spíš ultračerný komediální horor? Každopádně spolu s Trainspottingem a Klubem rváčů esence oné zvrhlé energetické vlny, která zavlažovala kulturní břehy během 90. let. Miluju tu scénu konkurzu na spolubydlícího. Něco podobného jsem párkrát zažila, na určité věci jsem se ale kandidátů nikdy neodvážila zeptat. třeba: "Když obětuješ kozu a vytrhneš jí srdce, propadneš peklu?" nebo "Kdy ti naposledy někdo řekl: 'Jsi slunce mého života'?" ()

mis-ko

Kto sa smeje naposledy, ten má prachy. Niekto to pochopí a zariadi sa podľa toho, niekto si to všetko odserie prakticky sám, ale má smolu. Thriller drsnejší než trojdňové strnisko zmení váš pohľad na priateľov. Teda pokiaľ ide o prachy. ()

baribal

tak takhle by asi vypadal přesný opak seriálu Přátelé... režijní debut Boylea a herecký debut McGregora... a tak výborný film ()

agentmiky

Danny Boyle je skvělý režisér, pokud si osvojíte jeho styl. Stejně tomu tak bylo i Mělkého hrobu. Do filmu jsem se prokousával dlouho, než jsem se s ním dostal na stejnou notu. Mělký hrob byl debutem režiséra Boylea, a nutkno podotknout, že úspěšným prvním počinem. Film se může opřít o dva zásadní klady. Tím prvním jsou tři hlavní herci, kdy každý je charakterově jiný, ale jejich výkony jsou úžasné. Nejvíce mě asi zaujal Eccleston, u kterého mě na začátku napadlo, že to bude takový ňouma, ale nakonec se z něj stal největší zabiják. Dalším kladem je bezchybná zápletka, která nemá žádné trhliny. Příběh je zde opravdu kvalitní. Kde bych byl mírnější k hodnocení, tak to budou někdy dlouhé chvíle bez jediného střihu. Chápu, že tak se navodí skvělá atmosfér, ale někdy už to podle mě zbytečně filmu podráželo nohy. U filmu si zajisté zapamatuji chvíli, kdy dva členové gangu spadli z půdy mrtví poté, co byli umláceni kladivem. A hlavně ten konec, který nebyl na facku a důstojně zakončil tento film. McGregor je prostě všechny převezl :) Za mě dávám 83 % ()

Korbitch

Krásný příběh o tom, že každý z nás, byť se považuje za nejnormálnějšího člověka, může být vrahem i bláznem. A i ti nejlepší přátelé nás mohou zradit pro peníze. Drsná životní realita z tohoto snímku jen čiší a nenechá vás chladnými do konce filmu, byť se nacházíte v Mělkém hrobě :-) ()

RasputincZ

Během sledování debutu britského režiséra Dannyho Boyla jsem si hned několikrát vzpomněl na první filmy režisérů Joon-ho Bonga (geniální Pes, který neštěká, nekouše) a Ji-un Kima (The Quiet family). Jak Bong a Ji-un Kim, tak Boyle si hrají s žánrovými pravidly a diváka tak uvádí do rozpaků. V Mělkém hrobě se dají vypozorovat prvky, které budou provázat celou Boylovu kariéru (černočerný humor, fascinace násilím), zde navíc perfektně využívá energické herectví mladého McGregora a scénář, který během 92 minut neustále graduje. ()

Rosana

Hodně drsný thriller. Nečekejte akci, střílení a honičky, i když se jedná trochu o mafiánskou tématiku. Je to spíš studie toho, co se stane s psychikou lidí, když se namočí do krve. A Eccleston excelentní. ()

sta

Vynikající film Dannyho Boyle. Největší problém bylo, že jsem jej sledoval na Nový rok asi v pět ráno. To, jak se zbavují mrtvoly, jsem prostě nevydejchal. ()

aluna

Mělký hrob je takovým malým filmem, na kterej náhodou narazíte a on vás velice příjemně překvapí tím, jak vlastně vůbec malej není. Postavy nejsou jen černý nebo bílý, ale mají pekelně přirozený, plný charaktery a nikdy nevíte, co od nich čekat - jejich vývoj, a s tím spojený změny atmosféry, která byla chvílema hustá jak Mrtvý moře, mě na tom bavily nejvíc. Takový chytrý, nevinný děti a taková hegeš. Chytře napsaný (vzala bych šmirgl místo pilky a vlastně už hned na začátku bych...se připravila o zápletku - aha, tak proto), ale hodně! šikovně zrežírovaný a všemi mladými výborně zahraný. ()

Vyrida

Shallow Grave je v prvé řadě milé překvapení napěchované inteligentním humorem a šokujících scének, které jsem přímo radostí hltal plnými doušky až do závěrečného famózního vyvrcholení. To mi prostě sedlo, jak prdel na nočník a vůbec mi nevadilo, že je v principu průhledné jako spodní prádlo kdejaké porno hvězdy ve filmu pro dospělé. Herců je sice minimum pravda, ale díky jejich povahové různorodosti a hereckého talentu ( bavíme-li se o ústřední trojici ) se jich prostě nenabažíte. Dosaďme si ještě za režisérskou židličku Dannyho Boyla, pro kterého to byl sice filmový debut, ale můžete mi věřit, vůbec to na něm nepoznáte. V akčních scénách si vedl jako ostřílený kabrňák a doteď si jich i pár vybavím, což o jiných snímkách, které jsem viděl po tomto filmu tvrdit rozhodně nemohu. Konečné hodnocení je proto jednoduché a samozřejmě naprosto zasloužené, čtyři hvězdy a jak jinak než i se silným mým doporučením?! ;) ()

Laxik

Jasně, nedává to moc smysl, ale věrohodnosti tenhle kousek opravdu není. Mělký hrob je prostě a jednoduše sympaticky ulítlá směska, u níž si přijdou na své milovníci originální a nezávislé kinematografie, a to obzvláště té britské, protože tomuto filmu skutečně trčí slaměný klobouk Alžběty II z bot. Doporučuju komentář uživatele Matty, sám lépe tento film popsat nedokážu. ()

Remedy

Už první minuty dávají na srozuměnou, že se celý film ponese v poněkud ujetém a úchylnějším duchu, což je ovšem notně logické s ohledem na ústřední trio. Shallow Grave je úžasně hravý film, jehož největší síla je v gradaci, perfektním vedení herců a v tom občasném "zlehčování", spíš tedy černém humoru, kterého je zde sice poskrovnu, ale i v těch několika málo chvílích je vynikající (přenášení těla po schodišti třeba.) Tohle je ten Danny Boyle, kterého mám rád. Jeho raná tvorba je pro mě skoro srdeční záležitostí a vedle Trainspottingu řadím Shallow Grave k tomu lepšímu, ne-li nejlepšímu, co kdy Boyle natočil. Nemá to ještě tučný rozpočet ani hollywoodské hvězdy par excellence, je to celé takové "čisté" a upřímné a je z toho cítit, že je to s láskou točené. Moc, moc se mi to líbilo. ()

swed

Předtím, než natočil "Trainspotting", debutoval D.Boyle komorním thrillerem, který místy připomíná velmi černou komedii a jindy dokonce horor. Režisér skvěle využívá postupnou gradaci napětí, které diváka vtáhne do děje a nedovolí mu přemýšlet nad několika nelogičnostmi. Těch necelých 90 minut brutální jízdy uteče jako voda a my na konci můžeme litovat (paradoxně) pouze režiséra, jehož ostatní filmy (kromě "Trainspottingu") nabraly v dalších letech sestupnou tendenci. Škoda. 8/10 ()

PogoJoe

Film začíná stylově za zvuků skvělých Leftfield, zbytek je však bohužel nicmoc. Většinou přešlapování na místě. Nechápi umístění slova "komedie" k popiskům filmu - toto je klasický thriller, kde kufr peněz rozdělí 3 kamarády, kteří si na sebe navzájem kují pikle, pronásledováni typickými gangstery. Až závěrečná pointa za něco stojí. Po přečtení zdejších komentů a shlédnutí perfektního Trainspottingu od režiséra Boylea je tohle pro mě zklamání. ()

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)