Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

mortak

Nejsou peníze, ale je tu scénář a herci a chuť točit. Naštěstí, protože kdyby měl Boyle více peněz, nemohl by být tak přímočaře krutý a tento vlastně intimní film o konci jednoho bytového přátelství by nejspíše skončil rozplizle. Nejsou tu žádné opulentní scény utrácení, stačí jeden byt s půdou a drastické tempo. Stejně takto začínali bratří Coenové (Simply Blood) a stějně jako Boyle i oni nyní bojují s komercí. Někdy více někdy méně úspěšně, ale skvělé začátky jim už nikdo nemůže vzít. ()

WolfR

Mělký hrob je zručně zrežírovaný chytrý thriller, kterému vládne skvělý Ewan McGregor, má skvělou pointu a je dostatečně mrazivý, 4 hvězdy. ()

dr.fish

Ten film je stále i po letech dost slušné pokoukání. Je britsky lehce ujetý, asi ne úplně vhodný pro lehký žaludek či neklidnou mysl. Malinko vyznívá spíš jako takové školní cvičení, než úplně "velký kinofilm". Ewan je ještě velmi mladý tele. Co s lidma udělají prachy určitě stojí za vidění, stejně tak to, že ne vždy jsou kámoši ti lidi, s kterými trávíme svoje nejdůležitější chvíle. 75% ()

TomPrusik1

Jak byste se chovali, když se k vám dostane nový spolubydlící (tajemný Hugo), kterého za pár dní najdete mrtvého v posteli a vedle sebe má kufřík se slušným balíkem britských liber? Dost možná jako trojice hlavních hrdinů z debutu Dannyho Boylea Mělký hrob. Ti si vytvoří plán, jak se těla zbavit, tak aby mrtvolu nikdo nepoznal a nedal si to do souvislosti s trojicí spolubydlících. Ovšem situace se začne trochu více komplikovat. Spolubydlící se navzájem hádají a podezřívají, objevují se divní lidé. Film je z počátku poměrně vtipný a pokud máte rádi černý humor, budete se dobře bavit. V druhé části tento styl opustí a začne se jednat spíše o psychologický thriller s prvky hororu. Zároveň ale neztrácí svůj humor, jen to nepodává v takové míře. Jde o poměrně významnou změnu, ale sem se to tak nějak hodí a funguje to. Ačkoliv postupem času divák trochu tuší, jak by to mohlo dopadnout, tak na závěr nás čeká trochu překvapivá pointa. Děj odsýpá slušným tempem a celé to uteče jako voda. Asi hlavním nedostatkem jsou některé logické nesrovnalosti. Např. postavy jsou místy až moc důvtipné, jen z určitých náznaků si pravdivě vykreslí, jak se věci skutečně mají a přesně ví, jaké má kdo plány. Úplné realitě také neodpovídá vyšetřování policie a pronásledování mafiánů. Ale jsou to věci, které lze tolerovat. Jinak se jedná o slušnou jízdu, místy trochu bláznivou, která milovníky thrillerů určitě zaujme. 8/10 ()

AdaMM

kruci, tak to bylo něco! musel jsem začít přemýšlet, jestli ještě chci mít spolubydlící! výborný film, postihující neuvěřitelným způsobem postupné proměny psychiky hlavních postav. jednoduchý příběh je podpořen chytrou režií a hlavně výbornými hereckými výkony. no a je tam i humor... i když opravdu velmi temný... ()

3n3my

Danny Boyle a jeho ďalšie svojské zobrazenie ľudí v krízových situáciách. Tentokrát je to podobne ako v Trainspottingu za plný počet. Taktiež začína čiernohumorne, no postupne prechádza do thrilleru. Má dobré tempo, skvelý námet, no a režijný debut Dannyho Boylea a herecký Ewana McGregora snáď ani nemohli dopadnúť lepšie. ()

kocik1

Tenhle mix nadsázky,drsného humoru a trošku "nesmyslného" děje přinese divákovi možná víc napětí, než leckterý velký thriller. Takže se připravte, bude to velká jízda a rozhodně nic pro moralisty. Mě kupodivu tenhle snímek oslovil dokonce vícnež respektovaný Trainspotting téhož režiséra.:-) ()

Cedr

Telegraficky řečeno... Převážně nudné a občas až úplně otravné. Premisa zajímavá, provedení bídné. Chování hlavních aktérů nelogické a stupidní. Být to od jiného režiséra, tak po tom neštěkne ani pes. ()

mr.kliky

mrazivý thriller, který do nekompromisního finále ženou jednoduchost, přímočarost, perfektní hudba, fascinující proměna postavy davida a hlášky metající ewan mcgregor.. velkou výhodou je to, že s postupným nábíráním na obrátkách narůstající obava z toho, jak se tvůrce vypořádá s koncem, byla nakonec zbytečná a konec je opravdu.. černočerný.. velká paráda. ()

Sfinkter

Mělký hrob jako aspekt vraždy, díky němuž je cesta k odhalení rychlejší. Mělký hrob jako symbol, symbol neúplného pohřbení něčeho, o čem už se nikdy nemělo hovořit. Strmý film s výborným příběhem, v té době neznámými, leč výbornými herci a výbornou hudbou. ()

Mrkvič

Jednoduchý, prostý a moc působivý. Začátek je dost nevinný, ale nenudí, spíš naopak, je to hravý a vtipný. O to brutálnější je potom přechod v thriller. ()

DaUr

Zábavně morbidní debut dnes již slavného režiséra, který mě z neznámých důvodů příliš nebavil. Tempo je solidní, jako jsme u Boyla zvyklí (mimojiné nechybí rychlý pohyb kamery do rytmu výrazného hudebního doprovodu), díky relativně krátké délce není čas na to se nudit, herci hrají solidně a scénář obsahuje krom poměrně chytrých dialogů i pár příjemně nečekaných zvratů, ale podobně jako u Trainspottingu jsem se nebavil tolik, jako bych asi měl. Nevím, nejspíš mi není souzeno stát se fanouškem tohoto jistě zručného tvůrce. ()

Jizni Tlapa

Emočně napumpovaná záležitost, s pychologicky opentleným podtextem, navíc se skvělou ústřední trojicí a říkající: "V jednoduchosti je krása". Veliká škoda Boylova talentu, který z filmu září naplno až v cca v nějaké dvacáté minutě..úvod mohl být mnohem vykreslenější!! ()

Karush

Nízkorozpočtový thriller o priateľstve, chamtivosti a zrade tak trocha s bizarným humorom, ale do samého konca s napínavým dejom a znovupozerateľným krimi príbehom, ktorý bol zrejme odrazovým mostíkom na filmovej dráhe tohto skvelého režiséra. ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí; PFF] Mělký hrob dokáže okouzlit mladickou nerozvážností, energií začínajících tvůrců a hlavně totálním nadšením všech zainteresovaných. Spousta originálních kamerových úhlů, taneční hudba, míchání žánrů a snadné přechody atmosféry. Jedná se určitě o jeden z nejosobitějších debutů co kdy vznikly, Boyle většinu prvků dotáhl k dokonalosti (či spíše známosti?) v následujícím Trainspottingu. Ale Hrob byl první. 90 % ()

lennyd

Tři přátelé Alex (Ewan McGregor), Kerry (Juliet Miller) a David (Christopher Eccleston) se rozhodnou do svého bytu vzít dalšího spolubydlícího. Jenže jsou příliš vybíraví, a jen tak někdo jejich přísným filtrem neprojde - až Kerry narazí na chlapíka, který by jejich partu mohl skvěle doplnit. Jenže od svého nastěhování chlapík nevychází z pokoje, a když tam jeho spolubydlící vrazí, nachází jej mrtvého - a vedle kufřík plný peněz. A teď co - nahlásit celou věc na policii, nebo se zbavit těla a peníze si nechat ? ... Nedávno jsem viděl film Noční vlak, a posteskl jsem si - proč se na stejné téma nedá natočit film bez duchařské tématiky. A hele, Danny Boyle mne vyslyšel, a natočil Mělký hrob (no dobře, natočil jej o chlup dřív než jsem si posteskl :) ). Skvěle zpracované referát na téma "Peníze kazí charakter" doplnil Danny Boyle několika povinnými zvraty (i když jsem to rozuzlení tak nějak čekal), výbornými hereckými výkony (všichni tři hlavní protagonisté - z výkonů Ewana McGregora a Christophera Ecclestona mě docela mrazilo v zádech) a zajímavou kamerou. Řekl bych - standardní Danny Boyle, což v obecné rovině znamená nadprůměrný film :) ()

Pavlínka9

Výborný střih, hudba, kamera, herci, děj, myšlenka a filmová pointa – co víc si od filmu přát. Silný britský přízvuk všech herců, barevné ateliéry podle momentální situace, vynikající herecké výkony a hlavně zábava i napětí, která se stále prolíná, člověka tolik rozruší, že z toho vzniknou příjemné vzpomínky, na které jen tak nezapomenete. Toto dílo je velmi významným psychologickým počinem, který hraničí na pomezí komedie a thrilleru. V jednu chvíli nevíte jestli se máte smát a za okamžik máte pocit, že se budete muset schovávat strachy pod peřinu. Film začíná právě jako velmi vtipná uvolněná komedie, která navodí tu správnou pohodovou atmosféru pro všední či víkendový večer na pohovce u televize. Tři nejlepší nerozluční kamarádi Alex, David a Juliet se rozhodnou, že pronajmou poslední volný pokoj pro čtvrtého člena svého britského, velmi rozlehlého bytu a doufají, že naleznou někoho, kdo by porozuměl jejich humoru a uvolněnému stylu života. Jelikož jejich postoje a názory jsou podle některých lidí zvláštní a nerozumí jim. Pro film je typická změna psychiky hlavních postav. Mohu pouze upozornit na vynikající výkony herců, kteří jdou opravdu přes mrtvoly, přes milostné trojúhelníky, ale hlavně je zde vidět co jsou lidé schopni udělat pro peníze. Výborná svižná hudba, děj odbíhající jak na běžícím páse, není zde snad jediný moment, kdy by divák mohl zaváhat, že se dívá na tento výborný film a hlavně – konec tohoto snímku je tak vynikající, že Vás donutí tuto svižnou podívanou shlédnout ještě jednou či klidně i několikrát. Jelikož Mělký hrob neoznačuje pouze hrob první mrtvoly, ale také na konci filmu znázorňuje velmi podstatný symbol. Já tomuto dílu nemám vůbec co vytknout a důkazem je již moje osmé shlédnutí v průběhu deseti let a vím, že se toto číslo ještě navýší. ()

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)